PDA

Zobacz pełną wersję : Linia ogrodzenia, droga a opłat adiacencka



chewee
25-05-2005, 09:40
Witam,

W niedalekiej przyszłości mam zamiar ogrodzić swoją działkę. Na mapce mam zaznaczoną linię ogrodzenia - zmniejsza ona moja działkę o około 3m na całej szerokości. Zastanawiam się czy gmina ma prawo ograniczyć moje prawo do dysponowania moim majątkiem? Z tego co słyszałem w moim przypadku gmina powinna wykupić pas ziemi leżący poza ogrodzeniem. I jeszcze druga kwestia. Gmina przy mojej działce buduje drogę (zmienia nawierzchnię z szutrowej na kostkę). Inwestycja ta finansowana jest ze środków UE. Czy w takim przypadku ma prawo żądać opłaty adiacenckiej? W jaki sposób wyliczany jest wzrost wartości nieruchomości? Czy moje działania związane z planowaną budową domu działają na moją niekorzyść (będę podnosił wartość nieruchomości i być może wybuduję dom zanim droga zostanie wybudowana)?
Czy Ktoś z czytających moją pisowiedź zetknął się z opisywaną kwestią w praktyce i chciałby podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami....

Mariusz

_________________
Grunt to spokój

Pozdrawiam

Jerzysio
27-05-2005, 12:00
Musisz zerknac w plan przestrzenny dla Twojej okolicy i tam zobaczysz jak to jest z liniami rozgraniczajacymi i jak w rzeczywistosci one wygladaja ?
Przejecie przez gmine pasa szer. 3 m musi odbyc sie na podstawie umowy
( mozesz okreslic cene za m2, ale czy gmina ma pieniadze na wykup ??)

Co do oplat adiacenckich.
Gmina moze pobrac do 50% wzrostu wartosci dzialki po wybudowaniu drogi ( i uzbrojenia )!
Tryb postepowania powinien byc dostepny w urzedzie ( zasady wyceny, etc. )
Pozdro
J

damis
27-05-2005, 12:03
Jarzysio
Ale czy pobranie opłat adiacenckich musi poprzedzić gmina inwestycją w infrastrukturę, czy także w przypadku jak właściciele działek uzbrajają tereny to gmina pobiera opłatę.

Jerzysio
27-05-2005, 12:18
W przypadku gdy komitet, mieszkancy, osoba/-y ( wpisz wlasciwe )
ponosi koszty np. budowy wodociagu, gmina nie ma prawa pobrania oplaty adiacenckiej :D
pozdro
J

damis
27-05-2005, 12:35
A czy my możemy wyrwać coś od gminy np. zwolnienie z podatku od gruntu na okres lat X za wybudownie sieci wodociągowej

Jerzysio
28-05-2005, 14:49
To zalezy co wynegocjujecie od gminy, trza podjac rozmowy z wójtem :roll:
Pozdro
J

Slawomir W
29-05-2005, 08:42
Jerzysio


W przypadku gdy komitet, mieszkancy, osoba/-y ( wpisz wlasciwe )
ponosi koszty np. budowy wodociagu, gmina nie ma prawa pobrania oplaty adiacenckiej

Czy jest gdzies na to jakis paragraf? Gdzie szukac? Mam podobna sutuacje, wydzielilem dzialke pod droge gminna i chca bym im zaplacil. Z drugiej strony rozbudowalem za swoje pieniadze wodociag i linie energetyczna, czy w tej sytuacji moge jakos uniknac tej oplaty?

pozdrawiam