PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu szkieletowego rekreacyjnego 150m2



martuskaa
18-07-2020, 13:52
Jestem na etapie projektu domu prawdopodobnie szkieletowego (ewentualnie z bali) o powierzchni 150m2 z poddaszem użytkowym. Dom w zimie miałby służyć jako miejsce na święta, sylwestra. Na działce nie ma doprowadzonego gazu. Planujemy na pewno kominek. Jakie ogrzewanie będzie najsensowniejsze? Najlepiej żeby w zimie była utrzymywana stale minimalna temperatura 5 stopni.

CityMatic
18-07-2020, 15:08
Elektryczne

Kaizen
18-07-2020, 15:20
Do utrzymania minimalnej temperatury ze dwie klimy z opcją przeciwzamrożeniową (nie wszystkie mają - a typowo minimalna temperatura to 16*). Do tego przyda się zdalne sterowanie, żeby zmieć temperaturę z dzień przed przyjazdem (można załatwić broadlinkiem rm2 mini).
Jak w połączeniu z kominkiem nie dadzą rady wszędzie dogrzać - to zwykłe farelki bym dorzucił.

adam_mk
18-07-2020, 16:04
Malusi domek rekreacyjny , tak ze 150m2 po podłogach...
Najlepiej działajacy w układzie start-stop.
Przyjeżdzam - start - i działa.
Wyjeżdżam - stop - i czeka na jakicś +5 do 8stC
No i kwiatek...
To zabaweczka na swieta, sylwestra...

Oczywiście - MOŻNA, bo to wolny kraj, ale...
NIE MOŻNA takich cudów uprawiać wbrew prawom fizyki.
(i ekonomii)

A poważnie...
Budować sobie zabawkę, o którą TRZEBA dbać cały rok dla kilku dni w określonej i śnieżno-mroźnej porze?
Wtedy, gdy o tanie ciepło jest trudno?
Kłopot.
Dyskomfort.
Prądem?
I tak cały sezon grzewczy, drogo bardzo, dla kilku dni?
Mieszane uczucia...

No, chyba ze...
Gruntowa pompa ciepła z dobrze dopasowanym buforem , aby imprezowicze świąteczni mogli się wykąpać nie czekając w kolejce.
Sterowalna nawet ze srajfona i z drugiego końca swiata.
Co się ustawi - tego PC przypilnuje.
Wystarczy prąd, a do tego - niewiele tego prądu.
Przy dobrym projekcie - w samej II taryfie.
Taniej a dobrze chyba się już nie da.

OCZYWIŚCIE, taka PC wcale nie wyklucza jakiegoś kominka.
Tak fajnie się spędza swięta przy ogniu...
No i wcale nie trzeba przygotowywać opału ze dwa lata i kilka m3 na tych kilka dni.
W jednym bagażniku da się dowieźć tyle, ile na kilka dni potrzeba... dla zabawy i przyjemności.

Adam M.

Tomasz Mi
21-07-2020, 13:10
Najsensowniejsze - czyli jakie? Każde ogrzewania ma jakiś sens. Tyko jak jest gorąco to ogrzewanie nie ma sensu.

Mieszkam w miejscowości, gdzie stoi kilkaset domków rekreacyjnych i wszyscy maja ten sam problem. Jedni rozwiąźli go w ten sposób, że wysyłają kogoś z rodziny 2 dni wcześniej, aby taki domek nagrzał. :bash:
Ja uważam, że najsensowniej jest zainstalować klimę z funkcją grzania, aby utrzymać dodatnią temperaturę (ona i tak będzie pracować przez mniej niz 1/3 okresu grzewczego) a latem na pewno klima się przyda. Plus do tego porządne zdalnie sterowane kable, maty promiennik grzejniki, co tam komu pasuje aby można było zdalnie nagrzać dom na kilka dni przed przyjazdem i nie być uzależnionym o kominka, który 150 domu nie nagrzeje równomiernie).
Tańsze w inwestycji będzie samo ogrzewanie elektryczne bez klimy.
Pompa ciepła dla tego rodzaju domku jest zbyt droga, ale jeżeli kogoś stać to też spełni dobrze swoje zadanie.
Znam osoby, które maja w domkach kominek na pelet. Też można go odpalić zdalnie na 2-3 dn przed przyjazdem (ale w domkach mniejszych niż 150)

adam_mk
22-07-2020, 11:25
Nie przemyślałeś tego problemu!

