PDA

Zobacz pełną wersję : Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzania 15letniego domu



Wybuduję czy nie? :)
28-07-2020, 16:03
Drodzy,

Co prawda ja mam już budowę za sobą, ale wspieram mojego tatę w temacie zmiany kotłowni na paliwo stałe (miał) na coś bardziej wygodnego i dobrze by było tańszego. Rodzice mają już po 50+ lat i coraz ciężej jest znosić zakupiony węgiel/miał do kotłowni oraz codziennie palić w piecu.
Dodatkowo sterowanie takim ogrzewaniem to koszmar. Rano jak wygaśnie zimno, a jak się rozpali i na piecu 80 stopni to w domu tropiki.

Rodzice zainwestowali w fotowoltaikę i tata zastanawia się czy można to wykorzystać w jakiś sposób do ogrzania domu/produkcji ciepłej wody.
Dom jest ze ścian trójwarstwowych zbudowanych z pustaka szlakowego, a pomiędzy 8cm styropianu takiego jaki był w tych czasach. Okna plastiki dwuszybowe. Dom stoi na wsi, wiec nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tata rozważa połączenie fotowoltaiki z buforem powiedzmy 1000 litrów wraz z kotłownią gazową na propan-butan. Czy ma to sens ? Jak podejść do tematu budowy takiej kotłowni? Gaz czy może coś innego?

Pozdrawiam,
Łukasz

Kaizen
28-07-2020, 16:25
Rozpoznaj Czyste Powietrze - docieplenie, okna, OZC - wtedy kocioł elektryczny może mieć sens.
Bez termomodernizacji - też OZC i raczej PC wygra.

A zeby cokolwiek wróżyć z fusów - wrzuć te fusy (czyli ile miału spalają) - ale lepiej policzyć OZC.

adam_mk
28-07-2020, 16:34
Pomyślałbym nad dobrą gruntową pompą ciepła.
Dom weźmie ile musi. Dobrze , żeby brał mało - a to oznacza ocieplenie.
Są dotacje do likwidacji "komina dymiącego"
Zajrzyj na :spam:

Adam M.

BrodowskiG
28-07-2020, 17:09
pewnie najlepiej pompę ciepła, kwestia jaka temperatura musi iść na instalację.

adam_mk
28-07-2020, 17:48
No, odpowiednia.,
Ustawia się ją w starowniku pompy.

Adam M.

d7d
28-07-2020, 19:50
Dom stoi na wsi, wiec nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tata rozważa połączenie fotowoltaiki z buforem powiedzmy 1000 litrów wraz z kotłownią gazową na propan-butan. Czy ma to sens ? Jak podejść do tematu budowy takiej kotłowni? Gaz czy może coś innego?

Ile rocznie produkuje (będzie produkować) instalacja PV?
Jaki jest roczne zużycie prądu i jakie było roczne zużycie miału?

Piec elektryczny raczej nie ma sensu bo dom pewnie nie jest dostosowany do takiego źródła ciepła.

Pompa głębinowa też nie ma sensu.

Kotłownia na LPG może być najtańszym źródłem ciepła.

adam_mk
28-07-2020, 20:14
Znaczy - tu nic nie ma sensu...
Wyjaśnisz? Bo nie łapię...
O ogrzewanie tu chodziło a nie o wodę.
Jaka głębinówka?
ZAINWESTOWALI JUŻ w PV. MAJĄ.
(tak zrozumiałem)
Dobrze by było te zyski "solarne" pomnożyć przez COP pompy gruntowej.

Adam M.

d7d
28-07-2020, 22:58
Ile kosztuje gruntowa a ile powietrzna?
Jakie mają COP'y ?

W kalkulacji też chodzi o to ile kosztuje ogrzewanie w jednym systemie a ile w drugim i jak to się ma do kosztów inwestycyjnych.
Po ilu latach zwraca się różnica w inwestycji w pompę gruntową a powietrzną.
Może koszt ogrzewania pompą powietrzną wyniesie 1.500 PLN a gruntową 1.000 PLN a różnica w kosztach to 20.000 PLN.

doOh
29-07-2020, 08:30
Najtaniej to klimatyzacja z dobrym COP ...

adam_mk
29-07-2020, 08:31
Powietrzna działa tak, ze robi dwa kraoki do przodu i jeden do tyłu - defrost.
To wiesz.
Czemu pytasz o COP?
COP to ma gruntowa. Cały czas. W powietrznej pytaj o SCOP.
Z tego powodu koszt eksploatacji gruntówki to 50% kosztu eksploatacji tej powietrznej lub mniej jak ostro przymrozi i ruszą w niej grzałki.
Koszt inwestycji jest porównywalny.
Różnica zwraca się po miesiącach lub tygodniach a nie po latach.

Ty chyba myślisz o gruntówce z dolnym źródłem bitym w skale do -150m.
Tak się tego nie robi!
Chociaż - można, tylko po co?

Adam M.

adam_mk
29-07-2020, 08:41
Najtaniej to klimatyzacja z dobrym COP ...

TAK! Masz rację - NAJTANIEJ.
A najlepiej - gruntówka.

Aby było taniej zamiast budowy domu można rozbić namiot.
Nawet klimę do niego wstawić.
Ale czy to będzie najlepiej?

Adam M.

kulibob
29-07-2020, 09:00
TAK! Masz rację - NAJTANIEJ.
A najlepiej - gruntówka.

Aby było taniej zamiast budowy domu można rozbić namiot.
Nawet klimę do niego wstawić.
Ale czy to będzie najlepiej?

Adam M.

Ale...
Stosunek jakości do kosztów to raczej klima

adam_mk
29-07-2020, 10:02
Klima to powietrze - powietrze.
Gorzej jak powietrze - woda.
Wszystkie wady powietrznej + jeszcze kilka.
No, fakt. Tanio...
Ja bym nie płacił za tyle wad w jednym.
Klima na lato i upały jest dobra.

Adam M.

d7d
29-07-2020, 11:15
Ile wg Ciebie kosztuje PC gruntowa a ile powietrzna?
Te gruntowe chyba właśnie pomagasz wykonywać więc wiesz.

adam_mk
29-07-2020, 11:30
Ile wg Ciebie kosztuje PC gruntowa a ile powietrzna?
Te gruntowe chyba właśnie pomagasz wykonywać więc wiesz.

