PDA

Zobacz pełną wersję : Dzielenie działki na mniejszą niż zakłada MPZP



agaz30
05-07-2020, 12:03
Dzień dobry
Chciałabym zapytać o podział dzialki, która zakupiłam. Działka to 50% rola i 50% budowlana. Całość ma ponad 28 (czyli ok 14 a budowlanej). MPZP przewiduje powierzchnię 7a dla działki budowlanej. Ja zaś chciałabym odciąć pierwsza działkę tj 10a a i sprzedać, a resztę czyli 18 ar (zostało 4a budowlana + 14a rolna zostawić sobie). Normalnie taki podział nie wchodzi w grę, ponieważ gdy tak podziele, nie będę mogła wybudować domu na tej drugiej działce na której zostanie 4a budowlane, gmina się na to nie zgodzi. A moje pytanie brzmi: gdy wybuduje dom do linii zabudowy zgodnie z MPZP ,to czy potem mogę tak odciąć dzialkę, by zostawić odpowiednie granicę do działki sąsiedniej? Lub jakiś sposób pomógłby mi podzielić tę działkę na dwie w miarę ładne działki, nie interesuje mnie podział pierwszej na małą 7 a co byłoby bezproblemowe.

Slawko123
05-07-2020, 18:02
zapomnij o tym oznaczeniu rola-budowlana, mylisz pojęcia. Zapomnij o tych liczbach co podawałaś.
zacznij od tego, co mówi MPZP o Twojej działce, jakie jest jej przeznaczenie?

agaz30
08-07-2020, 08:18
Tak jak napisane powyżej. Rola 50% budowlana 50%. Nie mylę pojęć i liczb. Pytanie może być trudne i może nie to forum. Zacznijmy od początku:
1. Buduję dom do linii zabudowy,( prościej?- oczywiście tam gdzie kończy się już MPZP i oznaczenie działki budowlane, a zaczyna inne oznaczenie działki rolne.)W rzeczywistości działka rolna ma oznaczenie R, RM czyli budowa zagrodowa wchodzi w grę, ale rolnikiem nie jestem.
Działka budowlana ma jak wyżej 14 a i rola też.Razem mają 28 a.MPZP przewiduje najmniejsza powierzchnia działki budowlanej na wybudowanie domu to 7a, a jest 14 więc wszystko ok i zaczynam budowę domu.
2. Dom już jest wybudowany i ma podpisany ODBIÓR( na tej całej dużej działce). Można sobie wyobrazić że stoi na samym środku działki, tam gdzie już kończy się działa budowlana, a zaczyna rola
3. Teraz chciałabym jednak odciąć jedną część budowlaną,(wyznaczyć nową działkę, pod nowy dom) Działkę która będzie miała 9 max 10 a.. Proszę zauważyć, że dom w którym już zamieszkałam, pozostanie na mniejszej działce. Rachunek: np; 14-9=5. Czyli będzie to 5 a, ale w rzeczywistości to tylko 5 a budowlanej z resztą rolnej czyli działka w całości z domem będzie wtedy mieć 19 a.
Wiem, że jest to trudne pytanie, pytanie do urzędu gminy czy też do doświadczonego geodety, ( mój mi nie odpowiedział składnie, ale dodał, że deweloperzy robią taki zabieg, gdy chcą podzielić działki. )
4. Domu nie wybuduje na działce mniejszej niż 7 a, ale jeżeli mój dom jest już wybudowany i chcę odciąć pewną część działki to czy mogę go zostawić na tych 19 arach? czyli ( 5 ar budowlanej i 14 ar roli)?
4. i tutaj pojawia się pytanie czy jest możliwe dzielenie działki w dobrej wierze, na mniejszą ?

Slawko123
08-07-2020, 08:24
Rola 50% budowlana 50%. Nie mylę pojęć i liczb.mylisz, chyba, ze to dwie oddzielne działki o różnych numerach

W rzeczywistości działka rolna ma oznaczenie R, RM czyli budowa zagrodowa wchodzi w grę, ale rolnikiem nie jestem.teraz jestem w 100% pewny, ze mylisz pojęcia a w zasadzie nie masz pojęcia o czym piszesz.

ponawiam pytanie:
co mówi MPZP o Twojej działce, jakie jest jej przeznaczenie?

agb
08-07-2020, 08:26
Mimo wszystko myślę, że mylisz pojęcia. Wrzuć rzut działki z klasyfikacją gruntów + MPZP.

