PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa ścianki wnękowej w łazience z płyt GK czy bloczków Ytong?



tomkar88
15-08-2020, 14:41
Witajcie,

zamierzam wykonać zabudowę ścianki w łazience na ok 8cm aby uzyskać 2 półki wnękowe nad wanną. Poza tym chcę zastosować oddzielnie deszczownicę natynkową ze słuchawką na krótszym boku wanny oraz dodatkowo baterię wannową, zamontowaną niżej, na środku boku dłuższego wanny.

Docelowo miałoby to wyglądać podobnie (zaczerpnięte z homebook):
447199

447200

Zastanawiam się z czego wykonać zabudowę. Z bloczków komórkowych Ytong ściana byłaby stabilniejsza i lepiej byłoby wykonać bruzdy pod rury do baterii. Nie wiem z kolei czy np rząd bloczków nad wnęką utrzyma się wisząc i będąc jedynie przyklejonym do ściany, czy może trzeba zastosować jakieś zbrojenie lub przykręcić na dyblach do ściany? Poza tym jak kwestia z dylatacją posadzki, czy bloczki należy ustawiać na posadzce ale bez ich przyklejania tak aby nie związać ścianki z posadzką?

Zabudowa z GK byłaby może łatwiejsza do wykonania jednak ścianka wydaje się być bardziej delikatna, poza tym byłby większy problem z montażem baterii wannowej.

Osobiście wolałbym zrobić zabudowę z bloczków tylko nie mam doświadczenia, czy to jest dobry sposób.

Poza tym kwestia dwóch kranów przy wannie. Nie wiem czy coś takiego się stosuje i jak to się sprawdza. Głównie chodzi o wygodę użytkowania pod względem wysokości dla prysznica i wanny. Dodam jeszcze, że na wannie będzie szklany parawan, który utrudniałby dostęp do baterii, która byłaby tylko w miejscu planowanej deszczownicy. Będę wdzięczny za Wasze opinie i komentarze.

Poniżej zdjęcie fragmentu ścianki, na której miałaby zostać wykonana ta zabudowa.
447201

tomkar88
18-08-2020, 11:50
Zabierałbym się już powoli za tę ściankę więc podbijam temat.

Lepiej wykonać tę zabudowę z płyt Kartonowo-gipsowych czy z bloczków komórkowych Ytong 7,5cm?

Bloczki byłyby przyklejone do otynkowanej ściany. Głównie chciałbym wiedzieć czy klej utrzyma ten pierwszy rząd wiszących bloczków nad półkami czy jednak trzeba byłoby to jakoś dodatkowo przykręcić do ściany lub zazbroić.

Poza tym, czy mogę bloczki ustawić bezpośrednio na wylewce przyklejając je do ścian czy lepiej jednak byłoby w tym miejscu odkuć wylewkę i przykleić bezpośrednio na stropie?

Na poniższym zdjęciu zaznaczyłem na czerwono miejsca, do których mam obawy czy bloczki wytrzymają na samym kleju.


447263