PDA

Zobacz pełną wersję : Listwa startowa jako mostek termiczny - co zamian do ochrony przed myszami



blitzkrieg
14-08-2020, 23:00
https://www.youtube.com/watch?v=E4lXA6gsllw
(https://www.youtube.com/watch?v=E4lXA6gsllw)

Wydaje się rozsądnym twierdzenie, że listwa startowa z aluminium powoduje straty ciepła. Co zatem zastosować w zamian, żeby zabezpieczyć budynek przed gryzoniami? A może pierdzielić cała ideę, bo mysz może wgryźć się gdziekolwiek na elewacji?

447186

CityMatic
15-08-2020, 09:51
Wystarczy, że wejdziesz do domu i przez tą chwilę ucieknie Ci więcej ciepła niż przez tem mostek przez cały sezon grzewczy;)
A jak wejdzie mysz..... to całe mostki będzie widać w termowizji jak drzewo zaatakowane przez korniki.

Kaizen
15-08-2020, 10:00
Jak zabezpieczysz resztę ściany czy xps na ścianie fundamentowej?

https://bellaplast.com.pl/wp-content/uploads/2019/12/BP-14-LUX-1-scaled.jpg

Robinson74
15-08-2020, 10:58
Wydaje się rozsądnym twierdzenie, że listwa startowa z aluminium powoduje straty ciepła. Co zatem zastosować w zamian, żeby zabezpieczyć budynek przed gryzoniami? A może pierdzielić cała ideę, bo mysz może wgryźć się gdziekolwiek na elewacji?
Pierdzielić, ale nie listwę startową tylko ten mostek.

fotohobby
15-08-2020, 11:16
Ale po co listwa startowa ? Mam na cokole 18cm XPS/EPS, kleiła go ekipa od SSO, zwróciłem im tylko uwagę, żeby górna krawędź była prosta, bo nie zamierzam stosować listwy startowej.
Styro 20cm na elewacji kleiłem sam i poleciałem bez listwy

A mysz może wejść w styropian wszędzie.

blitzkrieg
15-08-2020, 22:02
Jak zabezpieczysz resztę ściany czy xps na ścianie fundamentowej?

https://bellaplast.com.pl/wp-content/uploads/2019/12/BP-14-LUX-1-scaled.jpg

Ja mam płytę fundamentową z gotowymi burtami, więc za wiele do powiedzenia nie mam. Wykonawca burt nie zabezpieczał. Myślałem przez chwilę o tym, żeby to, co jest pod ziemią zabezpieczyć arkuszami blachy.

PS
Rekomendujesz taką siatkę? To narożnik?

blitzkrieg
15-08-2020, 22:09
Ale po co listwa startowa ? Mam na cokole 18cm XPS/EPS, kleiła go ekipa od SSO, zwróciłem im tylko uwagę, żeby górna krawędź była prosta, bo nie zamierzam stosować listwy startowej.
Styro 20cm na elewacji kleiłem sam i poleciałem bez listwy

A mysz może wejść w styropian wszędzie.

Mysz może wejść w styropian wszędzie. Też mi się tak wydaje, ale tutaj lokalni fachowcy przekonują mnie, że myszy gryzą tunel od dołu i napotkawszy opór w postaci listwy, rezygnują.

blitzkrieg
15-08-2020, 22:16
Pierdzielić, ale nie listwę startową tylko ten mostek.

A czy ktoś z Was potrafi policzyć w uproszczeniu straty ciepła w tym przypadku?
Ściany U=0,13, Dach U=0,13, Podłoga U=0,20, okna można dla uproszczenia pominąć
96m2, 268m3
Mostek miałby długość 34m, wysokość 1mm

Pech chce, że wypada idealnie na zaprawie pod pierwszą warstwę bloczków (zaprawa to żaden izolator), a zaprawa jest na płycie fundamentowej (beton), która od góry nie ma już styropianu

Kaizen
15-08-2020, 22:41
Mysz może wejść w styropian wszędzie. Też mi się tak wydaje, ale tutaj lokalni fachowcy przekonują mnie, że myszy gryzą tunel od dołu i napotkawszy opór w postaci listwy, rezygnują.

A co je tak pcha do góry, jak w naturze ryją w dół? Czemu miałoby im się nie podobać pod płytą fundamentową?

CityMatic
15-08-2020, 22:54
A co je tak pcha do góry, jak w naturze ryją w dół? Czemu miałoby im się nie podobać pod płytą fundamentową?

