PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie kablami grzewczymi



Franc Bekenbauer
21-07-2020, 19:52
Witam. Mam stary dom 240 m2. Chciałbym w nim zainstalować kable grzewcze ale w wylewce 5 cm bo nie mam miejsca na więcej. Będę grzał bezpośrednio. A ma pietrze będę miał grzejniki elektryczne akumulacyjne.
Pytanie brzmi czy to dobry pomysł z kablami bo nie wiem czy rachunki mnie nie zjedzą. Dom z cegły pełnej z pustka powietrzna. Będzie ocieplony z zewnątrz i w wewnątrz. No o jest piwnica pod całym domem. I będzie instalacja fotowoltaiczną około 10 kw
I czy kable grzewcze mogą grzać bezpośrednio bo wszyscy mówią o akumulacji.

klaudiusz_x
21-07-2020, 20:54
Raczej pompa plus pv.

Kaizen
21-07-2020, 21:22
Ozc

gawel
21-07-2020, 22:22
Witam. Mam stary dom 240 m2. Chciałbym w nim zainstalować kable grzewcze ale w wylewce 5 cm bo nie mam miejsca na więcej. Będę grzał bezpośrednio. A ma pietrze będę miał grzejniki elektryczne akumulacyjne.
Pytanie brzmi czy to dobry pomysł z kablami bo nie wiem czy rachunki mnie nie zjedzą. Dom z cegły pełnej z pustka powietrzna. Będzie ocieplony z zewnątrz i w wewnątrz. No o jest piwnica pod całym domem. I będzie instalacja fotowoltaiczną około 10 kw
I czy kable grzewcze mogą grzać bezpośrednio bo wszyscy mówią o akumulacji.


Co ma na celu tworzenie układów grzewczych akumulacyjnych :confused: przy PV 10 kwp. W nocy i wekendy masz tani prąd a w dzień za darmo. Co i po co chcesz akumulować?????

gawel
21-07-2020, 22:23
Raczej pompa plus pv.

tak wiatrak i tamę wodną z generatorem.

Przecież autor nie instaluje średniowiecznego ukąłdu wodnego to gdzie tą pompe podłaczysz?

klaudiusz_x
21-07-2020, 22:40
tak wiatrak i tamę wodną z generatorem.

Przecież autor nie instaluje średniowiecznego ukąłdu wodnego to gdzie tą pompe podłaczysz?

Bo chce 10 kWp.
A taka ilość, to sobie może obiady gotować plus cwu jak mu zostanie.
Pomijam inne sprawy, o których nie wspomniał.
Nawet u mnie taka ilość pv by zabrakła, jakbym nie miał pompy.
Moje zużycie z poprzedniego sezonu, za całość,. To prawie 10 tys. kWh.
Więc z tak małą zabawką, przy takiej chałupie, plus braku jakichkolwiek danych, to można samochodziki na pilota ładować.
Ps.
U mnie prąd od grudnia do października w taniej podrożeje o 40%.

gawel
21-07-2020, 23:13
Bo chce 10 kWp.
A taka ilość, to sobie może obiady gotować plus cwu jak mu zostanie.
Pomijam inne sprawy, o których nie wspomniał.
Nawet u mnie taka ilość pv by zabrakła, jakbym nie miał pompy.
Moje zużycie z poprzedniego sezonu, za całość,. To prawie 10 tys. kWh.
Więc z tak małą zabawką, przy takiej chałupie, plus braku jakichkolwiek danych, to można samochodziki na pilota ładować.
Ps.
U mnie prąd od grudnia do października w taniej podrożeje o 40%.

:confused:

kulibob
22-07-2020, 06:16
No z tanim prądem pojechali ostatnia podwyżka z 27 gr na 30 gr a jak dojdzie opłata mocowa to 34-35gr będzie.

gawel
22-07-2020, 06:36
No z tanim prądem pojechali ostatnia podwyżka z 27 gr na 30 gr a jak dojdzie opłata mocowa to 34-35gr będzie.

u mnie od stycznia 2020 jest w g12w I - 40 gr, II - 75 gr nie wiem skąd u was takie ceny i gdzie to pojechanie?

jasiek71
22-07-2020, 06:41
Stary i duży dom...
Trzeba mieć nierówno pod kopułą aby dobrowolnie pakować się w kable grzewcze i grzejniki elektryczne...
A te 10kwp fotowoltaiki to nawet przy pompie ciepła będzie za mało aby pokryć całość...

kulibob
22-07-2020, 06:45
Stary i duży dom...
Trzeba mieć nierówno pod kopułą aby dobrowolnie pakować się w kable grzewcze i grzejniki elektryczne...
A te 10kwp fotowoltaiki to nawet przy pompie ciepła będzie za mało aby pokryć całość...

A dlaczego nie równo z grzejnikami? Grzejniki odłączasz i sprzedajesz lub wywalasz.
No ale jak na moje podstawa wodna podłogówka chociaż u mnie zostanie zmarginalizowana szacuję że 2000kWh to będzie dużo.

kulibob
22-07-2020, 06:48
u mnie od stycznia 2020 jest w g12w I - 40 gr, II - 75 gr nie wiem skąd u was takie ceny i gdzie to pojechanie?

Tanią masz droższą o 10gr ale drogą mamy podobnie na chwilę obecną.
Pojechanie że w tym roku tania taryfa podrożeje 7-8gr. A tak na oko u mnie to 25-29% drożej w skali roku

gawel
22-07-2020, 06:52
Tanią masz droższą o 10gr ale drogą mamy podobnie na chwilę obecną.
Pojechanie że w tym roku tania taryfa podrożeje 7-8gr. A tak na oko u mnie to 25-29% drożej w skali roku

Od kiedy to szczęście nas czeka?

gawel
22-07-2020, 06:56
Stary i duży dom...
Trzeba mieć nierówno pod kopułą aby dobrowolnie pakować się w kable grzewcze i grzejniki elektryczne...
A te 10kwp fotowoltaiki to nawet przy pompie ciepła będzie za mało aby pokryć całość...

Może wystarczy zamknąć okna w zimie i 10 kwp wystarczy tym bardziej że spokojnie wyprodukuję ok 12 mwh rocznie. Sam mam okazję zejść ze zuzyciem prądu z ok 7 mwh rocznie do max 5 mwh, U mnie wychodzi ok 2,2 mwh - zuzycie bytowe+cwu+gotowanie, ciekaw jestem jak będzie sprawował się klimatyzator ale jeżeli zuzyje tyle co u kuliboba to uda mi się zmieścic na spokojnie.

kulibob
22-07-2020, 06:58
Od kiedy to szczęście nas czeka?

Od października 4,5gr
https://swiatoze.pl/oplata-mocowa-wzrost-rachunkow-za-prad-dla-rodzin-i-przedsiebiorcow/

jasiek71
22-07-2020, 06:58
A dlaczego nie równo z grzejnikami? Grzejniki odłączasz i sprzedajesz lub wywalasz.
No ale jak na moje podstawa wodna podłogówka chociaż u mnie zostanie zmarginalizowana szacuję że 2000kWh to będzie dużo.

Taaa...
Odłączasz grzejniki i grzejesz dobrymi chęciami...

Ale te 240m2 starego domu to nie jest twój dom abyś mógł cokolwiek szacować...

Mam u siebie za płotem taki mały "szacowany" domek...
Po dwóch sezonach grzewczych na "prądzie" skończyło się zamontowaniem pompy ciepła...( Dobrze że było trochę zdrowego rozsądku i było ogrzewanie podłogowe wodne a nie kable...)

gawel
22-07-2020, 07:00
to jest opłata koegeneracyjna ? Bo ja mam ja juz na fakturze z wczoraj?

gawel
22-07-2020, 07:01
Taaa...
Odłączasz grzejniki i grzejesz dobrymi chęciami...

Ale te 240m2 starego domu to nie jest twój dom abyś mógł cokolwiek szacować...

Mam u siebie za płotem taki mały "szacowany" domek...
Po dwóch sezonach grzewczych na "prądzie" skończyło się zamontowaniem pompy ciepła...( Dobrze że było trochę zdrowego rozsądku i było ogrzewanie podłogowe wodne a nie kable...)

a nie można ogrzewać klimatyzacją?

jasiek71
22-07-2020, 07:02
Może wystarczy zamknąć okna w zimie i 10 kwp wystarczy tym bardziej że spokojnie wyprodukuję ok 12 mwh rocznie. Sam mam okazję zejść ze zuzyciem prądu z ok 7 mwh rocznie do max 5 mwh, U mnie wychodzi ok 2,2 mwh - zuzycie bytowe+cwu+gotowanie, ciekaw jestem jak będzie sprawował się klimatyzator ale jeżeli zuzyje tyle co u kuliboba to uda mi się zmieścic na spokojnie.

Rozumiem że jak u ciebie tyle wychodzi to także tyle samo będzie u założyciela wątku...
Obstawiam także że to ty pokryjesz wszystkie koszty ogrzewania które będą powyżej tego co sugerujesz...???

kulibob
22-07-2020, 07:09
Taaa...
Odłączasz grzejniki i grzejesz dobrymi chęciami...

Ale te 240m2 starego domu to nie jest twój dom abyś mógł cokolwiek szacować...

Mam u siebie za płotem taki mały "szacowany" domek...
Po dwóch sezonach grzewczych na "prądzie" skończyło się zamontowaniem pompy ciepła...( Dobrze że było trochę zdrowego rozsądku i było ogrzewanie podłogowe wodne a nie kable...)

A oco ci chodzi z tym szacowaniem?
Za zeszły sezon 1400kWh i 800kg ekogroszku. W tym roku już tylko prąd. Dojdzie druga klima a podłogówka zostaje bardziej dla komfortu

A co do domu 240m2 napisał że będzie ocieplony zakładam że spełni minimalne obecne normy. Chociaż to i tak mało jakby chciał grzać prądem.

kulibob
22-07-2020, 07:10
to jest opłata koegeneracyjna ? Bo ja mam ja juz na fakturze z wczoraj?

kogeneracyjna jest już od dwóch lat i sa to jakieś grosze. Teraz będzie nowa :(

gawel
22-07-2020, 07:13
Rozumiem że jak u ciebie tyle wychodzi to także tyle samo będzie u założyciela wątku...
Obstawiam także że to ty pokryjesz wszystkie koszty ogrzewania które będą powyżej tego co sugerujesz...???

Nie wiem co sugerujesz bo ja niczego. Podaję jako przykład własne koszty bo takie znam, natomiast wszelkie inwestycje to wydanie pieniędzy w jakimś konkretnym celu, czyli chce mieć ciepło przez 15 lat decyduję sie obecnie wydać 25 tys na tani układ grzewczy wraz z małą instalacją PV i to pozwoli mi na zwrot inwestycji w max 5 lat posiadanie bez kosztowego domu. Lub zainwestuję w dom 100 tys licząć pc, pv 10 kwp i wodny układ grzewczy i to nie zdąży się zwrócić w ani w 5 ani w 20 lat bo po 15 trzeba wymienić lub wyremontować pompę.


No niestety z racji zawodu nikt mnie nie pobije w liczeniu kosztów i wyciąganiu z tego wniosków. Dla mnie dla już istniejących domów PC jak najbadziej nawet z grzejnikami i do tego rozsądna instalka PV nie rozdmuchana, natomiast do nowych domów w kontekście wymagań tech 2021 to na pewno NIE.


Ale to wsztsko jest jak to się mówi w głowie, kiedy zrezygnowałem z wody w układzie grzejnym 17 lat temu budując dom to było to traktowane źle bo jakto inaczej niż wszyscy, obecnie jest trochę lepiej ale nastawienie się mało zmieniło.

