PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc z doborem ogrzewania w domku parterowym.



Sailent
16-08-2020, 10:57
Dzień dobry,

buduję dom parterowy 250 m2 (200 m2 użytkowej + graraż).
Projekt miałem robiony indywidualnie.

Do ogrzewania domu został zaprojektowany piec gazowy (21kW) oraz pompa ciepła powietrze-woda(21kw).
Oczywiście do rozprowadzenia ciepła podłogówka na prawie całej powierzchni domu.
W momencie projektowania osoba która mi podpowiadała sugerowała ze w ten sposób koszty ogrzewania będą najniższe itd.

Teraz w momencie wyboru wykonawcy stwierdzają że jest to rozwiązanie nie ekonomiczne i doradzają jedynie pompę ciepła, a ja nie do końca wiem co mam myśleć i zrobić.
Ze względu na piec gazowy w kotłowni ma być wybudowany dodatkowy komin w przypadku samej pompy ciepła taki komin był by już nie potrzebny ale projekt już zatwierdzony i budowa w trakcie realizacji.

asolt
16-08-2020, 11:09
Dzień dobry,

buduję dom parterowy 250 m2 (200 m2 użytkowej + graraż).
Projekt miałem robiony indywidualnie.

Do ogrzewania domu został zaprojektowany piec gazowy (21kW) oraz pompa ciepła powietrze-woda(21kw).
Oczywiście do rozprowadzenia ciepła podłogówka na prawie całej powierzchni domu.
W momencie projektowania osoba która mi podpowiadała sugerowała ze w ten sposób koszty ogrzewania będą najniższe itd.

Teraz w momencie wyboru wykonawcy stwierdzają że jest to rozwiązanie nie ekonomiczne i doradzają jedynie pompę ciepła, a ja nie do końca wiem co mam myśleć i zrobić.
Ze względu na piec gazowy w kotłowni ma być wybudowany dodatkowy komin w przypadku samej pompy ciepła taki komin był by już nie potrzebny ale projekt już zatwierdzony i budowa w trakcie realizacji.

Projekt indywidualny, a obliczenia cieplne gorzej niz złe. Pompa i kocioł o mocy 21 kW?, budujesz dom niezolowany termicznie? Jak taki projekt przeszedł w starostwie?..
Architekt oszukuje, urzednicy nic nie wiedza, a pomocy trzeba szukac na forum. Pomieszanie z poplątaniem. Za co płaciłes architektowi?
Zaraz sie tu odezwą obroncy czci i honoru architektów, ale taka jest prawda.
Wracając do meritum tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC i audyt energetyczny odpowiedzą na Twoje watpliwosci. Wszystko inne to zgadywanie.

Sailent
16-08-2020, 11:12
Projekt indywidualny, a obliczenia cieplne gorzej niz złe. Pompa i kocioł o mocy 21 kW?, budujesz dom niezolowany termicznie? Jak taki projekt przeszedł w starostwie?..
Architekt oszukuje, urzednicy nic nie wiedza, a pomocy trzeba szukac na forum. Pomieszanie z poplątaniem. Za co płaciłes architektowi?
Zaraz sie tu odezwą obroncy czci i honoru architektów, ale taka jest prawda.
Wracając do meritum tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC i audyt energetyczny odpowiedzą na Twoje watpliwosci. Wszystko inne to zgadywanie.

dom budowany z solbetu 24cm
izolacja fundamentów obustronna 20 cm
izolacja podłogi 18 cm
izolacja ścian 25 cm
strop drewniany 30 cm wełny mineralnej w suficie
okna w granicy 0.75uw
do tego rekuperacja

Elfir
16-08-2020, 11:19
Dublowanie dwóch źródeł ciepła świadczy tylko źle o architekcie.
Jak PC, to po co gaz? Jak gaz, to po co PC?

:bash:

Pogadać z architektem, czy rezygnacja z gazu to zmiana nieistotna i niech kierbud wpisze do dziennika budowy.

