PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek akumulacyjny - prośba o poradę w wyborze systemu



Sasparella
27-07-2020, 15:06
Śledzę z dużym zainteresowaniem wpisy o kominkach, obecnie sam mam dylemat i poszkuję rozwiązania.
Buduję dom, rok temu po wizycie w lokalnym salonie z kominkami zaciekawiła mnie możliwość postawienia ciepłego kominka/kominka akumulacyjnego, nie planowałem potężnego zestawu aby cały dom ogrzewać. Natomiast zamierzam korzystać częściej niż na święta i nie chcę typowego wkładu gdzie ciepło wali przez szybę. Zamierzam nauczyć się tak obsługiwać żeby dłużej grzało. Piece kaflowe znam z domów moich dziadków na Podkarpaciu i widzę sens aby ciepło mi zostało w domu dłużej skoro już energia została wytworzona w palenisku.

Na początku miałem ofertę z wkładem hoxtera i elektroniką oraz płytami ale cena była nieznośna, do tego jakieś komputerowe symulacje, brzmiało kosmicznie. Odpuściłem sobie chociaż opinie chodzą że te wkłady są dobre ale pewnie wkład to połowa sukcesu
Solidny zdun ze Śląska zaproponował mi wkład Spartherm Varia 1V – 51 -4S + 500kg Magnetherm + akubet i fajnie to wygląda ale zamykam się w 23-24 tys i widzę, że bez kanałów szamotowych (nie wiem w jakim układzie są niezbędne a w jakim zbyteczne). Czy warto iść drogą aby spaliny leciały przez kształtki czy raczej akubet albo magnezyt dookoła wkładu. No i cena spora.

Mam również prospekt palenisk cebud z wkładami i kanałami ich produkcji ale ciężko mi znaleźć opinie od użytkowników tych systemów. Więkoszość znajomych ma tańsze lub droższe urządzenia, nikt natomiast nie ma akumulacji a na niej mi zależy

Przez chwilę zastanawiałem się nad Brunner HKD 6.1 + wymiennik GNF, czytałem o takim zestawie na: https://nordkamin.by/a47807-otoplenie-kaminom-nashego.html - można mieć zestaw za 11 -12 tys, do tego akubet dookoła, pytanie czy w tym wymienniku się jakaś sadza/nagar nie gromadzi po latach?

Rezultatem moich poszukiwań jest niestety chaos, byłbym wdzięczny za poradę bo jestem w przysłowiowej kropce a potrzebuję zdecydować się na konkretną opcję.

----
Kominek będzie stal na środku parteru, komin spalinowy wybudowany między salonem a kuchnią/jadalnią. Planowałem wkład z prostą szybą w stronę salonu bez nadmuchu gorącego powietrza i płaszcza wodnego. Prosta obudowa z cegiełką.

W domu:
- kocioł gazowy i podłogówka
- pow 140m2
- parter ok 70m2
- wentylacja mech z rekuperacją
- klatka schodowa otwarta

Remiks
27-07-2020, 16:52
Można wstawić gotowy piecyk, są całkiem ładne. Zerknij na stronę Piotra Batury zapytaj go o rozwiązanie, ceny, często tutaj zagląda. Zerknij na "taki sobie piecyk ceramiczny" tylko wpisy kilka, kilkanaście stron do tyłu.

fajnytoster
28-07-2020, 14:05
Dla takich oczekiwań i budżetu w granicach 20 tys. dobrym rozwiązaniem wydaje się Termokaust, ewentualnie jeśli masz ochotę na sporo większego klocka w salonie to piec Kuzniecowa. Może też być po prostu piecokominek, taki jakie stawia Batura. Wpisz w google, pooglądaj obrazki i poczytaj. Każda z tych opcji powinna być dla ciebie satysfakcjonująca, nie musisz wydawać tony pieniędzy na hoxtery czy brunnery.