Pomyśl o tym jak "o autku gotowym do drogi, wygrzanym i z pracujacym silnikiem" odstawionym gdzieś w górach a potrzebnym JEDEN TYDZIEŃ w roku!
Przybywasz, wsiadasz i wioooo! Same przyjemności!
Tylko... ZA ILE?

Patrząc na CEL przedsięwzięcia, to gruntówka sterowana z sieci/GPRS/SMS czy podobnie ma najwięcej sensu. W tym - ekonomiucznego.

Adam M.

adam_mk
22-07-2020, 11:33
"Pompa ciepła dla tego rodzaju domku jest zbyt droga, ale jeżeli kogoś stać to też spełni dobrze swoje zadanie."

Se żartujesz...
:lol:
Jak toś "psią budę co ma jedynie150m2 po podłogach" sobie dla ZABAWY stawia to koszt PC nie jest spory. Nawet duży nie jest.
STAŁY KOSZT UTRZYMANIA tego jest przy nałozonyc wymogach - praktycznie żaden!
A wygoda i bezobsługowość - pełna.

Mam znajomego co sobie żubry dla rozrywki .. choduje? Trzyma?
Niewiele... kilkanascie...
Uzasadnisz zasadność ekonomiczną tego?

:lol:

Adam M.

swierol
22-07-2020, 12:54
Widzę ze kogoś trafia z zazdrości a do tego ma paskudna manierę zaglądania komuś do kieszeni. Pełna z zgoda z Panem Kaizenem. Klimatyzatory lub jeden kanałowy, do tego kominek (jeśli już musi być). Mozna pokusić się równie o elektryczne ogrzewanie podłogowe. Na chwile obecna wszystko można mieć połączone z wifi i włączać/wyłączać w miarę potrzeby. Chyba najlepiej się skupić na systemie jak najprostszym i bezawaryjnym. Moim skromnym zdaniem pompa a tym bardziej gruntowa to w tym przypadku przerost formy nad treścią.

adam_mk
22-07-2020, 19:10
Zazdrość to dla mnie dość egzotyczne uczucie.
Ja go nie mam ale czasem spotykam.

Wkleić Ci tu modlitwę wieczorną? :lol:

Najprostszy i bezawaryjny system to dziadek - opiekun obiektu i kocioł wszystkożerny tym dziadkiem odpalany.
Działa skutecznie ażdo śmierci! (diadka).

Kiedyś kupowało się murzynka - i problem był rozwiązany.

Adam M.

boguslaw
23-07-2020, 06:20
Kocioł elektryczny Kospel + regulusy + płyn niezamarzający - zwykły płyn do chłodnic samochodowych typu Borygo, Petrygo itp.
SZYBKA reakcja, brak ograniczenia temperatury grzania.
CICHE GRZANIE!
BEZOBSŁUGOWE grzanie !!!
PRECYZYJNE grzanie.
Możliwość sterowania zdalnego a także sterowania tygodniowego całą instalacją i utrzymywania w całym obiekcie niskiej temperatury "dyżurnej". Jeśli na podłodze jest glazura to dodatkowo maty grzewcze w łazienkach ew. na ścieżkach komunikacji.
Mam od lat domek w górach z takim rozwiązaniem. REWELKA. Wszelkie inne opcje to zawracanie głowy...

Pozdrawiam
Bogusław

Tomasz Mi
23-07-2020, 13:49
"Pompa ciepła dla tego rodzaju domku jest zbyt droga, ale jeżeli kogoś stać to też spełni dobrze swoje zadanie."

