PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie domu na działce - przyjmę rady :)



nesh
13-08-2020, 18:40
Witajcie,

od dłuższego czasu przeglądamy z mężem forum muratora i postanowiliśmy zapytać o opinie dot. naszej wizji usadowienia domu na działce. Działka ma około 950 metrów, wjazd jest od południa, chociaż całość jest nieco przekręcona w kierunku wschodu (dokładnie widać to na rysunku z geoportalu). Dom będzie parterowy, ustawiony ścianą bez okien na południe. Wejście do domu będzie od zachodu, taras i salon oraz pokoje dzieci od wschodu.

Wiele opinii oraz artykułów z jakimi się zapoznaliśmy dość jednoznacznie twierdziło, że taras w takim przypadku jak nasz powinien być od zachodu - niestety nie wyobrażamy sobie takiego ustawienia. Idealne dla nas do życia, w części dziennej, jest słońce z rana i przyjemny chłodek popołudniu. Niestety PODOBNO przy takim ustawieniu domu są bardzo duże straty na ogrzewaniu.

Piszę podobno ponieważ nigdzie nie dopatrzeć się nie mogłam konkretnych przeliczeń, nawet orientacyjnych. Nie wiem czy straty na ogrzewaniu to 300 zł, 3k czy może 13k? Wiem, że zależy to od wielu czynników i nie da się tego zrobić dokładnie, niemniej jednak ewentualna rezygnacja z wygodny dla oszczędności których nie można wyliczyć jest słabą motywacją ;)

Dodam jeszcze, że w części dziennej (salon, jadalnia, kuchnia) są razem 3 okna + drzwi tarasowe więc pomieszczenie raczej nie będzie narzekać na brak światła naturalnego. Ogrzewanie planujemy przez pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe. Dom ma 140m powierzchni zabudowy (pow. użytkowa to około 115m).

Proszę o porady, jak Wy to widzicie:

1. Co stracimy z powodu braku okien od strony drogi (południowej)?
2. Jakie mogą być straty na ogrzewaniu domu z powodu takiego ustawienia względem stron świata (nawet bardzo ogólna kwota będzie pomocna)?
3. Czy ustawienie tego domu wejściem do frontu i tarasem od północy będzie miało większy sens?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie!
Natalia

Kaizen
13-08-2020, 19:45
Straty, to zafunduje wykusz. Obracanie nie zmieni strat (no, prawie - więcej okien od strony z której w mrozy wieje częściej wiatr odrobinę zwiększy straty) - zmieni zyski słoneczne.
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132567-Zyski-s%C5%82oneczne-ile-tracimy-latem-a-zyskujemy-zim%C4%85

Ale w łazience aż się prosi o okno - choćby mleczne czy lustro fenickie.

nesh
14-08-2020, 07:03
Kaizen - bardzo bardzo dziękuję Ci za link, sporo nam to rozjaśniło w temacie.
Wiatr zimą będzie od południowego zachodu czyli optymalnie, natomiast w samym projekcie będzie oczywiście trochę zmian (min. likwidujemy wykusz).
Okna w łazience nie chcemy :)

Neutral
14-08-2020, 08:28
Skąd wiesz, z której strony będzie wiatr zima?

nesh
14-08-2020, 17:29
Neutral - hmm... z praktyki i znajomości okolicy oraz tarota :D

Bardzo bym chciała poznać opinie osób, które mają taras oraz ogród od strony północnej, czy to się sprawdza?

Elfir
14-08-2020, 20:46
ja mam tylko od jednej klientki, którą bardzo bolało to, że w salonie jest ciemno.

nesh
16-08-2020, 10:31
Czyli jednak będzie wschód, dziękuje za rady! 8)

pandzik
16-08-2020, 12:39
Zmień projekt! Projekt domu dobiera sie do działki.
Ściana południowa bez okien plus wejscie od zachodu? :)

Wejście od wschodu.Narożnik południowo wschodni kuchnia, południowo zachodni salon i dalej na zachodniej scianie 3 sypialnie. Na prawo od wejścia gospodarcze i łazienki. Sciana północna bez okien.

mam dokładnie tak samo zorientowaną działkę z tym ze droga jest od wschodu.


Tu na szybko masz fajne projekty choć pokoje od wschodu. Cos takiego będę budował gdy nie będę potrzebował dodatkowego mieszkania. Tym razem na północy kraju :)

Tak patrze to twoj projekt wystarczy obrocic o 180 stopni i masz na gotowo.

Pompą sie nie przejmuj. Daj 10cm pod płytę, 15cm styro na p-łycie/lub min 20cm styro na chudziaku, min 30cm wełny lub celulozy na dachu oraz 20-25cm grafitu na sciany i zużycia pradu przy dzisiejszych temp w zimie nie odnotujesz.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-brodiach-3-m40924833a491e
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-brodiach-3-m40924833a491e

Tak patrze to twoj projekt wystarczy obrocic o 180 stopni i masz na gotowo. :)))

(https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-brodiach-3-m40924833a491e)

nesh
31-08-2020, 11:21
Bardzo Ci dziękuję pandzik za rady. Zapisałam sobie wskazówki jeśli chodzi o pompę, będą zgłaszane do kierownika budowy.

My zrobiliśmy odwrotnie, najpierw mieliśmy wybrany projekt a do niego szukaliśmy działki. Jako że od razu wiedzieliśmy, że nie chcemy ogrodu od zachodu więc to było jedyne sensowne ustawienie - ewentualnie jeszcze może być odbicie lustrzane czyli brak okien od północy ale nic to nie daje w zasadzie, bo to tylko różnica jednego okna w naszym projekcie :)

Byliśmy ostatnio u znajomych, który mają taras od zachodu i utwierdziliśmy się w decyzji. Mimo pięknej pogody nie dało się wyjść na taras o godzinie 18, a w salonie i tak musieli mieć do połowy zaciągnięte rolety bo przed 20 już słońce wchodziło i raziło w oczy.
My raczej z tych uciekających w cień ;)

Elfir
31-08-2020, 14:03
dlatego tarasy powinny być dwa - jeden zacieniony na lato a drugi nasłoneczniony na wiosnę i jesień. I taras nie musi być pod ścianą budynku