PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup działki budowlanej odrolnionej



wally007
05-07-2020, 20:23
Witam, nigdzie nie znalazłem podobnego problemu dlatego stworzyłem ten wątek. Chodzi o to, że zamierzam kupić działkę budowlaną, która kilka lat temu była odrolniona a na dzień dzisiejszy w MPZP jest jako teren pod budowę jednorodzinną. Czytałem, że odrolnienie kosztuje swoje w zależności od klasy gruntu jednorazowo oraz potem rokrocznie przez 10 lat 10%. Czy ja kupując taka działkę przejmuje tą coroczna opłatę 10% odrolnienia czy nie, czy jak to jest faktycznie. Proszę o info lub nakierowanie mnie gdzie takiej informacji szukać, z góry dziękuję

kanijczyk
05-07-2020, 20:33
Dlaczego nie zadzwonisz do gminy by uzyskać informację z pierwszej ręki?

Kaizen
05-07-2020, 20:41
Chodzi o to, że zamierzam kupić działkę budowlaną, która kilka lat temu była odrolniona

Naprawdę w ewidencji gruntów nie jest rolna?
Normalnie to odrolnienie robi się po wybudowaniu domu przy okazji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Chyba, że odrolnieniem nazywasz przeznacznie pod budownictwo w MPZP - ale to nie wpływa na żadne opłaty, bo nie następuje w tym momencie wyłączenie z produkcji rolnej (plan to stan docelowy, nie aktualna rzeczywistość).

Lukasz11
05-07-2020, 20:53
Przeznaczenie gruntu jest w Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB). Poproś sprzedającego o aktualny wypis z rejestru gruntów, to będziesz wiedział co i jak.
Dalej - jeśli działka w MPZP jest przeznaczona do zabudowy jednorodzinnej, to została już odrolniona. I nie wiąże się to z żadnymi opłatami.
Jest jeszcze coś takiego, jak wyłączenie z produkcji rolnej i trzeba to zrobić przed pozwoleniem na budowę. I to kosztuje. Ogólnie wyłączając z produkcji rolnej do 500mkw nie płaci się opłat. Za każdy mkw powyżej płaci się jednorazowa opłatę (zależna od klasy ziemi) i pomniejszona o wartość gruntu. Dodatkowo przez 10 lat płaci si 10% opłaty (Ale w Tym przypadku nie pomniejsza się o wartość gruntu).

Jeśli obecny właściciel wylaczyl grunt z produkcji rolnej, to musi cie o tym poinformować, bo wszelkie opłaty roczne (które jeszcze zostaly) przejdę na Ciebie.

key1
05-07-2020, 22:15
Przeznaczenie gruntu jest w Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB). Poproś sprzedającego o aktualny wypis z rejestru gruntów, to będziesz wiedział co i jak.
Dalej - jeśli działka w MPZP jest przeznaczona do zabudowy jednorodzinnej, to została już odrolniona. .

NIE NIE NIE,
strasznie namieszałeś.

Lukasz11
05-07-2020, 22:35
A konkretnie to co namieszalem?
Właśnie przechodzę teraz etap wyłączania z produkcji rolnej.

key1
06-07-2020, 15:32
- przeznaczenie działki nie jest opisane w EGiB
- wypis z "rejestru gruntów" najprawdopodobniej nic ciekawego nie powie w kwestiach budowlanych (chociaż może w specyficznych przypadkach)
- jeśli w MPZP jest opisana jako budowlana to mogła zostać odrolniona (specyficzny przypadek), ale najprawdopodobniej jeszcze nie została
- odrolnienie może wiązać się z kosztami

Bertha
06-07-2020, 16:14
Odrolnienie może wiązać się z kosztami dla klas I, II, IIIa i IIIb.

Kaizen
06-07-2020, 17:14
- odrolnienie może wiązać się z kosztami

Odrolnienie oznacza koszty - choćby drastycznie wyższy podatek od nieruchomości. Dlatego nikt rozsądnie myślący nie odralnia wcześniej, niż musi (czyli po wybudowaniu domu i faktycznym wyłączeniu z produkcji rolnej).

