PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu jakie ogrzewanie ?



MacieQS
06-08-2020, 11:52
Witam, na przyszły rok planuję budowę domu. Jakieś 85m2 użytkowe. Parter plus sypialnie na poddaszu użytkowym. Dom w technologii tradycyjnej. Okolice Nowego Targu (Podhale). W Domu chcę zrobić rekuperację i zastanawiam się nad ogrzewaniem (gazu nie ma możliwości podpiąć). Zastanawiam się nad piecem na pellet. Czy możecie doradzić jaką formę ogrzewania (oraz koszt wykonania) można przemyśleć do takiego domu w tym miejscu? Myślę o pellecie ze względu na koszy "budowy". Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

brencik
06-08-2020, 13:58
Pompa ciepła albo prędzej kable grzewcze w wylewce i jakas fotowoltaika

pandzik
06-08-2020, 14:00
Docieplić maksymalnie bo to koszt najmniejszy i prądem w postaci, ktory najbardziej odpowiada.


Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

Grzejniki to przeżytek. Podłogówkę samemu w dwa dni położysz. Materiały ze 3 tys cie wyjdą.

gawel
06-08-2020, 14:11
Witam, na przyszły rok planuję budowę domu. Jakieś 85m2 użytkowe. Parter plus sypialnie na poddaszu użytkowym. Dom w technologii tradycyjnej. Okolice Nowego Targu (Podhale). W Domu chcę zrobić rekuperację i zastanawiam się nad ogrzewaniem (gazu nie ma możliwości podpiąć). Zastanawiam się nad piecem na pellet. Czy możecie doradzić jaką formę ogrzewania (oraz koszt wykonania) można przemyśleć do takiego domu w tym miejscu? Myślę o pellecie ze względu na koszy "budowy". Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

Bierz koniecznie pellet żadne pompy ciepła itp, wywal pieniądze w błoto może nauczysz się na własnych błędach.

klaudiusz_x
08-08-2020, 12:54
Nie masz w pobliżu nitki z ciepłem z geotermi?

Kaizen
08-08-2020, 15:16
Myślę o pellecie ze względu na koszy "budowy". Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

Kable w podłogę - wtedy w 100% możesz grzać w taniej strefie a do tego instalacja na grzejnikach wyjdzie drożej.
Ewentualnie klimy, a w łazienkach grzejniki elektryczne. Ale to w montażu wyjdzie drożej, a w używaniu niewiele taniej, bo trzeba będzie grzać 24/7 i komfort trochę mniejszy - za to masz załatwiony też temat chłodzenia w upały.

Pellet jest drogi i w instalacji, i w używaniu.

Chris Zielonka
08-08-2020, 16:19
Dom ocieplić maksymalnie. Podłogówka wodna i tylko wodna. Pompa ciepła PW albo gruntowa jak jest kasy dużo. I na to wszystko fotowoltaika.
I w tej właśnie kolejności ważności . Na początek szukać dotacji na te cele bo są różne.

fotohobby
08-08-2020, 16:34
Bierz koniecznie pellet żadne pompy ciepła itp, wywal pieniądze w błoto może nauczysz się na własnych błędach.

Co Ty piszesz ? Przespałeś ostatnią dekadę?
Do domu 85m2 ?
Tak dużo miejsca tam jest, żeby marnować m2 na kotłownię ?

Pytajnick
08-08-2020, 20:37
Witam, na przyszły rok planuję budowę domu. Jakieś 85m2 użytkowe. Parter plus sypialnie na poddaszu użytkowym. Dom w technologii tradycyjnej. Okolice Nowego Targu (Podhale). W Domu chcę zrobić rekuperację i zastanawiam się nad ogrzewaniem (gazu nie ma możliwości podpiąć). Zastanawiam się nad piecem na pellet. Czy możecie doradzić jaką formę ogrzewania (oraz koszt wykonania) można przemyśleć do takiego domu w tym miejscu? Myślę o pellecie ze względu na koszy "budowy". Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

Nie wiem ile kotłownia na pellet kosztuje ale wiem ile kosztuje zrobienie ogrzewania na 82m2 +24m2 ogrzewanego garażu. Kompletna 'kotłownia' z PC PW i montażem wszystkiego =22500zł, ogrzewanie podłogowe - rozdzielacz 11 sekcji, rura Kantherm Blue Floor plus wszelkie graty - 3414zł., na 106m2. Ponieważ mam WM i nie chciałem mieć kominka, bo 25lat mi wystarczy z takim gadżetem, dodatkowym bonusem jest brak komina, co oprócz oszczędności ułatwiło mi zrobienie dachu.
PS - miejsca na taką kotłownię potrzebujesz mniej więcej 100x70cm, co w takich domkach ma znaczenie. W pomieszczeniu 2,9m2 mam oprócz "kotłowni" rekuperator, rozdzielacz wody pitnej, licznik z osprzętem, pralkę i kibelek.

vr5
09-08-2020, 09:52
Co Ty piszesz ? Przespałeś ostatnią dekadę?
Do domu 85m2 ?
Tak dużo miejsca tam jest, żeby marnować m2 na kotłownię ?

Odnoszę wrażenie, że to była ironia: wywal pieniądze w błoto może nauczysz się na własnych błędach

fotohobby
09-08-2020, 10:44
A w sumie to tak, jakieś zaćmienie widocznie miałem :)

gawel
10-08-2020, 14:51
Co Ty piszesz ? Przespałeś ostatnią dekadę?
Do domu 85m2 ?
Tak dużo miejsca tam jest, żeby marnować m2 na kotłownię ?

to był sarkazm :P