Bertha
08-07-2020, 15:13
Poda numer działki, obręb i gminę, to se sami znajdziemy. Bedziem wiedzieć o czym mowa.

fukujin
08-07-2020, 17:25
Akurat widziałem dużo planów gdzie linia rozgraniczająca dzieli działki ewidencyjne na wiele różnych funkcji. Pytający zapewne bardzo dobrze to opisał. Teren można dzielić dowolnie mimo planu, każdy geodeta wie jak. Problemem będzie zapewne brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Jest jeszcze kwestia opisu tego terenu oraz działki budowlanej w planie gdyż nie można mylić pojęcia działki i lini dzielącej tereny o różnym przeznaczeniu. Bez przeczytania wszystkich zapisów planu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczajacej tereny o różnym sposobie zagospodarowania.

Slawko123
08-07-2020, 17:58
@fukujin, Ty tez nie rozróżniasz pojęć. Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu. To jest domena prawa lokalnego i o tym dowiesz się tylko i wyłącznie z uchwały lub warunków zabudowy. To co Widzisz na mapie, to tylko klasyfikacja gruntu a nie jego przeznaczenie. Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu .

Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczajacej tereny o różnym sposobie zagospodarowania. totalna bzdura. Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała. Natomiast co innego jesli tyczy sie klasyfikacji gruntu, tu na jednej działce może być dowolna ilość różnej klasyfikacji.

fukujin
09-07-2020, 06:49
@fukujin, Ty tez nie rozróżniasz pojęć. Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu. To jest domena prawa lokalnego i o tym dowiesz się tylko i wyłącznie z uchwały lub warunków zabudowy. To co Widzisz na mapie, to tylko klasyfikacja gruntu a nie jego przeznaczenie. Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu .

Czy możesz jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem to co napisałem? Napisałem o PLANIE MIEJSCOWYM.


@fukujin, totalna bzdura. Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała. Natomiast co innego jesli tyczy sie klasyfikacji gruntu, tu na jednej działce może być dowolna ilość różnej klasyfikacji.

No cóż od 15 lat sporządzam plany miejscowe, to co napisałeś to totalna bzdura. Proszę nie myl pojęć, przeczytaj czym jest linia rozgraniczająca, zauważ czym jest działka budowlana i czym jest działka ewidencyjna. Jak rozróżnisz te trzy kwestie to możemy poczytać o totalnych bzdurach bo jak widać opis przy liczbie postów może być rozbieżny z totalnymi bzdurami.

Tak, linia rozgraniczająca tereny o różnym przeznaczeniu może dzielić działki ewidencyjne na tereny o różnym sposobie zagospodarowania. Tak, plan miejscowy może nawet nakazywać podział na działki budowlane inne niż ewidencyjne.

Slawko123
09-07-2020, 06:57
Tak, linia rozgraniczająca tereny o różnym przeznaczeniu może dzielić działki ewidencyjne na tereny o różnym sposobie zagospodarowania. Tak, plan miejscowy może nawet nakazywać podział na działki budowlane inne niż ewidencyjne. no to konia z rzędem temu co dokładnie wskaże, że ten kawałek działki jest z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową a ten 2cm dalej już jako rolną.

Nie wiem, gdzie Ty te 15 lat sporządzasz te plany miejscowe, ale na szczęście nigdzie tam, gdzie ja miałem z nimi do czynienia. Współczuje tym, co mają z twoimi planami do czynienia.

Nigdy nie spotkałem się z tym aby dana działka była była dzielona na różne przeznaczenia. Zawsze jako całość.

agb
09-07-2020, 07:50
To mało widziałeś. Nawet na tym forum były tematy pokazujące takie działki.