Nie wiem jak inne firmy, ale czytam, ze DOBRE powietrzne to około 40 tysięcy za komplet.
Nie...
Nie pomagam wykonywać...
Ja je WYKONUJĘ ! :lol: No, robię je od podstaw.
Firma, jak mi wiadomo, sprzedaje je w komplecie z montażem i uruchomieniem ponizej 40 tysiecy.
To kwestia odległości od nas i wielkości obiektu do ogrzania.
Gruntówki dobrze spełniają swe funkcje nawet w układzie wyłącznie z kaloryferami, czego powietrzne dobrze nie zrobią!
Pomyśl...
-20stC za oknem i + 50st w kaloryferach to transformacja o 70stC
Dla gruntówki to od +10 do + 50 czyli 40stC.
Przy podłogówce jest duzo lepiej, ale nie każdy ją ma.
Moze ją zaprojektować, jak dopiero buduje a co z tymi co termomodernizują i mają tylko kaloryfery?
Tam bym powietrznej nie polecał...

Adam M.

adam_mk
29-07-2020, 11:45
Pompami ciepła, hobbystycznie, zajmuję się już od ponad 20-tu lat.
Nawet rurki cieplne SOBIE robiłem (dla wiedzy). Na wodzie, na alkoholach...
Ja fizyk jestem i miałem (teraz też mam) mozliwości techniczne dla takiej zabawy.

Ostatnie pomiary decybelomierzem pokazały, ze nasza PC jest cichsza od lodówki domowej...
:lol:

Adam M.

d7d
29-07-2020, 22:01
W cenie poniżej 40 tys. zł jest też wykonanie dolnego źródła
które ma +10 st C ?

adam_mk
29-07-2020, 22:14
Czasem +15stC...
TAK!

Adam M.

SUSPENSER
30-07-2020, 08:07
Nie wiem jak inne firmy, ale czytam, ze DOBRE powietrzne to około 40 tysięcy za komplet..

Ciekawie piszesz więc pozwolę sobie dołączyć do dyskusji.

Czy Panasonic T-CAP to dobra jest bo jak tak to za 19-22 tys zł można taką nabyć z montażem poprzez alledrogo [moc 9 kW] więc do 40 tys dalekoooo

Zestaw dobrych, cichych klimatyzatorów z montażem do typowego domu 150 m2 też wyjdzie poniżej 20 tys zł, a tu mamy w cenie pełen komfort grzania i chłodzenia co mnie przekonuje.




Firma, jak mi wiadomo, sprzedaje je w komplecie z montażem i uruchomieniem ponizej 40 tysiecy.
To kwestia odległości od nas i wielkości obiektu do ogrzania.
Gruntówki dobrze spełniają swe funkcje nawet w układzie wyłącznie z kaloryferami, czego powietrzne dobrze nie zrobią!
Pomyśl...
-20stC za oknem i + 50st w kaloryferach to transformacja o 70stC
Dla gruntówki to od +10 do + 50 czyli 40stC.
Przy podłogówce jest duzo lepiej, ale nie każdy ją ma.
Moze ją zaprojektować, jak dopiero buduje a co z tymi co termomodernizują i mają tylko kaloryfery?
Tam bym powietrznej nie polecał...

Co do termomodernizacji w starych domach 40C na CO wystarcza, w nowszych niestety często i 65C trzeba podać bo grzejniki są podobierane na styk, a wiadomo, że ich moc producenci podają dla wysokich parametrów zasilania.

Co do temperatur przez ostatnich kilka lat -10 na zewnątrz w mojej okolicy było bardzo rzadko i krótko, przeważnie zimą maksymalnie -2 do -5 więc praktycznie różnica to 55C vs 40C i to przez krótki czas co znacząco zmniejsza opłacalność montażu 2 razy droższej gruntowej [a gdzie koszty naprawy ogrodu po wykonaniu odwiertów w zamieszkanym domu, które jak widzę się dyplomatycznie pomija ?].

Na terenach górskich czy Podlasiu wygląda to inaczej w kwestii temperatur więc warto to brać pod uwagę.

kulibob
30-07-2020, 08:14
Adaś pozwolę sobie ciebie zakatować :)
Po modernizacji grzałka w rurze i sterowanie 1000zł dwie klimy 5000.
Za 6000 grzanie i chłodzenie :) a jeszcze 1000 trzeba odjąć bo ulga termo.
Wole swoje babole :)

d7d
30-07-2020, 10:53
Czasem +15stC...
TAK!

Adam M.

Co to za gruntowe źródło ciepła które zima przy zewnętrznej temperaturze -10 czy -20 st. C na temperaturę +10 a czasami nawet +15 st. C ?

vr5
30-07-2020, 17:02
Łukaszu to już wiesz że najlepiej sprawdzi się pompa ciepła.

A jaką wybrać: "na rozgrzewkę" przeczytaj Golono, strzyżono...

adam_mk
30-07-2020, 21:00
Co to za gruntowe źródło ciepła które zima przy zewnętrznej temperaturze -10 czy -20 st. C na temperaturę +10 a czasami nawet +15 st. C ?

Zimą blizej +10.
Latem 15 i wyzej.
To chyba rozumiesz?

Adam M.

adam_mk
30-07-2020, 21:02
Adaś pozwolę sobie ciebie zakatować :)
Po modernizacji grzałka w rurze i sterowanie 1000zł dwie klimy 5000.
Za 6000 grzanie i chłodzenie :) a jeszcze 1000 trzeba odjąć bo ulga termo.
Wole swoje babole :)

Rozumiem i wcale się temu nie dziwię, że wolisz.
Zwłaszcza, jak to DOBRZE działa!

Poleciłbyś zawsze i kazdemu? :lol:

Zapomniałeś dodać, ze masz ongrid i offgrid "tymi ręcami".

Adam M.

kulibob
30-07-2020, 21:13
Rozumiem i wcale się temu nie dziwię, że wolisz.
Zwłaszcza, jak to DOBRZE działa!

Poleciłbyś zawsze i kazdemu? :lol:

Zapomniałeś dodać, ze masz ongrid i offgrid "tymi ręcami".

Adam M.

On nie tymiręcami papierów nie mam a spider men zemnie marny ale z dotacjami robocizna i czas zwrotu była do przyjęcia.
Czy każdemu bym polecił? napewno nie ale klimą idzie wiele zrobić a to najtańsze wyjście i jakościowo akceptowalne.
Podłogówka na prąd i słońce z kanałówką jest otymalna w większości przypadków chyba że ktoś ma $$ lub jest mniejszym dziadem odemnie to można wszystko

adam_mk
30-07-2020, 22:22
Ciekawie piszesz więc pozwolę sobie dołączyć do dyskusji.