Z resztą współczesny piec gazowy kondensacyjny lepiej puścić tanio przewodem powietrzno-spalinowym przez ścianę niż budować kominy, bawić się w obróbki blacharskie na dachu i izolowanie by nie przeciekało.

Sailent
16-08-2020, 11:21
Dublowanie dwóch źródeł ciepła świadczy tylko źle o architekcie.
Jak PC, to po co gaz? Jak gaz, to po co PC?

:bash:

Pogadać z architektem, czy rezygnacja z gazu to zmiana nieistotna i niech kierbud wpisze do dziennika budowy.

Z resztą współczesny piec gazowy kondensacyjny lepiej puścić tanio przewodem powietrzno-spalinowym przez ścianę niż budować kominy, bawić się w obróbki blacharskie na dachu i izolowanie by nie przeciekało.

tak tez myślałem ale według projektanta w pomieszczeniu z piecem gazowym musi być wentylacja grawitacyjna

Kaizen
16-08-2020, 11:36
dom budowany z solbetu 24cm
izolacja fundamentów obustronna 20 cm
izolacja podłogi 18 cm
izolacja ścian 25 cm
strop drewniany 30 cm wełny mineralnej w suficie
okna w granicy 0.75uw
do tego rekuperacja

Z tego wychodzi jakie EUco+w? Z 3,5MWh/r co bez PV i PC kosztowałoby z gniazdka z 1,5k zł/r, caymniej?

Kondensat
16-08-2020, 11:39
tak tez myślałem ale według projektanta w pomieszczeniu z piecem gazowym musi być wentylacja grawitacyjna

Nie musi być grawitacyjna,projektant się nie zna.A co przeszkadza kocioł o mocy ok 20kW? jak będzie modulował od niskiej mocy?Tylko żeby nie przekraczał mocy 21kW jeżeli przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę

Sailent
16-08-2020, 11:48
Z tego wychodzi jakie EUco+w? Z 3,5MWh/r co bez PV i PC kosztowałoby z gniazdka z 1,5k zł/r, caymniej?

Według charakterystyki budynku mam
EP 11.66
EUCO+W 27.66
EU cwu 0
EU 27.66
EK 17.77
Htr 113.79
Hve 201.13
Qph 3014.19
Q pw 0

Pytajnick
16-08-2020, 12:22
Dublowanie dwóch źródeł ciepła świadczy tylko źle o architekcie.
Jak PC, to po co gaz? Jak gaz, to po co PC?

.

Nie żebym bronił architekta, ale takie rozwiązania widzę kilkadziesiąt kilometrów dalej na zachód, w byłej DDR. PC, najczęściej monoblok + gaz "bo tak mi firmy robiące modernizację zaproponowały i inni tak mają" U większości piec gazowy chodzi tylko przy okazji wizyty okresowej :D
Podobnie z WM widzianą w Niemczech i w Holandii. Tam wszyscy mieli tłumiki akustyczna a u nas się je montuje na ogół dopiero wtedy, jak WM dokucza.

Architekt kosztów nie ponosi :D

vr5
16-08-2020, 12:22
dom budowany z solbetu 24cm
izolacja fundamentów obustronna 20 cm
izolacja podłogi 18 cm
izolacja ścian 25 cm
strop drewniany 30 cm wełny mineralnej w suficie
okna w granicy 0.75uw
do tego rekuperacja

Wprawdzie mam dom nieco mniejszy (130 m3), ale z pierwszej połowy ubiegłego wieku i dużo gorzej ocieplony i wystarczy PC o mocy 6 kW by nagrzać do 21-23 st.C i to przy grzejnikach!

Nie chciał bym się wypowiadać na temat mocy PC jaka powinna być u Ciebie, bo się za bardzo na tym nie znam, ale taka o mocy 21 kW to chyba gruba przesada.

asolt
16-08-2020, 12:23
Z tego wychodzi jakie EUco+w? Z 3,5MWh/r co bez PV i PC kosztowałoby z gniazdka z 1,5k zł/r, caymniej?

