PDA

Zobacz pełną wersję : Integracja KNX z Z-Wave



rhein
05-07-2020, 01:10
Witam

Mam następujące zapytanie.

Jest dom, gdzie instalacja elektryczna jest powiedzmy standardowa. Planowany jest system KNX. I jeśli ze sterowaniem oświetleniem i roletami nie ma problemu bo będzie to częściowo załatwione przez aktory w rodzielni a częściowo przez aktory dopuszkowe to mam problem z monitorowaniem, sterowaniem gniazdem elektrycznym.

Niestety, jak to w standardowej instalacji mam po kilka gniazdek elektrycznych na jednym obwodzie

Umyśliłem sobie cos takiego. Pralka kończy pranie, w gniazdku, gdzie jest podłączona pralka występuje zanik poboru mocy, aktor to ,,widzi,, następnie sensor ruchu ,,widzi,, w którym jestem pomieszczeniu i informuje mnie zmiana barwy oświetlenia w tym pomieszczeniu, ze pranie skończone.

NIestety nie wiem jak monitorować to konkretne gniazdko elektryczne bo jak powiedziałem nIe mogę użyc aktora w rozdzielni, bo w obwodzie jest kilka gniazdek i jeśli będą inne urządzenia wpięte w gniazdka na tym samym obwodzie to nie będzie wykryte zakończenie poboru mocy przez gniazdko z wpietą pralką

Fajnie ma to rozwiązane Fibaro, ma dedykowane gniazdka ścienne z serii Walli, które pracują na Z-Wave. I tu umyśliłem sobie, że zintegruję Z-wave z KNX. NIestety znalazłem tylko jedno urządzenie pozwalające na integrację. Jest to server Thin-KNX Z-Wave. Myślę, że z jego pomocą mój pomyśl by wypalił. Ale...już jeden serwer w systemie będzię: Smart Visu z Junga. I teraz drugi server to prawie dublowanie funkcji i niepotrzebny wydatek..myślę, że około 4000zł.

Mam nadzieję, ze jest jakies rozwiązanie mojego problemu Jak monitorowac gniazdko elektryczne w KNX w standardowej instalacji. Kurde skoro ktoś pomyślał o standardowych instalacjach i aktorach dopuszkowych do oświetlenia rolet, to czemu nie ma czegoś takiego dla gniazdek elektrycznych?

Pozdrawiam

agb
05-07-2020, 09:15
Po pierwsze to, choć z przepisów to nie wynika, gniazda jak pralka, suszarka, piekarnik czy zmywarka powinieneś mieć na osobnych obwodach. Niezależnie od KNX.

Jeżeli masz inaczej musisz szukać czegoś co się integruje bezpośrednio z Jungiem.

Edit:
Jest też dobra wiadomość. Jak zamieszkasz to pewnie szybko się okaże, że Ci to nie jest potrzebne. Ja pomiarów zmywarki, lodówek, pralki, suszarki, itp jeszcze nie podpiąłem pod żadną automatyzację i przestałem czuć taką potrzebę.

rhein
05-07-2020, 14:20
Hej
Jak zobaczyłem, że napisałeś jest też dobra wiadomość to aż mi serce skoczyło, bo myślałem, że masz rozwiązanie :-)..a tu lipa haha.
Wiesz piekarnik, pompa ciepła, rekuperacja ma osobne obwody. A tu zonk pralka i reszta sprzętów o niskim poborze nie ma Jest to rozbite na kilka obwodów, ale na każdym kilka gniazdek.

Dom był kupiony z położoną instalacją elektryczną i otynkowany wewnątrz. Teraz dokładam kabel KNX i drugą rozdzielnię. Troszke przerówbek jest.

Szukam i właśnie nic nie ma na integrację z Z-Wave.

Jung będzie mi się fajnie integorwał z Philips Hue ale to na Zigbee, które JUng server ma zaimplementowane po jednej z ostatnich aktualizacji. Chyba prościej będzie znaleść gniazdko na ZigBee, które bedzie kompatybilne z mostkiem Philips Hue który jest wpięty do Servera Jung. . Gniazdek na ZigBee ileś tam znalazłem
Preferowałbym gniazdko ścienne normalne, a nie coś wpinane do istniejącego gniazdka.

Pozdrawiam

agb
05-07-2020, 15:24
Pralka to nie niski pobór, tylko nawet ~10A.

A jakieś gniazdko na wi-fi się z tym jungiem nie zintegruje?

TomekWaw
08-07-2020, 03:23
1. Czy na pewno nie ma dopuszkowych modułów przekaźnikowych KNX z dopuszczalnym obciążeniem 16A i z pomiarem energii? Sprawdziłeś to dokładnie? Bo przekaźniki 16A są na pewno, np. MDT AKK-01UP.03. Pytam bo nie wiem, ale trudno mi w to uwierzyć. Ale jeśli nie i tylko jeśli nie, to wtedy szukałbym innego rozwiązania.

2. Ale w Z-wave ani Zigbee bym nie wchodził tylko z tego powodu, bo to niepotrzebna komplikacja. Gdybym to ja miał takie wyzwanie, to rozwiązałbym je tak:

a) do puszek pod gniazdka powkładałabym moduły Shelly 1PM. Są to moduły Wifi, z obciążalnością 16A i pomiarem energii, który może być przekazywany po MQTT. MQTT jest fajne, bo publikacja w topicach jest semantycznie bardzo zbliżona do komunikatów w grupach adresowych i konwersja jest względnie łatwa i oczywista.

b) kupiłbym bramkę MQTT-KNX. Np. taką https://consteel-electronics.com/HD67947-B2
Strasznie drogie to nie jest, ale jeśli chcesz przysępić na tym zakupie, to alternatywnie taką bramkę możesz sobie zbudować samodzielnie. Są na githubie softy do tego, np. https://github.com/owagner/knx2mqtt

c) do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko brokera MQTT. Kupujesz Rasbperry Pi, najlepiej w formie przemysłowej na szynę DIN (jest niemały wybór), wrzucasz tam Rasberry OS (dawniej Rasbpian) i instalujesz lekki serwer Mosquitto. Super niezawodny softcik, nic nie musi pisać na storage (więc nawet może być to karta microSD i będzie działała długimi latami).

I w ten względnie łatwy i tani sposób masz aktualny pomiar energii z gniazdek 16A w zdefiniowanych przez siebie grupach adresowych, do zagospodarowania przez dowolną automatykę KNX.

rhein
08-07-2020, 20:09
Hej
Dzięki TomekWaw za info. Dopiero co zauważyłem, że napisałeś. Wgryzę sie w to jak znajdę chwilke czasu
Pozdrawiam


Witam po czasie

Przekażę twoje informacjie instalatorom.
Też tak czuję, że Z-wave i Zigbee w tym przypadku to niepotrzebne komplikowanie. Byc może dlatego instalator nie jest zbytnio przekonany do tego rozwiązania.

Teraz tylko pytanie czy twój sposób rozwiązania problemu nie jest tez skomplikowany? A najważniejsze czy jest niezawodny i stabilny. Nie miałem kontaktu z Raspberry ale słyszałem wiele dobrego.

Najważniejsze aby korzystanie było niezawodne.

Rozumiem, że brokerem zamiast Raspberry mógłby być poniższy server?

https://cdinnovation.com/maestro-supports-iot-mqtt/

Tylko nie wiem, czy to by nie było dublowanie większości funkcji servera Jung. No i koszta tego servera zapewne większe niż Raspberry

Jeszcze raz dzięki, że pochyliłeś się nad moim problemem.