PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszqa warstwa Porothermu zasypana perlitem. Na tym okna?



Mateusz.C
08-07-2020, 16:36
witam jak w tytule...
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e1a97de04e51d93b
na tym osadowić okna ?. Czy wywalić to i zastosować coś innego ??
gotowa podłoga wyjdzie plus minus 2 cm nad porothermem

adam_mk
08-07-2020, 16:41
To Twoje, więc rób jak chcesz...
Masz lepszy sposób na przecięcie pionowego mostka cieplnego?

To Czeski system HELUZ.
Dość dobrze zbadany i opomiarowany przez nich a stosowany powszechnie od jakiegoś czasu.

Adam M.

adam_mk
08-07-2020, 16:42
Oczywiście, lepsze by było szkło piankowe, ale cenę sobie sprawdź...

Adam M.

Mateusz.C
08-07-2020, 16:54
Wiem mogę zrobić jak chce . Ale pytam bo nie wiem jak zrobić dobrze...
Heluz a Porotherm zasypany perlitem to praktycznie "to samo" ?
Są różnego typu podwaliny ale czy jest sens ? czy zostawić tak jak jest i będzie dobrze ?
pozdrawiam

adam_mk
08-07-2020, 17:39
TAK! TO SAMO.
Zaczynali od pustaka zasypanego perlitem. Teraz dostarczają już gotowce "zasypane".
To dobre a nawet bardzo dobre rozwiązanie.
Są, oczywiście, lepsze ale... ich koszt!
Zostawiłbym jak jest. Zamknął pustaki zaprawą i na tym stawiał okna.
Ceramika dobrze znosi nawet spore naciski. Porównania nie ma z jakimś gazobetonem, co się wody boi.

Adam M.

finlandia
08-07-2020, 20:22
Słaby punkt tego podmurowania to przypadek tarasów z kostki, która praktyczne "dotknie" tego porothermu. Jak duży jest to mostek ? na pewno nie tak straszny jak to malują.

Wrzuć fotę na fb, a usłyszysz, że trzeba dom zburzyć, a już na pewno wywalić te pustaki i zastąpić je - najlepiej - klinarytem.. Ale to zdanie fejsbukowiczów, ja zdecydowanie wolę rozwiązania "twarde"

Licz sie z tym, że każda ""lepsza" podwalina pod okna będzie kosztowała ok 100zł/ mb za 10cm wysokości (Ty masz 24, więc przemnóż x 2,5)

bwojtek
09-07-2020, 05:56
Słaby punkt tego podmurowania to przypadek tarasów z kostki, która praktyczne "dotknie" tego porothermu. Jak duży jest to mostek ?
Mostek termiczny jest tu niewielką niedogodnością. Znacznie poważniejszy problem stwarza wykonanie warstwy wykończeniowej podłogi. Pozostaje 2cm ponad bloczkiem więc nie ma miejsca na wylewkę. O poziomej izolacji termicznej można kompletnie zapomnieć.
Jak zachowa się płytka przyklejona częściowo do "pływającej podłogi" a częściowo do bloczka sztywno powiązanego z fundamentem? A no pęknie w miejscu połączenia różnych podłoży. To tylko kwestia czasu.
Nie da się też "wejść z podłogówką" we wnękę okienną co zwiększa szane parowanie szyb od wewnątrz.
Nie ma to jak odpowiednio wysoki profil bazowy!
W ramach oszczędności można zastosować profil o wys.min 10cm co wraz z podpierającymi klinami da około 12cm. Odpowiednio przyciąć bloczek i postawić na nim. A to pozwoli już wykonać 5cm izolacji (lub 3 przy podłogówce), 5 wylewki i 2cm warstwy wykończeniowej.

Mateusz.C
09-07-2020, 20:56
Słaby punkt tego podmurowania to przypadek tarasów z kostki, która praktyczne "dotknie" tego porothermu. Jak duży jest to mostek ? na pewno nie tak straszny jak to malują.
tam będzie styrodur do wysokości czerwonego pustaka 10cm , co na niego dam jeszcze nie myślałem ..tzn te 10cm od okna do kostki


ja zdecydowanie wolę rozwiązania "twarde"
w sensie jak zaproponował adam_mk ??