Czy Panasonic T-CAP to dobra jest bo jak tak to za 19-22 tys zł można taką nabyć z montażem poprzez alledrogo [moc 9 kW] więc do 40 tys dalekoooo

Zestaw dobrych, cichych klimatyzatorów z montażem do typowego domu 150 m2 też wyjdzie poniżej 20 tys zł, a tu mamy w cenie pełen komfort grzania i chłodzenia co mnie przekonuje.




Co do termomodernizacji w starych domach 40C na CO wystarcza, w nowszych niestety często i 65C trzeba podać bo grzejniki są podobierane na styk, a wiadomo, że ich moc producenci podają dla wysokich parametrów zasilania.

Co do temperatur przez ostatnich kilka lat -10 na zewnątrz w mojej okolicy było bardzo rzadko i krótko, przeważnie zimą maksymalnie -2 do -5 więc praktycznie różnica to 55C vs 40C i to przez krótki czas co znacząco zmniejsza opłacalność montażu 2 razy droższej gruntowej [a gdzie koszty naprawy ogrodu po wykonaniu odwiertów w zamieszkanym domu, które jak widzę się dyplomatycznie pomija ?].

Na terenach górskich czy Podlasiu wygląda to inaczej w kwestii temperatur więc warto to brać pod uwagę.

Obejrzałem sobie UWAŻNIE filmik z instalacji i prezentacji T-CAP.
Ten...
https://www.youtube.com/watch?v=WoeqF7y8QyY

Przyznaję! Jestem PORAŻONY!!!

Zaczyna się o tym co pompka umie... Podobno sporo umie...
Potem pokazane są niuanse, grzałki dodatkowe, "bufor 50 litrów" (dla mnie to małe sprzęgło wodne), zasobnik CWU z grzałka na legionellę i kilka innych :kwiatuszków".

Pytasz "czy to jest DOBRA pompa"?
Dla mnie - jest bardzo skomplikowana...
Jak ma robić to co napisali w instrukcji instalatorskiej i co potwierdza instalator - to tak być musi!

Zabezpieczenia jej pracy - typowe.
Wymiennik ciepła nie poraża swą wielkością
Płyta elektroniki - NIE DLA IDIOTÓW!!! :lol: :lol: :lol:
Trzeba sporo wiedzy aby POPRAWNIE to serwisować.
(no i chyba tanio nie będzie, bo byle kto tego nie zrobi!!!)

Lata całe takie gu... naprawiałem, jak padły komuś...
Pomijajac oczywiste nieścisłosci w wypowiedziach instalatora - jest to dla mnie "takie sobie".
Układ pokazany jest ostro przekombinowany a znajomość zasilania podłogówki przez TEGO instalatora - też "taki sobie"
Duzych błedów nie robi. Zadziała to. DA SIĘ LEPIEJ!

koszt, jak piszesz - 20 tysi z montazem?
TAKIM?
:lol: :lol: :lol:
No... fakt. JEST taniej... w instalacji...
A w eksploatacji?
No, chyba mi nie napiszesz, ze "toto" defrostu nie ma!

kulibob lepszy jest!
Grzałka, sterownik, kilka paneli "tymi recami" i ma ciepło bez komplikacji.
Ale to... kulibob!
Wie co robi i po co.
(pozdrowienia!)

Dla mnie - siła marketingu.
Ból kieszeni..
Trochę niedopowiedzeń...
I jest efekt!
WYBIERAM - TO!

Ad rem!
Czy ta pompa jest DOBRA?
Uważam, ze TAK. MOZE być dobra w dobrych rękach.
Wymaga stałej i starannej opieki
ALE...
Sa lepsze i prostsze.
Choćby to, co ja klecę. (ale nie tylko ja gruntówki robię)

Reszta nie nalezy do mnie...
Tańsze brać czy drozsze?
CZEMU, PO CO, KIEDY?

Ty już tylko linia inwestor-producent/Handlarz/dostawca/instalator.

Adam M.

adam_mk
30-07-2020, 22:43
On nie tymiręcami papierów nie mam a spider men zemnie marny ale z dotacjami robocizna i czas zwrotu była do przyjęcia.
Czy każdemu bym polecił? napewno nie ale klimą idzie wiele zrobić a to najtańsze wyjście i jakościowo akceptowalne.
Podłogówka na prąd i słońce z kanałówką jest otymalna w większości przypadków chyba że ktoś ma $$ lub jest mniejszym dziadem odemnie to można wszystko

Ot zasrane szczęście nasze...
Papiery już mi się w szufladzie (sporej) nie mieszczą...
F-gazy ostatnio zrobiłem...

Jesteś tak samo "nienormalny" jak ja, choć w tylko podobny sposób.
Jak Ci coś potrzebne - to sobie robisz.
To tak jak ja...
Co innego jest nam potrzebne to mamy NIECO inne doświadczenia.

Zastanawiałem się, czy sobie "mistrza kominiarskiego" w jakiej wolnej chwili nie zrobić, aby "zamknąć mordę" kilku oponentom w sprawie wentylacji, którą latami uprawiawiałem. :lol: :lol: :lol:


Adam M.

SzymonKc
31-07-2020, 00:12
Zastanawiałem się, czy sobie "mistrza kominiarskiego" w jakiej wolnej chwili nie zrobić, aby "zamknąć mordę" kilku oponentom w sprawie wentylacji, którą latami uprawiawiałem. :lol: :lol: :lol:


Adam M.

Adamie, o ile wiem mistrz kominiarski nie ma uprawnień do odbioru wentylacji mechanicznej, więc zamiast filozofować czy wentylacja jest poprawna czy nie (szczególnie odnośnie kotłowni), powinien odstąpić od odbioru. Oczywiście jak podpisze, że wszystko z wentylacją jest ok, to na ogół to przejdzie, bo urzędnikowi potrzebny jest papier i często nawet się nie zorientuje, że w budynku jest wentylacja mechaniczna, a nawet jeśli, to on często też nie wie, że kominiarz nie wystarczy.

Ale formalnie taki świstek byłby tyle samo warty, jakby podpisał go weterynarz. Tyle, że z pieczątką kominiarza łatwiej przechytrzyć urzędnika niż z pieczątką weterynarza.

