PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić dolot do kominka bez wiercenia w podlodze



waka
12-08-2020, 08:45
Cześć.
Chciałem zrobić kominek rekreacyjny ale pojawił się problem z wykonaniem dolotu gdyż w podłodze mam rozłożoną podlogowkę. Pod spodem jest piwnica i mógłbym się przewiercić w dół przez płytę i rurą doprowadzić powietrze z zewnątrz, no ale ta podłogowka. Czy jest jakiś inny sposób żeby doprowadzić powietrze?

Pozdrawiam

Kaizen
12-08-2020, 10:02
Nie rób doprowadzenia. Nie ma takiego obowiązku prawnego ani funkcjonalnego.
Prowadząc rurę w przestrzeni ogrzewanej musiałbyś ją porządnie zaizolować - a to pewnie będzie niewygodne i zajmie sporo miejsca.
No, chyba, że kominek stawiasz przy ścianie zewnętrznej - ale wtedy pewnie nie byłoby tematu..

waka
12-08-2020, 13:45
No jakby ten dolot nie był potrzebny to byłoby najlepiej. Jak się wtedy będzie palić? Nie będzie kopciło i przygasało?

Kaizen
12-08-2020, 13:54
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?210619-rekuperacja-i-kominek

waka
12-08-2020, 19:39
Tylko, że ja mam wentylację grawitacyjną

Kaizen
12-08-2020, 19:56
Tylko, że ja mam wentylację grawitacyjną

To od tysiącleci przecież się sprawdza pobieranie powietrza do spalania z wnętrza domu przy WG.

waka
12-08-2020, 20:01
Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
Jutro przedziwnie do kolesia od kominka

Kaizen
12-08-2020, 21:59
Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.

Poczytaj tamten wątek nawet, jak nie masz rekuperacji.
Dwa cytaty:



http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=411198

Na maksa otwarte (2/4 tego kółka) ma pewnie z 10cm2.




Ile trzeba, to wiem - 3,5-4m3 powietrza na kilogram drewna. Jak wcisnę 5kg to potrzebuję raptem 20m3 powietrza a pali się to ze dwie godziny. Czyli raptem 10m3/h.

Robinson74
12-08-2020, 22:33
To od tysiącleci przecież się sprawdza pobieranie powietrza do spalania z wnętrza domu przy WG.
Tylko niech uważa wtedy na możliwość cofki z komina i na nieprzyjemne przeciągi podczas ogrzewania, a chyba nie o to mu chodzi.

maaszak
13-08-2020, 11:04
Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.


Wentylacja zrobiona wg projektu (zakładając, że projekt poprawnie policzony)? Wentylacja sprawna (kontrola kominiarza)? Nawietrzaki w oknach są?
Jeśli tak, to jakim cudem może zabraknąć powietrza?

Doprowadzenie powietrza do kominka i sam kominek z zamkniętą komorą jest wymagany ze względów technicznych dla wentylacji mechanicznej.
Przy WG nie musi być zamkniętej komory i osobnego dolotu, ale warto (pomijając wspomniane ryzyko cofki). Palący się kominek bez dolotu zaciąga powietrze z wnętrza budynku a na to miejsce wpada mocniej zimne powietrze z zewnątrz. Efekt: blisko kominka jest gorąco, ale pozostałe pomieszczenia (gdzie okna z nawietrzakami) bardziej się wychładzają. Jeśli palić sie będzie bardzo okazjonalnie to nie ma się czym przejmować.

Kominki Piotr Batura
15-08-2020, 16:09
Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
Jutro przedziwnie do kolesia od kominkaTemat powraca jak bumerang...Poczytaj również komentarze :) http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/