PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja, a zatłuszczenie kanału w kuchni



Wybuduję czy nie? :)
04-08-2020, 14:29
Drodzy,

Mam pewien problem i nie wiem czy to jest normalne.
Mam nowowybudowany dom do którego wprowadziłem się 2 lata temu. Kilka dni temu zauważyłem, że kanał wywiewny reku w kuchni jest zatłuszczony i przyczepia się do niego kurz. Kanały nawiewne w pozostałej części domu są czyściutkie.

Problem mogłem spowodować sam, ponieważ do dnia dzisiejszego nie zamontowałem pochłaniacza wilgoci w kuchni, który planowałem zakupić chwile po zakończeniu budowy, ale jak to po budowie rówżnych wydatków było w brud i do teraz plan się nie ziścił. Z drugiej strony jestem pewien, że sam pochłaniacz nie poradził by sobie z tłuszczem z gotowania i w jakimś stopniu kanały byłyby byćmoże mniej zatłuszczone. Każdy wie jak wyglądają ściany, sufit i sprzęt wokół kuchenki po kilku latach gotowania pomimo tego, że posiada się okap.

Czy zaobserwowaliście u siebie podobne zjawisko?

Pozdrawiam,
Łukasz

Pytajnick
04-08-2020, 16:04
Filtry stożkowe w anemostatach masz zamontowane? Ja jeszcze nie mieszkam, ale moi sąsiedzi ponad 3 lata mieszkają i tylko te filtry wymieniali. Obydwa domy mają też płyty elektryczne a nie gaz, co też może robić różnicę.

Slawko123
04-08-2020, 16:17
we wszystkich kanałach wywiewnych mam filtry stożkowe(samoróba), wymieniam co 1-2 m-ce. kanały czyściutkie

adam_mk
04-08-2020, 19:22
No, można filtry powstawiać, ale to babaranina na okrągło.
Filtr PRZED wentylatorem wywiewnym WSKAZANY, aby wentylatora nie zapaprać. bo trudno się go czyści.
To kanały WYWIEWNE!
Powietrze płynie nimi z domu na zewnątrz.

Puszczamy co jakiś czas wentylację na MAX i to, co się osadziło przy wydajności NORMALNEJ poleci w dal (na filtr przed wentylatorem).

Okap Z KUCHNI DO KUCHNI !!!
Koniecznie z GĘSTĄ SIATECZKĄ METALOWĄ - bo to ONA stanowi filtr przeciwtłuszczowy.
Tłuszcze, szczególnie te kuchenne - latające, nie mają ciepła własciwego.
O co by się nie otarły - zestalają się.
A tę siatkę się myje co jakiś czas.
Z parą wodną w kuchni wentylacja daje sobie radę.

A że ten kanał mało piękny - to nie przeszkadza.
Nie zaglądać... :lol: To WYWIEW jest!

Adam M.

Wybuduję czy nie? :)
05-08-2020, 07:27
Wielkie dzięki. Czyli nie wygląda to tak źle :) W każdym bądź razie trzeba zakupić jak najszybciej pochłaniacz.

kaszpir007
05-08-2020, 12:15
Drodzy,

Mam pewien problem i nie wiem czy to jest normalne.
Mam nowowybudowany dom do którego wprowadziłem się 2 lata temu. Kilka dni temu zauważyłem, że kanał wywiewny reku w kuchni jest zatłuszczony i przyczepia się do niego kurz. Kanały nawiewne w pozostałej części domu są czyściutkie.
Łukasz

No i dlatego od razu zamontowałem pochłaniacz w kuchni i nic takiego w wywiewie w kuchni nie mam ...

Natomiast filtry pochłaniacza są mocno obklejone od tłuszczu i co jakis czas je myję pod gorącą wodą ...