PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja, a długosć nawiewu i wywiewu



Guiness
07-07-2020, 13:54
Cześć wszystkim,

z uwagi na rozmieszczenie pomieszczeń i umiejscowienie rekuperatora mam pytanie:
jak to wygląda z różnicą długości między kanałami nawiewnymi, a wywiewnymi? Borykam się z takim problemem, że wszystkie kanały nawiewne miałyby praktycznie taką samą długość, tak jak i kanały wywiewne, z tą różnicą, że długość kanału nawiewnego to około 11m, a wywiewnego 5m.
Rury EPP z rekuperatora do skrzynki rozdzielczej już takiej samej długości.
Jak sobie z tym poradzić: zamontować przepustnicę na wywiewie, na nawiewie, na obu, zastosować tłumik czy też zostawić i liczyć na podciśnienie?

Z góry dzięki za wszelkie porady

Kaizen
07-07-2020, 17:43
To akurat mały problem - w rekuperatorze ustawisz odpowiedni większą moc nawiewu. A może i opory czerpni chociaż częściowo to zrównoważą, jak będą większe od wyrzutni. Albo dołożysz dokładniejszy filtr na czerpni i jeszcze trzeba będzie wywiew podbijać. Trudniej by było, jakby znacząco różne były długości nitek w ramach nawiewu albo wywiewu.

Guiness
11-07-2020, 18:52
Czyli nie ma się czym martwić... Dziękuję za pomoc =) Jeszcze pytanie czy lepiej użyć rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym z PET czy entalpicznego z wymiennikiem z PEM? Z tego co czytałem zalety entalpicznego to odzyskiwanie części wilgoci, ale wadą było to, że często membrana wykonywana jest z celulozy pokrytej powłoką antybakteryjną i wymaga wymiany po jakimś czasie eksploatacji, ale z tego co widzę w przypadku tego rekuperatora- Vitovent 200-c materiał to właśnie PEM. Czy są jakieś wady takiego wymiennika (oprócz ceny)?

jasiek71
12-07-2020, 07:28
To akurat mały problem - w rekuperatorze ustawisz odpowiedni większą moc nawiewu. A może i opory czerpni chociaż częściowo to zrównoważą, jak będą większe od wyrzutni. Albo dołożysz dokładniejszy filtr na czerpni i jeszcze trzeba będzie wywiew podbijać. Trudniej by było, jakby znacząco różne były długości nitek w ramach nawiewu albo wywiewu.

Skoro na nawiewie ma większe opory to co ma mu poprawić dołożenie dodatkowego filtra...?
Raczej trzeba zredukować siłę wyciągu bo przecież nawiew jako ten z większymi oporami będzie ustawiony na 100% ...( Oczywiście pod warunkiem że centrala która będzie zamontowana docelowo ma możliwość ustawienia asymetri wydajności...)
Znacznie prościej będzie albo dołożenie po jednej nitce do każdego nawiewu, albo wydłużenie wszystkich wyciągów do podobnej długości co nawiewy...( Obstawiam że instalacja na rurach 75mm...)

Guiness
17-07-2020, 20:40
Centrala to AirPack Home 300v, a instalacja właśnie na 75mm. Czyli pozostaje wydłużanie albo dodanie do nawiewu... Dzięki serdecznie za pomoc =)

Guiness
23-07-2020, 17:22
A co sądzicie o przepustnicach? Czytałem, że to lepsze rozwiązanie niż przedłużanie nitek czy dokładanie dodatkowych kanałów
Chodzi o coś takiego montaż byłby w skrzynce rozprężnej przed anemostatem:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwido-aSwOXqAhWNxosKHb2sBSMQFjABegQICRAB&url=http%3A%2F%2Fwww.jeven.pl%2Fdownload_default%2 FD211%2Fprzepustnice-inno.html&usg=AOvVaw1Sy5sxkbwPntmgPBfV3Lcq

cezary.pl
30-07-2020, 22:21
Powietrze nie posiada poczucia estetyki.
Jak bym takie tłumiki miał zastosować, to sam bym je niechlujnie wyciął z pianki tapicerskiej.

Nanofox1
02-08-2020, 11:18
Podpinam się pod temat. Tylko u mnie KAŻDY kanał byłby innej długości (od 5 do 10 metrów), (kanały fi125 z elastycznych spiro owinięte filcem 5mm w celu usztywnienia, bo będą puszczone w starych kanałach wentylacyji grawitacyjnej, który przy okazji zapewni delikatną izolację cieplną) .
Tylko teraz czy lepiej zastosować te tłumiki w krótszych kanałach, czy każdy kanał wydluzyc do 10m układając je w kształt możliwie łagodnych U lub S? (tylko zrobi mi się wtedy niezła plątanina na podłodze strychu :)
Planuję thessle z systemem CF.