Kaizen
28-07-2020, 14:15
Z takim budżetem szukaj zduna, co postawi porządny piec - poczytaj i pooglądaj np. wątek "Taki sobie piecyk ceramiczny"

boleslav
29-07-2020, 14:56
Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?. Poza tym pamiętaj, że przy włączonej wentylacji mech. każde szczelne urządzenie, piec czy kominek w momencie otwarcia drzwiczek staje się bez szczelne.

d7d
29-07-2020, 16:31
"bez szczelne" ??

eniu
29-07-2020, 17:56
Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?. Poza tym pamiętaj, że przy włączonej wentylacji mech. każde szczelne urządzenie, piec czy kominek w momencie otwarcia drzwiczek staje się bez szczelne.I co wówczas?

pandzik
29-07-2020, 18:34
I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?

eniu
29-07-2020, 20:25
I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?A pandzik wybuduje w każdej wiosce dostęp do sieci gazowej, albo fundnie pompy ciepła z możliwością zamiany na wiatrak....

kulibob
29-07-2020, 21:01
Za tą kase to siekupy nie trzyma

Kaizen
29-07-2020, 22:32
Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?

Bo? Jakoś nie widzę problemu Ani w teorii, ani w praktyce używania do spalania powietrza z domu.


I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?

Jak na razie, to zasadami liczenia EP i jego limitowaniem władza centralna mocno zachęca do spalania biomasy a zniechęca do prądu (przy PC EP wychodzi ze 4x większe niż z biomasy). To, że lokalnie walczą z tym samorządy to folklor - tylko w Krakowie na dobrą sprawę zakaz przeszedł. I akurat tam ma jakiś sens.

d7d
29-07-2020, 23:08
Śledzę z dużym zainteresowaniem wpisy o kominkach, obecnie sam mam dylemat i poszkuję rozwiązania.
Buduję dom, rok temu po wizycie w lokalnym salonie z kominkami zaciekawiła mnie możliwość postawienia ciepłego kominka/kominka akumulacyjnego, nie planowałem potężnego zestawu aby cały dom ogrzewać. Natomiast zamierzam korzystać częściej niż na święta i nie chcę typowego wkładu gdzie ciepło wali przez szybę.
Głównym celem takiego zestawu ma być tańsze ogrzewane niż gazem czy przyjemność?
Nie planujesz ogrzewania całego domu czyli pozostałe pomieszczenia będą ogrzewane gazem.

Sasparella
30-07-2020, 07:29
Odnosząc się do wpisów.

- Zakaz spalania pewnie nie obejmie nowoczesnych wkładów powietrznych a widzę, że ich większość spełnia wymagania PL EU
- Nie mam jeszcze wylanych posadzek, dolot powietrze będzie stalowymi kanałami Darco 200x90
- Cały dom mam podłogówkę, natomiast paliłbym drewnem częściej niż w niedzielę, nie wiem naprawdę jakie ciepło na parterze uzyskam, wiem że to pochodna
mocy paleniska i rodzaju akumulacji, kanałów, itp. W załączniku foto parteru prostokąt to komin spalinowy
- jeśli chodzi o budżet to mi notorycznie topnieje, nie chcę kominka odpouszczać ale obecnie muszę zejść poniżej 15k446647

d7d
30-07-2020, 11:02
Za 15 kzł to raczej nie otrzymasz porządnego kominka akumulacyjnego który akumuluje ciepło a nie ma tylko taką nazwę.
Tzw. ciepły kominek zmieści się w tej cenie.
Zapomnij o Hoxterze, Sparthermie czy Brunnerze.
Może Piotr Batura zmieści się w tej cenie.

Gdzie dokładnie wstawisz ten kominek?

Z czasem zakaz palenia w kominkach obejmie też "nowoczesne" wkłady powietrzne.

kemot_p
30-07-2020, 11:16
Odnosząc się do wpisów.

