PDA

Zobacz pełną wersję : Laik pyta o ogólne porady



miasanmia
12-08-2020, 20:19
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowym użytkownikiem i z góry przepraszam, jeśli zadaję pytanie w złym dziale.

Zaczynam powoli myśleć o budowie małego domu na swojej działce. Jestem kompletnie zielony w tematach budowlanych, stąd stwierdziłem, że to forum będzie najlepszym źródłem wiedzy i porad.

Zacznę może od finansów. Budowa na pewno nie bedzie miała miejsca bardzo szybko, na razie to tylko plany, ale chcę już zacząć orientować się co i jak. Dysponuję działką ok. 1600m2 w dobrej lokalizacji. Niestety na ewentualną budowę domu będę musiał wziąć kredy hipoteczny. Oprócz kredytu myślę, że będę dysponował kwotą 100, może 150 tys + działka i zarówno tę kwotę jak i działkę chciałbym potratować jako wkład własny.

Jestem 26-letnim singlem, oczywiście w przyszłości chciałbym założyć rodzinę i mieć dziecko/ dzieci. Zależy mi na prostym domu parterowym, bez piwnicy, poddasza, ani garażu, o prostej bryle i bez udziwnień architektonicznych. Chcę dom stawiać metodą gospodarczą (choć pomoć rodziny i mój wkład w pracę będzie raczej mizerny). I tu pojawia się pierwsze pytanie. Z tego co wyczytałem, im mniejszy metraż, tym większa cena metra, oczywiście ugólniając. Wybrałem wstępnie 2, może 3 projekty, które wpadły mi w oko. Czy ktoś byłby w stanie podać średni koszt takiej inwestycji pod klucz (tak, aby można było sie wprowadzić). Oczywiscie wiem, że to bardzo trudne, bo wiele zależy od tego jaki standard sobie wymyślimy, ale bardzo ogólnie, uwzględniając standard niższy, łamane przez średni? Na każdej stronie orientacyjne koszty wahają się bardzo mocno, poza tym wydają mi się jednak dość mocno zaniżone:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-kornel-v-energo-WRC2529
https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-bukowej-14-KRK1528?gclid=EAIaIQobChMIgeiM4q-W6wIVxwJ7Ch315AOiEAQYBSABEgK0mPD_BwE
https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-bukowej-12-KRK1529?gclid=EAIaIQobChMI3peogbCW6wIVDrwYCh0RxgLL EAQYASABEgJiHPD_BwE
https://www.extradom.pl/projekt-domu-fistaszek-BSA2134?gclid=EAIaIQobChMI9ef38q-W6wIVjakYCh1BkwonEAQYByABEgKAGfD_BwE (z tym, że wolałbym jednak mieć 3 pokoje)

Czy wg Was bardziej opłaca się postawić dom ok. 70, 80, czy 90 m2 uwzględniając stosunek wygody do kosztów? Wychowałem się w domu jednorodzinnym o pow. ok. 50m2 i przyznam szczerze ze nawet perspektywa 70m wydaje się być fajna, ale zapewne jest część kosztów wspólnych niezależnych od metrażu, a różnice może nie są jednak tak duże? Czym bardziej opłaca się ogrzewać dom przy takim metrażu?

Z góry przepraszam jeśli moje pytania są głupie, ale tak jak mówiłem, jestem kompletnym laikiem w temacie z marzeniem w głowie :D

Pozdrawiam :)

Elfir
12-08-2020, 21:38
Podziel działkę na pół, pół sprzedaj i sfinansuj budowę.

Przy małym metrażu tylko prąd, ewentualnie gaz.

Wybuduj w szkielecie drewnianym z opcją rozbudowy w przyszłości. Teraz ci duzy dom niepotrzebny, ale priorytety mogą się zmienić za kilka lat, gdy będziesz miał rodzinę.

jakie sa ograniczenia MPZP? jakie sa strony świata? Bo to rzutuje na wybór projektu.

Wybuduję czy nie? :)
13-08-2020, 14:14
Też polecał bym Ci sprzedać połowę działki. Ja mam 950m2 i zagospodarowanie takiego podwórka to nielada wyzwanie logistyczne i finansowe.

Frofo007
15-08-2020, 23:47
Radzę Ci wybudować dom z poddaszem użytkowym, jednak zostawić je w stanie surowym - na później. Bez schodów, tynków, elektryki itd. Dodatkowe koszta to strop, trochę wyższe ściany i okna, natomiast zyskujesz 2x tyle przestrzeni na przyszłość. Ja przeniosłem się z mieszkania 45m2 na dom 190m2 i nie uważam, że jest jakiś duży - taki powiedzmy w sam raz.