Se żartujesz...
:lol:
Jak toś "psią budę co ma jedynie150m2 po podłogach" sobie dla ZABAWY stawia to koszt PC nie jest spory. Nawet duży nie jest.
STAŁY KOSZT UTRZYMANIA tego jest przy nałozonyc wymogach - praktycznie żaden!
A wygoda i bezobsługowość - pełna.


Adam M.

Niewłaściwie oceniasz ludzi, to że ktoś dla zabawy stawia sobie drugi domek wcale nie oznacza, że jest bajecznie bogaty często jest rozrzutny albo chciwy bo zamiast gdzieś na 2 doby do hotelu lub pensjonatu chce mieć swoje, albo nagle dostał trochę gotówki.
Ludzie bogaci nie radzą się w takich sprawach na forum.
Twoje rozwiązanie to koszt rzędu 80 tyś (strzelam)
A taki sam efekt można uzyskać wydając 25 tyś (chodzi o rząd wielkości a nie kosztorys)
Pytanie było o najsensowniejsze ogrzewanie.
Niech inwestor sam odpowie sobie na to pytanie.

adam_mk
23-07-2020, 21:21
ZMUSIŁEŚ MNIE tymi durnotami, co je wypisujesz to odpowiadam...
MOJE rozwiązanie kosztem nie sięga nawet 40 tysięcy...

Ktoś kto "dla zabawy" stawia sobie taki domek a nie jest "bajecznie bogaty" jest po prostu - idiotą!
I, fakt!
ZWYKLE nie radzi się na forum.
Zleca to przydupasowi oczekujac dobrego i taniego rozwiązania, jakie ten wynajdzie.
Potem rozwiązanie akceptuje lub nie i zwykle jest to werdykt OSTATECZNY!
A wiesz czemu tacy ludzie bywaja :bajecznie boigaci"?
-Bo dokonują WŁAŚCIWYCH wyborów!

Tak, wiem...
Pierwszy milion trzeba ukraść... Potem już samo leci.
:lol:

Adam M.

adam_mk
23-07-2020, 21:36
Wyjaśnię coś aby niedomówień nie było...
BARDZO PODZIWIAM ludzi, którzy potrafią NAPRAWDĘ ŻYĆ dzięki decyzjom, jakie podejmują, a które pozwalają im na to, aby tak było.
Żyje się raz...
Jedni na starcie DOSTAJĄ miliony do pomnozenia lub roztrwonienia a inni - nie.
Ale sa i tacy, co nie dostali na start wiele a maja sporo!
Poznałem i jednych i drugich i wielu, wielu INNYCH, co "tego" nie mają.
Ktoś mnie tu o zawiść posądził...
Mam co mam i umiem co umiem!
I... jestem szczęśliwy!
Nawet wtedy, gdy muszę zdecydować, czy stać mnie TERAZ na nowy tłumik do autka, bo stary się juz ... zużył.
Pieniadze to tylko... pieniadze. Przedmioty ułatwiające życie, wcale nie decydujace o jego smaku.

KAZDY chce "mieć swoje, duzo i DOBRE" A do tego - mozliwie tanio.
Nie każdy ma bo nie każdy DOBRE decyzje podejmuje.
:lol:

Adam M.

Tomasz Mi
24-07-2020, 09:41
ZMUSIŁEŚ MNIE tymi durnotami, co je wypisujesz to odpowiadam...
MOJE rozwiązanie kosztem nie sięga nawet 40 tysięcy...



Adam M.

Czekałem na taka odpowiedz :yes:
Jeżeli Ty będziesz chciał założyć sobie gruntową pompę ciepła to pewnie znajdziesz coś po rozsądnej cenie , ale czy wiesz jakie są ceny na gotowo dla dyletanta?
Jeszcze dostanie piękny wykres ile zaoszczędzi przez najbliższe 50 lat.

gawel
24-07-2020, 11:13
Dla dyletanta mam taką informację.
PC gruntowa (markowa) z odwiertami i instalacją kotłowni i zbiornikiem na CWU, wykonana przez firmę za 42 tyś.

a czy jest w ofercie bez odwiertów powietrzna? I za ile?

adam_mk
24-07-2020, 17:58
a czy jest w ofercie bez odwiertów powietrzna? I za ile?