Slawko123
09-07-2020, 08:14
No cóż, na pewno wszystkiego nie widziałem, ale też nie widziałem miejscowego planu zagospodarowania który dzieli działki na kilka przeznaczen , chyba że dotyczy jednej dużej działki i tak wnioskował właściciel we wniosku o ustalenie lub zmianę obecnego takiego planu. Sama z siebie gmina tak nie podzieli.

agaz30
09-07-2020, 23:44
Akurat widziałem dużo planów gdzie linia rozgraniczająca dzieli działki ewidencyjne na wiele różnych funkcji. Pytający zapewne bardzo dobrze to opisał. Teren można dzielić dowolnie mimo planu, każdy geodeta wie jak. Problemem będzie zapewne brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Jest jeszcze kwestia opisu tego terenu oraz działki budowlanej w planie gdyż nie można mylić pojęcia działki i lini dzielącej tereny o różnym przeznaczeniu. Bez przeczytania wszystkich zapisów planu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczającej tereny o różnym sposobie zagospodarowania.

I słuszne spostrzeżenie, bo inaczej, prościej już napisać nie mogłam, choć myślałam czy czasem nie malować:), bo tak na serio było by łatwiej to wytłumaczyć Dokładnie linia MPZP dzieli działkę na dwie różne działki o innym przeznaczeniu. A pytanie jest dość ciekawe, o ile wiem ustawa nie pozwala działek rolnych na dzielenie mniejsze niż 30 a. Ja zaś chcę odciąć część działki budowlanej ok 4 do 5 a, która będzie przylegać do działki rolnej. No i reszta jak wyżej pytałam.. A przesyłam plik w którym zakreśliłam działkę i wszystkie oznaczenie z legendy jakie jej dotyczą.
Wielkie dzięki za zainteresowanie moim tematem. Pozdrawiam

agaz30
10-07-2020, 00:01
Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu.
Zgadza się, żadna mapa geodezyjna nie ma zaznaczonego przeznaczenia gruntu, ale ja nie pisałam, że mam przeznaczenie gruntu z mapy geodezyjnej, a wyraziłam się jasno, że działka moja zgodnie z MPZP ma 1/2 przeznaczenia budowlanego reszta to rola.
Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu . To też prawda i o tym też wiem, w moim przypadku to IVa, a mowy o odrolnieniu nie ma w gminie na najbliższe 10 lat.

Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała.
A jednak dzieli, bo gmina wymaga minimalną powierzchnię 7a dla działki budowlanej, by wybudować dom. Więc nie mogę odciąć 10 a działki budowlanej, sprzedać i pozostać z resztą, czyli 4 a budowlanej i 14 a roli. Bo pomimo, że to jeden kawałek to nie spełniam warunków do wybudowania domu. Więc myślę na odwrót i pytam jak powyżej.

agaz30
10-07-2020, 00:26
Wrzuciłam zrzut działki, legendę, w poście poniżej linia MPZP jest czarna i dzieli dziłkę na dwa kolory o różnym przeznaczeniu. pozdrawiam

agaz30
10-07-2020, 00:32
Poda numer działki, obręb i gminę, to se sami znajdziemy. Bedziem wiedzieć o czym mowa. posłałam mapkę w jednej z odpowiedzi, MPZP jest tam narzucone na działkę, obok legenda. Myślę, że to starczy. MPZP i studium uwarunkowań dla mojej działki mówi, że jest 50% budowlana i 50% rolna, z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej (rolnikiem nie jestem, więc lipa)

agb
10-07-2020, 09:33
Wklej jeszcze treść MPZP mówiąca o tych 7a. Bo podejrzewam, że mówi on o powierzchni działki ogólnie, a nie tylko z przeznaczeniem pod zabudowę.

Slawko123
10-07-2020, 09:35
I słuszne spostrzeżenie, bo inaczej, prościej już napisać nie mogłam, choć myślałam czy czasem nie malować:)......... i wszystko jasne od tego rysunku trzeba było zacząć :)

masz racje, masz podzieloną na dwa typy.

a wyraziłam się jasno, że działka moja zgodnie z MPZP ma 1/2 przeznaczenia budowlanego reszta to rola.jest to gdzieś napisane? chodzi mi o te ułamki/procenty.