Wiem, polskie prawo jest "dziwne", a gdyby wszyscy trzymali się przepisów mało spraw udało by się przepchnąć, ale kominiarz (w świetle przepisów) powinien "wziąć nogi za pas" jak zobaczy wentylatorek wspomagający w WC, w budynku z WG. :D

Więc jeśli nie stawiasz kominów grawitacyjnych, to takie uprawnienia Ci się nie przydadzą, bo mistrz kominiarski tylko grawitacyjną wentylację może podpisać.

adam_mk
31-07-2020, 07:45
http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,kto_moze_dokonywac_okresowych _przegladow_przewodow_kominowych_,5734

Takie coś znalazłem.
Zmiana za zmianą!
Zawsze jedno - potrzebna osoba z uprawnieniami.
Kto ma uprawnienia, jakie i do czego - pełna niejasność.
Z posiadanych juz papierów wynika, ze mam te uprawnienia :lol:

Adam M.

SUSPENSER
31-07-2020, 08:04
.
Wiem, polskie prawo jest "dziwne", a gdyby wszyscy trzymali się przepisów mało spraw udało by się przepchnąć, ale kominiarz (w świetle przepisów) powinien "wziąć nogi za pas" jak zobaczy wentylatorek wspomagający w WC, w budynku z WG. :D

Więc jeśli nie stawiasz kominów grawitacyjnych, to takie uprawnienia Ci się nie przydadzą, bo mistrz kominiarski tylko grawitacyjną wentylację może podpisać.

Przy rekuperacji grawitacyjna też jest w garażu i kotłowni więc tam może sprawdzić i podpisać, że działa ;)

kulibob
31-07-2020, 08:14
Dziś kończę wygrzewanie drugiej grzałki do reku 2x ok 75W pędzona nadwyżkami ze słońcem
446684

SUSPENSER
31-07-2020, 08:18
koszt, jak piszesz - 20 tysi z montazem?
TAKIM?
:lol: :lol: :lol:
No... fakt. JEST taniej... w instalacji...
A w eksploatacji?
No, chyba mi nie napiszesz, ze "toto" defrostu nie ma!.

Dziekuję za odpowiedź.

Oczywiście, że nie z Takim, ale porównując "jabłka do jabłek" gruntowa za 40 tys też nie będzie z Takim a tu o porównanie szło.
Z podstawowym, prostym czyli jedn. zewn. za ścianą domu przy samej kotłowni na parterze.

Defrostami nie ma co straszyć, bo w praktyce mają one niewielki wpływ na działanie z pewnością nie jest to "dwa kroki w przód, jeden w tył" tylko poziom 100 w przód, jeden w tył - jeśli masz inne dane chętnie poczytam ;-)

adam_mk
31-07-2020, 08:56
Wiele zależy od tego - gdzie się mieszka.
Instalacja takiego cudu np. we Włoszech do ogrzewania domu sensu nie ma, choć to wcale Twoich argumentów nie zmienia.
Defrostem nie straszę.
Twierdzę, że jest takie zjawisko.
Polega na pompowaniu ciepła z domu do tej skrzynki za oknem.
Mylę się?

Adam M

asolt
31-07-2020, 09:15
...
Defrostem nie straszę.
Twierdzę, że jest takie zjawisko.
Polega na pompowaniu ciepła z domu do tej skrzynki za oknem.
Mylę się?

Adam M

2 kroki do przodu, 1 w tył, czyli literalnie tracimy wg Ciebie na defroscie az 50% energii, czy aby nie za duzo? Skąd taka proporcja zysków i strat, pomiary, dane katalogowe czy jeszcze inne dane?.

SzymonKc
31-07-2020, 09:52
http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,kto_moze_dokonywac_okresowych _przegladow_przewodow_kominowych_,5734

Takie coś znalazłem.
Zmiana za zmianą!
Zawsze jedno - potrzebna osoba z uprawnieniami.
Kto ma uprawnienia, jakie i do czego - pełna niejasność.
Z posiadanych juz papierów wynika, ze mam te uprawnienia :lol:

Adam M.

Ta zmiana rozszerzała możliwość kontroli osobom z uprawnieniami budowlanymi do projektowania, nic nie wnosi w kwestii kominiarzy.

Kominiarz - kominy grawitacyjne (ale nie przemysłowe i nie wspomagane mechanicznie).
Uprawnienia budowlane instalacyjne (sanitarne) - wszystkie rodzaje kominów i instalacje (instalacja wentylacyjna nie jest kominem, a na pewno nie grawitacyjnym).

Masz uprawnienia budowlane sanitarne?

grzesio1712
31-07-2020, 10:54
Jeszcze zdarza się, że do wentylacji grawitacyjnej wymagają kominiarza, a tylko do wentylacji mechanicznej osoby z uprawnieniami budowlanymi.

adam_mk
31-07-2020, 18:52
Masz uprawnienia budowlane sanitarne?

Nie.
Elektryczne powyzej 50 kW do wentylacji, klimatyzacji, cłodzenia, grzania itd. itp.
Eksploatacja, dozór i pomiary...
No i nie tylko do tego...
Mam 100% do 1,5kV
Akumulatorownie, maszyny pradowórcze, galwanizernie i cholera wie co jeszcze...
Musiałbym poczytać co jeszcze mogę...
Ostatnio - F-gazy też mogę...
:lol: :lol: :lol:

Do tego...
Jestem czeladnikiem w jednym z zawodów a mistrzem i innym...
Uprawnionym pracownikiem w jeszcze kilku innych...
Palaczem kotłowym też jestem... Z praktycznym doświadczenbiem zawodowym. :lol:
Pytałeś to odpowiadam...
:lol:

Urzędasy są totalnie porąbane!

Adam M.

adam_mk
31-07-2020, 18:55
2 kroki do przodu, 1 w tył, czyli literalnie tracimy wg Ciebie na defroscie az 50% energii, czy aby nie za duzo? Skąd taka proporcja zysków i strat, pomiary, dane katalogowe czy jeszcze inne dane?.

No nie aż tak!
To analogia.
Pokazanie procesu, który JEST, a o którym wstydliwie się nie mówi...
Pokazuje się COP a nie SCOP.
Łapiesz?

Adam M.

d7d
31-07-2020, 19:09
Temat zszedł na boki...
Adamie, jakie masz to cudowne źródło ciepła (do swojej pompy ciepła) które zima ma +10 do +15 st. C ? :)

Ta pompa własnej produkcja składa się z elementów własnej produkcji czy zrobiłeś składaka z części innych producentów?

