PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz czy pompa ciepła



torq1906
30-06-2020, 21:46
Witam, w związku z obowiązkiem wymiany kotła węglowego do 2022 roku czas się rozglądnąć za wymianą na coś bardziej ekologicznego i rozważam dwie opcje kocioł gazowy albo pompa ciepła.

Ogrzewana powierzchnia budynku to około 200m2, średnio ocieplony zbudowany na początku XXI wieku, ze ściany trójwarstwowej, pustak żużlowo-betonowy 19cm styropian z frezem 5cm cegła dziurawka 12cm, poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną 15cm. Obecnie do ogrzewania spalane jest 4-5 ton węgla przy czym te 5 to zdarzyło się maksymalnie raz gdzie było kilka tygodni poważnych mrozów. W bliżej nieokreślonej przyszłości będzie na pewno docieplony. Instalacja wewnątrz budynku w miedzi z grzejnikami płytowymi typu 22. Sieć gazową mam na działce jednak nie mam zrobionego przyłącza. A co do pompy ciepła widziałem mieszane opinie odnośnie tego czy jest w stanie grzać tak żeby nie chodzić w zimie w kurtce :D to prawda czy po prostu ktoś miał spapraną robotę ? Dodam, że przy ewentualnym rozwiązaniu z pompą ciepła zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną (o ile będzie dawało możliwość zwrotu w jakimś rozsądnym czasie). Nie ma również możliwości zmiany grzejników na podłogówkę, ewentualnie w grę wchodzi tylko wymiana grzejników na nieco większe.

Pytania:

Jakie są przybliżone koszty instalacji i eksploatacji pompy ciepła lub kotła gazowego ?

Czy macie jakieś inne propozycje odnośnie sposobu ogrzewania ?

magdaseb
01-07-2020, 08:22
Wg mnie to należałoby zrobić przyłącze i wykorzystać gaz.

vr5
01-07-2020, 11:37
@torq1906

5 cm styropianu i 15 cm wełny na poddaszu to mało. Zacznij od porządnego docieplenia. Później dopiero zdecydujesz, czy PC + PV, czy gaz.
Dodam, że PC + PV sprawdza się znakomicie, a ceny spadają.

torq1906
02-07-2020, 21:01
Wiem, że to mało jednak nie mogę sobie pozwolić w tak krótkim czasie na wymianę kotła i docieplenie więc jestem zmuszony wymienić kocioł.

Zakładając, że zdecydował bym się na pompę ciepła przy obecnej izolacji a w przyszłości docieplił budynek to czy PC nie będzie przewymiarowana a z tego co czytałem gszieś że jeśli tak się zdarzy to nie jest dla niej za "zdrowe", czy to prawda ?
A orientacyjnie jaka jest relacja ceny montażu co gazowego do PC ?

Di.
03-07-2020, 11:23
Wiem, że to mało jednak nie mogę sobie pozwolić w tak krótkim czasie na wymianę kotła i docieplenie więc jestem zmuszony wymienić kocioł.

Zakładając, że zdecydował bym się na pompę ciepła przy obecnej izolacji a w przyszłości docieplił budynek to czy PC nie będzie przewymiarowana a z tego co czytałem gszieś że jeśli tak się zdarzy to nie jest dla niej za "zdrowe", czy to prawda ?
A orientacyjnie jaka jest relacja ceny montażu co gazowego do PC ?

Sa pompy inwerterowe, wiec jak zalozysz teraz mocniejsza a pozniej bedzie mniejsze zapotrzebowanie to nadal nie bedzie przewymiarowana.
Ja zakladam u siebie chinczyka ktory ma 6-22 kW, z tego co pamietam przy 7 stopniach daje 16kW mocy grzewczej, a przy najwiekszym mrozie nadal ponad 12kW, do tego moze chlodzic. Kompresor to ma mitsubishi i pracuje do -25 stopni. Mam dostep do takiej pompy w dobrej cenie i chyba nawet w ciagu tygodnia czy dwuch moze byc do odbioru. Jak bedziesz zainteresowany to uderzaj na priv.

vr5
03-07-2020, 15:34
Sa pompy inwerterowe, wiec jak zalozysz teraz mocniejsza a pozniej bedzie mniejsze zapotrzebowanie to nadal nie bedzie przewymiarowana.
Ja zakladam u siebie chinczyka ktory ma 6-22 kW, z tego co pamietam przy 7 stopniach daje 16kW mocy grzewczej, a przy najwiekszym mrozie nadal ponad 12kW, do tego moze chlodzic. Kompresor to ma mitsubishi i pracuje do -25 stopni. Mam dostep do takiej pompy w dobrej cenie i chyba nawet w ciagu tygodnia czy dwuch moze byc do odbioru. Jak bedziesz zainteresowany to uderzaj na priv.

Jak kupi teraz to pewnie nie będzie przewymiarowana, bo przeważnie nasi sprzedawcy podają maksymalną moc pompy dla temperatury na zewnątrz 20 st.C.

Lepiej by kupił jakąś markową, np LG, lub Panasonic zamiast NEW Energy, lub pochodną. Te o mniejszej mocy "markowe" typu monoblok są tylko trochę droższe od made in china.

vr5
03-07-2020, 15:44
@torq1906

Kup PC o przybliżonej mocy do potrzeb po ociepleniu domy. Jeśli będzie "ciepła zima" to pewnie nie poczujesz zimna, jeśli będzie chłodniej - włączą się grzałki.

Cena przejścia na gaz - jak wypowiadali się Koledzy na FM to 10 tys do 20 tys. zł.
Mając PC prędzej czy później założysz PV i "będzie dobrze".