Za dom pod klucz licz tak około 4000zł za m2 + powiedzmy 50tyś jeśli zrobisz poddasze w stanie surowym.

donvitobandito
16-08-2020, 07:21
Przy małym metrażu musisz liczyć się z kwotą minimum 4500zł za m2 na gotowo, bez wodotrysków. Zależy z jakich regionów jesteś i jaki materiał budowlany jest u Ciebie najbardziej popularny- u mnie w Lesznie 90% domów buduje się z Porothermu i to z niego budowa wychodzi najtaniej. Szkielet bym odpuścił zdecydowanie, podobnie beton komórkowy. Dobrym materiałem, z którego będziesz zadowolony jest też Silikat.
Zrób dom tak by dawać w nim jak najmniej drewna w konstrukcji- mi udało się je całkowicie wyeliminować. Nie wiem jak wygląda u Ciebie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale jeżeli dopuszcza dach płaski, to zastanów się na nim. Wychodzi taniej, jest mocniejszy i w mojej ocenie lepiej wygląda, ale to już kwestia gustu.
Sprzedaż działki potraktuj jako ostateczność. Ja mam 14 arów i dla mnie to trochę mało. Oczywiście mam już namiastkę prywatności, ale idealnie byłoby mieć te 10 arów więcej.
Dobrze gdyby udało Ci się z gotówki postawić SSO. Kredyt na całą budowę od zera to trochę ryzyko i ja bym na taki się nie zdecydował. Ceny z roku na rok potrafią podskoczyć zdecydowanie. Koronowirus pokazał jak niestabilna jest gospodarka światowa.
No i na koniec pamiętaj, że będąc sam, ze wszystkim będziesz miał dwa razy ciężej. Budowa pochłania mnóstwo czasu i jak Ty będziesz zarabiał pieniądze to codziennie na niej będzie musiał ktoś od Ciebie być. Finansowo zazwyczaj też łatwiej sobie we dwójkę poradzić. Dom to przestrzeń życiowa raczej dla więcej niż jednej osoby- w komunie by Ci to dosadniej wyjaśnili ;) Więc może zanim zaczniesz się budować kup sobie dobre perfumy, wsiądź w niezły samochód, ręcznik, plaża i może nóż strzałka amora Cię dosięgnie ;) Wtedy zobaczysz Kolego, że nawet te cegły, już nie ważne czy białe czy czerwone, będą się do Ciebie uśmiechać. I powiesz sobie w duchu la vita è bella!

eniu
16-08-2020, 09:32
Przy małym metrażu musisz liczyć się z kwotą minimum 4500zł za m2 na gotowo, bez wodotrysków. Zależy z jakich regionów jesteś i jaki materiał budowlany jest u Ciebie najbardziej popularny- u mnie w Lesznie 90% domów buduje się z Porothermu i to z niego budowa wychodzi najtaniej. Szkielet bym odpuścił zdecydowanie, podobnie beton komórkowy. Dobrym materiałem, z którego będziesz zadowolony jest też Silikat.
Zrób dom tak by dawać w nim jak najmniej drewna w konstrukcji- mi udało się je całkowicie wyeliminować. Nie wiem jak wygląda u Ciebie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale jeżeli dopuszcza dach płaski, to zastanów się na nim. Wychodzi taniej, jest mocniejszy i w mojej ocenie lepiej wygląda, ale to już kwestia gustu.
Sprzedaż działki potraktuj jako ostateczność. Ja mam 14 arów i dla mnie to trochę mało. Oczywiście mam już namiastkę prywatności, ale idealnie byłoby mieć te 10 arów więcej.
Dobrze gdyby udało Ci się z gotówki postawić SSO. Kredyt na całą budowę od zera to trochę ryzyko i ja bym na taki się nie zdecydował. Ceny z roku na rok potrafią podskoczyć zdecydowanie. Koronowirus pokazał jak niestabilna jest gospodarka światowa.
No i na koniec pamiętaj, że będąc sam, ze wszystkim będziesz miał dwa razy ciężej. Budowa pochłania mnóstwo czasu i jak Ty będziesz zarabiał pieniądze to codziennie na niej będzie musiał ktoś od Ciebie być. Finansowo zazwyczaj też łatwiej sobie we dwójkę poradzić. Dom to przestrzeń życiowa raczej dla więcej niż jednej osoby- w komunie by Ci to dosadniej wyjaśnili ;) Więc może zanim zaczniesz się budować kup sobie dobre perfumy, wsiądź w niezły samochód, ręcznik, plaża i może nóż strzałka amora Cię dosięgnie ;) Wtedy zobaczysz Kolego, że nawet te cegły, już nie ważne czy białe czy czerwone, będą się do Ciebie uśmiechać. I powiesz sobie w duchu la vita è bella!

No masz....:D