PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa z GK zbyt wysoko wylanych nadproży



rst00
22-07-2020, 20:58
Hej, chciałbym się poradzić kogoś kto ma większe doświadczenie. Otóż na samym początku chciałem w nowo budowanym domu mieć rolety nadstawne. Budowlańcy zatem wylali nadproża od okien razem ze stropem/wieńcem i otwór na okno był o około 22 cm wyżej - właśnie żeby zostawić miejsce na rolety. Trochę poczytałem i finalnie zdecydowałem się na zwykłe rolety podtynkowe ukryte w warstwie izolacji. Zamawiając okna zastosowałem poszerzenia systemowe czyli okno mam w normalnym rozmiarze a nad właściwą ramą okna jest systemowe połączenie z PCV zakotwione do stropu. Chciałbym teraz zrobić zabudowę z płyt GK żeby "ukryć" ten poszerzający profil i dodatkowo ocieplić (bo tak naprawdę od zewnątrz będzie kaseta z roletą i zajmie prawie całe miejsce ocieplenia). Zabudowa miałaby długość taką jak okna, szerokość mniej więcej 20 cm i wysokość również około 20 cm, w środku wełna mineralna. Mam jednak dylemat bo nie wiem czy:
1. Mogę przykręcić profil UD do tego poszerzenia z PCV? Nic się nie stanie?
2. Czy zważając na to że zabudowa będzie mała i raczej lekka wystarczy dać profile UD po obrysie, do nich przykręcić płyty i to wystarczy?
3. Największa zabudowa będzie miała 3m długości. Sam profil UD wystarczy czy dać jeszcze profil CD i złapać go jeszcze wieszakiem do stropu?
4. Na razie jestem przed tynkami więc zabudowę chciałem zrobić na równo ze ścianą a następnie chciałem żeby tynkarze to normalnie obrzucili tynkiem. Dodatkowo chciałem zabezpieczyć to siatką (taką elewacyjną) żeby czasami nie pękło po czacie. Dobry pomysł?

Z góry dziękuje za pomoc

klaudiusz_x
24-07-2020, 00:04
Wełna zamknięta z dwóch stron, to nie jest dobry pomysł.
Daj jakieś fotki.
Zamiast karton gipsu, to także zły pomysł, szczególnie od zewnątrz, chyba lepiej dać zieloną, albo nawet zwykłą płytę OSB.

rst00
24-07-2020, 04:31
Ogólnie wygląda to tak:
https://i.imgur.com/MbxhC1c.jpg

446536

Zabudowa miałaby być od wewnątrz, nie od zewnątrz. Jest dookoła szczelny montaż. Chciałem zrobić taką "skrzynkę" z GK i tam właśnie dać wełnę. Mówisz że wełna zamknięta to słaby pomysł? Jeszcze miałem pomysł żeby przykleić na pianoklej XPS i zazbroić siatką ale koszty są spore niestety. Wstępnie liczyłem to musiałbym uzyskać praktycznie kwadrat 20x20 i łącznie 10 mb. XPS jest praktycznie tylko w wariancie 10 cm grubości więc musiałbym kleić dwie płyty. W paczce są 3 sztuki i wymiar to 120 cm x 60 cm. Wychodziłoby 8 paczek 10 cm XPSa co dałoby za duży koszt... :/ Chyba że obudowa z GK a środek wypełnić zwykłym styropianem?

Lukasz11
24-07-2020, 07:05
Tu na forum ludzie pisali, żeby przykleić XPS oraz zaciągnąć to klejem z siatka. I to wystarczy.

Z ciekawości, ile dałeś za poszerzenia? Bardziej mnie interesuje cena za mb. No i jakiej wysokości te poszerzenia?

rst00
24-07-2020, 07:54
Hmm, teraz policzyłem jeszcze raz ile bym potrzebował tego XPS'a i wychodzi mi że jednak 2 paczki o ile będzie to XPS 10 cm (który skleję) i w paczce będą 4 szt. Z jednej paczki gdzie są 4 szt. o wymiarze 125 cm x 60 cm zrobię 6 pasków 20x20x125. A muszę mieć równe 10 mb. Czyli powinno wyjść około 320 zł + pianoklej co już jest akceptowalną kwotą. Co do kosztów poszerzeń to chyba około 1000 zł za te 10 mb. Wysokość 20 albo 22 cm, jakoś tak. Gealan.

klaudiusz_x
24-07-2020, 23:57
Dawaj XPS i piankuj klejem do styro tytan eos.
Daj zdjęcia trochę ze skosu, by było widać jak masz okna zamontowane.
Czy w środku ściany, z licem zewnętrznym itp.
Tu, raczej nic nie widać.
Z zewnątrz także wrzuć fotkę, ale trochę z boku.