PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie okapu do nieużywanej wentylacji



tom_ex
06-08-2020, 20:41
Witam,

Wykańczam obecnie dom jednorodzinny. Staram się zbadać kwestię wentylacji, a szczególnie możliwości podłączenia okapu kuchennego do komina.

Po lekturze forum wiem, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest to niezalecane. Zauważyłem jednak, iż w kominie istnieje jeden nieużywany kanał wentylacyjny. Załączam poniżej zdjęcie z projektu. Jest on co prawda częściowo zamurowany, ale to nie stanowi problemu.

W kuchni nie ma urządzeń gazowych. Co więcej, ok. 10 metrów dalej w linii prostej (nieprzerwanej żadnymi ścianami) jest kolejna wentylacja w salonie w osobnym kominie.

Moje pytanie brzmi, czy ten kanał (czerwony) można by wykorzystać wyłącznie pod okap - z założeniem oczywiście, że praca kanału obok (niebieski) byłaby niezakłócona.

Dzięki za wszelką pomoc.

CityMatic
07-08-2020, 23:06
Zapewne , można. tylko są dwie kwestie - bo zawsze jeśli jest to dom jednorodzinny to na wiele można sobie pozwolić, ale uprzedzę czym to grozi- przede wszystkim powietrze z okapu jest zazwyczaj ciepłe, wilgotne i zawiera tłuszcz(drobinki unoszone w cząsteczkach pary).Póki jest to ciepłe i napędzane siłą wentylatora okapu można nad tym panować problem tworzy się w dalszej części , powietrze nim wydostanie się na zewnątrz się schładza i woda powoduje namakanie kanału, a osadzający się tłuszcz zastyga na ścianach kanału. Ten tłuszcz powoduje wytworzenie tzw warstwy nieprzemakalnej, ale to z kolei sprawia, że skraplająca się wilgoć przesuwa się w dół ....coraz niżej, a inne nieczystości razem z nim. Gdy czas eksploatacji jest krótki nie jest to widoczne to dopiero czas sprawia, że komin przemaka, a w sąsiednich pomieszczeniach czuć nieprzyjemny zapach - to już jest problem.To było straszenie :o

Ale da się wybrnąć z tej sytuacji- można włożyć wkład nierdzewny do nieczynnego szybu wentylacyjnego, górę zaopatrzyć w kominek, dól w kolanko i osadnik.
I raz na jakiś czas wyczyścić sobie rurę tak jak komin tutaj tylko kołtunem = nie wiem jak to nazwać -mopem sznurkowym;) odciąga się kominek w dół spuszcza linkę z obciążnikiem, na końcu mop /kołtun sznurkowy i tym czyści komin = 100% skuteczność raz na dwa lata.
Pozdrawiam