To że wszyscy cos robią nie oznacza że to nie jest głupie, dlatego ludzi majętnych jest bardzo mało na świecie.

gawel
22-07-2020, 07:16
kogeneracyjna jest już od dwóch lat i sa to jakieś grosze. Teraz będzie nowa :(

no coż i tak opłata za prąd nie jest moim największym kosztem więc mi to nie przeszkadza i w końcu zapłaciłem za prąd najmniej od 17 lat dzięki pv, jak na razie wszystkie moje klakulacje się sprawdziły, z wyjątkiem ^%&%&%^ maja gdzie również ogrzewałem i trochę mi to popsuło scenariusz.

gawel
22-07-2020, 07:18
A oco ci chodzi z tym szacowaniem?
Za zeszły sezon 1400kWh i 800kg ekogroszku. W tym roku już tylko prąd. Dojdzie druga klima a podłogówka zostaje bardziej dla komfortu

A co do domu 240m2 napisał że będzie ocieplony zakładam że spełni minimalne obecne normy. Chociaż to i tak mało jakby chciał grzać prądem.

a dlaczego mało? Moj dom nie ma ociepleń niewiadomo jakich ale ja grzeje prądem. dla domu 2x większego rachunki też by były 2x większe i to jest koszt podiadania duzego domu.

Franc Bekenbauer
22-07-2020, 07:59
Ocieplenie będzie 15 cm styropianu, 30 wełny mineralnej na poddaszu, 20 cm w stropie pomiędzy kondygnacjami. A na stropie nad piwnica będzie styrobeton i styropian około 10 cm razem. Później kable w wylewce około 5 cm.

klaudiusz_x
22-07-2020, 16:18
u mnie od stycznia 2020 jest w g12w I - 40 gr, II - 75 gr nie wiem skąd u was takie ceny i gdzie to pojechanie?
W grudniu miałem po 24,5gr.
W październiku po wprowadzeniu opłaty mocowej w wysokości 45zl/MWh będzie 34,5gr.
Jak byk wychodzi podwyżka 40%.

gawel
22-07-2020, 16:29
W grudniu miałem po 24,5gr.
W październiku po wprowadzeniu opłaty mocowej w wysokości 45zl/MWh będzie 34,5gr.
Jak byk wychodzi podwyżka 40%.

opłata ma byc najwcześniej od 1 st 2021 ale nie wiadomo czy nie później wiadomość z dzisiaj.

BTW ja mam już 40 gr za II strefe i cieszę się że nie drożej więc nie wiem o co te lamenty.

ciekawe jak stawka w I strefie

klaudiusz_x
22-07-2020, 16:39
ciekawe jak stawka w I strefie
Obecnie 77gr.
Było 65gr.

gawel
22-07-2020, 16:41
Obecnie 77gr.
Było 65gr.

to ja mam 75 gr w g12w Pge wawa-teren

klaudiusz_x
22-07-2020, 16:53
Ocieplenie będzie 15 cm styropianu, 30 wełny mineralnej na poddaszu, 20 cm w stropie pomiędzy kondygnacjami. A na stropie nad piwnica będzie styrobeton i styropian około 10 cm razem. Później kable w wylewce około 5 cm.

OZC, jak kolega w pierwszym poście radził.
Generalnie, to nawet 20 kWp Ci zabraknie.

gawel
22-07-2020, 17:01
OZC, jak kolega w pierwszym poście radził.
Generalnie, to nawet 20 kWp Ci zabraknie.

a mnie się wydaje ze co najmniej gigawat:rolleyes:

klaudiusz_x
23-07-2020, 00:22
a mnie się wydaje ze co najmniej gigawat:rolleyes:

Masz prawie 2x mniejszy dom, a tu sugerujesz, że 10 kWp wystarczy na dom 2x większy.
Gdzie sam, na czystym prądzie, miałeś zużycie około 10 tys kWh.
Czegoś pewnie nie załapałem :P



pzdr

kulibob
23-07-2020, 06:35
Ocieplenie będzie 15 cm styropianu, 30 wełny mineralnej na poddaszu, 20 cm w stropie pomiędzy kondygnacjami. A na stropie nad piwnica będzie styrobeton i styropian około 10 cm razem. Później kable w wylewce około 5 cm.

Wydaje się to mało ocieplenia. Najlepiej zleć komuś wyliczenia OZC.
Abybyło tanio kable śa dla domów do 100 - 100parę mętrów i solidnie ocieplonych..

gawel
23-07-2020, 08:26
Wydaje się to mało ocieplenia. Najlepiej zleć komuś wyliczenia OZC.
Abybyło tanio kable śa dla domów do 100 - 100parę mętrów i solidnie ocieplonych..

Jakie mało :o, mam wrażenie że ujmę to cenzuralnie obecnie owczy pęd obejmuje "rzucenie na mózg" na punkcie walenia metra ocieplenia.

Nikt nie dba przy tym o to zo dzieje sie z wilgotnością w takich domach i czy to jest uzasadnione ekonomicznie.


co ma na celu walenie 20 cm ocieplenia pomiędzy parterem i ocieplonym poddaszem ?????????????


Zostawiłbym ściany natomiast zrobił 20--25 cm wełny na poddaszu i zwiększył może ocieplenie podłogi oraz koniecznie ocieplił ściany pionowe fundamntu od zewnatrz 10 cm styropianu od ławy do końca podmurówki bo tego brakuje.

kulibob
23-07-2020, 16:00
Jakie mało :o, mam wrażenie że ujmę to cenzuralnie obecnie owczy pęd obejmuje "rzucenie na mózg" na punkcie walenia metra ocieplenia.

Nikt nie dba przy tym o to zo dzieje sie z wilgotnością w takich domach i czy to jest uzasadnione ekonomicznie.


co ma na celu walenie 20 cm ocieplenia pomiędzy parterem i ocieplonym poddaszem ?????????????


Zostawiłbym ściany natomiast zrobił 20--25 cm wełny na poddaszu i zwiększył może ocieplenie podłogi oraz koniecznie ocieplił ściany pionowe fundamntu od zewnatrz 10 cm styropianu od ławy do końca podmurówki bo tego brakuje.

To jest mało nie spełnia minimalnych norm dla przegród.
A co ma się dziać z wilgotnością. Wentylacja jest od odprowadzenia wilgoci
Rozumiem że jest to srop między poddaszem użytkowym a poddaszem nie użytkowym.
Na moje 20-25 ściana 20 podłoga 40-45 dach

gawel
23-07-2020, 16:43
Ja bym dał po 2 m a co tam jak wilczy szaniec tylko ze styropianu :P

kulibob
23-07-2020, 16:51
Ja bym dał po 2 m a co tam jak wilczy szaniec tylko ze styropianu :P

JA mówię o relanych/optymalnych grubościach zwłaszcza jak chce sie grzać prądem

gnago
23-07-2020, 18:51
a nie można ogrzewać klimatyzacją?
Nie bo ludzie to gatunek stadny i muszą koniecznie ogrzewać ściany i podłogi mimo że stykają się ciałem z powietrzem. A moda, zwyczajnie, niewiele ma wspólnego z rozumem

gawel
23-07-2020, 19:02
JA mówię o relanych/optymalnych grubościach zwłaszcza jak chce sie grzać prądem

mam ocieplenie podłogi i fundamentu 10 cm styro, ściany 15 cm wełna +10 styro , poddasze 18 cm wełny skalnej twardej. i ogrzewam pradem od początku 8)

kulibob
23-07-2020, 20:20
mam ocieplenie podłogi i fundamentu 10 cm styro, ściany 15 cm wełna +10 styro , poddasze 18 cm wełny skalnej twardej. i ogrzewam pradem od początku 8)

Ja mam 20 ściany 12 podłoga 28 dach i skosy nad częścią użytkową plus 18 nad nieużytkowym stryszku Co sumarycznie daje na stropie 46cm

gawel
23-07-2020, 20:36
Ja mam 20 ściany 12 podłoga 28 dach i skosy nad częścią użytkową plus 18 nad nieużytkowym stryszku Co sumarycznie daje na stropie 46cm

Bardzo dobre ocieplenie, bo masz nowszy dom, kiedy ja się budowałem to mój dom był na bogato a twój byłby pasywny, jednak mój jest bardzo oszczędny i ciepły może to kwestia technologi?

klaudiusz_x
24-07-2020, 00:44
Bardzo dobre ocieplenie, bo masz nowszy dom, kiedy ja się budowałem to mój dom był na bogato a twój byłby pasywny, jednak mój jest bardzo oszczędny i ciepły może to kwestia technologi?

Masz licznik prądu, który jest dokładny.
Sam to potwierdzam z własnego podwórka.

kulibob
24-07-2020, 06:10
Bardzo dobre ocieplenie, bo masz nowszy dom, kiedy ja się budowałem to mój dom był na bogato a twój byłby pasywny, jednak mój jest bardzo oszczędny i ciepły może to kwestia technologi?

Nie wiem dlaczego masz takie zużycie wydaje się za niskie ja szacuję u siebie CO z CWU na 7000-8000kWh. (Bez dopalaczy)

jasiek71
24-07-2020, 06:30
Nie wiem dlaczego masz takie zużycie wydaje się za niskie ja szacuję u siebie CO z CWU na 7000-8000kWh. (Bez dopalaczy)

Jemu się wydaje że jak ON ma takie małe zużycie energii to wszyscy którzy pójdą taką samą drogą też będą mieli takie zużycie...

Mam właśnie przed sobą rachunek kolegii z ostatniego roku aby zrozumieć" o co kaman"...?
Dom 240m2 nawet nieźle ocieplony i nie wygląda na jakiś wybrakowany...
Pompa ciepła , fotowoltaika 10kWp i do zapłaty jeszcze 2700pln ekstra...( Już widzę ten rachunek przy samym prądzie bez pompy ciepła...)
Tak że luzik można śmiało "polecać" grzanie samym prądem...

kulibob
24-07-2020, 07:24
Jemu się wydaje że jak ON ma takie małe zużycie energii to wszyscy którzy pójdą taką samą drogą też będą mieli takie zużycie...

Mam właśnie przed sobą rachunek kolegii z ostatniego roku aby zrozumieć" o co kaman"...?
Dom 240m2 nawet nieźle ocieplony i nie wygląda na jakiś wybrakowany...
Pompa ciepła , fotowoltaika 10kWp i do zapłaty jeszcze 2700pln ekstra...( Już widzę ten rachunek przy samym prądzie bez pompy ciepła...)
Tak że luzik można śmiało "polecać" grzanie samym prądem...

To u kolegi raczej też coś nie halo.

Na moje kable w połączeniu np z kanałówka i PV to nie jest zły układ.Chociaż to zamyka wiele dróg na przyszłość

gawel
24-07-2020, 08:12
Nie wiem dlaczego masz takie zużycie wydaje się za niskie ja szacuję u siebie CO z CWU na 7000-8000kWh. (Bez dopalaczy)

samo cuw bardzo spadło po zainstalowaniu PC, obecnie samo cwu to 620kwh/rok dla 1 sosby+nastolatki, ot i cała tajemnica przy 4 osobach to już wyjdzie razy 2 a jak mas z 3 córki to i razy 3. Bojler konsumował 3 mwh rocznie . Cwu w dobrze ocieplonym domu zuzywa tyle samo energii co ogrzewanie.

dotychczas na ogrzewanie wcale tak mało nie szło okolo 4200 kwh ale ja mam w domu od 21 do 22 st. Cóż więcej obecnie spodziewam się spadku zużycia poprzez grzanie klimatyzatorem. Pozyjemy zobaczymy. Na koniec roku już będę wiedział jak to wyjdzie.

gawel
24-07-2020, 08:17
Jemu się wydaje że jak ON ma takie małe zużycie energii to wszyscy którzy pójdą taką samą drogą też będą mieli takie zużycie...

