PDA

Zobacz pełną wersję : Czym ocieplono te stare rury CO?



Przemolo
21-07-2020, 05:07
Witam, proszę o podpowiedź, co to za materiał? Izolacja rur CO w piwnicy wykonana zapewne w latach 80-tych. To coś w rodzaju waty szklanej? owinięte drucianą siatką i zalane jakimś gipsopodobnym materiałem. Zastanawiam się czy ta "wata" nie jest szkodliwa...

446365 446366

CityMatic
21-07-2020, 08:22
Zmartwić Cię...... Włókna azbestowe pokryte siatką drucianą, gipsem lub zaprawą i pomalowane emulsją wapienną. Trudny temat:confused:

Przemolo
21-07-2020, 08:55
Azbestowe?
Co by tu z tym zrobić? jest tego z kilkanaście metrów. Nie wiem czym wyrządzę więcej szkody - próbą zdjęcia (nawet gdy wykona to fachowiec), czy może pozostawieniem z ewentualnym zabezpieczeniem tego tylko czym? opatulić pianką poliuretanową?

Bertha
21-07-2020, 11:05
Moim zdaniem to brązowe to wełna mineralna. Miałem kiedyś kilka takich welonów ze schyłkowego Gierka, udawały ocieplenie na strychu. Wełna jakoś przyszyta do tkaniny w kratkę. Kryterium proste. Jeśli przy czynnym CO, toto jest ciepłe w dotyku to wont. Rękawice, okulary i odkurzyć pomieszczenie. Zakładasz typowe ocieplenia z pianki (czerwone, niebieskie) lub takie szare zapinane na plastikowe klamerki. Nazwy nie pamietam, miałem takie na rurach 2" w piwnicy przy starym piecu.

Przemolo
21-07-2020, 11:19
Zastanawiam się czy nie lepiej wziąć to oblepić szczelnie pianką a kiedyś gdy instalację CO trzeba będzie wymienić, wyniesie się to na zewnątrz razem z rurkami, żeby nie ciąć tego w pomieszczeniu.

CityMatic
21-07-2020, 11:19
Teraz o maski nie trudno, okulary i szczelne worki. Zdjąć, zapakować, posprzątać bez zbędnego wzniecania kurzu, spryskać wodą, powstałą maź zebrać do worka. Zawieźć na skład odpadów.
Nie odkurzać odkurzaczem bo te włókna przelatują przez worek.

Cała prasa swojego czasu informowała o problemie w wymiennikowniach w osiedlach z wielkiej płyty dotyczących tego typu cieplnej izolacji. O wełnie czy wacie szklanej też pisali ale tylko w celu odwrócenia uwagi. Należy postępować tak jak z materiałem szkodliwym, na podstawie zdjęć można tylko wnioskować, że to ta technologia.