Zbadałeś jako masz COP i SCOP ?

d7d
31-07-2020, 19:10
Nie.
Elektryczne powyzej 50 kW do wentylacji, klimatyzacji, cłodzenia, grzania itd. itp.
Eksploatacja, dozór i pomiary...
No i nie tylko do tego...
Mam 100% do 1,5kV
Akumulatorownie, maszyny pradowórcze, galwanizernie i cholera wie co jeszcze...
Musiałbym poczytać co jeszcze mogę...
Ostatnio - F-gazy też mogę...
:lol: :lol: :lol:

Urzędasy są totalnie porąbane!

Adam M.

Bo dają uprawnienie jak leci?? :D

asolt
31-07-2020, 19:30
No nie aż tak!
To analogia.
Pokazanie procesu, który JEST, a o którym wstydliwie się nie mówi...
Pokazuje się COP a nie SCOP.
Łapiesz?

Adam M.

To nie analogia, a tylko bardzo zgrubne zobrazowanie tego zjawiska bez podania wartosci strat i zysków.
Nie przesadzaj wiem co to COP i SCOP

adam_mk
31-07-2020, 19:41
Temat zszedł na boki...
Adamie, jakie masz to cudowne źródło ciepła (do swojej pompy ciepła) które zima ma +10 do +15 st. C ? :)

Ta pompa własnej produkcja składa się z elementów własnej produkcji czy zrobiłeś składaka z części innych producentów?

Zbadałeś jako masz COP i SCOP ?

Nie wiem, czy potrafisz to zrozumieć ale wyjaśnię...
Współpracuję z przyjaciółmi, którzy są producentami gruntowyc pomp ciepła i oferują je razem z montarzem, uruchomieniem i długą gwarancją.
TO JEST ICH FIRMA!!!
A ja tam TERAZ te pompy ... robię.
To, że od ponad 20-tu lat robię pompy ciepła jako eksperymenty domowe, laboratoryjne tylko w tym wszystkim pomaga.
Znasm ten problem/proces od dziesiecioleci.
Już pisałem, ze robiłem je na R000 Do R999
Tak for fan. Dla wiedzy, doswiadczenia. zabawy?
TERAZ biorę udział w PRODUKCJI czysto komercyjnych konstrukcji "szytych na miarę" do konkretnego domu.
Nie stosuję ŻADNYCH podzespołów z odzysku, żłomowiska, szrotu!!!
W to bawiłem się zdobywając wiedzę lata temu.
DLA SIEBIE to ja KAŻDĄ PC sobie sklecę za 500zł.
Bo?
Bo umiem, wiem jak i mam z czego.
Ale takiego zlepa nikomu bym nie zaoferował!
Pracujemy wyłacznie na markowyc podzespołach!
Panasonic (sprężarki) najlepij nam się sprawdzają, ale Copeland nie jest duzo gorszy.
Czynnik to R407C
Zawory rozprężne Danfossa. Inne elementy - też od niego.
Miedź chłodnicza, praca z azotem (jezeli wiesz o co chodzi).
Cel jest jeden!
Zaproponować w cenie powietrznej PC.
Zbudować, zainstalować i... ZAPOMNIEĆ!
Zrobić tak, aby POMIMO długiej gewarancji nie trzeba było tam zaglądać.
To nie są te delikatne "powietrzne" wymagajace serwisu co i rusz..
Działa to jak lodówka z zamrazalnikiem zakopanym w ogródku a "ciepłymi kratkami za lodówką" wsadzonymi do baniaczka z woda co dom cały i CWU ogrzewa.
PRAWIE idiotoodporne, bo czasem na jakiejś budowie trafia sie "elektryczny facet" co nie rozpoznaje zera i fazy i zamienia...
Parę razy było...
To jedyne "reklamacje" jakie były.

Niedawno tam działam ale...
Juz powstał projekt opomiarowania całości jak tylko sie da.
DZ, GZ, wszystko co "po drodze".
Moze nawet "on line" bedzie mozna w pomiary zajrzeć?
(Michał , informatyk, mnie zabije za te propozycje...)
Będziesz miał swoje COPy i SCOPY i DZ i Z i co chcesz.

Ale jak Cię znam - dalej bedziesz miał pytania i watpliwości. :lol:
Wtedy, chyba, bedziesz musiał nas ODWIEDZIĆ!
Jak ten... Tomek chyba mu było?
POMACAĆ.
:lol:

Adam M.

adam_mk
31-07-2020, 20:14
To nie analogia, a tylko bardzo zgrubne zobrazowanie tego zjawiska bez podania wartosci strat i zysków.
Nie przesadzaj wiem co to COP i SCOP

:lol: :lol: :lol:
WIEM, ze TY wiesz!
Wielokrotnie polecałem Cię forumowiczom jako tego "znajacego się" !

Ludziska kompletnie nie znaja tych procesów.
O tym też wiesz...
Wpada makektingowiec, bajek naopowiada a kasa idzie...
Żeby jeszcze zawsze z sensem, celowo...
Opowieści o zanikajacych mroźnych zimach w NASZYM klimacie to mozna mieśdzy bajki powkładać.
Tak jak o suszy permanentnej, biologicznej, geologicznej i rolniczej wobez tego co w 1997 roku się stało.
Ubezpieczyłbyś w OPOLU mieszkamie na 2 pietrze w bloku od POWODZI?
A pozalewało je po sam sufit!
(osobiście widziałem)

Domu nie buduje się na lat 5 w tym kraju.

Adam M.

adam_mk
31-07-2020, 20:19
Dobry jesteś w te liczone klocki.
LEPSZY jak ja!
(Ja zajmuję się czymś nieco innym)
Policz, proszę jaki SCOP ma PC powietrzna i porównaj z COPem gruntówki o tych samych wydajnosciach cieplnych.
A jakby się dało dla Suwałk i Wrocławia, to byłby ideał!