Mam właśnie przed sobą rachunek kolegii z ostatniego roku aby zrozumieć" o co kaman"...?
Dom 240m2 nawet nieźle ocieplony i nie wygląda na jakiś wybrakowany...
Pompa ciepła , fotowoltaika 10kWp i do zapłaty jeszcze 2700pln ekstra...( Już widzę ten rachunek przy samym prądzie bez pompy ciepła...)
Tak że luzik można śmiało "polecać" grzanie samym prądem...

Mnie nie wydaje się że ja mam niskie zużycie prądu uważam że w granicach przyzwoitości.

Nieźle ocieplony to subiektywne i tendencyjne twoje określenie, czyli żadne w tym przypadku nic to nie mówi.

Podajesz świetny przykład kolegi który wyrzucił pieniądze jak widać w błoto spodziewając się cudu i oklasków, a świadczy to podjęciu złej decyzji.

Grzanie pradem jest dla ludzi inteligentnych jak widać , a wymyśleni koledzy nie grzeszą intelektem podobnie jak Ci którzy ich wymyślili.

jasiek71
24-07-2020, 12:27
Mnie nie wydaje się że ja mam niskie zużycie prądu uważam że w granicach przyzwoitości.

Nieźle ocieplony to subiektywne i tendencyjne twoje określenie, czyli żadne w tym przypadku nic to nie mówi.

Podajesz świetny przykład kolegi który wyrzucił pieniądze jak widać w błoto spodziewając się cudu i oklasków, a świadczy to podjęciu złej decyzji.

Grzanie pradem jest dla ludzi inteligentnych jak widać , a wymyśleni koledzy nie grzeszą intelektem podobnie jak Ci którzy ich wymyślili.
Ale ja znam ten dom od początku budowy i wiem jak jest ocieplony ale same grubości ocieplenia jak widać nie są zbytnio powiązane z ilością zużywanej energii...
Czyli według ciebie założenie pompy ciepła i fotowoltaiki to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto...?
Oczywiście założenie ogrzewania elektrycznego już jest cacy...?

gawel
24-07-2020, 12:34
Ale ja znam ten dom od początku budowy i wiem jak jest ocieplony ale same grubości ocieplenia jak widać nie są zbytnio powiązane z ilością zużywanej energii...
Czyli według ciebie założenie pompy ciepła i fotowoltaiki to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto...?
Oczywiście założenie ogrzewania elektrycznego już jest cacy...?

Dla nowo budowanych domów zgodnie z WT 2021 TAK, natomiast dla wszelkich budynków gdzie jest co wodne to pc powietrzna jak najbardziej z tym że PV to nie koniecznie na max na pewno dla pokrycia 100% pierwszej strefy i drugiej w miarę możliwości finansowych.

W cytowanym przez ciebie domu 240m nie wiemy nic o zuzyciu na cele bytowe może byc ono bardzo duże na granicy tego co na cele grzewcze i wtedy jak razem to podliczymi to wychodzi co wychodzi.


Prawda jest taka jak za 2019 rok przed pv i podwyżką płaciłem za cały prad rocznie 4000 za 130m2+2 osoby to niewiele, ale jak to pomnożymy przez 2 to wyjdzie 8000 to już jest sporo choc w odniesieniu do m2 całkiem ok.

jasiek71
24-07-2020, 19:21
Dla nowo budowanych domów zgodnie z WT 2021 TAK, natomiast dla wszelkich budynków gdzie jest co wodne to pc powietrzna jak najbardziej z tym że PV to nie koniecznie na max na pewno dla pokrycia 100% pierwszej strefy i drugiej w miarę możliwości finansowych.

W cytowanym przez ciebie domu 240m nie wiemy nic o zuzyciu na cele bytowe może byc ono bardzo duże na granicy tego co na cele grzewcze i wtedy jak razem to podliczymi to wychodzi co wychodzi.


Prawda jest taka jak za 2019 rok przed pv i podwyżką płaciłem za cały prad rocznie 4000 za 130m2+2 osoby to niewiele, ale jak to pomnożymy przez 2 to wyjdzie 8000 to już jest sporo choc w odniesieniu do m2 całkiem ok.

Zdecyduj się...
Najpierw piszesz że koleś sam sobie strzelił w kolano zakładając pompę ciepła i fotowoltaikę a teraz piszesz że pompa ciepła jest OK i fotowoltaika wedle zasobów finansowych...??

O zużyciu na cele bytowe TY także nic nie wiesz a jednak proponujesz ogrzewanie elektryczne co wraz ze znacznym zużyciem na cele bytowe może być nie do zaakceptowania przez potencjalnego inwestora...

To że ktoś ma 30 cm izolacji w dachu i 15cm na ścianach to kompletnie nic nie mówi o tym ile zapłaci za energię elektryczną...
Jak z powyższego wynika pompa ciepła i 10kWp fotowoltaiki może wcale nie oznaczać że już nie będzie rachunków do płacenia...

gawel
24-07-2020, 19:35
Zdecyduj się...
Najpierw piszesz że koleś sam sobie strzelił w kolano zakładając pompę ciepła i fotowoltaikę a teraz piszesz że pompa ciepła jest OK i fotowoltaika wedle zasobów finansowych...??

O zużyciu na cele bytowe TY także nic nie wiesz a jednak proponujesz ogrzewanie elektryczne co wraz ze znacznym zużyciem na cele bytowe może być nie do zaakceptowania przez potencjalnego inwestora...

To że ktoś ma 30 cm izolacji w dachu i 15cm na ścianach to kompletnie nic nie mówi o tym ile zapłaci za energię elektryczną...
Jak z powyższego wynika pompa ciepła i 10kWp fotowoltaiki może wcale nie oznaczać że już nie będzie rachunków do płacenia...

:popcorn:

klaudiusz_x
25-07-2020, 00:13
Można przerzucać się błotem nadal.

Dom ma byc docieplony 15cm.
Na dachu 30cm.W sumie, to nic nie znaczy.
Dlaczego?
Pierwsze, to okna.
Przy takiej powierzchni, okien jest sporo.
Nie zostaną wymienione, nie zostaną przesunięte.
Ja mam dom połowę mniejszy, a okien po obwodzie mam 60m.
Niech ten dom ma nawet 100m po obwodzie.
Okna zostają w połowie muru.
Licząc lekko, że straty przez tak zamontowane okna, to pół metra od ich brzegu, więc zostało 60 m2 nieocieplonego jakiegoś muru.
Dlatego wcześniej napisałem, że nawet20 kWp nie wystarczy na grzanie tego domu.
Szczególnie, że tylko 70% będzie na wykorzystanie z tego, co naprodukowano w sezonie niegrzewczym.
Do tego dojdą okna, czyli nie wiadomo jakie, wentylacja grawitacyjna, drzwi zewnętrzne, balkony (nie wiadomo, czy są) plus masę innych rzeczy, których autor tematu nie podał.
No i piwnica. Pewnie także chce grzać.

klaudiusz_x
25-07-2020, 00:19
Jak z powyższego wynika pompa ciepła i 10kWp fotowoltaiki może wcale nie oznaczać że już nie będzie rachunków do płacenia...
Zgadzam się.

Za mało danych.

swierol
25-07-2020, 01:15
Można przerzucać się błotem nadal.

Dom ma byc docieplony 15cm.
Na dachu 30cm.W sumie, to nic nie znaczy.
Dlaczego?
Pierwsze, to okna.
Przy takiej powierzchni, okien jest sporo.
Nie zostaną wymienione, nie zostaną przesunięte.
Ja mam dom połowę mniejszy, a okien po obwodzie mam 60m.
Niech ten dom ma nawet 100m po obwodzie.
Okna zostają w połowie muru.
Licząc lekko, że straty przez tak zamontowane okna, to pół metra od ich brzegu, więc zostało 60 m2 nieocieplonego jakiegoś muru.
Dlatego wcześniej napisałem, że nawet20 kWp nie wystarczy na grzanie tego domu.
Szczególnie, że tylko 70% będzie na wykorzystanie z tego, co naprodukowano w sezonie niegrzewczym.
Do tego dojdą okna, czyli nie wiadomo jakie, wentylacja grawitacyjna, drzwi zewnętrzne, balkony (nie wiadomo, czy są) plus masę innych rzeczy, których autor tematu nie podał.
No i piwnica. Pewnie także chce grzać.

Mam świetny przykład na samym sobie (niestety). Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO. I niby dom na prostokącie, żadnych okien dachowych, mała parterowka.

kulibob
25-07-2020, 05:31
Mam świetny przykład na samym sobie (niestety). Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO. I niby dom na prostokącie, żadnych okien dachowych, mała parterowka.

A dla czemu tak wyszło?

kulibob
25-07-2020, 05:33
@KlaudiuszX
Zakładam że jak ktoś robitermomodernizację to zaczyna od okien bo od tego się zaczyna. :)

gawel
25-07-2020, 07:44
Mam świetny przykład na samym sobie (niestety). Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO. I niby dom na prostokącie, żadnych okien dachowych, mała parterowka.

Dlatego OZC jest super ale daje wyniki z dupy, nie wiem gdzie jest bład mnie zużycie wychodzi z OZC 13 MWH/rok w praktyce ok 7 MWH/rok (2019) i zawsze tak było. Choć moze niedoskonałe ale lepsze jest ciepło właściwe wychodzi realnie i potwierdza się w praktyce.

gawel
25-07-2020, 07:45
@KlaudiuszX
Zakładam że jak ktoś robitermomodernizację to zaczyna od okien bo od tego się zaczyna. :)

Nie koniecznie, czasem od zrobienia dachu i ocieplenia stropu w domach kostkach, oraz zamurowania cześci okien i wymianie na nowe tego co zostaje i tu zgoda.

Kaizen
25-07-2020, 09:03
Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO.

Wrzucisz to OZC?

I to drugie dla:

Z tym OZC uważaj bo mi przy grubościach 20/20/30 wyszło 135,8 kWh/m2.

Piszesz o tym - a nie wrzucasz. A tu ewidentnie jest jakiś błąd - obstawiam nie uwzględnienie zysków bytowych (tak, jak i w CW) i pewnie na dokładkę WG zamiast reku.

swierol
25-07-2020, 09:32
Wrzucisz to OZC?

I to drugie dla:


Piszesz o tym - a nie wrzucasz. A tu ewidentnie jest jakiś błąd - obstawiam nie uwzględnienie zysków bytowych (tak, jak i w CW) i pewnie na dokładkę WG zamiast reku.
Panie Kaizen jeśli mogę to poproszę o maila, wyśle nie ma sprawy. Z resztą już pisałem do Ciebie prywatną wiadomosc w tej sprawie bo zauwazylem że biegły jesteś w temacie.

asolt
25-07-2020, 10:08
A tu ewidentnie jest jakiś błąd - obstawiam nie uwzględnienie zysków bytowych (tak, jak i w CW) i pewnie na dokładkę WG zamiast reku.

Dobrze ze nie obstawiasz w grach liczbowych lub bukmacherskich, bo obstawianie całkiem Tobie nie wychodzi. Były uwzglednione i zyski słoneczne i bytowe, oraz rekuperacja.
Wyniki ostatniego przeliczenia to 6996 kWh i 3796 W. Okna to Uw=0,96 nie wiem dlaczego dla wszystkich okien jest taki sam wsp. chociaz róznią sie wymiarami, byc moze to slodka tajemnica producenta okien, przyjąłem wartosc mostka liniowego "otwór okienny/sciana zewnetrzna" = 0,2. oraz mostka liniowego "podłoga na gruncie/sciana zewnetrzna" = 0,5 (norma PN-EN ISO 14683)
Jestes podobno biegły to szukaj błedu w metodologii i normach, naukowcy tez sie moga mylić.

Kaizen
25-07-2020, 10:59
Panie Kaizen jeśli mogę to poproszę o maila, wyśle nie ma sprawy.

