PDA

Zobacz pełną wersję : Tuje szmaragd a budynek sąsiada



Ogrodnik564
23-06-2020, 21:29
Witam, mam pytanie ponieważ ma działkę i niestety sąsiad postawił w granicy działki swój budynek ... chciałbym się ogrodzić tujami dookoła, wiec ile musze odstąpić od jego muru? czy nie bedzie miał potedm wątów gdy tuje podrosną do dużych rozmiarów? czy możę coś się dziać z jego budynkiem tzn gdzieś czytałem że może sciana mu wilgocieć, że tuje mogą mu zniszczyć elewacje, korzenie się rozrosną i wrosnąw fundament.. prawda to?

Bertha
23-06-2020, 22:04
Zapis w MPZP dopuszcza zabudowę w granicy? Tuja wysoka na 4m ma korzenie wielkości miednicy. Nie sięga korzeniami tak daleko jak świerk czy liściaste.

CityMatic
23-06-2020, 22:34
Tak jak kolega wspomniał-tuje nie mają destrukcyjnych korzeni. Co do elewacji to po ok 3-4 latach porośnie mchem, niestety w miarę wzrostu krzewu będzie coraz większy cień na ścianie, a brak odpowiedniego przepływu powietrza spowoduje wzrost wilgotności co temu sprzyja. Odległość ok 2-3m będzie wystarczająca, ale i tak sąsiad będzie miał pretensje.

Ogrodnik564
24-06-2020, 07:09
Wtedy jak budowali nie było MPZP tylko składało się WZ, ale nie podpisywałem żadnej zgody na umieszczenie budynku w granicy... rozkopali zaczęli budować i co najlepsze budowa utknęła bo budynek został źle zrobiony, brak izolacji między fundamentami, dach przecieka, krzywo dachówki położone, ekipa się zwinęła i nie ma zamiaru poprawiać tego, stoii z 2 lata już.. Nie dość że nie mogę nic robić, a miałem otujowac się dookoła, ale mój plan prysł chyba, ehh ich budowa w granicy źle zrobiona a mi popsuli działkę...

CityMatic
24-06-2020, 08:29
No to wystarczy zgłosić że niezgodnie i do rozbiórki, tylko stracisz sąsiada. Ale skoro nie ma i nie miał Twojej zgody to mógł się tego spodziewać.

Bertha
24-06-2020, 10:10
Z sąsiadem i tak masz krzywo. Jeśli nie byłeś powiadamiany o budowie w granicy to wygląda na lewiznę bez papierów. Pismo do PINB i będzie się działo, choc pewnie trochę potrwa.

Ogrodnik564
24-06-2020, 12:12
Przychodziły powiadomienia z WZ, że będzie budowa itp, ale nie mam pisma typowego z wyrażeniem zgody a w necie napisane że bo teraz patrzę : "Zgoda sąsiada nie jest absolutnie potrzebna do postawienia budynku przy granicy z działką z sąsiednią. Zgodnie z § 12 ust. ... w pkt 1 sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednia działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust."

Ogrodnik564
28-06-2020, 14:43
Teraz patrzę to w wz był zapis "Usytuowanie projektowanego zadania na działce inwestora, dopuszcza się lokalizację projektowanego budynku w odległości 1,5m od granicy z działka nr ew. Xxxx, zgodnie z warunkami technicznymi, a stoi przy samiutkiej granicy lub w, zależy jak to fachowo się mówi :)

Ogrodnik564
28-06-2020, 15:15
@up jednak pomyłka to tyczyło się innej działki, a le mimo wszystko, nie wyrażałem żadnej zgody na budowę w granicy

Bertha
28-06-2020, 16:36
No to do dzieła kowboju. Gwałt niechaj się gwałtem odciska. O ile wiem samowola budowlana jeszcze nie ulega przedawnieniu.

Ogrodnik564
28-06-2020, 16:59
Chyba to nie samowola budowlana... Na pewno było wydane pozwolenie itp.. A pytałem znajomego co pracuje w starostwie i mówi, że jak wąska działka 12m szeroką to można bez zgody w granicy budować.. Przyszły tylko warunki zabudowy i mówi, że jak nie wniosłem zastrzeżeń to wydali pozwolenie na budowę..

Bertha
28-06-2020, 23:54
Pozostaje ci nadzieja, że wybudował niezgodnie z WZ, bo wtedy efekt jest jak przy samowoli .

Ogrodnik564
30-06-2020, 13:17
Pytałem dziś w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i powiedzieli, że teraz zgód nie trzeba a tuje mogę sobie sądzić gdzie mi pasuje bo to moja działka, a oni mogli się liczyć z tym że może tak być gdy blisko postawia budynek

CityMatic
30-06-2020, 15:07
Pytałem dziś w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i powiedzieli, że teraz zgód nie trzeba a tuje mogę sobie sądzić gdzie mi pasuje bo to moja działka, a oni mogli się liczyć z tym że może tak być gdy blisko postawia budynek
To powiem , że "pierd....."głupoty. Jeśli sąsiad posadził by mi zbyt blisko takie rośliny co roku odnawiałby mi elewację na swój koszt (art 288 przestępstwa przeciw mieniu) jeśli sąd łaskawie karę zamieniłby na grzywnę.

Elfir
30-06-2020, 18:29
zagospodarowanie swojej działki nie może utrudniać korzystania z działki sąsiedniej - Kodeks Cywilny.

Ogrodnik564
01-07-2020, 10:06
A w czym utrudniam mu w korzystaniu? Moja działka, mogę sądzić co chce, jak bym sądził to wiadomo z odstępem metr od granicy bo wiadomo, że rozrosną się tuje

Elfir
02-07-2020, 13:10
niestety, nie możesz sadzić co chcesz. Możesz sadzić tylko to, co nie będzie utrudniało korzystania z działki sąsiedniej (w tym np. zacienienia okien, nadmiernego sypiania liśćmi).