PDA

Zobacz pełną wersję : Nadmiar energii z domku letniskowego do wykorzystania w mieszkaniu osiedlowym



bambolo
16-08-2020, 07:09
Witam , Posiadam domek letniskowy na którym planuję założyć panele słoneczne ,,czy prąd którego nie wykorzystam na działce będę mógł wykorzystywać w mieszkaniu osiedlowym ?

Kaizen
16-08-2020, 08:01
Nie.

gawel
16-08-2020, 08:48
Nie.

niekoniecznie , to zależy od OSD jeżeli oba punkty poboru (liczniki) znajdują się z obrębie tego samego zakładu energetycznego i mamy jedną umowę kompleksową to rozliczenie będzie na 1 fakturze, ale to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić w ZE.

bambolo
16-08-2020, 09:05
Mam dwie odrębne umowy ,ale na tych samych warunkach i na te same dane personalne ,, może się to da jakoś polepić :)

miecio 301
16-08-2020, 09:13
niekoniecznie , to zależy od OSD jeżeli oba punkty poboru (liczniki) znajdują się z obrębie tego samego zakładu energetycznego i mamy jedną umowę kompleksową to rozliczenie będzie na 1 fakturze, ale to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić w ZE.

Nie ma takiej możliwości na razie, ale ministerstwo ciężko pracuje dla dobra prosumentów i nie tylko

miecio 301
16-08-2020, 09:14
Mam dwie odrębne umowy ,ale na tych samych warunkach i na te same dane personalne ,, może się to da jakoś polepić :)

Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja

bambolo
16-08-2020, 09:20
Czyli instalacja w domkach letniskowych jest nie opłacalna :(

gawel
16-08-2020, 09:21
Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja

niestety el to nieprawda przynajmniej w PGE

_Grisza_
16-08-2020, 09:50
Witam , Posiadam domek letniskowy na którym planuję założyć panele słoneczne ,,czy prąd którego nie wykorzystam na działce będę mógł wykorzystywać w mieszkaniu osiedlowym ?

@gawel wprowadza w błąd, na dzień dzisiejszy to niemożliwe, nie ma znaczenia jaka spółka dystrybucyjna.

gawel
16-08-2020, 10:15
@gawel wprowadza w błąd, na dzień dzisiejszy to niemożliwe, nie ma znaczenia jaka spółka dystrybucyjna.

Grisza wprowadza w błąd , poproszę o postawę prawną :bye:, niemożliwe bo ty tak mówisz :confused:

vr5
16-08-2020, 11:53
Nie.

Potwierdzam. Syn ma 2 przyłącza:
- Dom w którym mieszka
- Drugie przyłącze, oczywiście również na swoje nazwisko, które pozostało mu z czasów gdy mieszkał u mnie. Tego drugiego nie likwidował po wybudowaniu domu, lecz pozostawił i płacił głównie opłaty stałe, gdyż z własnego prądu korzystał sporadycznie, jak grzebał przy samochodzie (w garażu jest kanał, a garaż w domu nie ma kanału).

Jego instalacja PV w domu nie pokrywa potrzeb na EE - z tej drugiej PV korzystam prawie w całości ja, gdyż na chwilę obecną nie ma możliwości "przenieść" z drugiego magazynu na potrzeby domu w którym mieszka.

Oczywiście mam niezależne przyłącze na siebie.

d7d
16-08-2020, 12:17
Są plany ale kiedy i czy wejdzie w życie to nie wiadomo
https://globenergia.pl/prosument-zbiorowy-w-nowelizacji-oze-czyli-uzytkownik-wirtualnej-elektrowni/

gawel
16-08-2020, 14:17
Potwierdzam. Syn ma 2 przyłącza:
- Dom w którym mieszka
- Drugie przyłącze, oczywiście również na swoje nazwisko, które pozostało mu z czasów gdy mieszkał u mnie. Tego drugiego nie likwidował po wybudowaniu domu, lecz pozostawił i płacił głównie opłaty stałe, gdyż z własnego prądu korzystał sporadycznie, jak grzebał przy samochodzie (w garażu jest kanał, a garaż w domu nie ma kanału).

Jego instalacja PV w domu nie pokrywa potrzeb na EE - z tej drugiej PV korzystam prawie w całości ja, gdyż na chwilę obecną nie ma możliwości "przenieść" z drugiego magazynu na potrzeby domu w którym mieszka.

Oczywiście mam niezależne przyłącze na siebie.

Tak tylko że łaczneie umów i jakieś stworki potworki to sie nie udadzą, w dniu podpisania umowy prosumenckiej poprzednia został rozwiązana i to nie może być inaczej natomiast ta nowa umowa może zawierać kilka punktów poboru produ nie musi być jeden z tym ze w tamach danego sprzedawcy.

vr5
16-08-2020, 17:13
@_Grisza_

Można się spierać z posiadaczami PV u innych dostawców o rozliczanie EE wytworzonej w kilku miejscach, nie mniej jednak nie słyszałem o ani jednym przypadku u naszego Dostawcy - obecnie jest tak jak napisałem.