Czemu nie na forum? Każdy będzie mógł coś zauważyć, skomentować.

Kaizen
25-07-2020, 11:14
Dobrze ze nie obstawiasz w grach liczbowych lub bukmacherskich, bo obstawianie całkiem Tobie nie wychodzi. Były uwzglednione i zyski słoneczne i bytowe, oraz rekuperacja.

To normalnie cud. EUco+w=8800kWh na samo CO to przy gazie daje EP=158,95kWh/m2/r. Już samo to z kretesem nie spełnia nawet WT2014, a przecież trzeba dodać jeszcze CWU. Jak to się udało? Naprawdę sądzisz, że to prawidłowe obliczenia?

To ile było tych zysków, że po ich uwzględnieniu wyszło 7MWh EUco+w?
Sprawność rekuperacji przyjąłeś tak samo nędzną, jak tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362552-Czy-mo%C5%BCna-poprawi%C4%87-OZC-parterowej-stodo%C5%82y-bez-du%C5%BCych-nak%C5%82ad%C3%B3w-finansowych&p=7931729&viewfull=1#post7931729)?

asolt
25-07-2020, 11:30
To normalnie cud. EUco+w=8800kWh na samo CO to przy gazie daje EP=158,95kWh/m2/r. Już samo to z kretesem nie spełnia nawet WT2014, a przecież trzeba dodać jeszcze CWU. Jak to się udało? Naprawdę sądzisz, że to prawidłowe obliczenia?

To ile było tych zysków, że po ich uwzględnieniu wyszło 7MWh EUco+w?
Sprawność rekuperacji przyjąłeś tak samo nędzną, jak tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362552-Czy-mo%C5%BCna-poprawi%C4%87-OZC-parterowej-stodo%C5%82y-bez-du%C5%BCych-nak%C5%82ad%C3%B3w-finansowych&p=7931729&viewfull=1#post7931729)?

Tak, przyjałem 85%, nie problem to zmienic. tyle tylko ze inwestor nie podał mi innej wartosci. Jezeli ta sprawnosc bedzie inna to ja zmienię.
Zysków wykorzystanych było ok 1800 kWh (tylko wykorzystanych, nie wszystkich)
To ze nie spełnia WT2014 to fakt, ale to zaden problem dla architekta, wpisze wartosc która spełnia i jest PNB. I tak tego nikt nie weryfikuje. Im mniejszy dom tym trudniej spełnic wymagania WT.

Kaizen
25-07-2020, 12:54
Tak, przyjałem 85%

Tam przyjąłeś 59,5%. Gdzie u mnie sprawność sporadycznie spada poniżej 80% - a wymienniki z odzyskiem wilgoci mają niższą sprawność temperaturową, niż bez odzysku wilgoci.



Zysków wykorzystanych było ok 1800 kWh (tylko wykorzystanych, nie wszystkich)

Czyli 22,5kWh/m2...

Nieźle. 1800kWh daje 8m2 okien na wschód i zachód (albo 5m2 na południe).

U mnie zysków wychodzi w sumie w sezonie grzewczym 63,70kWh/m2 z czego wykorzystanych 54,7kWh/m2.

Nawet zawyżające cieplowlasciwie dla takiego domku wylicza mniej, niż 8800kWh nie uwzględniając zysków i po odjęciu 54,7kWh/m2*80m2 daje i tak bardzo wysokie (choć już w miarę realistyczne) 4MWh/r na samo ogrzewanie.

asolt
25-07-2020, 13:07
Tam przyjąłeś 59,5%. Gdzie u mnie sprawność sporadycznie spada poniżej 80% - a wymienniki z odzyskiem wilgoci mają niższą sprawność temperaturową, niż bez odzysku wilgoci.



Czyli 22,5kWh/m2...

Nieźle. 1800kWh daje 8m2 okien na wschód i zachód (albo 5m2 na południe).

U mnie zysków wychodzi w sumie w sezonie grzewczym 63,70kWh/m2 z czego wykorzystanych 54,7kWh/m2.

Nawet zawyżające cieplowlasciwie dla takiego domku wylicza mniej, niż 8800kWh nie uwzględniając zysków i po odjęciu 54,7kWh/m2*80m2 daje i tak bardzo wysokie (choć już w miarę realistyczne) 4MWh/r na samo ogrzewanie.

Nie ma co dyskutowac, domek jest mały, zrób swoje obliczenia, jako ze jestes ekspertem w tej dziedzinie zrobisz to w try miga, zastosuj własne normy i metodykę obliczen.
Bedziesz miał wyniki, porównamy miesięczny bilans strat i zysków. Byc moze obecnie obowiazujace normy i metodyka obliczen jest do .. niczego, a Ty masz lepszą zeby nie powiedziec doskonałą. Dlatego najlepiej jest porównac, a jeszcze lepiej by było abys swoje obliczenia weryfikował z rzeczywistoscią. Szkoda tylko ze nie masz co weryfikowac bo nie wykonujesz takich obliczen, ale od czegos trzeba zacząc, skoro jest okazja to trzeba to wykorzystac.

swierol
25-07-2020, 13:36
446553446553 446552446552

Widać coś? Działam ze smartfona

Kaizen
25-07-2020, 14:21
Widać coś? Działam ze smartfona

Zupełnie nieczytelne. Żeby forum nie zmniejszało jeszcze, sam przeskaluj na 1920 dłuższy bok.

Sam możesz policzyć tutaj (http://bdec.builddesk.pl/index.php)

Kaizen
25-07-2020, 15:14
Nie ma co dyskutowac, domek jest mały, zrób swoje obliczenia, jako ze jestes ekspertem w tej dziedzinie zrobisz to w try miga, zastosuj własne normy i metodykę obliczen.

Weźmy z rozporządzenia. Tabela 26 - mamy qint=6,8W/m2
Ze wzoru 60 mamy:
6,8W/m2*80m2*720*10-3=391,68kWh/mies zysków bytowych.

Żeby tylko z tego uzbierać 1800kWh wystarczy 4,6 miesiąca - sezon grzewczy trwa u nas trochę dłużej. A do tego trzeba dodać zyski słoneczne.

asolt
25-07-2020, 15:56
Weźmy z rozporządzenia. Tabela 26 - mamy qint=6,8W/m2
Ze wzoru 60 mamy:
6,8W/m2*80m2*720*10-3=391,68kWh/mies zysków bytowych.

Żeby tylko z tego uzbierać 1800kWh wystarczy 4,6 miesiąca - sezon grzewczy trwa u nas trochę dłużej. A do tego trzeba dodać zyski słoneczne.

Nie wiem skad 80 m2, mi wyszło 65 m2. Tak jak napisałem wczesniej, postarac sie o rzeczywiste dane dane budynku (80 to nie 65 m2) i przeliczyc i porownac. Ja przesle szczegołowe dane dotyczace bilansu strat i zysków w poszczegolnych miesiacach wraz z wsp. wykorzystania zysków bytowych i słonecznych i porównamy.
A propo wsp. qint=6,8W/m2, poprzednio był na poziomie 3,0 W/m2 co uwazam za bardziej zblizony do rzeczywistosci niz w nowym rozporzadzeniu i takim tez przyjąlem do obliczeń. Uwazam ze ten wsp powinien byc uzalezniony od powierzchni budynku, w tym konkretnym przypadku moze i ta wieksza wartosc ma sens. Ogolnie uwazam ze przyjmowanie 6,8 W/m2 jest sztucznym obnizaniem wartosci zapotrzebowania na ciepło. Dla tej wartosci zapotrzebowanie na ciepło i obciazenie cieplne wynoszą odpowiednio
5821 kWh i 3796 W (bez zmian). Zmiana wartosci jest jedynym odstepstwem od obowiazujacego rozporzadzenia, chociaz dla maksymalnel mozliwej dokladnosci nalezałoby by przeliczyc ten wsp. Wiem ze ta wartosc będzie policzona jednak z pewnym marginesem błedu, ale i tak bedzie to bardziej wiarygodne od wartosci podanej w rozporzadzeniu.

Kaizen
25-07-2020, 16:26
Nie wiem skad 80 m2, mi wyszło 65 m2.

Nawet tak licząc, to wychodzi 5,65 miesiąca. Dalej przed końcem sezonu grzewczego z samych zysków bytowych przekroczy 1800kWh zysków.


A propo wsp. qint=6,8W/m2, poprzednio był na poziomie 3,0 W/m2 co uwazam za bardziej zblizony do rzeczywistosci niz w nowym rozporzadzeniu i takim tez przyjąlem do obliczeń.

Już nie pierwszy raz pokazujesz, że wiedzą zatrzymałeś się za Króla Ćwieczka. Tak samo ze sprawnością reku. Ale też dowodzisz, że to Ty nie stosujesz aktualnie obowiązujących metodologii. PN-EN ISO 14683:2008 i PN-EN 12831:2006 też za nowe? Czy stosujesz?

Większość energii elektrycznej zużytej na cele bytowe ogrzewa dom. Znaczna część CWU też ogrzewa dom i grunt pod domem. Sam człowiek jest grzałką.

Pewnie tak samo liczył w moim projekcie branżysta, a PCHE zostało policzone wg aktualnych wtedy norm i przepisów (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?333342-Metodologia-liczenia-OZC-a-wynik&p=7359650#post7359650). Jak widać w tamtym wątku różnica ponad 2x. A przypomnę, że dzięki zaimportowaniu do BuildDeska PCHE znalazłem w niej proste błędy, jak zawyżona powierzchnia ścian czy liczba okien - o tym było tutaj (https://forum.muratordom.pl/entry.php?131587-Errare-humanum-est)

asolt
25-07-2020, 16:45
Nawet tak licząc, to wychodzi 5,65 miesiąca. Dalej przed końcem sezonu grzewczego z samych zysków bytowych przekroczy 1800kWh zysków.



Już nie pierwszy raz pokazujesz, że wiedzą zatrzymałeś się za Króla Ćwieczka. Tak samo ze sprawnością reku. Ale też dowodzisz, że to Ty nie stosujesz aktualnie obowiązujących metodologii. PN-EN ISO 14683:2008 i PN-EN 12831:2006 też za nowe? Czy stosujesz?

Większość energii elektrycznej zużytej na cele bytowe ogrzewa dom. Znaczna część CWU też ogrzewa dom i grunt pod domem. Sam człowiek jest grzałką.

Pewnie tak samo liczył w moim projekcie branżysta, a PCHE zostało policzone wg aktualnych wtedy norm i przepisów (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?333342-Metodologia-liczenia-OZC-a-wynik&p=7359650#post7359650). Jak widać w tamtym wątku różnica ponad 2x. A przypomnę, że dzięki zaimportowaniu do BuildDeska PCHE znalazłem w niej proste błędy, jak zawyżona powierzchnia ścian czy liczba okien - o tym było tutaj (https://forum.muratordom.pl/entry.php?131587-Errare-humanum-est)

Podaj stopien wykorzystania zysków bytowych w kazdym miesiącu dla tego przypadku, przeciez to proste do policzenia.
Uzasadnij ze wartosc 6,8 W/m2 jest blizsza rzczywistsci niz 3.0 W/m2. Czy nagle moc pobierana przez urzadzenia domowe zasilane energią elektr. czy gazem wzrosło ponad dwukrotnie, czy domownicy nagle zaczeli gotowac 2x czesciej, czy kapią sie czesciej, czy piora tak samo, a przeciez przy tych urządzeniach pojawia sie coraz wiecej AAA, czy moze automatyka domowa jest obowiazkowa w kazdym domu, nawet tym starym. Jaki problem przyjac 10W/m2 i wtedy zapotrzebowanie na ciepło bedzie jescze mniejsze i inwestor bedzie sie cieszył jaki jego dom jest energooszczedny. Odnosnie wiedzy przelicz ten budynek i porównamy, a tego sie nie doczekamy.
Co do błedów liczenia powierzchni pokaz gdzie sie pomyliłem.