- Zakaz spalania pewnie nie obejmie nowoczesnych wkładów powietrznych a widzę, że ich większość spełnia wymagania PL EU

Raczej nieprędko zakażą wkładów spełniających wymagania Ekoprojektu czy normy BImSchV 2. Mi po urlopie będą montować wkład spełniający ww. te kryteria. Na pewno kilka, może kilkanaście lat będę nim się cieszył:) Najwyżej "zmuszą" do założenia jakigoś filtra na komin...

donvitobandito
30-07-2020, 21:20
Miałem podobne dylematy. Zdecydowałem się na piecokominek- jestem bardzo zadowolony, z perspektywy czasu oceniam to za jedyny słuszny wybór. Wykonał mi go Pan Piotr Batura z tego forum i z czystym sumieniem mogę go polecić. Cenowo, jeżeli porównasz do tego co oferują lokalni sprzedawcy "plastikowych" wkładów kominowych, to wychodzi trochę drożej. Lepiej za to o milion %

d7d
30-07-2020, 22:41
Jednak ważna jest relacja ceny do jakości.
Trochę drożej to znaczy o ile drożej lub o ile % drożej.
"Lepiej o milion %" niczego nie mówi.

pandzik
31-07-2020, 00:13
A pandzik wybuduje w każdej wiosce dostęp do sieci gazowej, albo fundnie pompy ciepła z możliwością zamiany na wiatrak....

Bzdura. Nie wiesz ile zdun bierze za porządny piec. Starczy na pompę z nawiązką.

A zakazy wchodzą w wielu miejscach poza Krakowem. u rodziny pod Poznaniem też już palić nie można.

Kaizen
31-07-2020, 05:53
Bzdura. Nie wiesz ile zdun bierze za porządny piec. Starczy na pompę z nawiązką.

A zakazy wchodzą w wielu miejscach poza Krakowem. u rodziny pod Poznaniem też już palić nie można.

Masz na myślintę uchwałę (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.umww.pl/attachments/article/53903/uchwa%25C5%2582a%2520antysmogowa%2520-%2520Miasto%2520Pozna%25C5%2584.pdf&ved=2ahUKEwjRy6a32PbqAhWC3KQKHUtzCqkQFjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw1Vz5417kbv0i_w_4xSGL7N)?
Jak widać zakazuje tylko spalania paliwa złej jakości.

kemot_p
31-07-2020, 09:27
Cytując tą uchwałę:
§ 3. W instalacjach, o których mowa w § 2 pkt 1 zakazuje się stosowania następujących paliw:
(...)5) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Czyli suchym, sezonowanym drewnem nadal można.

eniu
31-07-2020, 20:11
Bzdura. Nie wiesz ile zdun bierze za porządny piec. Starczy na pompę z nawiązką.

A zakazy wchodzą w wielu miejscach poza Krakowem. u rodziny pod Poznaniem też już palić nie można.Faktycznie duża bzdura.....skoro jestem zdunem, a do tego z poznańskiego...:bye:

Sasparella
01-08-2020, 19:56
To co by mi pan jako zdun doradziłi? W sumie nie chciałbym się znaleźć w sytuacji, że z dnia na dzień będę musiał decydować. Problemem jest dla mnie to że wszyscy znajomi mają wkłady bez akumulacji. Sporo firm ciśnie spartherma - nie wiem czy takie dobre wkłady czy są podpłacani.

eniu
01-08-2020, 22:42
To co by mi pan jako zdun doradziłi? W sumie nie chciałbym się znaleźć w sytuacji, że z dnia na dzień będę musiał decydować. Problemem jest dla mnie to że wszyscy znajomi mają wkłady bez akumulacji. Sporo firm ciśnie spartherma - nie wiem czy takie dobre wkłady czy są podpłacani.Spartherm, bo to była zawsze lepsza jakość niż reszta polskiego towarzystwa. Polskie firmy dopiero "równają" do poziomu tej firmy sprzed 10 lat, więc się nie dziw.

Musisz też nauczyć się odróżniać paleniska do akumulacji, od wkładów kominkowych. Sporo firm ma o tym mgliste pojęcie. W Sparthermie na przykład do akumulacji mają serię NOVA (sprawdź ceny na Ceneo). Reszta wkładów raczej się nie kwalifikuje (może z wyjątkiem Mini Z 1) Co ja Ci mam radzić, skoro tniesz koszty? Albo chcesz mieć sprzęt do racjonalnego palenia, albo popierdułkę do świecenia. To drugie kupisz za 10.000 - 12.000. Piecokominek przy budżecie 15.000 raczej naciągany....