3500 kWh, a dlaczego nie 2500 albo 1500 kWh?. Czy to dom pasywny?. Nawet nie wiadomo jaka to strefa klimatyczna, jakie usytuowanie wzgledem stron swiata a tu wyniki jak do pasywnego.

Kaizen
16-08-2020, 12:35
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360964-Wentyalcja-mechaniczna-z-rekuperacj%C4%85-a-kot%C5%82ownia-na-gaz-i-komin&p=7897863&viewfull=1#post7897863

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365117-Ogrzewanie-kablami-grzewczymi&p=7958605&viewfull=1#post7958605

Sailent
16-08-2020, 12:52
U mnie w projekcie kotłownia nazywa się kotłownia i pewnie dlatego projektant upiera się przy wentylacji grawitacyjnej. A czy zamiast tego komina nie wystarczyła by kratka wywiewna w ścianie ?

Kaizen
16-08-2020, 13:06
3500 kWh, a dlaczego nie 2500 albo 1500 kWh?

Uzasadnienie to samo, co takiego stwierdzenia:



Szaconkowo zapotrzebowanie powinno byc w granicach ok 8000 kWh

Sailent
16-08-2020, 13:09
Jezeli dobrze rozumiem
27.66 kWh/m2 * 250m2 = 6915 kWh ?

pandzik
16-08-2020, 13:17
U mnie w projekcie kotłownia nazywa się kotłownia i pewnie dlatego projektant upiera się przy wentylacji grawitacyjnej. A czy zamiast tego komina nie wystarczyła by kratka wywiewna w ścianie ?

Nie potrzebujesz żadnego kanału wentylacyjnego. Pompę możesz zamontować nawet pod schodami czy w C. gaz wywal. Pompa 12kw wystarczy z nawiązką. Mam 165m2 użytkowej, 22 na scianie, 40 na dachu, 30 w podłodze, 17 okien 0.6-0.76 i od konca lutego nie grzeje. Dom niezamieszkany i nieogrzewany w listopadzie, przy -5 w nocy trzymał 18-19 stopni. Pompa 8kw mono zuzyla w pustym domu od grudnia do konca lutego z 250zł w taniej, temp min 22 stopnie.

Elfir
16-08-2020, 13:18
tak tez myślałem ale według projektanta w pomieszczeniu z piecem gazowym musi być wentylacja grawitacyjna

Masakra - naprawdę współczuje ci architekta, który dyplom chyba zdobył za króla ćwieczka i od tego czasu zamknął się w piwnicy.
Powiem tak - twój architekt to dyletant.

Przepis brzmi:
w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 września 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

A wentylacja mechaniczna z rekuperacją to nie jest wentylacja wyciągowa, ale wyciągowa-nawiewna, zrównoważona.
Wentylacja wyciągowa to wiatraczek w przewodzie grawitacyjnym.

Ja mam tylko rekuperację przy ogrzewaniu gazowym.

Nie będę ci radzić co wybrać PC czy gaz, bo nie wiem jaki masz budżet i zapotrzebowanie na ciepło.
Gaz wychodzi korzystnie jeśli masz przyłącze zaraz przy działce i dom blisko skrzynki gazowej.

Kaizen
16-08-2020, 13:20
Jezeli dobrze rozumiem
27.66 kWh/m2 * 250m2 = 6915 kWh ?

Jak garaż ogrzewany, to tak.
Ale zapytaj liczącego, jakie korzyści energetyczne dała Ci izolacja ścian fundamentowych (idę o zakład, że nie uwzględnił i jakbyś dał 0 to tyle samo kWh by wyszło. Straty na wentylacji przedyskutowane w wątku, który zalinkowałem (pewnie też masz drastycznie zawyżone).

Kondensat
16-08-2020, 13:21
U mnie w projekcie kotłownia nazywa się kotłownia i pewnie dlatego projektant upiera się przy wentylacji grawitacyjnej. A czy zamiast tego komina nie wystarczyła by kratka wywiewna w ścianie ?