Kaizen
25-07-2020, 17:13
Podaj stopien wykorzystania zysków bytowych w kazdym miesiącu dla tego przypadku, przeciez to proste do policzenia.

Jaki zapis w rozporządzeniu stwierdza, że te 6,8W trzeba jeszcze przemnożyć o "stopień wykorzystania"?


Uzasadnij ze wartosc 6,8 W/m2 jest blizsza rzczywistsci niz 3.0 W/m2.

Bo tak jest w nowszej metodologii - dokładniej zweryfikowanej niż starsza która, skoro została uchylona, była błędna.
U mnie urządzenia pracujące 24/7 to stałe obciążenie około 300W (czyli już stale 2,61W/m2 domu). Wystarczy dodać straty postojowe zasobnika CWU w wysokości 50W i już mamy więcej, niż te Twoje ulubione 3W/m2. A do tego trzeba dodać zyski od zużywanej CWU, ludzi, zwierzaków i urządzeń chodzących nie cały czas.

Obstawiam, że u mnie zyski bytowe znacznie przekraczają w sezonie grzewczym 2MWh czyli są ze trzy razy większe, niż z rozporządzenia.



Czy nagle moc pobierana przez urzadzenia domowe zasilane energią elektr. czy gazem wzrosło ponad dwukrotnie, czy domownicy nagle zaczeli gotowac 2x czesciej, czy kapią sie czesciej, czy piora tak samo, a przeciez przy tych urządzeniach pojawia sie coraz wiecej AAA,

Owszem, zużywamy w domach coraz więcej energii elektrycznej na cele bytowe, to i zyski bytowe rosną.

Mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych i używamy ich coraz dłużej. Zmniejszenie ich energochłonności nie spowoduje, że cztery duże telewizory pociągną mniej prądu, niż jeden stary i mały. Jeden stary komputer nie ciągnie mniej prądu, niż cztery nowe. Mamy (konkretnie ja mam - ale nie jestem jedyny) drukarkę 3d która pracuje średnio po ładnych kilka godzin dziennie (czy raczej nocnie) produkując z 2kWh ciepła na dobę. Rekuperacja to też średnio dobre kilkadziesiąt wat grzania samymi wentylatorami.
Kiedyś po powrocie do domu wszyscy siadali przed jedynym TV i gotowali obiad - i to było wszystko. Teraz przy czteroosobowej rodzinie często chodzą cztery ekrany, konsola, komputer, drukarka 2d, 3d, dekoder i jeszcze inne urządzenia. Cały czas chodzi NAS, router, monitoring, TV w trybie czuwania ciągnie ze dwadzieścia W bo jest w gotowości do nagrywania zaprogramowanych programów.

asolt
25-07-2020, 18:14
Jaki zapis w rozporządzeniu stwierdza, że te 6,8W trzeba jeszcze przemnożyć o "stopień wykorzystania"?



Bo tak jest w nowszej metodologii - dokładniej zweryfikowanej niż starsza która, skoro została uchylona, była błędna.
U mnie urządzenia pracujące 24/7 to stałe obciążenie około 300W (czyli już stale 2,61W/m2 domu). Wystarczy dodać straty postojowe zasobnika CWU w wysokości 50W i już mamy więcej, niż te Twoje ulubione 3W/m2. A do tego trzeba dodać zyski od zużywanej CWU, ludzi, zwierzaków i urządzeń chodzących nie cały czas.

Obstawiam, że u mnie zyski bytowe znacznie przekraczają w sezonie grzewczym 2MWh czyli są ze trzy razy większe, niż z rozporządzenia.




Owszem, zużywamy w domach coraz więcej energii elektrycznej na cele bytowe, to i zyski bytowe rosną.

Mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych i używamy ich coraz dłużej. Zmniejszenie ich energochłonności nie spowoduje, że cztery duże telewizory pociągną mniej prądu, niż jeden stary i mały. Jeden stary komputer nie ciągnie mniej prądu, niż cztery nowe. Mamy (konkretnie ja mam - ale nie jestem jedyny) drukarkę 3d która pracuje średnio po ładnych kilka godzin dziennie (czy raczej nocnie) produkując z 2kWh ciepła na dobę. Rekuperacja to też średnio dobre kilkadziesiąt wat grzania samymi wentylatorami.
Kiedyś po powrocie do domu wszyscy siadali przed jedynym TV i gotowali obiad - i to było wszystko. Teraz przy czteroosobowej rodzinie często chodzą cztery ekrany, konsola, komputer, drukarka 2d, 3d, dekoder i jeszcze inne urządzenia. Cały czas chodzi NAS, router, monitoring, TV w trybie czuwania ciągnie ze dwadzieścia W bo jest w gotowości do nagrywania zaprogramowanych programów.

A co jezeli wartosc rozporzadzenia jest błedna bo w twoim przypadku jest to za mało? Trzeba bedzie zaktualizowac rozporzedzenie dla Twojego domu jako referncyjnego. Drukarki 3d to powszechnosc, rozporzadzenie z 2015 roku szybko stało sie nieaktualne. Troche to dziwne ze tak zabiegasz o zgodnosc z rozporzadzeniem podczas gdy inne wartosci chcesz przyjmowac na podstawie własnych pomiarów lub obserwacji. Taka sobie niekonsekwencja wynikajaca z nieprzyjecia do rozporzadzenia twojego domu jako budynku referencyjnego dla okreslenia poszczegolnych wartosci wskazników i innych parametrów. A tymczasem wiele nowych domów jest bez rekuperacji, nie wspominajac o starych. To samo dotyczy pozostałych urządzen. Nie mozesz oceniac wyposazenia innch budynków przez pryzmat swojego domu.
Wracajac do wsp. wykorzystania zysków (wszystkich zysków nie tylko bytowych),
pozwole sobie wkleic czesc opisu metodologii, zwróc uwagę na parametr "ηH,gn,s,n" :
wzór 60
Qint,H = qint · Af · tM ·10-3 [kwh/m-c]
gdzie:
qint – obciążenie cieplne pomieszczeń wewnętrznymi zyskami ciepła – (tabela 26 załącznik 1 do rozporządzenia) [W/m2];
Af – powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze (powierzchnia ogrzewana*) – użytkowa) [m2];
tM – liczba godzin w miesiącu [h].
[podsumowanie dotyczące określenia zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji QH,nd]
Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji w strefie ogrzewanej QH,nd,s wyznacza
się wg wzoru:
QH,nd,s = ∑ QH,nd,s,n [kWh/rok]
gdzie:
QH,nd,s,n = QH,ht,s,n – ηH,gn,s,n · QH,gn,s,n [kWh/m-c]
QH,nd,s,n – zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji w strefie ogrzewanej w n-tym miesiącu roku (uwzględnia się wartości
większe od 0) [kWh/m-c]
QH,ht,s,n – całkowita ilość ciepła przenoszonego ze strefy ogrzewanej w n-tym miesiącu roku [kWh/m-c]
ηH,gn,s,n – współczynnik wykorzystania zysków ciepła w strefie ogrzewanej w n-tym miesiącu roku wyznaczony wg PN dotyczącej
energetycznych właściwości użytkowych budynków – obliczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia (PN-EN ISO
13790:2009) [-]
QH,gn,s,n – całkowite zyski ciepła w strefie ogrzewanej w n-tym miesiącu roku [kWh/m-c]

swierol
25-07-2020, 18:58
Chłopy, ta draka absolutnie nie była moim zamiarem. Wiem, ze nie powinienem o to prosić ale Panie Asolt czy mógłbyś wkleić to podsumowanie? Ja nie jestem w stanie tego zrobić bo jestem na wsi, zasięg słaby a i ze smartfona to ciężko wykonalne. Zobaczymy co Pan Kaizen wyliczy. I żeby było jasne ja się na nikogo nie obrażam ze OZC wyszło takie czy inne.

Kaizen
25-07-2020, 19:02
A co jezeli wartosc rozporzadzenia jest błedna bo w twoim przypadku jest to za mało?

Właściwie to nic. Nie zmienia to zauważalnie zużycia prądu, gdy grzeję prądem z COP=1. Bez opomiarowania ogrzewania nawet nie zauważę, że kWh ciepła przeszły przez urządzenia w domu, a nie kable grzewcze.
Nie zdziwiłbym się, jakby ta wartość została przy najbliższej okazji podwyższona, bo jest we współczesnym domu zdecydowanie za mała.



pozwole sobie wkleic czesc opisu metodologii, zwróc uwagę na parametr "ηH,gn,s,n" :

To jeszcze dodaj, że dla czterech miesięcy sezony ten parametr wynosi 1. Czyli z tych czterech miesięcy mamy 4*318,24kWh/mies=1272,96kWh.
październik 318,24kWh*0,79=251,41kWh, marzec 318,24kWh*0,84=267,32kWh, wrzesień 0,4*318,24=127,3 i kwiecień 0,62*318,24=197,31kWh - i razem mamy 2116,3kWh - znacznie więcej, niż Twoje 1800kWh. A dalsze miesiące mają też niezerowe ηH i cały czas pomijamy zyski słoneczne.

Drastycznie zaniżyłeś zyski jak by na to nie patrzeć. Idź dalej w zaparte. Ciekawe, czy Swierol zechce wyegzekwować Twoją odpowiedzialność za doprowadzenie do nieracjonalnego wyboru systemu ogrzewania.

asolt
25-07-2020, 19:08
Chłopy, ta draka absolutnie nie była moim zamiarem. Wiem, ze nie powinienem o to prosić ale Panie Asolt czy mógłbyś wkleić to podsumowanie? Ja nie jestem w stanie tego zrobić bo jestem na wsi, zasięg słaby a i ze smartfona to ciężko wykonalne. Zobaczymy co Pan Kaizen wyliczy. I żeby było jasne ja się na nikogo nie obrażam ze OZC wyszło takie czy inne.

To nie jest zadna draka tylko dyskusja czy tez polemika. Jezeli chodzi o podsumowanie to mam co najmniej dwa warianty obliczen, jeden z wiekszym zapotrzebowaniem drugi z mniejszym ale nie pamietam co było zmieniane. A tak przy okazji nie wiedziałem ze masz 4 telewizory, drukarke 2 i 3d, monitoring, router, słabo ocieplony zasobnik cwu, zwierzeta domowe. Wtedy tak, zapotrzebowanie na ciepło bedzie znacznie mniejsze , ale kosztem zwiekszonego zapotrzebowanie na energie na cele bytowe.

swierol
25-07-2020, 19:37
Chodzi cały czas o to z mniejszym czyli tam gdzie jest 8800 z groszami. Tutaj już była wzięta pod uwagę rekuperacja bo przy WG wychodziło ponad 10800kwh. Dziękuje

asolt
25-07-2020, 21:11
Chodzi cały czas o to z mniejszym czyli tam gdzie jest 8800 z groszami. Tutaj już była wzięta pod uwagę rekuperacja bo przy WG wychodziło ponad 10800kwh. Dziękuje

Przeslij na mail plik w wynikami, nie moge znalezc tego wariantu.

Pytajnick
25-07-2020, 21:19
Mam świetny przykład na samym sobie (niestety). Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO. I niby dom na prostokącie, żadnych okien dachowych, mała parterowka.

A jakie wyniki masz wpisane w projekcie ?

Ciekawe czy właścicielka tych 80m2 tu zagląda. Coś by mogła napisać o ogrzewaniu podobnej powierzchni prądem z cop1
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341866-Ogrzewanie-elektryczne-Kociol

jasiek71
25-07-2020, 23:06
A jakie wyniki masz wpisane w projekcie ?

