PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana ogrzewania w domu z lat 70'



Xeides
25-06-2020, 16:10
Witam wszystkich,

Niedawno stałem sie właścicielem domu z lat 70, obecnie działa tam instalacja gazowa do ogrzewania na rurach stalowych plus grzejniki żeliwne i terma do grzania wody.
Chciałbym zrobić modernizację całej instalacji.

Trochę o domu:
Parter (równo z gruntem) 120 m2
Piętro 110 m2
Okna są plastikowe z 2007 roku szczelne.
Będzie robione ocieplenie ze styro grafit 15 cm.

Dom jest prostokąt o wymiarach 11x14x6m (szer. długość. wys.) z płaskim dachem
Aktualnie z pieca wychodzą rury stalowe o stopniowanej grubości (na początku gruba rura 90 i stopniowo się zmniejsza) podłączone do żeliwnych grzejników.
Parter część zamieszkana przez moją babcie (Wys. 220cm)
Piętro wys. na 2.40 cm

Chciałbym zrobić wszędzie alupex i grzejniki stalowe a do tego piec kondensat z zasobnikiem na ciepłą wodę.

Pytanie moje jest takie, czy można robić na alu pex instalacje stopniowaną (zmiana przekroju rur) nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa.
Myślałem o rozdzieleniu na każdy grzejnik na inny obwód ale miałbym za dużo rur na ścianach (piec jest w jednym narożniku a rury musiałyby byc rozprowadzone na tynkowo)

Kolejna sprawa to ciepła woda, rura idąca z zasobnika do kuchni miałaby 15m, czyli ciepła woda doszła by po dłuższym czasie, nie robi mi to większego problemu ale jednak trochę zimnej idzie w zlew na darmo... jest sens robienia cyrkulacji cieplnej ? czy lepiej po prostu podgrzewacz ?

Co w ogóle o tym sądzicie ? jakies inne rozwiazania/pomysły jak to rozprowadzić ?

Konsultant Viessmann
26-06-2020, 10:45
Witam wszystkich,

Niedawno stałem sie właścicielem domu z lat 70, obecnie działa tam instalacja gazowa do ogrzewania na rurach stalowych plus grzejniki żeliwne i terma do grzania wody.
Chciałbym zrobić modernizację całej instalacji.

Trochę o domu:
Parter (równo z gruntem) 120 m2
Piętro 110 m2
Okna są plastikowe z 2007 roku szczelne.
Będzie robione ocieplenie ze styro grafit 15 cm.

Dom jest prostokąt o wymiarach 11x14x6m (szer. długość. wys.) z płaskim dachem
Aktualnie z pieca wychodzą rury stalowe o stopniowanej grubości (na początku gruba rura 90 i stopniowo się zmniejsza) podłączone do żeliwnych grzejników.
Parter część zamieszkana przez moją babcie (Wys. 220cm)
Piętro wys. na 2.40 cm

Chciałbym zrobić wszędzie alupex i grzejniki stalowe a do tego piec kondensat z zasobnikiem na ciepłą wodę.

Pytanie moje jest takie, czy można robić na alu pex instalacje stopniowaną (zmiana przekroju rur) nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa.
Myślałem o rozdzieleniu na każdy grzejnik na inny obwód ale miałbym za dużo rur na ścianach (piec jest w jednym narożniku a rury musiałyby byc rozprowadzone na tynkowo)

Kolejna sprawa to ciepła woda, rura idąca z zasobnika do kuchni miałaby 15m, czyli ciepła woda doszła by po dłuższym czasie, nie robi mi to większego problemu ale jednak trochę zimnej idzie w zlew na darmo... jest sens robienia cyrkulacji cieplnej ? czy lepiej po prostu podgrzewacz ?

Co w ogóle o tym sądzicie ? jakies inne rozwiazania/pomysły jak to rozprowadzić ?

Witam, dobrze, że myślisz o modernizacji. Chodzi ci o wymianę również urządzenia grzewczego, czy o system rozprowadzania ciepła?
PS. cyrkulacji bym się nie bał - zawsze można zaizolować przewody i po sprawie.

Xeides
27-06-2020, 00:01
Witam, wymianę wszystkiego, rozprowadzenie, grzejniki plus urządzenie grzewcze