By nie wystarczyła,nikt ci tego nie odbierze.Chcąc się pakować w wentylację grawitacyjną w kotłowni musi być komin(ciąg kominowy którego sama kratka przez ścianę nie zapewni) i dostarczone powietrze z zewnątrz a drzwi pomiędzy kotłownią a resztą budynku muszą być szczelne,nie wolno łączyć dwóch rodzajów wentylacji czyli WG z WM innymi słowy albo rybki albo akwarium

asolt
16-08-2020, 13:29
Uzasadnienie to samo, co takiego stwierdzenia:

Akurat w tym przypadku te 8000 kWh byłoby blizsze rzeczywistosci. Pod warunkiem ze jej nie zaklamujemy posiadaniem drukarki 3D, serwerowni i innego energochłonnego wyposazenia które zmienia wartosc zysków (tzw.) bytowych a przez to i zapotrzebowania na ciepło, a ktore nie jest standardowym wyposazeniem domu.

Sailent
16-08-2020, 21:19
Masakra - naprawdę współczuje ci architekta, który dyplom chyba zdobył za króla ćwieczka i od tego czasu zamknął się w piwnicy.
Powiem tak - twój architekt to dyletant.

Przepis brzmi:
w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 września 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

A wentylacja mechaniczna z rekuperacją to nie jest wentylacja wyciągowa, ale wyciągowa-nawiewna, zrównoważona.
Wentylacja wyciągowa to wiatraczek w przewodzie grawitacyjnym.

Ja mam tylko rekuperację przy ogrzewaniu gazowym.

Nie będę ci radzić co wybrać PC czy gaz, bo nie wiem jaki masz budżet i zapotrzebowanie na ciepło.
Gaz wychodzi korzystnie jeśli masz przyłącze zaraz przy działce i dom blisko skrzynki gazowej.

Niestety ustawa która cytujesz została uchylona a nowa z 2002 brzmi:

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo sta∏e,
p∏ynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej
jest zabronione.

Wiec do kotów kondensacyjnych z zamknięta komora spalania nie ma to zastosowania bo te kotły pobierają powietrze z zewnątrz

Elfir
16-08-2020, 23:04
Niestety ustawa która cytujesz została uchylona a nowa z 2002 brzmi:

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo sta∏e,
p∏ynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej
jest zabronione.

Wiec do kotów kondensacyjnych z zamknięta komora spalania nie ma to zastosowania bo te kotły pobierają powietrze z zewnątrz

Sam odpowiedziałeś sobie wiec na to pytanie. Przy kotle pobierającym, z zamknięta komora spalania, powietrze z zewnątrz można robić wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.

Przecież innego kotła niż kondensacyjny i tak nie ma sensu montować, więc w czym widzi problem architekt?
Zmień w projekcie słowo "kotłownia" na "pom. gospodarcze", skoro masz głupiego architekta.

**
Zacytowałeś dokładnie to samo co ja.

Elfir
16-08-2020, 23:06
Nie żebym bronił architekta, ale takie rozwiązania widzę kilkadziesiąt kilometrów dalej na zachód, w byłej DDR.

Bo mieli gaz a rząd dofinansował im PC w ramach programu rezygnacji z paliw kopalnych. To pomontowali sobie dodatkowo PC.
Też bym brała :)

Sailent
17-08-2020, 15:46
Przy okazji wyszła jeszcze jedna sprawa. W domu jest zaprojektowany drugi komin, który ma być wykorzystany do kominka. W pomieszczeniu jest wentylacja mechaniczna a w projekcie pojawiają się 2 szychty wentylacyjne. Architekt mówi że tak musi być ze względu na ten kominek i te szychty maja być z zasuwa i maja być otwierane tylko w przypadku wystąpienia zadymienia.

asolt
17-08-2020, 17:22
...
Ale zapytaj liczącego, jakie korzyści energetyczne dała Ci izolacja ścian fundamentowych (idę o zakład, że nie uwzględnił i jakbyś dał 0 to tyle samo kWh by wyszło. ....