W naszej ofercie nie ma powietrznych.
A gruntowe zwykle są tańsze jak 42 tysiące.
Z buforem, odwiertami instalacą i uruchomieniem. :lol:

Adam M.

Elfir
24-07-2020, 18:16
Mam co mam i umiem co umiem!
I... jestem szczęśliwy!
.

Adam - autorka nie pytała o twoje poczucie szczęścia.
Albo podaj konkretne rozwiązanie na konkretne pytanie albo idź z tymi samozachwytami gdzie indziej.

gawel
24-07-2020, 18:22
:lol2:

Zdun Darek B
24-07-2020, 18:26
Pompa ciepła do domku prawie nieużywanego ? Czy nie wystarczy na prąd ? Gdy przyjedziesz do domku z +5 to napalisz w kominku lub piecyku kominkowym i szybko uzyskasz 18-20 stopni. Domy szkieletowe szybko się nagrzewają

adam_mk
24-07-2020, 19:06
Adam - autorka nie pytała o twoje poczucie szczęścia.
Albo podaj konkretne rozwiązanie na konkretne pytanie albo idź z tymi samozachwytami gdzie indziej.

Komary Cię pogryzły? :lol:

W/g Ciebie autorka TomaszMI zarzuca mi zawiść i podobne uczucia.
Odpowiedziałem mu (jej?).
Czytaj ze zrozumieniem! (tekstu...)
:lol:

Załozycielce watku odpowiedziałem NA TEMAT.
Przeczytaj wątek raz jeszcze...

Adam M.

adam_mk
24-07-2020, 19:31
Pompa ciepła do domku prawie nieużywanego ? Czy nie wystarczy na prąd ? Gdy przyjedziesz do domku z +5 to napalisz w kominku lub piecyku kominkowym i szybko uzyskasz 18-20 stopni. Domy szkieletowe szybko się nagrzewają

Dwukondygnacyjny z bala też?
Bo też był brany pod uwagę...
:lol:
Pisałem - kominek dla rekreacji... tak!
Kominkiem chcesz wykąpać w tej samej chwili bandę gosci sylwestrowych?!!!
:lol:
Do tego - bezobsługowo...
No, mozna , bo...
Mam kumpla co ze srajfona kominek odpala.
Ale on inteligentne domy sprzedaje.

Adam M.

swierol
24-07-2020, 19:45
Komary Cię pogryzły? :lol:

W/g Ciebie autorka TomaszMI zarzuca mi zawiść i podobne uczucia.
Odpowiedziałem mu (jej?).
Czytaj ze zrozumieniem! (tekstu...)
:lol:

Załozycielce watku odpowiedziałem NA TEMAT.
Przeczytaj wątek raz jeszcze..
Adam M.
Owszem, odpowiedziałeś na temat dodajac błędne spostrzeżenia. Nie masz, nie budowałeś domu rekreacyjnego to nie masz pojęcia o jego idei. Bywaj zdrów.

adam_mk
24-07-2020, 21:29
Owszem, odpowiedziałeś na temat dodajac błędne spostrzeżenia. Nie masz, nie budowałeś domu rekreacyjnego to nie masz pojęcia o jego idei. Bywaj zdrów.

Bardzo nie chcę Ci ublizyć...
Napiszę wiec wprost.
moderowano

ILE domów zbudowałeś?
Kilkadziesiąt?
Bo ja - tak!

Adam M.

boguslaw
26-07-2020, 06:28
Dzisiaj domek weekendowy, jutro być może, domek do całorocznego zamieszkania, szczególnie na emeryturze. Domek wypieszczony, wymarzony, budowany pomału, w wolnych chwilach, "hobbystycznie". Po swojemu, dla siebie. Rozwiązania w takim domku muszą być rozwojowe, dające różne alternatywy, pożądaną, indywidualnie pojmowaną wygodę, powinny brać pod uwagę nieprzewidziane skutki upływu czasu...
Ludziska potrafią na maleńkich, swoich działkach pracowniczych spędzić pół życia. I pięknie.
Można podpowiedzieć jedno czy drugie rozwiązanie, lecz bez wywyższania się, bez wykpiwania, bez narzucania, bez nadawania porządnym ludziom, którzy chcą zrobić coś więcej niż tylko leżeć przed telewizorem z puszką piwa do góry... pępkiem.