Bertha
10-07-2020, 21:02
W opisówce, oops - w opisowej części MPZP lub w tabeli, w rubryce dotyczącej tej jednostki projektowej - może być całkowity zakaz podziałów wtórnych lub ograniczenia powierzchni działek wydzielanych. Mapa to zbyt mało aby rozstrzygnąć.

agaz30
11-07-2020, 00:59
jest to gdzieś napisane? chodzi mi o te ułamki/procenty. Tak np jest zapisane w warunkowej umowie kupna, sprzedający przedstawił zaświadczenie z o przeznaczeniu w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania wg którego moja działka objęta jest jednostkami planu o symbolu 50% MN7" tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i 50% jednostka R, RM10 tereny rolnicze z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej. Działkę zakupiłam z problemem, nie miała wyznaczonych granic, a i wpis w EGiB miała inny niz stan faktyczny. Było 36a jest 28a.o czym byłam poinformowana przed zakupem. W gminie u progu już informują, że mają wyczerpany limit na przekwalifikowanie działek aż do 2050, ponieważ jest to gmina wiejska. Koło mojej działki zaś deweloperzy sprytnie działają. Są wystawione osiedla, a być może moja działka ma im zapewnić ten pas ciszy. No cóż, miejsce mnie zauroczyło ale jest to za duża działka dla mnie, i szukam sposobu by ją podzielić a dwie fajne działki...

agaz30
11-07-2020, 02:39
Wklej jeszcze treść MPZP mówiąca o tych 7a. Bo podejrzewam, że mówi on o powierzchni działki ogólnie, a nie tylko z przeznaczeniem pod zabudowę. a tak podeślę, :) wycięłam co trzeba...

Slawko123
11-07-2020, 13:37
Wcześniej zaznaczyłaś, że masz RM 50% i MN,U 50%(mapka).
Z opisu wynika że: punkt 7a nie dotyczy Ciebie, tylko punkty 7c (1200m2) i pkt 7d(1500m2)

agaz30
11-07-2020, 14:51
Przepraszam, popełniłam błąd kiedy zaznaczałam na mapce (legenda) oznaczenie to tylko MN już usunę te złe zdjęcie i poprawie. Czyli wracając do tematu dotyczy mnie punkt 7a.

Slawko123
11-07-2020, 15:20
jesli tam jest tylko MN i RM, to Ciebie dotyczą dwa punkty: 7a i 7d ale.....
jeli tam w całości jest 2800m2 to 50% z tego jest 2x po 1400m2, a RM nie może być mniejsze niż 1500 a Ty masz tylko 1400, wtedy musiałabyś dołożyć te 100m2 z tych MN co znowu nie pozwala na podział po 700m2, bo masz tylko 1300m2, z drugiej strony mogłabyś podzielić te 1400 m2 MN na dwie działki, z tym, ze musisz wydzielic tez drogę do tej drugiej działki, co pomniejsza Ci te 1400m2 o powierzchnię drogi i znowy nici z podziału 2x700m2

Piszesz, ze te 2800m2 to za dużo. dlaczego? podatek za ta część RM to jakies 30zł rocznie plus ewentualnie koszt skoszenia trawy/zielska dwa razy do roku.

Jedynie co możesz zrobić, to wydzielić te 700m2 i droge dojazdowa do pozostałej części pod warunkiem, że szerokość frontowa wydzielonej części nie będzie mniejsza niz 18m.
Działka jest szersza niz 18m+5m(droga)?

agaz30
11-07-2020, 15:33
446060

Slawko123
11-07-2020, 15:41
za małe załaczniki wstawiasz, cieżko cokolwiek z tego rozczytać, wstaw normalnej wielkości, forum samo odpowiednio pomniejszy

agaz30
11-07-2020, 16:38
za małe załaczniki wstawiasz, cieżko cokolwiek z tego rozczytać, wstaw normalnej wielkości, forum samo odpowiednio pomniejszy

https://iv.pl/image/GtEho6r

agaz30
11-07-2020, 16:49
przesyłam wszystkie linki ponownie mam nadzieję, że teraz coś widać :D
https://iv.pl/image/GtEhylF
https://iv.pl/image/GtEhcya
https://iv.pl/image/GtEhwZf
https://iv.pl/image/GtEhb8z
https://iv.pl/image/GtEhgmX