Adam M.

d7d
31-07-2020, 22:17
Nie wiem, czy potrafisz to zrozumieć ale wyjaśnię...
Współpracuję z przyjaciółmi, którzy są producentami gruntowyc pomp ciepła i oferują je razem z montarzem, uruchomieniem i długą gwarancją.
TO JEST ICH FIRMA!!!
A ja tam TERAZ te pompy ... robię.
To, że od ponad 20-tu lat robię pompy ciepła jako eksperymenty domowe, laboratoryjne tylko w tym wszystkim pomaga.
Znasm ten problem/proces od dziesiecioleci.
Już pisałem, ze robiłem je na R000 Do R999
Tak for fan. Dla wiedzy, doswiadczenia. zabawy?
TERAZ biorę udział w PRODUKCJI czysto komercyjnych konstrukcji "szytych na miarę" do konkretnego domu.
Nie stosuję ŻADNYCH podzespołów z odzysku, żłomowiska, szrotu!!!
W to bawiłem się zdobywając wiedzę lata temu.
DLA SIEBIE to ja KAŻDĄ PC sobie sklecę za 500zł.
Bo?
Bo umiem, wiem jak i mam z czego.
Ale takiego zlepa nikomu bym nie zaoferował!
Pracujemy wyłacznie na markowyc podzespołach!
Panasonic (sprężarki) najlepij nam się sprawdzają, ale Copeland nie jest duzo gorszy.
Czynnik to R407C
Zawory rozprężne Danfossa. Inne elementy - też od niego.
Miedź chłodnicza, praca z azotem (jezeli wiesz o co chodzi).
Cel jest jeden!
Zaproponować w cenie powietrznej PC.
Zbudować, zainstalować i... ZAPOMNIEĆ!
...
Adam M.
Tak, mam kolejne pytania:
1. "robisz pompy" w sensie składasz / montujesz z gotowych elementów uznanych producentów tych elementów?
2. odpowiesz na pytanie o "magiczne" - cudowne źródło ciepła (do swojej pompy ciepła) które zima ma +10 do +15 st. C ?
3. COPy i SCOPy dopiero będą czy już są?
4. na czym polega pompa ciepła "szyta na miarę" do konkretnego domu??

PS Nie pisałem i nawet nie pomyślałem, że używasz części ze szrotu.

SzymonKc
01-08-2020, 00:04
Nie.
Elektryczne powyzej 50 kW do wentylacji, klimatyzacji, cłodzenia, grzania itd. itp.
Eksploatacja, dozór i pomiary...
No i nie tylko do tego...
Mam 100% do 1,5kV
Akumulatorownie, maszyny pradowórcze, galwanizernie i cholera wie co jeszcze...
Musiałbym poczytać co jeszcze mogę...
Ostatnio - F-gazy też mogę...
:lol: :lol: :lol:

Do tego...
Jestem czeladnikiem w jednym z zawodów a mistrzem i innym...
Uprawnionym pracownikiem w jeszcze kilku innych...
Palaczem kotłowym też jestem... Z praktycznym doświadczenbiem zawodowym. :lol:
Pytałeś to odpowiadam...
:lol:

Urzędasy są totalnie porąbane!

Adam M.

Doskonale rozumiem o czym piszesz, pomimo że miałem UB sanitarne i mogłem kierować robotami instalacyjnymi, to okazuje się ,że w świetle prawa mam 2 lewe ręce i nie mam uprawnień do nawijania pakuł na gwint. Mogłem kierować i sprawdzać, ale nie mogłem dotykać (żeby nie zepsuć). Więc podłączenie kotła gazowego czy PC, wykraczało poza moje uprawnienia. Dlatego musiałem dorobić sobie G1/G2/G3 i teraz już nikt mi nie podskoczy. To kosztowało, ale nie nauczyło mnie niczego więcej niż umiałem wcześniej.
Zostały tylko F-gazy, w wolnej chwili zrobię, są w planach jeszcze przed końcem 2020.

adam_mk
01-08-2020, 08:06
Doskonale rozumiem o czym piszesz, pomimo że miałem UB sanitarne i mogłem kierować robotami instalacyjnymi, to okazuje się ,że w świetle prawa mam 2 lewe ręce i nie mam uprawnień do nawijania pakuł na gwint. Mogłem kierować i sprawdzać, ale nie mogłem dotykać (żeby nie zepsuć). Więc podłączenie kotła gazowego czy PC, wykraczało poza moje uprawnienia. Dlatego musiałam dorobić sobie G1/G2/G3 i teraz już nikt mi nie podskoczy. To kosztowało, ale nie nauczyło mnie niczego więcej niż umiałem wcześniej.
Zostały tylko F-gazy, w wolnej chwili zrobię, jest w planach jeszcze przed końcem 2020.

Dokładnie o to mi chodziło.
Robisz coś, na czym dobrze się znasz, ale...
Urzędasy twierdzą, ze bez odpowiednich zgód, pozwoleń, certyfikatów, szkoleń i egzaminów uprawniajacych - jesteś partacz i nie wolno Ci się tym zajmować.
Często ci od udzielania uprawnień gorzej znaja temat jak Ty sam.
Mógłbyś Ty ich szkolić, ale to oni Cię egzaminują.
Paranoja...
Szczególnie jak zajmujesz się czymś niszowym, nowe ścieżki wyznaczasz...:lol:

Adam M.

adam_mk
01-08-2020, 08:10
Tak, mam kolejne pytania:
1. "robisz pompy" w sensie składasz / montujesz z gotowych elementów uznanych producentów tych elementów?
2. odpowiesz na pytanie o "magiczne" - cudowne źródło ciepła (do swojej pompy ciepła) które zima ma +10 do +15 st. C ?
3. COPy i SCOPy dopiero będą czy już są?
4. na czym polega pompa ciepła "szyta na miarę" do konkretnego domu??

PS Nie pisałem i nawet nie pomyślałem, że używasz części ze szrotu.

Opis dość dokładny masz tu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?364899-Dlaczego-%E2%80%9Eto%E2%80%9D-jest-takie-dobre-i-czemu-mo%C5%BCe-by%C4%87-tanie-wymienniki-ciep%C5%82a-koszowe-DZ

Adam M.

d7d
01-08-2020, 11:17
Opis dość dokładny masz tu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?364899-Dlaczego-%E2%80%9Eto%E2%80%9D-jest-takie-dobre-i-czemu-mo%C5%BCe-by%C4%87-tanie-wymienniki-ciep%C5%82a-koszowe-DZ

Adam M.

Nie możesz odpowiedzieć to znowu rozmydlasz temat.
Proste pytanie i znowu nie dajesz odpowiedzi :)
Gdzie masz te +10 - +15 st. C ??

Przy okazji popraw linka do artykułu


A dla kumatych po naszemu wstawiam badania Uniwersytetu Zielonogórskiego…
file:///C:/Users/Adam%20M/Downloads/Gontaszewska.pdf

adam_mk
01-08-2020, 12:10
Potrzebujesz takiej pompy?
Dać Ci namiar do firmy?
Czy tylko się czepiasz?

Poczytaj o temperaturach DZ jakie ludzie mają.
Jest tu cały wątek o tym.
Nudzi Ci się czy chcesz swą wiedzę wzbogacić?