Liczący nie policzy bo nie ma oficjalnie zatwierdzonej metody liczenia tych strat, ale im lepsze ocieplenie sciany fundamentowej tym mniejsze straty styku fundamentu i sciany nosnej co nie podlega zadnej dyskusji.
Zamiast kierowac swoje uwagi do audytorów w sprawie tych strat lepiej by było abys swoją dociekliwosc skierował do odpowiedniego ministerstwa sprawującego nadzór na zagadnieniami metodyki i norm, lub do twórców BD bo przeciez niemozliwym jest aby BD nie uwzglednił tego ocieplenia.

Pytajnick
17-08-2020, 17:36
Bo mieli gaz a rząd dofinansował im PC w ramach programu rezygnacji z paliw kopalnych. To pomontowali sobie dodatkowo PC.
Też bym brała :)

Niezupełnie tak. Gaz mieli, do gotowania. Do ogrzewania w byłej DDR stosowany był i jeszcze jest, brykiet węgla brunatnego. OK 2 lat temu osobiście widziałem u gościa, od którego samochód kupowałem...ale pomińmy ten fakt, kłócący się nieco z idyllicznym obrazkiem Niemiec.
PC montowano jednocześnie z kotłami gazowymi. Może to w ramach bezpieczeństwa, na wypadek powrotu prawdziwej zimy?

asolt
17-08-2020, 17:37
...
Ale zapytaj liczącego, jakie korzyści energetyczne dała Ci izolacja ścian fundamentowych (idę o zakład, że nie uwzględnił i jakbyś dał 0 to tyle samo kWh by wyszło. ....

Liczący nie policzy bo nie ma oficjalnie zatwierdzonej metody liczenia tych strat, ale im lepsze ocieplenie sciany fundamentowej tym mniejsze straty styku fundamentu i sciany nosnej co nie podlega zadnej dyskusji.
Zamiast kierowac swoje uwagi do audytorów w sprawie tych strat lepiej by było abys swoją dociekliwosc skierował do odpowiedniego ministerstwa sprawującego nadzór na zagadnieniami metodyki i norm, lub do twórców BD bo przeciez niemozliwym jest aby BD nie uwzglednił tego ocieplenia.

Pytajnick
17-08-2020, 17:38
Przy okazji wyszła jeszcze jedna sprawa. W domu jest zaprojektowany drugi komin, który ma być wykorzystany do kominka. W pomieszczeniu jest wentylacja mechaniczna a w projekcie pojawiają się 2 szychty wentylacyjne. Architekt mówi że tak musi być ze względu na ten kominek i te szychty maja być z zasuwa i maja być otwierane tylko w przypadku wystąpienia zadymienia.

Qrka...a otwarcie okien i WM nie pomogą w przypadku zadymienia?

Sailent
17-08-2020, 22:36
No z tego co zrozumiałem od architekta to w przypadku kominka takie szychty musza być obowiązkowo ale według mnie to się kłući z tym:

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo sta∏e,
p∏ynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi
powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej
jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje si´ do pomieszczeƒ,
w których zastosowano wentylacj´ nawiewno-wywiewnà zrównowa˝onà lub nadciÊnieniowà.

Kaizen
18-08-2020, 18:16
Architekt mówi że tak musi być ze względu na ten kominek i te szychty maja być z zasuwa i maja być otwierane tylko w przypadku wystąpienia zadymienia.


Nieuk. Nie zna podstawowych przepisów - Rozporządzenie w s prawie WT

§ 148
[...]
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


Co do cytowanego przepisu - minister nawet dla nie rozróżniających wentylacji wywiewnej od rekuperacji (zrównoważonej nawiewno-wywiewnej) dodał dodatkowy punkt w rozporządzeniu, żeby nie było wątpliwości, że przy rekuperacji można palić nawet w otwartym kominku.

Elfir
19-08-2020, 11:21
Sailent - ten kominek ma być otwarty, że architekt kombinuje jak słoń pod górkę?
Bo normalnie powietrze do kominka z zamkniętą komorą spalania doprowadza się kanałem pod podłogą.

Zmień architekta. ten to jakiś archeologiczny zabytek.