Mysz pakuję się do domu z trzech powodów jak zbliża się zima, ucieka przed zagrożeniem, poszukuje żywności. To samo robią wszystkie inne zwierzęta w tym kuna, szczur czy różnego typu owady.
Mysz nic nie znajdzie w elewacji tylko ciepło, sucho i brak drapieżnika, (dzikie ptaki, jerze, lisy unikają ludzi) a więc naturalni wrogowie są daleko. Kuna ma ciepło, sucho, człowiek zapewnia bezpieczeństwo, a niekiedy owady i myszy z powodów j.w
Niestety one były tam przed nami...... my jesteśmy gośćmi.

Kaizen
15-08-2020, 23:34
Mysz pakuję się do domu

Tu nie mowa o pakowaniu do domu, tylko w EPS powyżej listwy.
W czym on ma być lepszy i bardziej przytulny od XPS/EPS poniżej listwy? Na moją logikę bezpieczniej i przytulniej będzie myszce pod płytą - więc czemu ma pchać się wyżej?
I czemu budujący na płycie nie boją się, że gryzonie im przerobią termoizolację pod płytą na ser szwajcarski co byłoby nie tylko mostkiem, ale i zagrażałoby stabilności budynku?.

CityMatic
16-08-2020, 00:22
Może dlatego, że pod płytę nie mają dostępu bo w około izolacji płyty jest beton?

Kaizen
16-08-2020, 08:12
Może dlatego, że pod płytę nie mają dostępu bo w około izolacji płyty jest beton?

Gdzie?
https://forum.budujemydom.pl/static/attachments/monthly_2019_01/2031473555_PATERprzekrjpytafundamentowasandwichzop isemlogWrocawLubinwidnicadolnylsk2.jpg.f79674895d5 38b0ca6d4b5497581d1c2.jpg

Niby chcesz dookoła termoizolacji robić betonową wannę? Razem z opaską?

CityMatic
16-08-2020, 09:06
No dobrze płyty są różne, ale to żółte na Twoim rysunku? To warstwą zagęszczona, stanowi poważny problem dla kreta, a co dopiero dla mysz.

Wystarczy wpisać w googlarkę, ta podbudowa, tu opaska to Żwir, piach tłuczeń zagęszczony.... Mało kto się przez to będzie kopał, chyba że mrówki ale dla nich za głęboko.

fotohobby
16-08-2020, 09:44
Podbudowa (ostatnia warstwa) to piasek, pospółk, a tam, gdzie jest koniec opaski jest już najczęściej sam piasek, który nie jest już jakoś wybitnie zagęszczony. Już nie wspominam, że to, co znajduje się nad opaską, czyli piasek i/lub gleba jest po prostu zwałowana ręcznym walcem.

Kaizen
16-08-2020, 09:48
No dobrze płyty są różne, ale to żółte na Twoim rysunku? To warstwą zagęszczona, stanowi poważny problem dla kreta, a co dopiero dla mysz.

Wystarczy wpisać w googlarkę, ta podbudowa, tu opaska to Żwir, piach tłuczeń zagęszczony.... Mało kto się przez to będzie kopał, chyba że mrówki ale dla nich za głęboko.

Nie widzisz możliwości wejścia w XPS nad piaskiem (który nie jest żadną przeszkodą dla gryzoni) i pójścia w dół, a widzisz w górę, czemu ma zapobiec listwa?

CityMatic
16-08-2020, 10:50
Dobrze, macie rację, listwa startowa jest niepotrzebna.
A do autora wątku - jeśli chcesz nie dawaj, inni nie mają, nie mają dzięki temu mostka termicznego.
A do tych co mają - to tak jak ja-wydaliście na darmo pieniądze, a można było zaoszczędzić no i macie mostek przez który tracicie ciepło.
Miłej niedzieli.

fighter1983
16-08-2020, 11:44
kompromis...
ja jestem przeciwnikiem startowej
wole w tym miejscu okapnikowa, i pomimo tego, ze bella lux-n fajnie znika pod tynkiem, pojawiaja sie z nia 2 problemy:
- potrafi peknac na laczeniu wzdluznym listwa -listwa
- jest dosc "niestabilna" i gietka podczas montazu, wiec nie do konca podoba mi sie ona po zamontowaniu pod wzgledem odchylen.

stad tez przesiadka na ta (sztywniejsza, troche drozsza, i ten "cypelek" robi robote )
https://med-bud.pl/caparol-caparol-listwa-okapnikowa-250cm,c6,p558,pl.html
i tez jej nie widac po zamontowaniu

ale dobrze: zloty srodek, minusem tego zlotego srodka jest niemala cena - produkt STO:
https://med-bud.pl/producent-rozny-sto-profil-cokolowy-okapnik-240cm,c1,p580,pl.html

Kaizen
16-08-2020, 12:45
Dobrze, macie rację, listwa startowa jest niepotrzebna.