Ciekawe czy właścicielka tych 80m2 tu zagląda. Coś by mogła napisać o ogrzewaniu podobnej powierzchni prądem z cop1
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341866-Ogrzewanie-elektryczne-Kociol

Pewnie dołożyła jeszcze ze dwie klimy z funkcją grzania i PC do cwu...
Tak przeważnie kończą się przygody z grzaniem prądem...

kulibob
26-07-2020, 10:00
Fajnie sie to czyta mocno podważa to rzetelność OZC . Normy tabelki pierdoły a nijak ma się to do normalnego życia i drukarka 3D w tle.
8000kWh na mikro nowy domek sorry Asolt ale kupy się nie klei.
Dodatkow Ep które jest nie wiem po co, CWU liczone na m2 to wszystko jest grubo bez sensu.

asolt
26-07-2020, 11:10
Fajnie sie to czyta mocno podważa to rzetelność OZC . Normy tabelki pierdoły a nijak ma się to do normalnego życia i drukarka 3D w tle.
8000kWh na mikro nowy domek sorry Asolt ale kupy się nie klei.
Dodatkow Ep które jest nie wiem po co, CWU liczone na m2 to wszystko jest grubo bez sensu.

Dlaczego masz pretensje do mnie o Ep albo cwu na m2. Przeciez ja tego nie wymysliłem.
Odnosnie zysków bytowych to wykonywalismy ostatnio wszystkie instalacje w domu o powierzchni 405 m2. Wg rozporzadzenia zyski bytowe byłyby na poziomie 2754 W. to prawie 3 kW mocy ciągłej. Dla zaledwie 3 osób. To dopiero sie kupy nie klei. Drukarka 3D jest normalnym wyposazeniem kazdego domu? od kiedy?. dla dzialalnosci gospodarczej moze ale wtedy ten wsp bedzie niedoszacowany.
Rozporzadzenie jest niestety ułomne bo przyjecie na sztywno okreslonej wartosci wsp zysków bytowych bez wzgledu na na powierzchnie budynku, ilosc osób (cwu sie klania) i inne wyposazenie jest bez sensu. W małym domku jak bedzie nawet niedoszacowanie w duzym lub bardzo duzym przeszacowanie. Powinno byc to liczone dla kazdego przypadku. Nizaleznie od błedów oszacowania zysków bytowych ta energia i tak jest konieczna do ogrzewania, zmiana nastepuje tylko w proporcji zysków bytowych i zapotrzebowania na ciepło. Suma i tak sie nie zmieni. Zyski bytowe to w najwiekszym procencie energia elektryczna, w małym ciepło o domowników czy zwierząt.
Wracając do tej drukarki 3D, to obserwuje moze nie u wszystkich ale znacznej czesci inwestorów tendencję do oszczedzania energii na cele bytowe. Byc moze szersze wprowadzenie PV zmieni te nawyki ale chociaz przybywa sprzetu AGD i innego w domach nie oznacza to znacznego zwiekszenia poboru energii.

Pytajnick
26-07-2020, 11:51
Pewnie dołożyła jeszcze ze dwie klimy z funkcją grzania i PC do cwu...
Tak przeważnie kończą się przygody z grzaniem prądem...

U mnie właśnie minęła 8ma doba wygrzewania posadzki. Na sterowniku 38stC (zaczynałem od 26stC) dotychczasowe zużycie energii 92kWh. Wiem że to porównywanie z przypadkiem N.atii jest niemiarodajne bo ja mam domek nieocieplony, bez sufitów i grzeję PC ale jej 380kWh/8dni zimą ale w ocieplonym domu, to jakiś kosmosik.

Wracając do wyliczeń. Moje 82m2 + 26m2 grzanego garażu, według projektanta dla 3ciej strefy i rodziny 2+3, przy wentylacji mechanicznej = Zapotrzebowanie roczne na energię cieplną + CWU netto to 7073 + 1646 kWh . 47,2 W/m2 ale to przy 'mizernych' ociepleniach.

Po dociepleniu podłogi (o 5cm styro) stropu (10cm wełny) lepszych oknach i drzwiach - 30,5W/m2 Niestety nie wiem jakie prognozowane zapotrzebowanie na energię, bo pani licząca powiedziała, że mi to policzy jak zakończę ocieplenie konkretnymi materiałami. Poniekąd ma rację bo wełnę zmieniam na cellulozę a grubość ocieplenia ścian z 18cm na 20cm...chyba że ktoś mi 18cm utnie :D

kulibob
26-07-2020, 14:45
Dlaczego masz pretensje do mnie o Ep albo cwu na m2. Przeciez ja tego nie wymysliłem.
Odnosnie zysków bytowych to wykonywalismy ostatnio wszystkie instalacje w domu o powierzchni 405 m2. Wg rozporzadzenia zyski bytowe byłyby na poziomie 2754 W. to prawie 3 kW mocy ciągłej. Dla zaledwie 3 osób. To dopiero sie kupy nie klei. Drukarka 3D jest normalnym wyposazeniem kazdego domu? od kiedy?. dla dzialalnosci gospodarczej moze ale wtedy ten wsp bedzie niedoszacowany.
Rozporzadzenie jest niestety ułomne bo przyjecie na sztywno okreslonej wartosci wsp zysków bytowych bez wzgledu na na powierzchnie budynku, ilosc osób (cwu sie klania) i inne wyposazenie jest bez sensu. W małym domku jak bedzie nawet niedoszacowanie w duzym lub bardzo duzym przeszacowanie. Powinno byc to liczone dla kazdego przypadku. Nizaleznie od błedów oszacowania zysków bytowych ta energia i tak jest konieczna do ogrzewania, zmiana nastepuje tylko w proporcji zysków bytowych i zapotrzebowania na ciepło. Suma i tak sie nie zmieni. Zyski bytowe to w najwiekszym procencie energia elektryczna, w małym ciepło o domowników czy zwierząt.
Wracając do tej drukarki 3D, to obserwuje moze nie u wszystkich ale znacznej czesci inwestorów tendencję do oszczedzania energii na cele bytowe. Byc moze szersze wprowadzenie PV zmieni te nawyki ale chociaz przybywa sprzetu AGD i innego w domach nie oznacza to znacznego zwiekszenia poboru energii.

JA nie mam nic do Ciebie tylko że to wszystko jet kija warte. JEden umyje dupe w misce a drugi leje 20m3 . Jeden nie używa cyrkulacji a drugi 24h z rurami bez ocieple nia na chudziaku.
Co z tego że mam dwie lodówki bojler 300l dwa inwertery i akumulatorownie jak większość jest w pomieszczeniu technicznym w oddzielonym od domu 20cm styropianu. Jak uwzględniają normy że garaż doklejony do domu nie jest ogrzewany ma nie ocieploną posadzkę zawszę temperatura na plusie i stanowi strefę buforową dla domu chroniącą 2/3 ściany wschodniej podobnie ze stryszkiem nie użytkowym z wełną 18 cm. Drzwi między domem i garażem nie spełniają WT2021 ale nie można garażu traktować jak środowiska zewnętrznego w drugiej strefie klimatycznej.
Zyski bytowe ? Jeden je na mieście drugi namiętnie gotuje . ? Ja siedzę 24h w domu żona nie spędza w pracy 8h a niektórzy tylko śpią w domu.
Sorry ale tabele i średnie jakoś dominie nie przemawiają.
A co do drukarki 3D to mało kto to ma więc bardziej to coś egzotycznego niż norma.

asolt
26-07-2020, 15:06
JA nie mam nic do Ciebie tylko że to wszystko jet kija warte. JEden umyje dupe w misce a drugi leje 20m3 . Jeden nie używa cyrkulacji a drugi 24h z rurami bez ocieple nia na chudziaku.
Co z tego że mam dwie lodówki bojler 300l dwa inwertery i akumulatorownie jak większość jest w pomieszczeniu technicznym w oddzielonym od domu 20cm styropianu. Jak uwzględniają normy że garaż doklejony do domu nie jest ogrzewany ma nie ocieploną posadzkę zawszę temperatura na plusie i stanowi strefę buforową dla domu chroniącą 2/3 ściany wschodniej podobnie ze stryszkiem nie użytkowym z wełną 18 cm. Drzwi między domem i garażem nie spełniają WT2021 ale nie można garażu traktować jak środowiska zewnętrznego w drugiej strefie klimatycznej.
Zyski bytowe ? Jeden je na mieście drugi namiętnie gotuje . ? Ja siedzę 24h w domu żona nie spędza w pracy 8h a niektórzy tylko śpią w domu.
Sorry ale tabele i średnie jakoś dominie nie przemawiają.
A co do drukarki 3D to mało kto to ma więc bardziej to coś egzotycznego niż norma.

Przepowiadanie przyszłosci to trudna rzecz, praktycznie w 100% nikomu sie to nie udało. Skad w fazie projektowej projektant ma wiedziec jakie bedą zyski bytowe, jakie bedzie wyposazenie, ilosc domowników, czas ich przebywania w domu i wszystko to co składa sie na te zyski. Tego nie wie nikt nawet sam inwestor. Cos do obliczen trzeba jednak przyjac, sa to wartosci srednie wynikajace z pomiarów i oszacowan. Niestety normy i rozporzadzenia w niektórych parametrach są ewidentnie do poprawy, nie tylko do bezmyslnego zwiekszenia tego wsp jak to proponuje Kaizen ale do powiazania z powierzchnia, iloscią osób i prognozowanym wyposazeniem w urzadzenia pobierajace energię.
Temat wazny bo przy zaostrzeniu wymagan WT2021 proporcje pomiedzy zyskami bytowymi a zapotrzebowaniem na ciepło sie zmieniają przy czym zmniejszaja straty na przenikanie i wentylację a rosna zyski (w wartosciach bewzglednych a nie na m2, bo to zalezy od powierzchni budynku). Czyli pozostaje nam czekac na aktualizacje norm i rozporzadzen, a jednym z najbardziej bezsensownych jest powiazanie powierzchni budynku z zuzyciem cwu a nie z iloscią osób. Nie wiem czym sie kierował ustawodawca, z drugiej strony któs musiał to recenzowac i konsultowac.

swierol
27-07-2020, 06:55
A jakie wyniki masz wpisane w projekcie ?

Ciekawe czy właścicielka tych 80m2 tu zagląda. Coś by mogła napisać o ogrzewaniu podobnej powierzchni prądem z cop1
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341866-Ogrzewanie-elektryczne-Kociol

W projekcie jest 77 kWh/m2 przy ciut cieńszych izolacja i WG.

swierol
28-07-2020, 07:04
Przepraszam ze forme ale inaczej tego nie potrafie zrobić:

Podstawowe informacje:
Nazwa projektu: Budynek jednorodzinny
Ś. Mateusz
Miejscowość: Łączkowice, gm. Masłowice, pow. radomszczański
Adres: Łączkowice, nr dz. 276/10
Projektant: inż.