agaz30
11-07-2020, 17:30
RM nie może być mniejsze niż 1500 a
Skąd ta wiedza? Ja mam inną wiedzę, że RM nie podlega mniejszemu podziałowi niż 30a, Stąd jedyny podział jaki by MNIE urządzał to było by jedna działka tylko MN oczywiście chciałabym cos więcej niż 7a) i druga działka MN + R,RM czyli cała pozostała reszta.
Dokładnie działki jest po wznowieniu 2850m2, więc śmiało z połowy czyli 14,25 są dwie działki.
być może to 0,25m2 można by było jeszcze pozostawić przy R, RM , bo R,RM jest też 14,25 a ustawa nie pozwala dzielić działki R na mniejsze niż 30a, Prawo budowlane zaś nie dyktuje warunków dla działki MN i jej podziału, chyba, że na tej działce chce coś stawiać wtedy ogranicza cie MPZP.
Tak więc na upartego mogą być i 3 działki. Mnie zaś zastanawia czy wybudowanie domu na środku przy lini MPZP, która dzieli przeznaczenia działki, jego odbiór i wtedy odcięcie pierwszej ( tylko MN) czy to wchodzi w grę?. Chyba, że mało oczytana jestem, i byc może źle rozmawiam z gminą i może po prostu odcięcie R,RM spowodowałoby, że skoro jest to mała działka rolna, to gmina ją przekwalifikuje na MN. Proszę spojrzeć na mapkę, wkoło dom na domu, Nowe pobudowane, w rzeczywistości rosną szybciej niż są aktualizowane mapy, więc dodam że teren opętany jest przez dewelopera, a czemu gmina odpowiada o limitach przekwalifikowania to nie wiem. Może ktoś ma inny pomysł na przekształcenie, lub dzielenie?

z tym, ze musisz wydzielic tez drogę do tej drugiej działki, co pomniejsza Ci te 1400m2 o powierzchnię drogi i znowy nici z podziału 2x700m2
Nie muszę wydzielać żadnej drogi, bo każda działka jest przy drodze nawet ta za mną (sąsiednia) ma dojazd od strony północnej, co widać na załączonej mapce. Inaczej jeszcze mówiąc moja działka jest przy drodze gminnej od zachodu i północy.

Slawko123
11-07-2020, 17:47
Skąd ta wiedza? Ja mam inną wiedzę, że RM nie podlega mniejszemu podziałowi niż 30a,punkt 7d Twojego MPZP446061

Nie muszę wydzielać żadnej drogi, bo każda działka jest przy drodze nawet ta za mną (sąsiednia) ma dojazd od strony północnej, co widać na załączonej mapce. w pierwotnej wersji nie było widać, bo wstawiłaś tylko wycinek, dopiero nowa wersja to pokazuje

Dokładnie działki jest po wznowieniu 2850m2, więc śmiało z połowy czyli 14,25 są dwie działki.
być może to 0,25m2 można by było jeszcze pozostawić przy R, RM , bo R,RM jest też 14,25 a ustawa nie pozwala dzielić działki R na mniejsze niż 30a, no to śmiało możesz tak podzielić, bo ustawa ustawą, ale punkt 7d MPZP pozwala podzielić na nie mniej niz 1500m2, jedna 1500 a druga 1350.
Tak naprawdę, to ustawa odnosi się do terenów większych niż 30a wiec Ciebie nie obowiazuje, bo nawet w całości tyle nie masz. Ciebie obowiązuje MPZP.

agaz30
11-07-2020, 19:08
Zgadza się masz rację tej działki nie podzielę na 3 niedopatrzenie było by to możliwe przy MN , ale też takiego zamiaru nie miałam, Jedyne co chcę to oddzielić jedną działkę w pasie MN - 9 arów, ale gdybym tak zrobiła teraz to prawdopodobnie nie dostanę pozwolenia na zabudowanie działki drugiej tej MN/RM. Rachunek to 2850 - 900 = 1950 ale w tym 1950 to 1425 RM i 500 MN za mały kawałek bym mogła postawić coś? Tego nie wiem , co zrobić lub jak, by na drugiej działce wybudować dom, a pierwszą oddzielić.

agaz30
14-07-2020, 20:08
Chciałabym zauważyć, że pomimo toczonej rozmowy moje pytanie pozostało dalej bez odpowiedzi, czy jest sposób by działki podzielić na dwie, tak by móc wybudować dom na drugiej większej działce, a podział nie był mniejszy dla pierwszej działki niż 9 a?, Czy np po wybudowaniu domu na całej tej działce, zakończeniu budowy, można potem oddzielić działki tak, by zachowac bryłę budynku wraz z granicami które obowiązują tj np 4 m od granicy dla ściany z oknami itp...? Pliss podpowiedzcie coś....:)

fukujin
15-07-2020, 07:29
Pliss podpowiedzcie coś....:)

Narysuj jak wyobrażasz sobie ten podział działki bo trudno mi to sobie wyobrazić przy tak wąskiej działce.