Licz sie z tym, że każda ""lepsza" podwalina pod okna będzie kosztowała ok 100zł/ mb za 10cm wysokości (Ty masz 24, więc przemnóż x 2,5)
zawsze można przeciąć pustaka i dać te 10cm podwaliny w moim przypadku daje to kwotę 1200zł . Czy jest sens czy to się w ogóle zwróci ? pieniądze przy budowie można wydawać szybko, Ja wole wydać je z głową

Mateusz.C
09-07-2020, 21:01
Znacznie poważniejszy problem stwarza wykonanie warstwy wykończeniowej podłogi. Pozostaje 2cm ponad bloczkiem więc nie ma miejsca na wylewkę. Jak zachowa się płytka przyklejona częściowo do "pływającej podłogi" a częściowo do bloczka sztywno powiązanego z fundamentem? A no pęknie w miejscu połączenia różnych podłoży. To tylko kwestia czasu.
Nie da się też "wejść z podłogówką" we wnękę okienną co zwiększa szane parowanie szyb od wewnątrz.
.
A co gdyby wyciąć taki ząb w pustaku ? Powiedzmy 10cm od stropu do szerokości gdzie zostanie osadowione okna w kształcie "grubej" litery L . Można by wtedy uniknąć tego wszystkiego o czym piszesz ...
https://www.fotosik.pl/zdjecie/de50b29e538cebf2
czarne - porotherm
czerwone - okno
niebieskie - 2 warstwy styropianu
wyżej wylewka
zielone - płytki
w moim przypadku takie wykonanie, kosztowało by mnie stracone jedno popołudnie .

bwojtek
09-07-2020, 21:19
A co gdyby wyciąć taki ząb w pustaku ? Powiedzmy 10cm od stropu do szerokości gdzie zostanie osadowione okna w kształcie "grubej" litery L . Można by wtedy uniknąć tego wszystkiego o czym piszesz ...
https://www.fotosik.pl/zdjecie/de50b29e538cebf2
czarne - porotherm
czerwone - okno
niebieskie - 2 warstwy styropianu
wyżej wylewka
zielone - płytki

Nie licząc stopnia skomplikowania i pracochłonności tego rozwiązanie to jest to jakaś metoda.
Natomiast jeżeli pustak będzie stał na papie a tak zazwyczaj jest na parterze to kolejną wadą tego rozwiązania jest jego bardzo słabe związanie z podłożem. No i problem umocowania okna dołem do tego pustaka.

Można wyważać otwarte drzwi ale czy warto?

https://okna-mikolajczyk.pl/wp-content/uploads/2014/01/taras.jpg

Mateusz.C
09-07-2020, 21:37
Natomiast jeżeli pustak będzie stał na papie a tak zazwyczaj jest na parterze to kolejną wadą tego rozwiązania jest jego bardzo słabe związanie z podłożem. No i problem umocowania okna dołem do tego pustaka.

A ta podwalina to się lepiej trzyma ? przecież takiego porotherma też mogę przykręcic na sztywno do 'deki"

klaudiusz_x
10-07-2020, 00:17
Wywalić te porothermę, dać BK 350.
Albo:
Zrobić perlitobeton.
A na końcu wyjdzie, zostawić jak jest, tylko dorobić odpowiednie stalowe podparcie, przykręcone do ławy fundamentowej.
Odpowiednie i proste.
Bo okno, ma mieć stabilne i proste podparcie.

Co do tego tematu.
Nie ten dział.
Wejdź tam:
https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?79-Dom-energooszcz%C4%99dny-i-pasywny-projekt-budowa-%C5%BCycie

bwojtek
10-07-2020, 08:46
A ta podwalina to się lepiej trzyma ?

Profile bazowe mocuje się do fundamentu np. za pomocą kątownika.