PDA

Zobacz pełną wersję : Na każdy grzejnik osobna pompka cyrkulacyjna?



Nanofox1
28-06-2020, 11:37
Planuję wymianę grzejników panelowych na klimakonwektory Omnia HL11L. Co prawda maja wbudowany termostat elektroniczny, ale producent poinformował mnie, że do każdego klimakonwektora musi być zawór 3- lub 2-drogowy z siłownikiem (koszt ok 200-300zl za 1 sztukę). A z racji, że będę nimi prawdopodobnie również chłodził, to do każdego będę musiał puścić nową linię do wody lodowej i tu zrodziła mi się myśl, żeby zamiast zaworów z siłownikami, to w kotłowni na każdej nowej linii wstawić najsłabsza możliwa pompę CO że sterownikiem a do pokoju regulator pokojowy (chyba, że da się wykorzystac te wbudowany termostat elektroniczny do sterowania praca sterownika lub bezpośrednio samej pompy, zwłaszcza, że zawór z siłownikiem i termostat elektroniczny pracują na 230v) . Wyjdzie to podobnie lub ciut drożej ale dzięki temu pompa CO nie bedzie mieliła non stop. Co o tym myślicie?

Nanofox1
28-06-2020, 19:22
Wybaczcie ale jestem zielony w tej kwestii - czy zawory 2lub 3 drogowe z siłownikiem montuje się w kotłowni zaraz za pompa cyrkulacyjna? Jak tak to właśnie wyczytałem o listwach współpracujących z siłownikami i jak wszystkie siłowniki są zamknięte to listwa automatycznie odcina prąd pompie cyrkulacyjnej. Czyli rozumiem, że pozniej jak chociaż jeden termostat elektroniczny w klimakonwektorze zauważy spadek temperatury w pokoju i otworzy siłownik to listwa automatycznie puści prąd na pompę cyrkulacyjną - dobrze to rozumiem?

Nanofox1
30-06-2020, 08:28
Nikt nie pomoże? :)

Przy okazji - sprzedawca poleca zawory 3-drogowe z siłownikami. Chyba nie ma sensu dokładać do 3-drogowych, skoro klimakonwektory będą zasilane wodą o temp 45stopni (z bufora 500l), a źródło ciepła to powietrzna pompa ciepła - zgadza się?