Lukasz11
06-07-2020, 17:49
Uscislenie:
1. W kwestiach budowlanych powie MPZP. Jeśli wg planu ba działce można budować, to znaczy, że działka ZOSTALA ODROLNIONA.
2. Z oplatami moze wiązac się WYLACZENIE Z PRODUKCJI ROLNEJ. Wypis z gruntów może powiedzieć, jak użytkowany jest działka. Jeśli jest R (grunt rolny) lub Ps (pastwisko) to podatek jest znacznie niższy niż jeśli jest np NB (niezabudowana ale wyłączona z produkcji rolnej). I warto to sprawdzić, gdyby sprzedający np wylaczyl z produkcji rolnej i zapomniał nam o tym powiedziec

Bertha
06-07-2020, 21:39
Ba to budowlanka przemysłowa, mieszkaniówka ma opis B . Stawka podatku za grunt jest zwiększona od początku budowy, po oddaniu operatu z tyczenia budynku oraz obligatoryjnego wniosku inwestora, bez tego operat nie może być przyjęty do zasobu.

Kaizen
06-07-2020, 22:08
Ba to budowlanka przemysłowa, mieszkaniówka ma opis B . Stawka podatku za grunt jest zwiększona od początku budowy, po oddaniu operatu z tyczenia budynku oraz obligatoryjnego wniosku inwestora, bez tego operat nie może być przyjęty do zasobu.

U mnie podatek wyższy jest od rzeczywistego wyłączenia z produkcji rolnej (po zakończeniu budowy). Wtedy to do Starostwa geodeta wysyła coś takiego:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=445941

A dokładniej w tym momencie inwestor ma obowiązek złożyć IN-1. Jak tego nie zrobi, to gmina się przypomni.

W czasie tyczenia nie zmienia się przeznaczenie - jak rosły kartofle/trawa/drzewa, tak dalej rosną.

Bertha
07-07-2020, 20:02
Bo Szanowny Kolega mieszka w byłej Kongresówce, tam zawsze inaczej traktowano prawo. Tam do dzisiaj trwają dyskusje komu zawdzięczają zniesienie pańszczyzny :lol2:.
Manifest 22 stycznia – manifest wydany 22 stycznia 1863 w Warszawie przez Komitet Centralny Narodowy ogłaszający wybuch powstania styczniowego. Autorką Manifestu była Maria Ilnicka.
Manifest przekształcał Komitet Centralny w Tymczasowy Rząd Narodowy. Do walki przeciw Imperium Rosyjskiemu zostali wezwani wszyscy mieszkańcy przedrozbiorowej Rzeczypospolitej – Polacy, Litwini, Rusini i Żydzi. Ogłoszony w dniu wybuchu powstania styczniowego, manifest nadawał prawa obywatelskie wszystkim mieszkańcom Polski, bez względu na wyznanie, narodowość i pochodzenie społeczne. Dokument znosił pańszczyznę i przyznawał chłopom na własność uprawianą przez nich ziemię, uwłaszczał chłopów.

Przypieczętował to Ukaz Carski z dnia 2 marca 1864, który znosił pańszczyznę w Polsce z dniem 15 kwietnia 1864 roku.
Nawet car wiedział co to vacatio legis.

Wracając do wysokości opłat za grunt.
Od 2014 roku pomiary realizacyjne podlegają zgłoszeniu czyli powstaje operat z pomiaru i do tego operatu powinien być dołączony Wniosek o zmianę w EGiB.
Po przyjęciu operatu następuje zmiana użytku RIV na Bp , w ślad za tym stawka opłaty za grunt. Po wykonaniu inwentaryzacji budynku (nowe zgłoszenie) i załączeniu Wniosku o zmianę w EGiB, po przyjęciu operatu następuje zmiana z Bp na B, stawka bez zmian. Jedną z przyczyn takiej legislacji była kasa dla gmin. Budowy trwają ile trwają i dlaczego gmina ma czekać na montaż mebelków kuchennych i przeprowadzkę, jeśli może kasować od początku budowy? Ile ludzi mieszka w "niewybudowanych" lub nieodebranych budynkach?
Przynajmniej tak to funkcjonuje na terenach byłego zaboru pruskiego, kiedyś nazywanych Ziemiami Odzyskanymi. Jak zwał tak zwał, wiadomo o co chodzi.
Wieki minęły i nic się nie zmieniło
https://www.youtube.com/watch?v=ff-XVdiepTo

Kaizen
08-07-2020, 07:59
Budowy trwają ile trwają i dlaczego gmina ma czekać na montaż mebelków kuchennych i przeprowadzkę, jeśli może kasować od początku budowy?

