PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie do nowego domu ok. 150m



Wojtek8888
22-06-2020, 14:54
Dzień dobry,

Planuję budowę domu ok 150. powierzchni użytkowej - Parter i poddasze użytkowe i zastanawiam się nad sposobem ogrzewania. Temat wiele razy wałkowany ale im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Temperatura jaką utrzymujemy w domu to 21 stopni, rodzina 3 osobowa - docelowo planujemy żeby było nas czworo więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie niemałe. W planach mam montaż rekuperacji i dobre zaizolowanie budynku.

Najbardziej podoba mi się opcja ogrzewania podłogowego elektrycznego np. Devi i fotowoltaika. Najłatwiejsze w instalacji, raczej bezproblemowe, nie wymaga kotłowni, dom będę mieć z dachem 2 spadowym z jedną połacią skierowaną na południowy zachód. Na niej powinno wejść ok 10-11 KW. Teoretycznie powinno to wystarczyć - tylko jeśli się okaże że nie wystarczy to już nie ma pola manewru. Ma ktoś taki system i może powiedzieć jak się w praktyce sprawdza?

Alternatywa która chodzi mi po głowie to pompa ciepła powietrze-woda i podłogówka wodna w całym domu. Na gruntową raczej się nie zdecydujemy ze względu na wysoki koszt inwestycji. Inwestycja w ogrzewanie będzie droższa niż przy elektrycznym, ale teoretycznie mniejsza instalacja fotowoltaiczna wystarczy. Pytanie czy pompą ciepła powietrze-woda uda się faktycznie ogrzać taki dom.

No i ostatecznie gaz, ale ta opcja podoba mi się najmniej.

Czy ktoś używa któregoś z takich systemów i może powiedzieć jak się sprawdza i w jakich warunkach?

pozdrawiam
Wojtek