Brak linii Maginota nie chroni przed atakiem szkodnika z wąsikami. Ale stawienie jej tam, gdzie chyba wolelibyśmy, żeby poszedł i kierowanie tam, gdzie szkody większe to większa szkoda, niż mostek termiczny.

Robinson74
16-08-2020, 12:49
ja jestem przeciwnikiem startowej
Może już gdzieś pisałeś dlaczego, ale na pewno nie znajdę szybko Twojego uzasadnienia w czeluściach tego forum.
Czy możesz tutaj skrobnąć coś na ten temat?



wole w tym miejscu okapnikowa, i pomimo tego, ze bella lux-n fajnie znika pod tynkiem, pojawiaja sie z nia 2 problemy
Może dlatego, że producent chyba nie przewiduje takiego zastosowania? ;)



zloty srodek, minusem tego zlotego srodka jest niemala cena - produkt STO
Około 50zł brutto za 2,4 metra? Faktycznie sporo. U mnie obwód domu to 59 m.
Czyli czym ten produkt różni się od tradycyjnej listwy startowej? Że posiada siatkę i nie mocuje się go do ściany?

fighter1983
16-08-2020, 13:20
ad 1 - bo startowki dostepne u nas w kraju sa robione z blachy (niekoniecznie aluminiowej) grubosci zyletki. ani to trwale ani sztywne, ani w racjonalny sposob kompensujace naprezenia. efekt jest taki jak i z naroznikami - cienkie, liche, byle jakie. peknie, zardzewieje i jest lipa. mniejszym zlem jest zatem okapnik.
Natomiast profil cokolowy - taki solidny, z osprzetem, zeby byl dobrze zamontowany to np taki:
https://www.caparol.pl/produkty/systemy-ocieplen/materialy-uzupelniajace-do-systemow-ocieplen/listwy-startowe/capatect-sockelschienen-plus-6700

sam profil cokolowy 150 po rabacie kosztuje 78zl brutto za 2mb... i co z tego - nawet jakby chcial czlowiek takie stosowac to:
1 - do sprowadzenia z DE w ciagu 2 tygodni
2 - cena kosmos
3 - nawet w cenniku rozszerzonym nie ma np do 20cm
4 - juz to widze... listwa startowa za 80zl :D hahahaha

od dawna twierdze ze w tym kraju nie robi sie docieplen budynkow i systemow etics, u nas sie obkleja styropianem w gorszy lub lepszy sposob.
listwa okapnikowa jest takim spolszczonym najmniejszym zlem jakie mozna sobie zrobic, duzo wiecej wad ma ta "startowka z amelinium" niz taka okapnikowa.

ad2 producent przewiduje stosowanie w przejsciach grubosci eps zatem - w tym miejscu takze

ad3 no to daj sobie porzadna startowa :D jak Ci sie ja uda kupic :D wyjdzie jeszcze drozej

zatem... cala ta Wasza dyskusja sprowadza sie do tego, ze z powszechnie dostepnych rozwiazan - nie ma zadnego racjonalnego i w 100% fajnego.
a te fajne - sa poza zasiegiem mentalnosci i portfela 80% spolecznosci w tym kraju, a nawet jezeli ktos by sie zdecydowal - produkt jest albo niedostepny, albo z mega dlugim czasem realizacji.

Mniejsze zlo wybierac trzeba

blitzkrieg
16-08-2020, 14:54
ad 1 - bo startowki dostepne u nas w kraju sa robione z blachy (niekoniecznie aluminiowej) grubosci zyletki. ani to trwale ani sztywne, ani w racjonalny sposob kompensujace naprezenia. efekt jest taki jak i z naroznikami - cienkie, liche, byle jakie. peknie, zardzewieje i jest lipa. mniejszym zlem jest zatem okapnik.
Natomiast profil cokolowy - taki solidny, z osprzetem, zeby byl dobrze zamontowany to np taki:
https://www.caparol.pl/produkty/systemy-ocieplen/materialy-uzupelniajace-do-systemow-ocieplen/listwy-startowe/capatect-sockelschienen-plus-6700