Bo działka dalej jest niezabudowana i rośnie na niej trawa/kartofle/drzewa itp.
A to oznacza, że zgodnie z prawem nie nastąpiło wyłączenie z produkcji rolnej.

Bertha
08-07-2020, 11:18
https://sip.lex.pl/procedury/geodezyjne-wyznaczenie-obiektow-budowlanych-w-terenie-1610617254

Cytat:
Krok: rozpoczęcie budowy


Podmiotem, który inicjuje proces budowlany jest inwestor. Tylko inwestor może doprowadzić do wszczęcia robót budowlanych. Z art. 41 ust. 1 p.b. wynika, że rozpoczęcie budowy następuje już z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, w tym z chwilą rozpoczęcia wytyczania (wyznaczania) geodezyjnego obiektów w terenie, przez wykonawcę prac geodezyjnych.


Krok: czy z przepisów wynika obowiązek geodezyjnego wyznaczenia obiektu budowlanego w terenie?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 p.b. geodezyjnemu wyznaczeniu obiektów w terenie podlegają wszystkie obiekty budowlane (art. 3 pkt 1 p.b.) wymagające pozwolenia na budowę
Koniec cytatu.Wiem co piszę, bo z Kongresówki są moje korzenie po mieczu i po kądzieli, a choć na dzikim zachodzie mieszkam od lat ponad sześćdziesięciu, to do niedawna bywałem w powiatach korzeni rodzinnych i wiem jak tam funkcjonuje prawo. Tam nawet osoby "zorientowane w prawie" brzydzą się wydaniem stu złotych na założenie księgi wieczystej aby dokonać wpisów o dziedziczeniu. Uważają, że wystarczy zbiór dokumentów. Jak ktoś uważa że będzie żył wiecznie, to jego wybór i zmartwienie dla następnych spadkobierców.

Kaizen
08-07-2020, 11:23
https://sip.lex.pl/procedury/geodezyjne-wyznaczenie-obiektow-budowlanych-w-terenie-1610617254

I co to wnosi do ustalenia momentu faktycznego wyłączenia z produkcji rolnej? Działka pozostaje nadal niezabudowana. Wbicie kilku palików niczego nie zmienia. Stwierdzenie faktu pojawienia się budynku - owszem.

Nayri
08-07-2020, 12:21
W moim przypadku musieliśmy zgłosić odrolnienie niecałych 5 arów przed otrzymaniem PnB.
Natomiast wyzszy podatek placilismy dopiero od momentu zgloszenia, że dom jest odebrany, jeżeli dobrze pamiętam.

Ale całą procedurę odrolnienia musieliśmy zrobić przy projekcie domu... architekt wrysowala dom w MDCP, geodeta na tym narysowal odrolnienie i zgłosił do urzędu. Dopiero gdy wróciło mogliśmy złożyć papiery do PnB

Lew2
08-07-2020, 14:34
Uscislenie:
1. W kwestiach budowlanych powie MPZP. Jeśli wg planu ba działce można budować, to znaczy, że działka ZOSTALA ODROLNIONA.
2. Z oplatami moze wiązac się WYLACZENIE Z PRODUKCJI ROLNEJ. Wypis z gruntów może powiedzieć, jak użytkowany jest działka. Jeśli jest R (grunt rolny) lub Ps (pastwisko) to podatek jest znacznie niższy niż jeśli jest np NB (niezabudowana ale wyłączona z produkcji rolnej). I warto to sprawdzić, gdyby sprzedający np wylaczyl z produkcji rolnej i zapomniał nam o tym powiedziec

Jak ktoś jeszcze raz napisze na tym forum o "odrolnieniu działki", to powinien dostać bana. Nie ma w żadnym przepisie "odrolnienia", a całe nieporozumienie polega na tym, że wszyscy mieszają i nazywają tym różne rzeczy, które mogą być trzech rodzajów:



Przeznaczenie gruntu w MPZP.
Zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej - przed uzyskaniem PnB.
Zmiana sposobu użytkowania zaznaczona w ewidencji gruntów.