Normy:
Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946
Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006
Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

Dane klimatyczne:
Strefa klimatyczna: STREFA III
Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C
Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C
Stacja meteorologiczna: Sulejów

Grunt:
Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir
Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m3·K)
Głębokość okresowego wnikania ciepła δ: 3,167 m
Współczynnik przewodzenia ciepła λg: 2,0 W/(m·K)

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 65,3 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 212,2 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3250 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1448 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4697 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4698 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 72,0 W/m2
Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 22,1 W/m3

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
Powietrze infiltrujące Vinfv: 20,5 m3/h
Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: m3/h
Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: m3/h
Powietrze nawiewane mech. Vsu: m3/h
Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: m3/h
Powietrze usuwane mech. Vex: m3/h
Średnia liczba wymian powietrza n: 0,5
Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 106,1 m3/h
Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: -20,0 °C

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Sulejów
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 106,1 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 31,93 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8868 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 65 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 212,2 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 489,0 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 135,8 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 150,4 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 41,8 kWh/(m3·rok)

Parametry obliczeń projektu:
Obliczanie przenikania ciepła przy min. Δθmin: 4,0 K
Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:
Obliczaj z ograniczeniem do θj,u
Minimalna temperatura dyżurna θj,u: 16 °C
Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich
budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak
Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak
Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

Domyślne dane do obliczeń:
Typ budynku: Jednorodzinny
Typ konstrukcji budynku: Średnia
Typ systemu ogrzewania w budynku: Podłogowe
Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia
Regulacja dostawy ciepła w grupach: Centralna reg.
Stopień szczelności obudowy budynku: Wysoki
Krotność wymiany powietrza wewn. n₅₀: 4,0 1/h
Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie

Geometria budynku:
Rzędna poziomu terenu: -0,20 m
Domyślna rzędna podłogi Lf: 0,00 m
Rzędna wody gruntowej: -2,00 m
Domyślna wysokość kondygnacji H: 3,00 m
Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów Hi: 2,70 m
Pole powierzchni podłogi na gruncie Ag: 68,49 m2
Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. Pg: 33,71 m
Obrót budynku: Bez obrotu

Statystyka budynku:
Liczba kondygnacji: 0
Liczba stref budynku:
Liczba grup pomieszczeń: 2
Liczba pomieszczeń: 10

Kaizen
28-07-2020, 09:20
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1448 W

Żeby wyłapać wszystkie błędy, to za mało danych. Nie ma informacji o powierzchni i U przegród, okien, nic o zyskach. A straty na przenikanie też są w tak ocieplonym domu nieprawdopodobne - może gdzieś jest wpisane 2cm izolacji zamiast 20cm czy inny prosty błąd. Ale Asolt zawsze idzie w zaparte i nie przyznaje się do błędów. A 8,8MWh w takim domu od razu powinno skłonić do szukania błędu i błędem było już to, ze coś takiego trafiło do klienta.
Najlepiej wklep wszystko w builddeska.
Ale powyższe to oczywisty babol - przy 106m3/h takie straty generuje wentylacja bez odzysku ciepła w największe mrozy - tu masz kalkulatorek do tego (http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/ZuzycieEnergii.aspx)

Poczytaj, jak to się przekłada na kWh i złotówki (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca). W DB masz też przy okazji wpisu o zyskach słonecznych fragmenty raportu z obliczeń.

A gdzie jest taka średnia temperatura? Na Marsie?


Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: -20,0 °C

swierol
28-07-2020, 10:21
Mój błąd bo to obliczenia z WG. A ta średni -20* tez mnie zastanawia. Jak to wklejałem wpadło mi to w oko.
Przy ciągłym nawiewie powietrza o temperaturze -20* i wymianie 106m3/h w ciągu sezonu (5miesiecy) straciłbym 5100kwh według tego kalkulatora. Dramat, masakra, armagiedon.

asolt
28-07-2020, 16:41
A gdzie jest taka średnia temperatura? Na Marsie?

Nie rób z siebie durnia. Projektowe obciązenie cieplne liczy sie dla temperatury obliczeniowej. Dla tej lokalizacji jest III strefa klimatyczna czyli -20 oC.
Srednia w tym przypadku oznacza temperature obliczeniową czyli -20 oC. Gdyby była rekuperacja to tamperatura byłaby wyzsza i byla by srednia z nawiewu i infiltracji.
W przypadku WG mamy do czynienia tylko z infiltracją.
Dlaczego nie policzysz sam, znalazł sie recenzent który wykonał tylko jedno obliczenie ozc, w swoim mniemaniu doskonałe a tym samym referencyjne. Jak myslisz czy producenci BD sa doskonali a twórcy Audytora sa ostatnimi matołami. A przeciez to oni czyli naukowcy z PW są twórcami poradnika i wytycznych odnosnie norm i rozporzadzen.
Jakie masz kompetencje do oceny poprawnosci obliczen i poprawnej implementacji norm i rozporzadzen w Audytorze, oczywiscie zadne. Nie badz smieszny z tymi 2 cm ocieplenia. Chociaz w jenym masz racje, wiekszosc ma drukarki 3D i sie do tego nie przyznaje i dlatego wychodzą zawyzone zyski bytowe.

asolt
28-07-2020, 16:44
Mój błąd bo to obliczenia z WG. A ta średni -20* tez mnie zastanawia. Jak to wklejałem wpadło mi to w oko.
Przy ciągłym nawiewie powietrza o temperaturze -20* i wymianie 106m3/h w ciągu sezonu (5miesiecy) straciłbym 5100kwh według tego kalkulatora. Dramat, masakra, armagiedon.

Moze lepiej zapytac co oznacza ta wartosc a nie bezmyslnie powtarzac pytanie Kaizena. To ze on nie ma na ten temat pojecia nie oznacza ze musi przekazywac dalej swoje madrosci.
Po co liczyc cały sezon dla -20 oC, przeciez u nas nie ma zimy jak na Syberii

Kaizen
28-07-2020, 18:44
Nie rób z siebie durnia. Projektowe obciązenie cieplne liczy sie dla temperatury obliczeniowej. Dla tej lokalizacji jest III strefa klimatyczna czyli -20 oC.

Jak nie liczysz dla średniej, to nie pisz, że to średnia.


Srednia w tym przypadku oznacza temperature obliczeniową czyli -20 oC. Gdyby była rekuperacja to tamperatura byłaby wyzsza i byla by srednia z nawiewu i infiltracji.

Czemu inna, skoro i do reku, i przez dziury wpada powietrze o tej samej temperaturze?


Dlaczego nie policzysz sam, znalazł sie recenzent który wykonał tylko jedno obliczenie ozc, w swoim mniemaniu doskonałe a tym samym referencyjne.

Bo nie mam danych ani zlecenia.


Jak myslisz czy producenci BD sa doskonali a twórcy Audytora sa ostatnimi matołami.

Problem najczęściej nie jest w sofcie, a między monitorem a oparciem fotela.

asolt
28-07-2020, 20:12
Jak nie liczysz dla średniej, to nie pisz, że to średnia.



Czemu inna, skoro i do reku, i przez dziury wpada powietrze o tej samej temperaturze?



Bo nie mam danych ani zlecenia.



Problem najczęściej nie jest w sofcie, a między monitorem a oparciem fotela.

Nie jestem twórcą raportów wyników obliczen i nie mam zamiaru zgłaszać zmian w raportach. Ten kto sie zna na obliczeniach wie co ta wielkosc, ten który nie wie zawsze moze zapytac, ten który jest złosliwy i nie wie wspomni o Marsie. Wszystkim sie nie dogodzi.
Srednia oznacza w tym przypadku srednią temperaturę powietrza nawiewanego i powietrza z infiltracji. To proste, po co dorabiac mowe teorie.
a wystarczy sciagnac darmowego Audytora, cokolwiek wpisac, wygenerowac raport i sprawdzic jego format i tresc. Ale nie łatwiej a moze i celowo jest szukac dziury w całym.
Jest kontakt do pomocy techn. Sankomu, zgłosic ze ich oznaczenia i nazewnictwo jest błedne, na pewno jezeli jest to poprawią, komu by sie chciało, łatwiej udawac na FM znawce i eksperta od wszystkiego.
Skoro nie masz danych to po co wypowiadasz sie na temat błedów? Pytanie retoryczne, nie oczekuje odpowiedzi, chociaz kazdy bywalec tego forum ją zna. Jestes nieomylny i wszschwiedzący w kazdej dziedzinie i w kazdym temacie. Trudno od Ciebie wymagac abys nie skomentował tego tematu.
Problem jest wg Ciebie w sofcie Audytora, BD jest programem idealnym, referencyjnym dla innych programów, owszem czynnik ludzki tez czasem sie zdarza, chociaz to akurat nie dotyczy Ciebie, innych jak najbardziej tak.

swierol
28-07-2020, 20:31
Dlatego też napisałem "straciłbym" co oznaczało, że nie biorę pod uwagę wersji, że nawet przez przypadek użył Pan temperatury -20 jako średniej z okresu grzewczego. A nawet jeśli to już kilka razy spoglądał Pan na moje "tabelki" i pewnie zostałoby to wyłapane.

asolt
28-07-2020, 20:49
Dlatego też napisałem "straciłbym" co oznaczało, że nie biorę pod uwagę wersji, że nawet przez przypadek użył Pan temperatury -20 jako średniej z okresu grzewczego. A nawet jeśli to już kilka razy spoglądał Pan na moje "tabelki" i pewnie zostałoby to wyłapane.

Podeslij mi plik przegrody, cos było poprawiane i nie mam tej wersji obliczen

Kaizen
28-07-2020, 21:10
wystarczy sciagnac darmowego Audytora, cokolwiek wpisac, wygenerowac raport i sprawdzic jego format i tresc.

"To nie ja wjechałem do jeziora, to nawigacja".


Skoro nie masz danych to po co wypowiadasz sie na temat błedów? Pytanie retoryczne

Dla każdego, kto chociaż przeanalizował kilka obliczeń energetycznych oczywistym jest, że coś takiego:


Dach 30cm, podłoga 18cm, ściany 20cm,rekuperacja, powierzchnia 70m2- z OZC wyszło 8800kwh na samo CO. I niby dom na prostokącie, żadnych okien dachowych, mała parterowka.

się nie zgadza. I nie o 5 czy 10%, a kilka razy.

asolt
28-07-2020, 22:07
"To nie ja wjechałem do jeziora, to nawigacja".

.

Srednia z -20 i tylko z -20 zawsze bedzie -20, cokolwiek bys nie stwierdził. Widzisz tu błąd, matematyczny, opisowy czy jakikolwiek inny?
Czepianie sie okreslenia srednia w celu przykrycia nieznajomosci tej wielkosci, atak jest najlepszą obroną

Kilka razy mniejszy niz 8800 to ile 4400, 3500 czy jeszcze mniej? Nie wiedziałem ze zawodowo zajmujesz sie weryfikacją obliczen ozc. Gdzie sie zdobywa taką wiedzę?
Czyzby po wklepaniu danych jednego jedynego budynku do BD? Musze sie zainterosowac blizej BD skoro ma takie cudowne własciwosci i swoich okazyjnych uzytkowników czyni ekspertami.

Kaizen
29-07-2020, 09:20
Nie wiedziałem ze zawodowo zajmujesz sie weryfikacją obliczen ozc. Gdzie sie zdobywa taką wiedzę?
Czyzby po wklepaniu danych jednego jedynego budynku do BD? Musze sie zainterosowac blizej BD skoro ma takie cudowne własciwosci i swoich okazyjnych uzytkowników czyni ekspertami.

Nie trzeba być zawodowym kierowcą ani mechanikiem żeby wiedzieć, że jak miejski kompakt spala 30l benzyny na 100 km, to coś jest nie tak.

Jak domek całkiem przyzwoicie ocieplony, z rekuperacją ma samo EUco+w (bez CWU) takie, że przekracza limit EP przy grzaniu gazem, PC PW a nawet gruntową - to ewidentnie coś nie halo z obliczeniami.
Nie trać energii na ataki na aplikacje czy osoby, tylko poszukaj błędu.

kulibob
29-07-2020, 09:44
Ta wiozłem kalkulator i przyjem jakieś tam założenia z dupy 100m3/h srata 4*C . i sezonowa strata na wentylacji to jakieś 600kWh załóżmy dalej U=0,2 dla kazdej przegrody Podłoga 80m2 dach 80m2 120m2 ściana niech delta dlaścian i dachu 20* dla podłogi 10* okres grzewczy 180dni

Dach ściana 3500kwh
Podłoga 700kwh
Wentylacja 600kwh
Okna pomijam bo iecej wpada niż wypada
Dożućmy 10% na mostki

Tadam i kurna przy takiej niskiej średnij dobowej przez 180
dni 8000kwh ni kija nie wyjdzie a to liczenie na oko zawyżone z dupy i bez bytowych

asolt
29-07-2020, 12:54
Nie trzeba być zawodowym kierowcą ani mechanikiem żeby wiedzieć, że jak miejski kompakt spala 30l benzyny na 100 km, to coś jest nie tak.