sam profil cokolowy 150 po rabacie kosztuje 78zl brutto za 2mb... i co z tego - nawet jakby chcial czlowiek takie stosowac to:
1 - do sprowadzenia z DE w ciagu 2 tygodni
2 - cena kosmos
3 - nawet w cenniku rozszerzonym nie ma np do 20cm
4 - juz to widze... listwa startowa za 80zl :D hahahaha

od dawna twierdze ze w tym kraju nie robi sie docieplen budynkow i systemow etics, u nas sie obkleja styropianem w gorszy lub lepszy sposob.
listwa okapnikowa jest takim spolszczonym najmniejszym zlem jakie mozna sobie zrobic, duzo wiecej wad ma ta "startowka z amelinium" niz taka okapnikowa.

ad2 producent przewiduje stosowanie w przejsciach grubosci eps zatem - w tym miejscu takze

ad3 no to daj sobie porzadna startowa :D jak Ci sie ja uda kupic :D wyjdzie jeszcze drozej

zatem... cala ta Wasza dyskusja sprowadza sie do tego, ze z powszechnie dostepnych rozwiazan - nie ma zadnego racjonalnego i w 100% fajnego.
a te fajne - sa poza zasiegiem mentalnosci i portfela 80% spolecznosci w tym kraju, a nawet jezeli ktos by sie zdecydowal - produkt jest albo niedostepny, albo z mega dlugim czasem realizacji.

Mniejsze zlo wybierac trzeba

A co byś rekomendował, z tego, co jest od ręki? Mam styropian 20cm.

fighter1983
16-08-2020, 15:59
A co byś rekomendował, z tego, co jest od ręki? Mam styropian 20cm.
dobra okapnikowa - np ta z caparola

blitzkrieg
16-08-2020, 16:48
dobra okapnikowa - np ta z caparola

A która wersja będzie ochraniać całość bądź większość burty z EPS grubości 20cm przed nadgryzaniem przez myszy i nie stworzy mostka?
Podaj mi proszę link i pewnie zamówię :)
Ten Caparol nie ma szerokości 13cm czasem?

Robinson74
16-08-2020, 18:53
Wygląda na to, że listwy renomowanych producentów kosztują swoje, a w dodatku raczej nie są dostepne dla grubości styropianu powyżej 20cm.

Sto-Sockelleiste Universal

Zastosowanie: do wykańczania cokołu w systemach ociepleń

Właściwości:
- z aluminium anodowanego
- element tłoczony w celu uzyskania maksymalnej stabilności
- ze zintegrowanym kapinosem

Cena: ok. 30-35zł za metr dla styropianu 20cm.

blitzkrieg
17-08-2020, 20:20
Wygląda na to, że listwy renomowanych producentów kosztują swoje, a w dodatku raczej nie są dostepne dla grubości styropianu powyżej 20cm.

Sto-Sockelleiste Universal

Zastosowanie: do wykańczania cokołu w systemach ociepleń

Właściwości:
- z aluminium anodowanego
- element tłoczony w celu uzyskania maksymalnej stabilności
- ze zintegrowanym kapinosem

Cena: ok. 30-35zł za metr dla styropianu 20cm.

Ale to - jak rozumiem - jest z aluminium, przewodnika cieplnego. Wygląda super solidnie, jednak wolałbym coś, co jest z tworzywa, które dobrym przewodnikiem nie jest ;)

Robinson74
17-08-2020, 20:29
Tak, ale ten mostek jest pomijalny. Zobacz jaką on ma grubość.
A jednak tworzywo będzie dla gryzonia łatwiejsze do przegryzienia niż aluminium.
To tak samo jak te grzebienie okapu. Wiele osób, nawet na tym forum, pisze , że po kilku latach grzebień jest mocno uszkodzony. Co innego gdyby tam była siatka stalowa lub aluminiowa.

fighter1983
17-08-2020, 21:48
Ale to - jak rozumiem - jest z aluminium, przewodnika cieplnego. Wygląda super solidnie, jednak wolałbym coś, co jest z tworzywa, które dobrym przewodnikiem nie jest ;)
no to masz:
https://med-bud.pl/producent-rozny-sto-profil-cokolowy-okapnik-240cm,c1,p580,pl.html

z pcv, nie dochodzi do sciany, ma "laczniczek" wiec ladnie sie jedna z druga laczy, ma zaklad siatki na przedluzeniu - spelnia wymagania mysle... jedyna wada - no cena nie jest mala :D
z dostepnoscia tez bedzie mocno tak sobie :D to ze ja mam - to nie jest normalne :D u mnie nie kupisz cementu , ale taka listwe np juz tak, a tam gdzie kupisz cement - powiedza Ci ło paaanie.... a po co to komu... jak to naroznikiem albo profilem startowym mozna zastapic :D