Sasparella
02-08-2020, 13:26
Właściwie odróżniam już paleniska piecowe od wkładów powietrznych, fakt że sprzedawcy je mylą ale i sami zduni też często robią zamieszanie. Miałem w pierwszej ofercie wkład hoxtera haka do tego drogą elektronikę i płyty hafnerteca. W ofercia od zduna ze śląska mam z kolej Spartherma Varia 1V – 51 -4s, który chyba nie jest paleniskiem do akumulacji do tego płyty z akubetu i 500kg megnethermu, nie widzę tam kanałów więc zamiarem wykonawcy jest zapewne obłożenie wkładu dookoła. Więc teraz, że to co miałem w ofertach to nie były żadne palenicka piecowa jak Spartherm Renova czy Brunner HKD 5.1 czy 6.1

Proszę mnie poprawić jeśłi się mylę ale rozumiem że w akumulacji chodzi nie tylko o to żeby stal/żeliwo wygrzewały sąsiadujące materiały magazynujące ciepło ale również o to aby dodatkowo spaliny, które na wylocie mają 500-600 stopni oddały ciepło kanałom 3,4 lub 5 metrowym. Wczoraj zerknąłem na forum i pomyślałem że może najprościej będzie kupić Salzburg M albo L Basic...

pandzik
02-08-2020, 13:44
Faktycznie duża bzdura.....skoro jestem zdunem, a do tego z poznańskiego...:bye:

No to tym bardziej kaprawo. Ryneczek sie kurczy co.. obrzydzamy nowoczesne rozwiazania :)

eniu
02-08-2020, 21:15
No to tym bardziej kaprawo. Ryneczek sie kurczy co.. obrzydzamy nowoczesne rozwiazania :)Masz rację z tym kurczeniem...gówniateria wymięka. Jest szansa, że śmieci znikną z rynku - zostaną porządne produkty i ludzie.... Zarówno po stronie produkcji jak i wykonawstwa. Słabe firmy już macają co by tu innego robić. Słabe w sensie "morale", niekoniecznie małe....

eniu
02-08-2020, 21:22
Właściwie odróżniam już paleniska piecowe od wkładów powietrznych, fakt że sprzedawcy je mylą ale i sami zduni też często robią zamieszanie. Miałem w pierwszej ofercie wkład hoxtera haka do tego drogą elektronikę i płyty hafnerteca. W ofercia od zduna ze śląska mam z kolej Spartherma Varia 1V – 51 -4s, który chyba nie jest paleniskiem do akumulacji do tego płyty z akubetu i 500kg megnethermu, nie widzę tam kanałów więc zamiarem wykonawcy jest zapewne obłożenie wkładu dookoła. Więc teraz, że to co miałem w ofertach to nie były żadne palenicka piecowa jak Spartherm Renova czy Brunner HKD 5.1 czy 6.1

Proszę mnie poprawić jeśłi się mylę ale rozumiem że w akumulacji chodzi nie tylko o to żeby stal/żeliwo wygrzewały sąsiadujące materiały magazynujące ciepło ale również o to aby dodatkowo spaliny, które na wylocie mają 500-600 stopni oddały ciepło kanałom 3,4 lub 5 metrowym. Wczoraj zerknąłem na forum i pomyślałem że może najprościej będzie kupić Salzburg M albo L Basic.... Za cenę Salzburga można zbudować lepsze technicznie rozwiązanie. "Wygrzewanie" o którym piszesz to pic na wodę. Wydłużenie drogi do komina się liczy i lokowanie tej energii w ceramice....

ogniowy102
04-08-2020, 17:45
Można też palić gazem drzewnym

Sasparella
07-08-2020, 11:24
Rozglądam się aktualnie za wykonawcą i wyceną zestawu zbudowanego na bazie drzwiczek piecowych. Przy okazji, średni Salzbur M wyceniają na 10K brutto, 12,5 z montażem. Proszę zorientowanych w temacie o inf nt palenik Beste. Nie słyszałem wczesniej o takim producencie.