Druga kwestia - "scalenie i podział". Tego wcześniej tutaj nie było w materiałach wejściowych. Należy wiedzieć czym jest urzędowa procedura "scalenia i podziału". Scalenie i podział to nie jest wezwanie geodety i podzielenie własnej działki na kawałki albo jej połączenie. To nie jest również umowa z sąsiadami, że działki podzielimy i się nimi wymienimy a na końcu scalimy.

Scalenie i podział to procedura wykonana wyłącznie przez gminę. Wyłącznie na terenach pod zabudowę mieszkaniową/usługową! Te zacytowane parametry wielkościowe dotyczą tylko procedury urzędowej pod tytułem "scalenie i podział". To jest nierozłączna procedura tak nazwana w przepisach! Patrz - ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Gdzieś musi być oddzielny rozdział o wskaźnikach nie dotyczących procedury scalenia i podziału. Ewentualnie gdzieś jest zapis na jakich terenach ma być przeprowadzona przez gminę procedura scalenia i podziału. Jeśli nie ma, to obowiązują ogólne zapisy np o pbc, intensywności etc.

agaz30
15-07-2020, 09:52
Podsyłam linka do proponowanego podziału. https://iv.pl/image/GtErPE4
Dlaczego pytam czy dzielenie jest możliwe po wybudowaniu domu?, bo z mojej laickiej wiedzy nie widzę podobnego podziału do proponowanego przed budową, bynajmniej nie zdobyłam wiedzy, która by przedstawiała inny scenariusz. w chwili obecnej operat nie został zgłoszony przez geodetę, ponieważ chciałabym zadecydować czy kupować projekt domu i osadzać projekt na działce, czy mogę podzielić działkę a projekt wybrać sobie spokojnie do wiosny. Geodeta doradził mi więc bym poczekała i zorientowała się w temacie, tak by nie płacić znowu za kolejne zgłoszenie pracy, tj podział, bądź osadzenie budynku do budowy na mapie. Interesuje mnie rozsądny podział działki, tzn tak by obie działki mogły zostać zabudowane domem, i by ich powierzchnia była w miarę wyrównana. W obecnym MPZP nie jest możliwe, jego zmiana, a gmina od razu mówi, że zmiana przeznaczenia działki nie wchodzi w grę ponieważ wyczerpała tzw limity na przekształcenie. Dodam , że gmina wykonała wzdłuż mojej działki kanalizację na co też poślę mapkę,
https://iv.pl/image/GtErUEU
co jakoby utwierdza mnie, że powinno się dać coś zrobić być może kiedyś z ta rolą. https://iv.pl/image/GtErUEU. Powtórzę, że działka ma dostęp do drogi gminnej co widać na mapie od wschodu i północy, droga póki co w terenie nie istnieje.
Link do innej mapki, która jest z 2013 roku, więc niezbyt aktualna, działka na czerwono jest już zabudowana budynkiem.
https://iv.pl/image/GtErzir
Pozdrawiam

fukujin
19-07-2020, 12:24
Tak jak pisałem, konieczne jest przeczytanie całego planu od deski do deski. Należy w pierwszej kolejności zobaczyć jakich trenów dotyczy procedura "scalenia i podziału", czy gmina może wykonała już procedurę, czy ma zamiar wykonać. Czy ten teren jest wyjęty z pod tej procedury.

W następnej kolejności należy bardzo dokładnie przeczytać zapisy planu by było wiadomo czy należy się bilansować na terenie czy działce ewidencyjnej.

Jeszcze raz podkreślam działkę można dowolnie dzielić niezgodnie z planem jak się komu podoba i każdy znający swój fach geodeta zna zapisy prawa na które należy się powoływać przy takim podziale. Jednak na nowo wydzielonej działce ewidencyjnej można nie dostać pozwolenia na budowę jeśli podział spowodował niezgodność z zapisami planu, bo działki ewidencyjne nie będą spełniały warunków działki budowlanej z planu zagospodarowania.

Dlatego najważniejsze to dwa pierwsze punkty o których napisałem.