miecio 301
16-08-2020, 19:09
Czyli instalacja w domkach letniskowych jest nie opłacalna :(
Jezeli używasz ten domek nie tylko letniskowo a także i zimą to może się opłacać, dobierając tak PV aby wyprodukowaną energię zużyć w ciągu 12 m-cy od dnia wprowadzenia do sieci

miecio 301
16-08-2020, 19:33
niestety el to nieprawda przynajmniej w PGE
Gdzie tu nieprawda, jeżeli wyciągasz takie wnioski to wskaż jakiś zapis nawet nie ustawy bo takiej nie ma ale jakieś propozycje rządzących Nawet w PGE gdzie jest i bilansowanie międzyfazowe to wirtualnego prosumenta (dbiorcy) jeszcze nie ma, były takie propozycje, przymiarki i to nie rządu czy ministerstwa ale firmy Ernst & Young która to na zlecenie ministerstwa energii opracowała raport na temat wspierania rozwóju energetyki prosumenckiej. Była tam propozycja zmiany przepisów m.in. w systemie rozliczeń energii eksportowanej przez prosumenta do sieci, a także wprowadzenie modelu energetyki prosumenckiej w ramach tzw. wirtualnego prosumenta i było to dokładnie rok temu. Jeszcze temat bilansowania od 2016 roku nie został rozwiązany, konsultacje były, można było się zapoznać z propozycjami tych największych operatorów i raczej nic lepszego niż jest z tego nie wynikło, może za krótki czas, wybory to dopiero za 3-lata

gawel
16-08-2020, 19:50
Gdzie tu nieprawda, jeżeli wyciągasz takie wnioski to wskaż jakiś zapis nawet nie ustawy bo takiej nie ma ale jakieś propozycje rządzących Nawet w PGE gdzie jest i bilansowanie międzyfazowe to wirtualnego prosumenta (dbiorcy) jeszcze nie ma, były takie propozycje, przymiarki i to nie rządu czy ministerstwa ale firmy Ernst & Young która to na zlecenie ministerstwa energii opracowała raport na temat wspierania rozwóju energetyki prosumenckiej. Była tam propozycja zmiany przepisów m.in. w systemie rozliczeń energii eksportowanej przez prosumenta do sieci, a także wprowadzenie modelu energetyki prosumenckiej w ramach tzw. wirtualnego prosumenta i było to dokładnie rok temu. Jeszcze temat bilansowania od 2016 roku nie został rozwiązany, konsultacje były, można było się zapoznać z propozycjami tych największych operatorów i raczej nic lepszego niż jest z tego nie wynikło, może za krótki czas, wybory to dopiero za 3-lata

Odpowiedź była na pytanie "Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja" Chodziło tu o zawarcie w jednym ZE umowy na kilka adresów (pkt poboru) położnych na terenie tego samego rejonu i opłacanie z tego tytułu jednej faktury, w takiej sytuacji rozliczona jest cała produkcja z pv, takie coś mi zaproponowano w BOK.

Natomiast nie wiem o co z tym wirtualnym prosumentem chodzi jak na razie

_Grisza_
17-08-2020, 12:15
Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.


Subject: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru
To: <[email protected]>

Dzień dobry,
1) Czy możliwe jest zawarcie jednej umowy na sprzedaż energii elektrycznej dla gosp. domowego, w której są dwa punkty poboru (liczniki energii elektrycznej)?
2) Do pierwszego licznika jest przyłączona mikroinstalacja. Czy będę mógł wykorzystać nadwyżkę wyprodukowanej energii na drugim liczniku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

vr5
17-08-2020, 13:47
Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.


Widzisz - nie z każdym da się prowadzić dyskusję. Zdarzyło się, że taki jeden "oblał mnie pomyjami" bez zdania racji, więc go ignoruję.

Co innego, jeśli Ktoś usiłuje "na siłę" udowodnić swoje racje - jeśli jest nie przekonywujący to staram się przerwać dyskusję i już.

_Grisza_
19-08-2020, 09:38
Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.

Subject: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru
To: <[email protected]>
Dzień dobry,
1) Czy możliwe jest zawarcie jednej umowy na sprzedaż energii elektrycznej dla gosp. domowego, w której są dwa punkty poboru (liczniki energii elektrycznej)?
2) Do pierwszego licznika jest przyłączona mikroinstalacja. Czy będę mógł wykorzystać nadwyżkę wyprodukowanej energii na drugim liczniku?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Pytania zadałem równolegle do PGE Obrót, bo to oni zajmują się tak naprawdę rozliczeniami. Poniżej odpowiedź.


Od: Oferta [PGE Obrót S.A.] <[email protected]>
Date: śr., 19 sie 2020, 10:04
Subject: Re: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru

Szanowny Panie,
w imieniu PGE Obrót S.A. informuję, iż nie ma możliwości zawarcia jednej umowy na dwa liczniki w sytuacji, gdy jeden z nich jest licznikiem dwukierunkowym.

W tym przypadku byłyby dwie umowy, dwa różne numery klienta ( prosument jest rozliczany w innym systemie billingowym ) i tylko ten licznik pod który jest podłączona instalacja będzie bilansowany z energi wytworzonej.

Z poważaniem
Małgorzata Bojanowska
T 422 222 222
PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie
35-959 Rzeszów
ul. 8-go Marca 6, skr. poczt. 63


Sami oceńcie ile warte są wpisy użytkownika @gawel, który dodatkowo posądził mnie o wprowadzenie w błąd.


Grisza wprowadza w błąd , poproszę o postawę prawną :bye:, niemożliwe bo ty tak mówisz :confused:

Ps: Swoja drogą, PGE dość szybko odpowiada na mail-e, w Tauronie czeka się na odpowiedź tygodniami.

fazer78
21-01-2023, 07:13
witam
zmieniło się może na lepsze w temacie ?

fotohobby
21-01-2023, 10:49
Nie

humidorek
21-01-2023, 14:42
witam
zmieniło się może na lepsze w temacie ?

W połowie 2024 ma się zmienić, jak wejdą przepisy o prosumentach wirtualnych.

Kaizen
21-01-2023, 15:04
witam
zmieniło się może na lepsze w temacie ?

https://www.prosument.org/home/baza-wiedzy/jak-zostac-prosumentem/spoldzielnie-energetyczne/