PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z plaskim dachem, koszt budowy



Agasiaga
29-07-2020, 10:07
Witam. Jestem nowa na forum. Chcialabym wybudować dom o powierzchni okolo 110-120m2. Nie ukrywam, ze wazny jest dla mnie punkt ekonomiczny. Chcialabym wybrac projekt, który nie bedzie generowal dużych kosztów. Moje pytanie jest takie czy iść w stronę pietrowek z plaskim dachem (co doradzaja mi ludzie mówiąc, ze zawsze takie są tańsze, bo dach jest drogi) czy raczej projekty z prostym, dwuspadowym dachem?
Mam na oku 2 projekty:
https://planz.pl/projekt-domu-zx92-z500
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-3-t-mcec20a6ebfd5a
Nie wiem, na ile realne są podane tam koszty, ale z tego wynika, ze ten z płaskim dachem jest droższy w budowie. Wiem, ze z tych zadaszeń można zrezygnować i na pewno obnizylo by to koszta.
Proszę o poradę.

libra100
29-07-2020, 10:46
Mam kawałek płaskiego dachu nad garażem, część mieszkalna pokryta jest dachem dwuspadowym. Mój projekt nie jest zbyt miarodajny, ponieważ dach nad garażem ma konstrukcję przeznaczoną do dachów zielonych, a więc jest tam kupa stali i betonu, dach dwuspadowy to klasyczna więźba bez deskowania. Ostatecznie nie robiliśmy izolacji pw pod dach zielony, gdyż zostawiamy to sobie na przyszłość, ale i tak izolacja wraz z ociepleniem dachu płaskiego w stosunku do jego powierzchni wychodziła bardzo drogo, u nas skończyło się na 316zł/m2 styropapa + papa wierzchniego krycia. Dach dwuspadowy 120m2 łącznie z konstrukcją (więźba), membraną, dachówką i robocizną wyszedł 280zł/m2. Tylko zwróć uwagę, że dach dwuspadowy ma zawsze większą powierzchnię niż płaski, dlatego wyjdzie drożej. Z drugiej strony, już mieliśmy przygodę z przeciekającym dachem nad garażem, i z tym głównie kojarzą mi się płaskie dachy.

agb
29-07-2020, 10:55
Żeby nie porównywać jabłek do gruszek porównać trzeba koszty:

Dachu skośnego:
- wieńca?
- więźby
- ewentualnego deskowania
- krycia wstępnego i wierzchniego
- izolacji termicznej i paroizolacji
- konstrukcji pod KG, płyt KG i przygotowania pod malowanie

Dachu płaskiego:
- stropu - jeżeli ma być robiony specjalnie pod dach płaski
- Wymurowania attyki z ewentualnym wieńcem.
- paro- i termoizolacji
- hydroizolacji
- obróbek blacharskich attyki.
- tynkowania sufitu.

Jak o czymś zapomniałem, to niech ktoś uzupełni.

daniel1986
29-07-2020, 12:36
Jak o czymś zapomniałem, to niech ktoś uzupełni.

U mnie do dachu plaskiego doszla jeszcze sciana attykowa + wieniec.

marzar2
29-07-2020, 12:56
Ja mam dach płaski - względy wizualne i kosztowe. Wykonywany w 09.2019.
- strop teriva 7500 pln + cena betonu (było niecałe 10m3, nie pamiętam kosztu...) + koszt wykonania ktory był wliczony w stan SSO
- dach płaski (folia, styropian, warstwa spadkowa, membrana, obróbka attyk itd ) 47 000pln (wraz z robocizną)
- żwir na dach 1800 pln
powierzchnia dachu to 145 mkw.

agb
29-07-2020, 14:15
U mnie do dachu plaskiego doszla jeszcze sciana attykowa + wieniec.

Racja. Plus obróbki blacharskie attyki. Dodam do poprzedniego posta.

Elfir
29-07-2020, 15:08
U mnie dach klasyczny płaski (nie odwrócony) wyszedł bardzo tanio.

teriva i beton
dysperbit
styropian i styropian spadkowy
2 x papa
+ obróbki blacharskie attyk

Żadnych kominów.

donvitobandito
29-07-2020, 16:42
U mnie dach klasyczny płaski (nie odwrócony) wyszedł bardzo tanio.

teriva i beton
dysperbit
styropian i styropian spadkowy
2 x papa
+ obróbki blacharskie attyk

Żadnych kominów.

U mnie podobnie, tylko mam komin. Bez porównania cena z dachem skośnym.