PDA

Zobacz pełną wersję : Stary dom, wymiana nadproży



Maratoro
01-08-2020, 16:39
Witajcie,

Potrzebuje pomocy w naprawie/ wymianie nadproża. ( wymiana okien )

A wiec do rzeczy, nadproża w naszym domku z lat ok 80/90 ciężko dokładnie określić były wykonywane w taki sposób ze tworzono korytko do zalania z dwóch połówkowych pustaków i zalewano. Niestety nie włożyli tam żadnego zbrojenia i dodatkowo napakowali gruzu. Teraz po zdjęciu pustaków widać w nadprożu pustki.

I teraz pytanie jak to poprawić lub naprawić ?

W nadprożu obok zrobiłem to tak ze wyjąłem pustaki wsadziłem z jednej strony gotowe nadproze. Poczekałem aż zwiąże i wykułem nadproze betonowe. I znowu gotowiec. Wszystko wyszło ładnie. Natomiast roboty było od cholery.

Najważniejsze pytanie czy jeżeli wrzuciłbym gotowe nadproze w miejsce pustkow i zostawił to nadproze jednocześnie uzupełniając ubytki betonem miało by to sens ?

Dodam ze dom nie posiada wieńca betonowego lanego. Nad nadprożami i dookoła domu jest gzyms/wieniec z białej cegły na tym murłata( dach ).
Niema również poddasza czy strychu. Wiec nadproża nie przenoszą dużych obciążeń.

stezu
11-08-2020, 08:23
Nie ma chyba bardziej racjonalnego rozwiązania, niż to które zrobiłeś. Dużo pracy to kosztuje, ale jest to poprawne działanie. Możesz pozostawić to nadproże betonowe, a usunąć same pustaki, bo nowe nadproże znajdzie się pod tym co pozostawiasz i wszystko się oprze na nowym. Należy jednak pamiętać o szczelnym wypełnieniu szczelin.

Pozdrawiam,
Paweł