PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem czy "lodówka"



Chaos1234
26-07-2020, 10:08
Witam wszystkich, może ktoś mi doradzi przy wyborze kotła. Po miesiącu przegladania internetu, rozmów z instalatorami a także pomocy forumowiczów zdecydowalem sie na kocioł jednofunkcyjny z zasobikiem- viessmann vitodens 100-w z zasobnikiem cuga-a 120l. Jednak cały czas nie daje mi spokoju fakt, że kocioł ma modulację 6.5-19kw. W ofercie viessmann jest Vitodens 111-f ( lodówka)19 kw o modulacji 3.2-19kw z systemem lambda pro i nie wiem czy ten model nie będzie lepszy. Drugie pytanie czy w vitodens 111F można wymienić ten zasobnik czy raczej jest to nie opłacalne w przypadku awarii?

BrodowskiG
26-07-2020, 11:48
łatwiej naprawić jak są osobne elementy a drogi kocioł to i drogie części . kilka płyt głównych naprawiłem a jedyną, której się nie udało to od viessmanna a jak kupiłem używkę to trzeba znać kody, żeby ją uruchomić na innym kotle, więc się po części skazujesz do autoryzowanych serwisantów, zobacz czy masz w pobliżu z 2-3 i czy w razie ich braku idzie na necie kupić części.
PS zobacz Buderusa GB122 mała moc minimalna, aluminiowy wymiennik, pogodówka, sterowniki w pakietach, są też pakiety z zasobnikami, grupa Bosch więc dużo części pasuje od Junkersa.

CityMatic
26-07-2020, 11:54
A dlaczego chciałbyś wymieniać zbiornik? Przecież on się nie zepsuje wcześniej niż piec ponad nim. A gdy już się zepsuje to wymienisz całość.

Pytajnick
26-07-2020, 12:06
Witam wszystkich, może ktoś mi doradzi przy wyborze kotła. Po miesiącu przegladania internetu, rozmów z instalatorami a także pomocy forumowiczów zdecydowalem sie na kocioł jednofunkcyjny z zasobikiem- viessmann vitodens 100-w z zasobnikiem cuga-a 120l. Jednak cały czas nie daje mi spokoju fakt, że kocioł ma modulację 6.5-19kw. W ofercie viessmann jest Vitodens 111-f ( lodówka)19 kw o modulacji 3.2-19kw z systemem lambda pro i nie wiem czy ten model nie będzie lepszy. Drugie pytanie czy w vitodens 111F można wymienić ten zasobnik czy raczej jest to nie opłacalne w przypadku awarii?

Przecież są wiszące kotły Vieśka (200W) z modulacją od 1,9 kWh więc w czym problem?

Pytajnick
26-07-2020, 12:11
A dlaczego chciałbyś wymieniać zbiornik? Przecież on się nie zepsuje wcześniej niż piec ponad nim. A gdy już się zepsuje to wymienisz całość.

To nie jest oczywista oczywistość i wszystko zdarzyć się może :D Jak rozpatrywałem opcje lodówki czy nie w opcji z PC. to trafiłem na portalach dwa przypadki z cieknącymi zbiornikami. Jeden po 4ch latach użytkowania. To, plus wyższa o 5k(!!) cena za lodówkę skłoniła mnie do opcji osobne, tym bardziej, że u mnie to stoi w pomieszczeniu gospodarczym a nie w przedpokoju ;)

CityMatic
26-07-2020, 12:45
To nie jest oczywista oczywistość i wszystko zdarzyć się może :D Jak rozpatrywałem opcje lodówki czy nie w opcji z PC. to trafiłem na portalach dwa przypadki z cieknącymi zbiornikami. Jeden po 4ch latach użytkowania.
To się szuka takiego ze stali nierdzewnej, zresztą większość takie posiada stąd ich większa cena.

Oczywiście jeśli jest to pomieszczenie gdzie osobny zbiornik po prostu może sobie stać - to nie widzę problemu zastosować oba te elementy osobno, tym bardziej , że łatwiej jest podłączyć taki z osobnym zbiornikiem pod różne źródła zasilania w ciepło czy to solary, PC czy instalację FV. Wtedy ciepło może pochodzić z różnych źródeł.
Jeśli natomiast miejsca się nie ma, a liczy się każdy "kąt" to takie w formie "lodówki" są najlepszym rozwiązaniem.

Chaos1234
26-07-2020, 13:51
Problem jest z cena 111f ok. 9200, 200 w ok. 13500zl

Chaos1234
26-07-2020, 13:54
Za 111f stoi większa modulacji i system lambda pro. Za 100 w oddzielny zasobnik. Miejsce jest bo mam kotlownie

Pytajnick
26-07-2020, 17:52
OK, większy wachlarz modulacji jest pożądany, ale jeśli masz grzejniki a nie podłogówkę, to czy robi to różnicę? W jednym mieszkaniu na 36m2 ,dwa grzejniki plus mała drabinka w łazience mam Vieśka od 6,5kW i chodzi od 10 lat.

Chaos1234
26-07-2020, 18:41
OK, większy wachlarz modulacji jest pożądany, ale jeśli masz grzejniki a nie podłogówkę, to czy robi to różnicę? W jednym mieszkaniu na 36m2 ,dwa grzejniki plus mała drabinka w łazience mam Vieśka od 6,5kW i chodzi od 10 lat.

Ja też mam same grzejniki tylko metraż większy bo 108 m2. I tu właśnie pytanie czy ta modulacji coś da.

Pytajnick
26-07-2020, 19:11
Skoro masz większy metraż = więcej odbiorników ciepła, to jeszcze lepiej w przypadku startu od 6,5kW. Czy większa modulacja przy takiej instalacji coś da? Być może, ale czy warte to jest kilku tysięcy zł? Oto jest pytanie.
PS - na stronie Vieśka widzę promocję na 100 W