Slawko123
08-07-2020, 19:21
Ale pierdoledy piszecie, oprócz Bertha, Lukasz11.

Nie ma czegos takiego jak odrolnienie. Jest tylko zmiana przeznaczenia gruntu i ewentualnie wyłaczenie z produkcji rolniczej(dwa oddzielne pojecia nie majace nic ze soba wspólnego)

Slawko123
08-07-2020, 19:29
Witam, nigdzie nie znalazłem podobnego problemu dlatego stworzyłem ten wątek. Chodzi o to, że zamierzam kupić działkę budowlaną, która kilka lat temu była odrolniona a na dzień dzisiejszy w MPZP jest jako teren pod budowę jednorodzinną. Czytałem, że odrolnienie kosztuje swoje w zależności od klasy gruntu jednorazowo oraz potem rokrocznie przez 10 lat 10%. Czy ja kupując taka działkę przejmuje tą coroczna opłatę 10% odrolnienia czy nie, czy jak to jest faktycznie. Proszę o info lub nakierowanie mnie gdzie takiej informacji szukać, z góry dziękuję

Szanowny kolego, Gmina uchwalając MPZP przeznaczając Twoja działkę na teren zabudowy jednorodzinnej już "odrolniła". "Odrolnienie" nic nie kosztuje.
W zależności od klasy gruntu(kolejny termin nie mający nic wspólnego z "odrolnieniem"- czyli zmianą przeznaczenia gruntu) musisz wyłączyć z produkcji rolniczej tylko tyle ile potrzebujesz pod teren utwardzony na działce. Do 500m2 pod budownictwo jednorodzinne jest darmowe. Nie musisz wyłączać całości. jeśli z jakiś powodów musisz wyłączyć więcej albo pod zabudowę inną niż mieszkaniową, to płacisz tak jak już wcześniej napisał Lukasz11.

Nataly
01-07-2023, 08:53
B. ciekawy wątek/dyskusja, ale po przeczytaniu brakuje mi tu jednak jednoznaczności statusu - z jakich dokumentów wynika czy działka jest już wyłączona z produkcji rolnej? Chodzi mi o działkę >5 ar, z przeznaczeniem docelowym pod drogę.
Czy kontrola wyciągu z rejestru gruntów jest wystarczająca, a jeśli tak to jakich zapisów (symboli) można się spodziewać w takim wypisie i czy oznaczenie "R" w przypadku działki powyżej 5 ar zawsze oznacza działkę przed wyłączeniem z produkcji rolniczej?

Slawko123
01-07-2023, 10:13
B. ciekawy wątek/dyskusja, ale po przeczytaniu brakuje mi tu jednak jednoznaczności statusu - z jakich dokumentów wynika czy działka jest już wyłączona z produkcji rolnej? z dokumentu jaki posiada właściciel który wyłączał z produkcji rolniczej i/lub jego następca bo każdy ma obowiązek ten dokument przekazać następcy. Ewentualnie w wydziale geodezji, ale nie w ewidencji gruntów i budynków.
Oznaczenie działki w ewidencji może być dowolne niezależnie czy jest to grunt z przeznaczeniem na budownictwo, drogę itp i niezależnie czy jest wyłączone z produkcji rolniczej.

