PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł kondensacyjny a zawory i filtry



bydluck
03-08-2020, 11:37
Hej,

zleciłem wykonanie instalacji CO w mieszkaniu. Instalator zamontował nam kondensat dwufunkcyjny firmy Termet z serii Silver. Przy ostatnim spotkaniu otrzymałem instrukcję obsługi do tego pieca i zauważyłem że producent podaje informację aby zamontować zawory na wyjściu i wejściu z CO, dodatkowo należy zamontować filtr skośny do wody na powrocie z CO.

U mnie wygląda to tak, bez zaworów i filtra:
446815

No i teraz pytanie czy jest to na tyle poważny błąd aby męczyć instalatora o dorzucenie brakujących elementów czy jednak nie ma to większego znaczenia? Jak to wygląda w waszej praktyce? A może że czepiam?
Zawór byłyby przydatny w momencie demontażu pieca, nie byłoby konieczności spuszczania całej wody z obiegu. Z drugiej strony piec posłuży nam pewnie kilka lat zanim go wymienimy, więc siłą rzeczy przy jego wymianie zalalibyśmy układ nową wodą.

fachman19
03-08-2020, 18:57
Filtr koniecznie z zaworem przed i za . A tak naprawdę to separator zanieczyszczeń z magnesem.
Pompy cyrkulacyjne stosowane obecnie mają magnesy stałe . Wszystko co ferromagnetyczne okleja wirnik pompy i ją zakleszcza.
Są też filtry siatkowe z magnesem . Firmy moga nie uznać gwarancji na pompę zalepioną szlamem .
Sprawa magnesu dotyczy instalacji która zawiera np stalowe grzejniki i rury

bydluck
04-08-2020, 10:59
Jednak jest wszystko w porządku, po telefonicznej rozmowie z instalatorem okazało się że zawory są zamontowane. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tego typu rozwiązaniem. Otrzymałem zdjęcie i jest git także nie było tematu :wiggle:

446840