Adam M.

d7d
01-08-2020, 16:59
Czekam na odpowiedź. Namiarów nie potrzebuję.
Odpowiedzieć nie potrafisz lub nie chcesz.
Pytanie o dolne źródło +10 / +15 st. C jest czepianiem się?
Na 10 metrach jest + 15 st. C?

adam_mk
01-08-2020, 18:27
To se czekaj!
Powodzenia...
Połowy nie rozumiesz ze słowa pisanego, ale to nie jest mój problem. Sam z tym zawalcz, jak to spostrzeżesz.
Ktoś kumaty z watpliwosciami zajrzałby do wątku o dolnym źródle.
Mam Ci go tu na tacy podać, bo Ci się nie chce?
To żyj w nieswiadomości - co się w DZ dzieje - i cierp!
To TWÓJ wybór!
:lol:

Adam M.

kryzys
01-08-2020, 18:41
Czekam na odpowiedź. Namiarów nie potrzebuję.
Odpowiedzieć nie potrafisz lub nie chcesz.
Pytanie o dolne źródło +10 / +15 st. C jest czepianiem się?
Na 10 metrach jest + 15 st. C?

Tu na forum o tych pompach i wymiennikach koszowych było a ty udajesz że nie wiesz ? pytek zaczepek

d7d
01-08-2020, 21:29
Miało być tanie źródło tak aby cały zestaw z montażem całości był tańszy niż zwykła PC PW.
Nie neguję że tak może być dlatego pytam tego który mówi że wie.

adam_mk
02-08-2020, 04:49
To idź pytać tego, który to sprzedaje.
Tylko nie bądź upierdliwy, bo Ci zaporową cenę da.

Adam M.

d7d
02-08-2020, 11:54
To idź pytać tego, który to sprzedaje.
Tylko nie bądź upierdliwy, bo Ci zaporową cenę da.

Adam M.

Ty produkujesz a twoi koledzy sprzedają.
Pytam więc u źródła.
Widocznie jest to wiedza tajemna i nie sprzedajesz jej za darmo.
Mało pożyteczne są twoje wpisy.

adam_mk
02-08-2020, 12:58
Mylisz źródło z ujściem rzeczki.
Picie w Szczwnicy to nie to samo co szczanie w piwnicy.
(Choć czasem się tym kończy)
Logika to coś, co jest Ci obce.

Adam M.

d7d
02-08-2020, 14:19
Adamie, weź sobie coś na wstrzymanie bezsensownego słowotoku.
Takie gadki dobre sa w podstawówce. Może jesz ktoś się uśmieje.

Nie wiem dlaczego nie chcesz Pożyteczny Doradco odpowiedzieć gdzie masz to tanie dolne źródło z +15 st. C zimą.

Mylę źródło z ujściem? Czyli Ty nie jesteś kompetentny bo tylko składasz PC z gotowych komponentów?
To jest tak jak z domem który budujesz w cenie max. 50 tys. zł?

adam_mk
02-08-2020, 17:09
Adamie, weź sobie coś na wstrzymanie bezsensownego słowotoku.
Takie gadki dobre sa w podstawówce. Może jesz ktoś się uśmieje.

Nie wiem dlaczego nie chcesz Pożyteczny Doradco odpowiedzieć gdzie masz to tanie dolne źródło z +15 st. C zimą.

Mylę źródło z ujściem? Czyli Ty nie jesteś kompetentny bo tylko składasz PC z gotowych komponentów?
To jest tak jak z domem który budujesz w cenie max. 50 tys. zł?

Pompa Ci potrzebna czy tylko się czepiasz?
TAK albo NIE!
Za trudne?
Dzwoń, zamawiaj PŁAĆ i czekaj aż przyjadę.

Adam M.

d7d
02-08-2020, 17:24
Moderowano


Pompa Ci potrzebna czy tylko się czepiasz?
TAK albo NIE!
Za trudne?
Dzwoń, zamawiaj PŁAĆ i czekaj aż przyjadę.

Adam M.

Zadaję techniczne pytanie. To Ty się czepiasz i nie odpowiadasz na bardzo proste pytanie.
Jak z dzieckiem. Na pytanie odpowiada pytaniem.

Ta magiczna gruntowa pompa ciepła która polecasz ma SCOP ~4,0 więc aż taką rewelacją jak sugerujesz nie jest.

kryzys
02-08-2020, 17:41
No rewelacyjna nie jest , zaraz padnę a przy minus 20 ona dalej ma pow 4 to mało ? szukasz zaczepki i tyle . powietrzna przy minus 20 ile ma cop ? a defrosty to za darmo dają w powietrznej ? odpocznij od tego internetu na jakiś czas dobrze ci to zrobi.

d7d
02-08-2020, 17:47
Mowa jest o pompie gruntowej.
Nie porównuję pompy gruntoej polecanej przez Adama do pompy PC PW tylko do innej gruntowej.
Czytaj ze zrozumieniem.
Bardzo dobra pompa gruntowa ma SCOP ~5,0 lub lepszy.

Nie myl COP z SCOP.

Misterhajt
02-08-2020, 17:48
Mylisz źródło z ujściem rzeczki.
Picie w Szczwnicy to nie to samo co szczanie w piwnicy.
(Choć czasem się tym kończy)
Logika to coś, co jest Ci obce.


!
O kurde!
Ujście rzeki ze źródłem...
Picie w Szczawnicy...

Ani to śmieszne, ani zabawne, a do tego próba podparcia logiką - ŻENADA.

Taka tylko uwaga, z punktu niezależnego obserwatora...

adam_mk
02-08-2020, 17:51
Moderowano



Zadaję techniczne pytanie. To Ty się czepiasz i nie odpowiadasz na bardzo proste pytanie.
Jak z dzieckiem. Na pytanie odpowiada pytaniem.

Ta magiczna gruntowa pompa ciepła która polecasz ma SCOP ~4,0 więc aż taką rewelacją jak sugerujesz nie jest.

A kasę to Ty masz?
Pytać o szczeóły to mozesz jak coś wpłacisz...
Na razie się wyupierdliwiasz!
Kupujesz czy nie?!
Bo jak nie, to.... (takie niedomówienie|) !
NAPRAWDĘ nie masz co robić?
MUSISZ się tu pętać?
Kupuj albo ... ( niektórzy mówią - spadaj!)

Adam M.

d7d
02-08-2020, 17:53
Może Melisa pomoże zamiast słowotoku. Uspakaja nerwy. :)

adam_mk
02-08-2020, 17:56
!
O kurde!
Ujście rzeki ze źródłem...
Picie w Szczawnicy...