Nataly
01-07-2023, 10:24
Dzięki Slawko123. A co jeśli były konsultacje, skrupulatne analizy przedzakupowe, ww. wyciągi, sprzedający korzystał z pomocy prawnej i jednak nie uprzedził o odrolnieniu? Skutkuje to naliczeniem wielkich odsetek, które nie mają podstaw logicznych. Pytanie: jeśli zbywający nie uprzedził o istniejących zobowiązaniach to skąd formalnie nabywca ma o tym wiedzieć? Ma pisać pisma do Starosty z pytanie nt. każdej działki i istniejących zobowiązań? Odpowiedź urzędów była taka -wyciągi, KW i nic to nie dało, bo sam piszesz, że stało tam jak byk "rolna"

Slawko123
01-07-2023, 10:32
Co rozumiesz pod pojęciem "odrolnienie"?
Pamiętaj że są dwa niezależne pojęcia. Zmiana przeznaczenia gruntu i wyłączenie z produkcji rolniczej.

Slawko123
01-07-2023, 10:34
Jeśli zmiana przeznaczenia to z MPZP lub warunków zabudowy. Wyłączenie z produkcji rolniczej to podczas składania o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.

Nataly
01-07-2023, 11:19
Tak jak pisałem, chodzi o wyłączenie z produkcji rolniczej i wielkie odsetki z upomnienia, w przypadku gdy zbywający nie poinformował, a żadne wypisy o tym nie stanowiły. Czyli jedynie zbywający ma tę "złotą" wiedzę? :)

Slawko123
01-07-2023, 11:42
Zbywający nie zatai tego bo to jest integralna część pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia zamiaru budowy. W innym przypadku nikt ze zdrowym umysłem nie będzie wyłączał z produkcji rolniczej i ponosił zbędne koszty zwłaszcza że do wyłączenia z produkcji rolniczej potrzebna mapka zagospodarowania działki a to robisz do dokumentacji budowlanej. Poza tym przy budowie budynku na cele mieszkaniowe do 500m2 jest za darmo, więc po co wydawać kasę?

Nataly
01-07-2023, 11:55
To wszystko jasne! Ale chodzi o drogę > 5 ar i kilku współwłaścicieli z których nikt nie wiedział, że jest odrolniona -skutek upomnienie i wielkie odsetki, przy zachowaniu niesamowitej staranności itp.

Slawko123
01-07-2023, 12:30
Co rozumiesz pod pojęciem "odrolniona"?
Błędne potoczne określanie dwóch różnych pojęć jednym wprowadza chaos.

Budowa drogi wymaga dokumentacji. Z niej wynika co zostało zrobione, jakie pozwolenia zostały udzielone itp. Kupujący nie dopilnowali sprawy.
Brak dokumentacji=samowola budowlana-kary.

Nataly
01-07-2023, 18:19
Co rozumiesz pod pojęciem "odrolniona"?
.. OK, to jeszcze raz i już na zawsze tak: działka wyłączona z produkcji rolniczej! :)
Proste pytanie: w którym dokumencie powinno być, że działka jest już wyłączona z produkcji rolniczej?

Slawko123
01-07-2023, 18:35
W pozwoleniu na budowę lub w dokumentacji do zgłoszenia budowy. W innym przypadku nikt ze zdrowym rozsądkiem nie będzie wyłączał z produkcji rolniczej.
I nie działka tylko konkretną powierzchnia tej działki. Całej działki nie można wyłączyć z produkcji rolniczej, musi zostać powierzchnia biologicznie czynna a to określa MPZP, warunki zabudowy itp.

Nataly
01-07-2023, 19:49
Chyba sie nie rozumiemy! Jeszcze raz sprawdziłem - wszystkie ww. dokumenty załatwiał i składał w moim imieniu architekt i zarówno w nich, jak i w pozwoleniu na budowę nie ma wzmianki, że działka z przeznaczeniem na zbiorczą drogę dojazdową jest już wyłączona z produkcji rolniczej.
W papierach mam decyzję nt. wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej w ilości 5 ar, ale dot. to działki strikte budowlanej, a nie przedmiotowej działki wspólnej z przeznaczonej na drogę.

Slawko123
01-07-2023, 20:37
Czyli ktoś nie dopełnił obowiązku.
Budowaliście drogę więc to architekt/inwestor.
Nie masz w papierach czyli nie ma wyłączenia.
Nie mieszaj dwóch oddzielnych inwestycji, domu na jednej działce i drogi na innej działce.

