PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec i inne podzespoły pod fotowoltaike



aqwesz
04-08-2020, 10:18
Witam. W pierwotnym projekcie mojego domu miało być ogrzewanie na ekogroszek i tak też dom został zaprojektowany. Teraz gdy już mury stoją stwierdziłem że trzeba iść za nowymi technologiami a mianowicie chciałbym ogrzewać dom prądem i chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną do 10 kw.
Dom parterowy bez użytkowego poddasza:
-170m2 powierzchni użytkowej
- ocieplenie ścian fundamentowych styropian 15 cm nie pamiętam lambdy
- ocieplenie ścian styropian 20 grafit 0,31
- strop grubość 18 cm żelbet ocieplony 20 cm styropian eps 100 i 5 cm posadzki w przyszłości też dach wełną chce ocieplić.
- podłoga też ma być 20 cm styropianu
- okna trzy szybowe Abakus

I teraz moje pytanie jaki piec polecacie pod fotowoltaike? Ogrzewanie tylko podłogowe po całości czy mieszane z grzejnikami? W pexie wodne czy jednak kablowe.
Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.

Drogba
04-08-2020, 11:24
Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.[/QUOTE]

Pompa ciepła P-W + fotovoltaika. Ja tak mam.
Resztę informacji doczytaj. Jest tego masa na forum.

Konsultant Viessmann
04-08-2020, 12:05
Do ogrzania budynku za pomocą tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, przygotowania ciepłej wody użytkowej i zapewnienia energii na potrzeby bytowe instalacja o mocy 10 kW prawdopodobnie nie wystarczy, a co za tym idzie dalej będziesz płacić za prąd, który drożeje. Obecnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest połączenie fotowoltaiki, ale z pompą ciepła, no i ogrzewaniem podłogowym. Jesteś w stanie zredukować rachunki praktycznie do zera.

vr5
04-08-2020, 13:08
@aqwesz

Jak sugeruje @Konsultant Viessmann: Nic dodać, nic odjąć. Jeśli masz wystarczająco dużo gotówki zainwestuj w PV oraz w PC, bo przy grzaniu samymi kablami na wszystko prądu może nie wystarczyć.

Mnie starcza EE, bo mam jedno i drugie...

Pozdrawiam!

Tomasz Mi
04-08-2020, 14:38
A jeżeli tej gotówki nie masz to możesz na początek zrobić podłogówkę i wstawić bufor z grzałkami i z wężownicą do cwu. To co wyprodukuje fotowoltaika wykorzystasz w zimie a to co zabraknie zakupisz grzejąc bufor w II taryfie.
A jak gotówki przybędzie to zawsze możesz dołożyć pompę ciepła

aqwesz
04-08-2020, 20:14
A jeśli pompa ciepła to jaka?

vr5
05-08-2020, 15:04
A jeśli pompa ciepła to jaka?

Sprawdzonego producenta i z serwisem w pobliżu.

gawel
05-08-2020, 17:04
Witam. W pierwotnym projekcie mojego domu miało być ogrzewanie na ekogroszek i tak też dom został zaprojektowany. Teraz gdy już mury stoją stwierdziłem że trzeba iść za nowymi technologiami a mianowicie chciałbym ogrzewać dom prądem i chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną do 10 kw.
Dom parterowy bez użytkowego poddasza:
-170m2 powierzchni użytkowej
- ocieplenie ścian fundamentowych styropian 15 cm nie pamiętam lambdy
- ocieplenie ścian styropian 20 grafit 0,31
- strop grubość 18 cm żelbet ocieplony 20 cm styropian eps 100 i 5 cm posadzki w przyszłości też dach wełną chce ocieplić.
- podłoga też ma być 20 cm styropianu
- okna trzy szybowe Abakus

I teraz moje pytanie jaki piec polecacie pod fotowoltaike? Ogrzewanie tylko podłogowe po całości czy mieszane z grzejnikami? W pexie wodne czy jednak kablowe.
Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.

żaden piec bo XIX wiek dawno się zakończył:p

gawel
05-08-2020, 17:05
A jeżeli tej gotówki nie masz to możesz na początek zrobić podłogówkę i wstawić bufor z grzałkami i z wężownicą do cwu. To co wyprodukuje fotowoltaika wykorzystasz w zimie a to co zabraknie zakupisz grzejąc bufor w II taryfie.
A jak gotówki przybędzie to zawsze możesz dołożyć pompę ciepła

a co bufor ma na celu ??? W dzień masz prąd za darmo a w nocy tanio w taryfach g12 (w)

vr5
06-08-2020, 09:10
Zależy na co się nastawia - duży bufor i grzanie tylko w taniej taryfie to wyższy koszt przez koszt tego bufora i koszt pompy o większej mocy nie mówiąc o tym, że pompa o mocy prawidłowo dobranej do pracy ciągłej (solidnie wyliczone OZC) jest sama w sobie oszczędniejsza w eksploatacji.
Jeśli są pieniądze na PV to powinno się też (a może w pierwszej kolejności) zweryfikować, czy nie da się solidnej docieplić dom.

Nie należy też patrzeć na to w ten sposób, że jeśli był potrzebny kocioł np o mocy 10 kW, to PC powinna być o podobnej, lub większej.
Z reguły każdy posiadacz PC tylko do grzania c.o. (c.w.u. w PC jest "przy okazji") decyduje się na jedną, czy 2 klimy (nawet te małe które mają po 2 kW też grzeją przy -20--25 st.C.).
Czyli tak na prawdę je też można doliczyć do źródeł ogrzewających dom.

Konsultant Viessmann
12-08-2020, 07:56
A jeśli pompa ciepła to jaka?

Jeżeli chodzi o nasze produkty, to od 1 sierpnia mamy gratisowe 5 lat gwarancji na wszystkie pompy ciepła. Firmę instalacyjną, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania sprawdzisz korzystając z naszej sieci sprzedaży: https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php (https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php), wpisując kod pocztowy lub adres. To zupełnie niezobowiązujące, więc warto skorzystać