Jak domek całkiem przyzwoicie ocieplony, z rekuperacją ma samo EUco+w (bez CWU) takie, że przekracza limit EP przy grzaniu gazem, PC PW a nawet gruntową - to ewidentnie coś nie halo z obliczeniami.
Nie trać energii na ataki na aplikacje czy osoby, tylko poszukaj błędu.

Nie wiem kto kogo atakuje, ale z gory wiadomo ze nie atakujesz Ty, tak jak wszystko wiesz nalepiej w kazdej dziedzinie.
Wracajac do meritum kilkukrotne przeszacowanie zaczyna sie od 4400 kWh (dwukrotne) Ty wspomniałes o kilkukrotnym czyli mniej wiecej 3,4,5 krotnie. Miejski kompakt moze spalac 6-7 l nie 30l czyli 4-5 razy mniej. Moze lepiej od stwierdzic ze ten dom jest bliski pasywnemu i w praktyce wystarczy ciepło od samych domowników. Drukarka 3D spowoduje przegranie tego domu. To tyle z opowiesci z mchu i paproci którymi raczysz uzytkowników forum.
Przejdzmy do wyników. Po rozmowie tel. i zmianie kilku parametrów wyszły takie wyniki:
a) dla zysków 3,0 W/m2 - 3796 W/ 6666kWh oraz straty calkowite = 8792 kWh
b) dla zysków 6,8 W/m2 - 3796 W/ 5552 kWh przy takich samych stratach całkowitych.
Przyjałem mostek na styku okno/sciana zewnetrzna - 0,2, niestety brak dokladnych danych do uscislenia tego mostka. Gdyby sie okazało ze mostek jest mniejszy to straty na nim bedą mniejsze.
Przyjecie jeszcze wyzszych zysków bytowych skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło ale niestety strat całkowitych nie zmieni. Owszem moze pomóc dla spelnienia Ep, ale jezeli nie chodzi o ten wsp to jest sztuczne zawyzanie/zanizanie zapotrzebowania na ciepło czyli oszukiwanie samego siebie w zakresie energo oszczednosci swojego domu.
To ze ten budynek przekracza i to znacznie wymagany Ep to nic dziwnego, dlatego tez architekci wpisują takie wartosci aby Ep był spełniony bo od tego załezy ich wypłata. Takie sa fakty, mozna je negowac co nie zmienia rzeczywistosci.
Teraz to jeszcze nic bo 95 kWh/m2*a jeszcze jest do przyjecia,(chociaz czasem i przy PC jest ciezko uzyskac) ale przy 70 kWh/m2*a zaczną sie dopiero kombinacje. Moze jednak nie ma sie martwic na zapas, uczciwi do bólu i niczym kryształ architekci staną na wysokosci zadania i czeka nas wysyp prawie pasywnych domów.

swierol
29-07-2020, 13:28
To na koniec nasuwa się pytanie co do takiego domku trzeba "wsadzić" żeby spełniał wymagane wartości? Po pół metra styropianu na każdej przegrodzie? Ściany od południa i zachodu całe ze szklanych witryn? Rekuperacja o sprawności 100%?
W takim wypadku mogłem wybrać projekt z kotłownią 8m2, wstawić kocioł z buforem, nie więcej niż 10cm styro na ściany i 10cm wełny na suficie ( izolacji fundamentów nawet bym nie pomyslał), okna z dwoma szybkami U=1,1. Projekt i tak by przeszedł w urzędzie i nie musiałbym tutaj pisać i pytać.

kulibob
29-07-2020, 13:36
To na koniec nasuwa się pytanie co do takiego domku trzeba "wsadzić" żeby spełniał wymagane wartości? Po pół metra styropianu na każdej przegrodzie? Ściany od południa i zachodu całe ze szklanych witryn? Rekuperacja o sprawności 100%?
W takim wypadku mogłem wybrać projekt z kotłownią 8m2, wstawić kocioł z buforem, nie więcej niż 10cm styro na ściany i 10cm wełny na suficie ( izolacji fundamentów nawet bym nie pomyslał), okna z dwoma szybkami U=1,1. Projekt i tak by przeszedł w urzędzie i nie musiałbym tutaj pisać i pytać.

Robi się takie czary mary wstawia się koze pisze że 95% to biomasa i gra gitara .

swierol
29-07-2020, 13:43
Robi się takie czary mary wstawia się koze pisze że 95% to biomasa i gra gitara .

Nie chodzi o to żeby po prostu przeszło tylko o rzeczywiste zapotrzebowanie.

Pytajnick
29-07-2020, 14:00
Nie chodzi o to żeby po prostu przeszło tylko o rzeczywiste zapotrzebowanie.

Podejrzewam, że rzeczywiste poznasz dopiero wtedy, kiedy zamieszkasz a na dodatek co roku będzie inne ;)

asolt
29-07-2020, 14:37
To na koniec nasuwa się pytanie co do takiego domku trzeba "wsadzić" żeby spełniał wymagane wartości? Po pół metra styropianu na każdej przegrodzie? Ściany od południa i zachodu całe ze szklanych witryn? Rekuperacja o sprawności 100%?
W takim wypadku mogłem wybrać projekt z kotłownią 8m2, wstawić kocioł z buforem, nie więcej niż 10cm styro na ściany i 10cm wełny na suficie ( izolacji fundamentów nawet bym nie pomyslał), okna z dwoma szybkami U=1,1. Projekt i tak by przeszedł w urzędzie i nie musiałbym tutaj pisać i pytać.

Odnosnie okien, podałes wsp dla kazdego okna 0,96. Nie jest to zbyt dobry wsp. przy okazji nie spełnia wymagan czystego powietrza. Dlaczego jest taki sam dla wszystkich okien tez nie wiadomo, a powinien byc rózny dla róznych wymiarów. Byc moze dla tych wiekszych okien jest lepszy a przynajmniej taki powinien byc.
W tak małym domy trudno jest osiagnac małe zpotrzebowanie, nie malaje ono proporcjonalnie wraz ze zmniejszeniem powierzchni budynku.
Co zrobic aby Ep był spełniony? najprostrzy sposób to wpisywanie głupot typu 95% biomasy lub podobnie z energią słoneczną. Niestety przepisy nie nadązaja za rzeczywistoscią i dlatego kazdy kombinuje jak moze aby te przepisy ominąc.

swierol
29-07-2020, 17:02
Odnosnie okien, podałes wsp dla kazdego okna 0,96. Nie jest to zbyt dobry wsp. przy okazji nie spełnia wymagan czystego powietrza. Dlaczego jest taki sam dla wszystkich okien tez nie wiadomo, a powinien byc rózny dla róznych wymiarów. Byc moze dla tych wiekszych okien jest lepszy a przynajmniej taki powinien byc.
W tak małym domy trudno jest osiagnac małe zpotrzebowanie, nie malaje ono proporcjonalnie wraz ze zmniejszeniem powierzchni budynku.
Co zrobic aby Ep był spełniony? najprostrzy sposób to wpisywanie głupot typu 95% biomasy lub podobnie z energią słoneczną. Niestety przepisy nie nadązaja za rzeczywistoscią i dlatego kazdy kombinuje jak moze aby te przepisy ominąc.

Dlatego powstaje pytanie co rzeczywiście zrobić aby w takim domku osiągnąć małe zapotrzebowanie? Czy jest to w ogóle osiągalne? Można w ten sposób domniemywać, że lepiej "dla zapotrzebowania" postawić domek 8x8 z poddaszem użytkowym, bo sam dom może Nas kosztować więcej ale szybciej osiągniemy zadowalający poziom zapotrzebowania na m2.

Kaizen
30-07-2020, 22:08
Dla przykładu taka opinia Asolta dla domu 2x większego, podobnie izolowanego do omawianych tutaj 70 (czy 65)m2:


Nie jest to mozliwe, sprawdz strukture procentową strat, mozna na jej podstawie zlokalizować przypuszczalne zródło błedu.
Szaconkowo zapotrzebowanie powinno byc w granicach ok 8000 kWh

I już w tamtym wątku, 7 lat temu Asolt widział, że coś jest nie halo z wentylacją. I tam jest być może dobry trop - domyślna wartość wymiany powietrza n50 na 4 (czyli 4x kubatura) co dotyczy nieszczelnej stodoły, a nie współczesnego domu z rekuperacją, z natury dosyć szczelnego domu gdzie tego współczynnika można się spodziewać na poziomie <1 (pytanie tylko, jak bardzo poniżej 1). Ale Asolt bazuje na danych domyślnych. Bo można zwalić na GPSa - to on policzył, nie ja.

Dla porównania BD tak to ujmuje i dla potrafiących czytać podpowiada:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=446678

asolt
31-07-2020, 08:16
Dla przykładu taka opinia Asolta dla domu 2x większego, podobnie izolowanego do omawianych tutaj 70 (czy 65)m2:



I już w tamtym wątku, 7 lat temu Asolt widział, że coś jest nie halo z wentylacją. I tam jest być może dobry trop - domyślna wartość wymiany powietrza n50 na 4 (czyli 4x kubatura) co dotyczy nieszczelnej stodoły, a nie współczesnego domu z rekuperacją, z natury dosyć szczelnego domu gdzie tego współczynnika można się spodziewać na poziomie <1 (pytanie tylko, jak bardzo poniżej 1). Ale Asolt bazuje na danych domyślnych. Bo można zwalić na GPSa - to on policzył, nie ja.

Dla porównania BD tak to ujmuje i dla potrafiących czytać podpowiada:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=446678

Dalej szukanie dziury w całym, tylko po co, ja rozumiem promowanie BD, byc moze jakas ukryta reklama, moze cos innego.
Wracajac do meritum.
Ja przyjmuje stopien szczelnosci budynku n50=4,0
Zgodnie ze wzorem nr 69 rozporzadzenia w sprawie charakterystyki energetycznej z dnia 18.03.2020 (podac date musze aby nie było powodu do dalszego kwestionowania)
Vinf= 0,05*n50*V/3600 gdzie :
Vinf=0,05*4*212,2/3600 gdzie 212,2 m3 kubatura ogrzewana
Vnf=0,011789 m3/s
wzór 70 dla budynku bez pomiarów
Vinf=n*V/3600
zgodnie objasnieniem:

Należy przyjmować:
1) n = 0,2 – w budynkach wzniesionych po 1995 r. oraz w budynkach wzniesionych
wcześniej, w których po 1995 r. zostały wymienione okna i drzwi balkonowe;

Vinf=0,2*212,2/3600
Vinf=0,011789 m3/s

Z tego wniosek ze obydwie wartosci są równe, przyjecie bez fizycznej próby szczelnosci wsp na poziomie 1 lub mniej jest niezgodne z rozporzadzeniem. Chcesz to mozesz tak liczyc, ale nawet BD tego nie podpowiada. Zarówno Audytor jak i BD są zgodne z rozporzadzeniem, tego sie nalezało spodziewac, ale ty chcesz jeszcze to poprawic. Moze jakis wniosek o aktualizacje rozporzadzenia do własciwego ministra. Ja na jego miejscu zastanwiłbym sie, w koncu jak takiego eksperta nie posłuchac.

swierol
09-08-2020, 11:45
Panie Kaizen chyba trzeba zrobić porządek na skrzynce odbiorczej bo już wiadomości nie można wysyłać. Wygląda na to, że przepełniona.