Ani to śmieszne, ani zabawne, a do tego próba podparcia logiką - ŻENADA.

Taka tylko uwaga, z punktu niezależnego obserwatora...

NIE!
Ni chuj śmieszne czy zabawne...
Upierdliwe.
CZYTAŁEŚ CAŁOŚĆ WĄTKU?
Poczyraj lub... odpuść!

Adam M.

Misterhajt
02-08-2020, 18:01
Czytałem i widzę, że brak argumentów próbujesz zastąpić jakimiś z d... wziętymi frazesami, rodem z przedszkola.
Skoro już nie masz siły dyskutować, to nie gotuj się i nie odpisuj. Po prostu.

adam_mk
02-08-2020, 18:04
Czytałem i widzę, że brak argumentów próbujesz zastąpić jakimiś z d... wziętymi frazesami, rodem z przedszkola.
Skoro już nie masz siły dyskutować, to nie gotuj się i nie odpisuj. Po prostu.

Postaw problem!
CZEGO nie wiesz?

Jesteś klonem upuerdliwca d7d ?

Adam \M.

Misterhajt
02-08-2020, 18:07
Nie jestem klonem.

adam_mk
02-08-2020, 18:15
To CZEO nie wiesz?
PYTAJ!
Odpowiemy jak będzie to mozliwe...
POTEM oceń odpowiedzi

Adam M.,

klaudiusz_x
02-08-2020, 18:37
Miało być tanie źródło tak aby cały zestaw z montażem całości był tańszy niż zwykła PC PW.
Nie neguję że tak może być dlatego pytam tego który mówi że wie.
41tys.
Za wszystko pod podłogówkę o mocy 8,4kW
Nie pamiętam ile odwiertów w tej cenie.
Bez baniaka cwu.

d7d
02-08-2020, 18:38
To CZEO nie wiesz?
PYTAJ!
Odpowiemy jak będzie to mozliwe...
POTEM oceń odpowiedzi

Adam M.,
Z powyższego można wyciągnąć wniosek, że jedank nie odpowiadasz na moje proste pytanie bo nie MOŻESZ.
Brak wiedzy ale popuściłeś wodze fantazji.

Adam, może już przestań bo zaśmiecasz cały temat.
Jest Was więcej niż jeden Adam M. ??
Nie jesteś czasami pod wpływem... ?? :)

d7d
02-08-2020, 18:42
41tys.
Za za wszystko pod podłogówkę o mocy 8,4kW
Nie pamiętam ile odwiertów w tej cenie.

Ile lat temu i jaki masz SCOP?
Pompa gruntowa o mocy 8,4 kW z kompletnym montażem kosztuje wg https://konceptus.com.pl/zestawy/ 41.250 zł z VAT (pewnie 8% VAT).
W tej cenie jest 7 sond Heliko.
SCOP ma 4,0.

klaudiusz_x
02-08-2020, 18:46
Ile lat temu i jaki masz SCOP?
Pompa gruntowa o mocy 8,4 kW z kompletnym montażem kosztuje wg https://konceptus.com.pl/zestawy/ 41.250 zł z VAT (pewnie 8% VAT).
W tej cenie jest 7 sond Heliko.
SCOP ma 4,0.
To jest aktualna wycena od znajomego na dom 150m2.
Tylko podłogówka. Bez osprzętu pod cwu
Wydaje mi się, że znajomy mówił o 8 sondach.

Nie są tak tanie, jak je malują.

U mnie tania pc pw.

d7d
02-08-2020, 19:00
Tania PC PW ma gorszy SCOP ale może być lepsza od dobrej gruntowej PC bo jest tańsza w inwestycji i nie demoluje otoczenia. :)
Gruntowa 8,4 kW o której mowa zużywa rocznie 3.780 kWh w cenie 1.512 PLN a powietrzna mająca np.SCOP 2,5 zużyje prądu za ok. 2.400 PLN.
Czyli rocznie ok. 900 PLN więcej.

Zestaw z Konceptusa ma zbiornik cwu 300 litrów.

klaudiusz_x
02-08-2020, 20:04
Zestaw z Konceptusa ma zbiornik cwu 300 litrów.


Być może w zestawie jest CWU, ale nie było o tym w odpowiedzi od firmy.
Dzięki za czujność.


Pzdr.

Kaizen
02-08-2020, 20:20
No rewelacyjna nie jest , zaraz padnę a przy minus 20 ona dalej ma pow 4 to mało ? szukasz zaczepki i tyle . powietrzna przy minus 20 ile ma cop ? a defrosty to za darmo dają w powietrznej ? odpocznij od tego internetu na jakiś czas dobrze ci to zrobi.

A ileż minut w roku masz te -20? Za to większość CWU PC PW grzeje przy znacznie wyższych temperaturach DZ niż gruntowa - czyli z większym COP.
A wraz z z zaostrzeniem WT zapotrzebowanie na CO spada. Z CWU nie ma dużego pola manewru - można lepiej zaizolować zasobnik i rury. Więc różnica w faktycznym zużyciu kWh przez PC PW wcale znacząco nie będzie się różniła w większości domów od gruntowej. Za to cena nadaje sens gruntówce dopiero przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło - typu rezydencja 400m2 czy pensjonat całoroczny. Ale to nie będą maleństwa 9kW.

gawel
03-08-2020, 05:21
A ileż minut w roku masz te -20? Za to większość CWU PC PW grzeje przy znacznie wyższych temperaturach DZ niż gruntowa - czyli z większym COP.
A wraz z z zaostrzeniem WT zapotrzebowanie na CO spada. Z CWU nie ma dużego pola manewru - można lepiej zaizolować zasobnik i rury. Więc różnica w faktycznym zużyciu kWh przez PC PW wcale znacząco nie będzie się różniła w większości domów od gruntowej. Za to cena nadaje sens gruntówce dopiero przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło - typu rezydencja 400m2 czy pensjonat całoroczny. Ale to nie będą maleństwa 9kW.

a nawet niekoniecznie moja pc cwu ma pojemność 300l przy 45 st które ustawiłem i to jest urządzenie dedykowane dla 6 osób pobór średniodobowy w grudniu 1,7 kwh/24h tylko w II strefie pracuje ok 5h/24h.

Można by nie stosować ograniczeń czasowych przestawić dodatkowo temp na 55 st i ustawić zawór mieszający wtedy wydajność efektywna wyniesie 500-600 l.