PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na pellet do nowego domu i jak zrobić dobrze kotłownie ?



jacobobbo
07-08-2020, 11:00
Witam,

Stoję przed wyborem wielkości pieca na pellet 16-20 Kw do nowego domu w trakcie budowy. Dom ma 215 m2 po podłodze i ok 400 m2 do ogrzania. Ogrzewanie mieszane parter 70 % Podłogówka góra ok 30 % podłogówka reszta grzejniki. Dom ocieplony styropian podłogi 15 cm parter do tego pójdzie wełna 30 cm i w przyszłym roku elewacja 20 cm styropian. Mała kotłownia ok 7 m2. Polecono mi Slimeko z Kotłospawu. Do tego zastanawiam się jak rozwiązać sprawę buforu lub bojlera ? Przyszłościowo myślę nad kolektorami lub fotowoltaiką. Piec potrzebuję zamontować i ustawić na podkarpaciu. Możecie coś konkretnie doradzić żebym był nieczęstym gościem w kotłowni i nie stał się królem przerzucania pelletu ?

asolt
07-08-2020, 11:27
Witam,

Stoję przed wyborem wielkości pieca na pellet 16-20 Kw do nowego domu w trakcie budowy. Dom ma 215 m2 po podłodze i ok 400 m2 do ogrzania. Ogrzewanie mieszane parter 70 % Podłogówka góra ok 30 % podłogówka reszta grzejniki. Dom ocieplony styropian podłogi 15 cm parter do tego pójdzie wełna 30 cm i w przyszłym roku elewacja 20 cm styropian. Mała kotłownia ok 7 m2. Polecono mi Slimeko z Kotłospawu. Do tego zastanawiam się jak rozwiązać sprawę buforu lub bojlera ? Przyszłościowo myślę nad kolektorami lub fotowoltaiką. Piec potrzebuję zamontować i ustawić na podkarpaciu. Możecie coś konkretnie doradzić żebym był nieczęstym gościem w kotłowni i nie stał się królem przerzucania pelletu ?

Królem pelettu juz sie stałes bo tym myslisz. Po co grzejniki. 100% podłogówki. Jak bedzie fotowoltaika to po co pellet, a do tego komin. Skad taka chec zostania domowym palaczem?. Byc moze przerzucanie duzej ilosci worków z pelletem traktujesz jako siłownie lub dla zabicia nudy. Dom jest duzy, tylko pompa ciepła, jaka moc to pokażą obliczenia ozc.

jacobobbo
07-08-2020, 20:08
Podłączenie pod grzejniki i komin już zrobiony wg. Projektu domu więc to nie mój wymysł. Fotowoltaika będzie ale pewnie za 5-10 lat, bo narazie nie ma środków na to. Pompcia ciepła spoko tylko wiesz ja chce zrobić kotłownie za 20 tys a nie bawić się z pompą za 50 tys, bo buduję bez kredytu.

fachman19
09-08-2020, 06:48
. Dom ma 215 m2 po podłodze i ok 400 m2 do ogrzania.?
dom 215 m2 to zrozumiałe, ale te 400 m2 to jakaś hala ,namiot ,....?
A PC na dom 250 m2 to max 35 000 zł. I masz jedno pomieszczenie w domu w gratisie.

klaudiusz_x
09-08-2020, 13:01
Podłączenie pod grzejniki i komin już zrobiony wg. Projektu domu więc to nie mój wymysł.

U mnie w projekcie były grzejniki.
Wymyśliłem, że mimo wszystko będzie podłogówka.
Nawet więcej, nie murowałem jednego komina.

SUSPENSER
12-08-2020, 17:06
Podłączenie pod grzejniki i komin już zrobiony wg. Projektu domu więc to nie mój wymysł. Fotowoltaika będzie ale pewnie za 5-10 lat, bo narazie nie ma środków na to. Pompcia ciepła spoko tylko wiesz ja chce zrobić kotłownie za 20 tys a nie bawić się z pompą za 50 tys, bo buduję bez kredytu.

Polecam tańszy Skamp Technix PEL 24 [zasobnik na pellety 150 litrów] lub droższy RBR-B 19 z zasobnikiem 400 litrowym.

Konsultant Viessmann
13-08-2020, 10:38
Przemyśl inwestycję w pompę ciepła, szczególnie jeśli faktycznie myślisz o fotowoltaiczne w przyszłości. no i ogrzewanie podłogowe.Z pompą ciepła w ogólne nie będziesz musiał się obawiać, że zostaniesz królem przerzucania pelletu, za to zyskasz praktycznie totalną bezobsługowość

Kominki Piotr Batura
23-08-2020, 07:37
Pellet daje niezależność. Każde drewno można zmagazynować praktycznie bez kosztowo i bez obciążeń dla środowiska. Spróbuj zgromadzić / zmagazynować prąd...:)

LuuKee
23-08-2020, 08:51
Tutaj się nie dowiesz, ludzie wchodzą w temat, nie żeby Ci pomóc tylko wciskają te swoje kity i rację.
Dla przykładu mam znajomych co ogrzewają w zasadzie te same domki, gaz wychodzi 4000zl A pellet drugiemu 2400, ale przecież obliczenia obliczenia ;)
Gość spała 3t pelletu razem z cwu na domek 160 m2 wt 2017 a drugi grzeje gazem, te same wt i te same m2, obaj wszędzie podłogowej, taki sam styropian, termo organika 0.033 grafit

Z kotłów na pellet, sam poszukuje i chyba będę brał coś z heitztechnik, fajne gabarytem, ale mało opinie. Hydraulik ht one basic wycenia mi 10600 ale trzeba dokupić nadstawka powieksJaca zbiornik na pellet za 1000. I chyba tego będę brał.

klaudiusz_x
23-08-2020, 18:59
Tutaj się nie dowiesz, ludzie wchodzą w temat, nie żeby Ci pomóc tylko wciskają te swoje kity i rację.



A Ty, co robisz?
Na rok montujesz kocioł na pellet, bo za rok z hakiem gaz będziesz miał.
Zamiast wstawić kocioł gazowy z modyfikacją na butle gazowe 33kg, jak Ci proponowali, to wywalasz ponad 10 tys (o ile nie z 15k) na niechciany kocioł/śmieciuch i płaczesz, że koszt gazu tych kilku butli przez jedną zimę Cie przerośnie.
Nawet jakbyś grzał tę zimę prądem, miałbyś taniej.
Ale nie, Twoje rozumowanie jest wyższe i bardziej wartościowe.
PS.
Odpisałem w taki sam sposób, jak Ty.
Pzdr.

LuuKee
23-08-2020, 19:31
Nie na rok tylko na żywotność kotła.

Kaizen
23-08-2020, 19:45
Stoję przed wyborem wielkości pieca na pellet 16-20 Kw do nowego domu w trakcie budowy

Kotłownia spełnia wszystkie wymogi dla kotła na paliwa stałe?
Komin nadaje się do pelletu?