Nataly
01-07-2023, 22:09
Ej Kolego, czytaj ze zrozumieniem... Nikt nie budował drogi, ehhh

Slawko123
01-07-2023, 23:20
Ja nie piszę że ktoś fizycznie wybudował drogę tylko ktoś planował wybudować i składał papiery. Skoro masz papiery od architekta w sprawie drogi to znaczy że ktoś coś planował. Ja też mam udział w drodze i zarówno ja jak i inni współwłaściciele jedynie posiadają wzmiankę o tej drodze w akcie notarialnym oraz w KW. Żaden architekt nawet nie wie o tym a już na pewno żaden z nas nie planował i nie składał żadnej dokumentacji w jej sprawie. Droga jest z klasyfikacja gruntu PsIII.

Bertha
02-07-2023, 00:21
Czyli jak utwardzicie drogę (tłuczeń, zwir) i ktoś coś zauważy, to starostwo wystartuje z wszczęciem postępowania wyjaśniajacego w sprawie wyłączenia z produkcji rolnej gruntów podlegających ochronie. Opłata może być jak NaCl = słona. Kiedyś coś takiego miałem robić dla starostwa, postawiłem sprawę jasno: urzędnik wskazuje paluszkiem punkty = zasięg wyłączonego obszaru, my palikujemy, w obecności urzędników i strony "zainteresowanej":lol2: dokonujemy pomiaru, obliczamy powierzchnię. Potem oddajemy operat do zmian w EGiB, który czeka na wydanie decyzji o trwałym wyłaczeniu i naliczeniu opłat. Po uprawomocnieniu decyzji był ból "zainteresowanej" strony, ale to był plac kilkanaście arów. Chyba nawet temat trafił do sądu, ale decyzja się utrzymała i były koszty. A wystarczyło zacząć od formalności a nie od wpuszczenia maszyn...

Slawko123
02-07-2023, 01:42
Droga jest utwardzona i gmina o tym wie.

Nataly
02-07-2023, 07:45
Oj czytać nie potraficie , dziękuję :(

Bertha
02-07-2023, 11:45
Droga jest utwardzona i gmina o tym wie.

Ochrona gruntów rolnych to raczej zadanie starostwa. Gmina wie, lecz starostwo pewnie nie wie:lol2:.

Slawko123
02-07-2023, 12:54
Tego nie wiem, ale na mapkach w starostwie jest zaznaczone że droga utwardzona, i nawet zaznaczony jest przebieg tego utwardzenia.

Mareks77
02-07-2023, 12:57
Chyba sie nie rozumiemy! Jeszcze raz sprawdziłem - wszystkie ww. dokumenty załatwiał i składał w moim imieniu architekt i zarówno w nich, jak i w pozwoleniu na budowę nie ma wzmianki, że działka z przeznaczeniem na zbiorczą drogę dojazdową jest już wyłączona z produkcji rolniczej.
W papierach mam decyzję nt. wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej w ilości 5 ar, ale dot. to działki strikte budowlanej, a nie przedmiotowej działki wspólnej z przeznaczonej na drogę.


Tak. Ale prawdopodobnie bez odrolnienia działki przeznaczonej na drogę czyli de-facto drogi dojazdowej do działek nie dostali byście pozwolenia na budowę.

W ustawie jest że drogi dojazdowej do gruntów rolnych nie trzeba odralniać ale wasze skoro wasze działki są odrolnione i przeznaczone na budownictwo to i ta poszła pod topór :)

W tym przypadku 5 ar trudno aby najpierw dokonać podziału a potem odrolnić tylko te budowlane a droga dojazdowa nadal rolna więc możliwe że odrolniono całość wszystkich właścicieli a potem dokonano podziału i wyodrębniono drogę.

Bertha
02-07-2023, 17:05
Tego nie wiem, ale na mapkach w starostwie jest zaznaczone że droga utwardzona, i nawet zaznaczony jest przebieg tego utwardzenia.


Na mapie ewidencyjnej (nie syt-wys) użytek jest dr czy PsIII? Na mapie syt-wys to mogą sie zdarzyć różne cuda.

Slawko123
03-07-2023, 06:53
jest PsIII

Bertha
03-07-2023, 09:45
Kiedyś z tego może być problem.