PDA

Zobacz pełną wersję : Odleglosc miski ustepowej od pionu ponad 2m - pomocy!



Czmielu
15-08-2020, 18:22
Witam wszystkich jako, ze to moj pierwszy post na forum! :)
Mam taka sytuacje ze ekipa zrobila mi pion w zlym miejscu (nie ta scianka dzialowa) i teraz zastanawiam sie jak z tego wybrnac. Do tego pionu podpiete sa tylko 2 miski ustepowe (jedna na parterze druga na pietrze). Pion ma osobna wywiewke ktora wyprowadze ponad dach. Miska na parterze jest w odleglosci jakies 60cm wiec jest spoko. Niestety ta na pietrze jest w odleglosci 2.2m. Pomieszczenia na parterze sa wysokie wiec mam miejsce na sufit podwieszany (w lazience od poczatku byl w planach). Na teraz zrobilem podejscie miedzy pionem a miska ze spadkiem jakies 13%). I teraz pytania do bardziej doswiadczonych:
1) Czy bedzie z tego wielki problem jezeli zostanie tak jak jest? Przy toalecie na pietrze dorobie jeszcze rewizje.
2) Czy jest sens dodac jakis zawor napowietrzajacy na srodku podejscie/ na pietrze?
3) Biorac pod uwage, ze bede mial tylko miski ustepowe w tym pionie jakie moge miec problemy? Z syfonow umywalek mi nic nie wyssie bo inne urzadzenia sa na innych pionach.

Pozdrawiam,
Czmielu

CityMatic
15-08-2020, 18:43
Mam pytanie - czy nie da się zmniejszyć kąta spadku tej rury odpływowej ?
Pojemność takiej rury to ok 17 litrów czyli ok 2 pełne zbiorniki dolnopłuka !(nie liczę tego co ktoś umieścił w misce ustępowej) - jaki może być problem w tym dolnym WC może, ale nie musi bulgotać, ale tylko w chwili gdy cały "spływ" wleci do pionu więc każde zmniejszenie prędkości i spiętrzenia wody będzie niwelowało ten efekt.
Poza tym nie montuj żadnego napowietrznika, dla tej oddalonej miski powietrze jest "wypychane" do pionu.

Lukasz11
15-08-2020, 19:49
Poza tym nie montuj żadnego napowietrznika, dla tej oddalonej miski powietrze jest "wypychane" do pionu.

https://instalreporter.pl/ogolna/zasady-bdy-w-wykonywaniu-podej-kanalizacyjnych/

Wg tego artykulu podejścia wc dłuższe niż 1m należy wentylowac. Zreszta sam napisales, ze splywajace scieki beda wpychac powietrze do pionu. Zatem za sciekami tego powietrza w rurze będzie brakowało. Czyli wg mnie właśnie należy dac co najmniej napowietrzacz.

Czmielu
15-08-2020, 20:15
Dzieki za odpowiedzi! Nie wiem czy dobrze zrozumialem, wiec opisze wlasnymi slowami :) - powietrze na tym dlugim podejsciu bedzie wypychane przez wywietrznik na dachu. Problem moze sie pojawic w pionie miedzy pietrami, bo tam splywajace scieki moga wytworzyc nadcisnienie i w toalecie na dole wtedy zabulgocze.
Kat moge troche zmniejszyc do np. 7°. Wole to zrobic teraz a nie jak bede juz mieszkal :) Mam jeszcze jedno pytanie : Ogladalem te napowietrzacze w marketach - czy z takiego napowietrzacza nie bedzie capilo? Te co widzialem to byly takie na stale otwarte z niewielka szczelina. Ten napowietrzacz moglbym DAC miedzy toaleta na dole a pionem. Chociaz wtedy to mialby dzialac jako odpowietrzacz ...
Pozdrawiam,
Czmielu

CityMatic
15-08-2020, 20:19
https://instalreporter.pl/ogolna/zasady-bdy-w-wykonywaniu-podej-kanalizacyjnych/

Wg tego artykulu podejścia wc dłuższe niż 1m należy wentylowac. Zreszta sam napisales, ze splywajace scieki beda wpychac powietrze do pionu. Zatem za sciekami tego powietrza w rurze będzie brakowało. Czyli wg mnie właśnie należy dac co najmniej napowietrzacz.

Dlatego napisałem spadek mniejszy - to zapobiega wypływu wody całą średnicą trzeba czytać całość ze zrozumieniem.
Po drugie napowietrzeniem tych WC jest pion - tutaj wadą jest odległość powyżej 2 m - jednak nie ma muszli które puszczą wodę całą średnicą- i wyssą całą wodę ze swego syfonu - to fizycznie niemożliwe( gdy spadek rur to 2-3% )
Zobacz symulację na filmie 59 sek do 1,02 min https://www.youtube.com/watch?v=5aPtNM-Dk84
Woda tak spływa, autor wątku może jeszcze w takiej sytuacji bo ma możliwość ten przykanalik 2,2 m - wykonać średnicą 160 z redukcją na wlocie do pionu wtedy gów... będzie mogło płynąć na "baczność"

Czmielu
15-08-2020, 20:36
Gowno plynace na bacznosc - made my day :) teraz sobie mysle, ze to nadcisnienie sie nie pojawi - po prostu powietrze pojdzie pionem w gore, bo tam bedzie mialo najlatwiej.