e_nygma
18-08-2020, 20:30
A ja tam wole profil startowy alu, nikt mnie nie przekona do siatki z dołu :)
ocieplałem stary dom , bez profilu startowego , tylko siatka , myszy weszły pod styro ładnie słychać jak "zjadają" styropian więc w nowym domu spróbuję czegoś innego, a mostek? pomijalny tym bardziej że będzie poniżej ocieplenia podłogi .
Każdy robi jak woli

Antyspam
19-08-2020, 17:13
Gdzie?
https://forum.budujemydom.pl/static/attachments/monthly_2019_01/2031473555_PATERprzekrjpytafundamentowasandwichzop isemlogWrocawLubinwidnicadolnylsk2.jpg.f79674895d5 38b0ca6d4b5497581d1c2.jpg

Niby chcesz dookoła termoizolacji robić betonową wannę? Razem z opaską?

Pod moją płytą to żółte to piachocement zagęszczany warstwami. Nie umiem sobie wyobrazić gryzonia, który tam ryje - chyba że jakiś transformers.
I tak ma kilka osób, które znam więc nie generalizuj.

blitzkrieg
22-08-2020, 12:28
A ja tam wole profil startowy alu, nikt mnie nie przekona do siatki z dołu :)
ocieplałem stary dom , bez profilu startowego , tylko siatka , myszy weszły pod styro ładnie słychać jak "zjadają" styropian więc w nowym domu spróbuję czegoś innego, a mostek? pomijalny tym bardziej że będzie poniżej ocieplenia podłogi .
Każdy robi jak woli

U mnie powyżej ocieplenia podłogi, dokładnie na zaprawie murarskiej pierwszej warstwy bloczków (pod pierwszą warstwą bloczków). Ta zaprawa jest na wysokość ok. 5 cm. Jeszcze, żeby wypadało to równo na betonie komórkowym, który przyzwoicie izoluje. Mam płytę fundamentową grzejną, więc ocieplona jest tylko od dołu.447368

blitzkrieg
22-08-2020, 12:46
A może są same siatki do zabezpieczania poziomego styropianu? Położyłbym na burcie zachowując dylatację od ściany ok. 1 cm oraz 1cm od tynku. Mysz przejść nie powinna. Klinowały się już przy 15mm. Widziałem na allegro siatki tkane ze stali nierdzewnej od 0,35 mm. Jest to jakiś pomysł.

blitzkrieg
22-08-2020, 12:56
Od razu zaznaczam. To nie jest zdjęcie mojej płyty :)
O tak kładłbym siatkę ze stali nierdzewnej (0,35mm) lub tworzywa z dylatacją od ściany i tynku na ok. 1 cm
Mysz przecisnąć się nie powinna, a jednocześnie dylatacje powinny zniwelować mostek

447372

Kaizen
22-08-2020, 16:33
Mysz przecisnąć się nie powinna, a jednocześnie dylatacje powinny zniwelować mostek


Czemu tak chcesz odciąć myszy drogę do góry, a zostawiasz jej swobodny dostęp do dołu?

Miarkov23
02-09-2020, 21:49
W stu procentach zgadzam się z moim przedmówcą. Widać, że jak najbardziej zna się na rzeczy i wie co mówi.

Robinson74
04-10-2022, 09:57
A ja tam wole profil startowy alu, nikt mnie nie przekona do siatki z dołu :)
ocieplałem stary dom , bez profilu startowego , tylko siatka , myszy weszły pod styro ładnie słychać jak "zjadają" styropian więc w nowym domu spróbuję czegoś innego, a mostek? pomijalny tym bardziej że będzie poniżej ocieplenia podłogi .
Każdy robi jak woli

I jaki ten profil startowy zastosowałeś? Łączyłeś poszczególne profile ze sobą?

tomasziolkowski
04-10-2022, 10:54
W przyszłym tygodniu wchodzi ekipa od elewacji. Budynek w szczerym polu. Myszy więcej niż na zamku w Kruszwicy. Dawać tą listwę startową? Kierbud mówi żeby dać. Majster wydziwia oczami że wymyślam. Na cokole będzie XPS którego podobno myszy nie atakują.
Koszt ok. 1000 zł. więc tragedii nie ma.