PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe elektryczne - koszty



16-07-2020, 10:37
Hej,

Jestem na etapie analizy zakupu, kosztów, oferty domu. Jedną z opcji jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czy to ma sens? Chociaż w przybliżeniu jakich kosztów mógłbym się spodziewać? Dokładniejsze dane będę miał w piątek.


Poniżej wkleję standard domu. Pierwotnie w domu proponowane jest ogrzewanie z użyciem gazu, ale z racji braku dostępu, nie chciałbym iść w zbiornik gazowy.


Standard:
1. projekt budowlany
2. adaptacja projektu
3. mapa dla celów projektowych
4. branżyści w zakresie wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania, elektrycznej
5. branżysta w zakresie gazu w zależności od projektu
6. zapewnienia gestorów sieci, wraz z dokumentacja
7. kierownik budowy
8. geodeta (profile)
9. ławy fundamentowe, bloczki, izolacja
10. ściany nośne grubość 24 cm ceramika
11. ściany działowe grubość 11,5 cm
12. stolarka okienna PCV w kolorze białym wewnętrznym i zewnętrznym, 3 szybowa
13. parapety zewnętrzne stalowe
14. drzwi wejściowe stalowe WIKĘD 26 C
15. instalacja elektryczna podtynkowa zakończona puszką
16. instalacja satelitarna zakończona puszką salon
17. instalacja hydrauliczna (wod-kan)
20. tynki wewnętrzne maszynowe gipsowe bez szpachlowania malowania
21. tynki zewnętrzne klej na ocieplenie (ocieplenie styropianowe 15cm, struktura biała baranek 0,2)
22. cokół budynku – klej na ocieplenie styropianowe gr 12 cm ,siatka + cerplast
23. posadzki cementowe z ociepleniem styropianowym gr 12 cm i izolacją (folia)
24. więźba dachowa wg projektu
25. dach kryty membrana + dachówka betonowa
26. komin wentylacyjny
27. rynny plastikowe
28. ocieplenie belek stropowych więźby (wełna grubość 25cm) płyta kartonowo gipsowa, nida bez szpachlowania
29. przyłącze instalacji wodnej, wraz z podłączeniem do budynku ( robocizna, materiały, dokumentacja )
30. przyłącze instalacji elektryczne, wraz z podłączeniem do budynku ( robocizna, materiały,dokumentacja )
31.mapka po wykonawcza

kroles
16-07-2020, 11:20
Ogrzewanie elektryczne ma sens w domach energooszczędnych / pasywnych. Ten na taki nie wygląda.
Osobną sprawą jest to, że w nowych domach formalnie nie można mieć tylko ogrzewania elektrycznego (co jest absurdalne).

16-07-2020, 11:29
Dlaczego nie można? Jestem naprawdę w początkowym punkcie planowania więc staram się poznać wszystko

asolt
16-07-2020, 12:05
Dlaczego nie można? Jestem naprawdę w początkowym punkcie planowania więc staram się poznać wszystko

Dlatego ze przy ogrzewaniu czystym pradem nie zostanie spełniony warunek Ep, dla energii elektrycznej wsp. nakładu = 3, co powoduje ze Ep bedzie wiekszy od wymaganego.
Juz od początku nowego roku Epmoze byc mniejszy lub równy do 70 kWh/m2*a

16-07-2020, 13:53
Rzeczywiście, aczkolwiek chciałbym również iść w panele fotowoltaiczne, wtedy ten wskaźnik ulegnie obniżeniu?

klaudiusz_x
16-07-2020, 15:48
Nie.

asolt
16-07-2020, 18:49
Nie.

To jest Twoja interpretacja, niestety ministerstwo nie przygotowało dokladnych wytycznych jak traktowac energię słoneczną. Jednak jak by nie liczył to w kazdym przypadku obnizy, ale nie zawsze tak samo i nie zawsze wystaczajaco aby Ep spełnilo warunek.

16-07-2020, 19:01
A może mi rozwinąć to EP? Czytałem krótką definicje, ale chodzi mi bardziej o konsekwencje wynikające z tego?

asolt
16-07-2020, 19:43
A może mi rozwinąć to EP? Czytałem krótką definicje, ale chodzi mi bardziej o konsekwencje wynikające z tego?

Konsekwencją Ep nie spełniajacego wymagan jest brak PNB

kroles
16-07-2020, 23:15
Aktualne przepisy zostały przygotowane w sposób dość rażąco niekompetentny. W wielu przypadkach zachęcający bądź wymuszający obchodzenie ich litery, żeby zgadzało się z ich duchem.

asolt
17-07-2020, 06:16
Aktualne przepisy zostały przygotowane w sposób dość rażąco niekompetentny. W wielu przypadkach zachęcający bądź wymuszający obchodzenie ich litery, żeby zgadzało się z ich duchem.

Aktualne przepisy w tym zakresie są prawie niezmienione od czasu ich publikacji ok 2008 r.

kroles
17-07-2020, 06:55
Tak przepis się nie zmienił, tylko od 2017 roku premiuje skomplikowane systemy ogrzewania zamiast porządnej izolacji...

asolt
17-07-2020, 07:30
Tak przepis się nie zmienił, tylko od 2017 roku premiuje skomplikowane systemy ogrzewania zamiast porządnej izolacji...

2017 to nic 2021 to będzie problem

klaudiusz_x
17-07-2020, 19:58
To jest Twoja interpretacja, niestety ministerstwo nie przygotowało dokladnych wytycznych jak traktowac energię słoneczną. Jednak jak by nie liczył to w kazdym przypadku obnizy, ale nie zawsze tak samo i nie zawsze wystaczajaco aby Ep spełnilo warunek.

Można, ale nie można.
Albo nie można, a jednak można.
Twoja interpretacja.

L.mArK
21-07-2020, 21:36
A ja mam pytanie, czy można zrobić odbiór budynku bez źródła ogrzewania? Cała instalacja jest zrobiona ale nie ma pompy/pieca itp.