Miłej niedzieli

gnago
26-07-2020, 09:00
Olać izolację od gruntu, a oszczędności z tego wsadzić w izolację ścian i dachu. Tym sposobem mamy latem zimne podłogi a zimą ciepłe caałe 10 stopni. Starczą wiatraczki mieszające powietrze znad podłogi z reszta i zima mamy plusową temperaturę wnętrz Kominek z buforem ciepła i zarazem zbiornikiem WU. Dla przezornych jeszcze kable grzejne wzdłuz rur wodnych. To gdyby ciepło ziemii nie poradziło ekstremalnie niskiej temperaturze z zewnątrz czy wandalskiemu włamaniu

Tomasz Mi
27-07-2020, 11:25
W naszej ofercie nie ma powietrznych.
A gruntowe zwykle są tańsze jak 42 tysiące.
Z buforem, odwiertami instalacą i uruchomieniem. :lol:

Adam M.


Dla dyletanta mam taką informację.
PC gruntowa (markowa) z odwiertami i instalacją kotłowni i zbiornikiem na CWU, wykonana przez firmę za 42 tyś.

Ale to nie jest koszt całego rozwiązania, drugie tyle trzeba władować w podłogówkę, bo nic innego przy pompie nie ma sensu. A jeżeli to parter z użytkowym poddaszem na stropie drewnianym? Oczywiście do grzejników też można podpiąć PC, ale to jest domek rekreacyjny który kilka razy trzeba podgrzać z 5 stopni do 23. Dlatego wszystkie niskotemperaturowe ogrzewania w tym przypadku nie są optymalne również z technicznego punktu widzenia. Poza tym gruntowa pompa ciepła pod względem inwestycji to jedno z najdroższych rozwiązań.
Chyba nikt przy takim domu nie zdecydowałby sie na gruntową pompę ciepła, z autorem pomysłu łącznie.

gawel
27-07-2020, 11:41
Przy domu użytkowanym sezonowo wodne układy grzewcze to zwykła głupota i proszenie się o problemy. Instalacja wodna oraz cwu powinna być wykonana w taki sposób a móc wypuścić z niej wodę bez upierdliwości. Do ogrzewania wody w tym przypadku ogrzewacz przepływowy.

adam_mk
27-07-2020, 17:44
Przy domu użytkowanym sezonowo wodne układy grzewcze to zwykła głupota i proszenie się o problemy. Instalacja wodna oraz cwu powinna być wykonana w taki sposób a móc wypuścić z niej wodę bez upierdliwości. Do ogrzewania wody w tym przypadku ogrzewacz przepływowy.

Czyli DROGO ale bezpiecznie, bo ludzie nie umieją TANIO i bezpiecznie?
A o suchej podłogówce na drewniane stropy to Wy słyszeli? :lol:

Adam M.

adam_mk
27-07-2020, 17:45
Ale to nie jest koszt całego rozwiązania, drugie tyle trzeba władować w podłogówkę, bo nic innego przy pompie nie ma sensu. A jeżeli to parter z użytkowym poddaszem na stropie drewnianym? Oczywiście do grzejników też można podpiąć PC, ale to jest domek rekreacyjny który kilka razy trzeba podgrzać z 5 stopni do 23. Dlatego wszystkie niskotemperaturowe ogrzewania w tym przypadku nie są optymalne również z technicznego punktu widzenia. Poza tym gruntowa pompa ciepła pod względem inwestycji to jedno z najdroższych rozwiązań.
Chyba nikt przy takim domu nie zdecydowałby sie na gruntową pompę ciepła, z autorem pomysłu łącznie.

Mniemasz, ale co się dziwić, jak dobrych rozwiązań tego typu nie widziałeś.

Adam M.