PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator - tańsze alternatywy.



rafalt1717
16-08-2020, 14:37
Dzień dobry, poszukuję rekuperatora "tańszego" lub inaczej mniej markowego, który będzie funkcjonował bezawaryjnie. Proszę uważnie przeczytać poniższe informacje.

Zapotrzebowanie z projektu to 265m3/h.
Kieruje się bardzie ku rekuperatorowi 400, tak aby pracował sobie na niższych obrotach - mniejszy pobór energii oraz cichsza praca.

Rekuperator ma stanąć na poddaszu w pomieszczeniu ocieplonym - od zewnątrz 20cm styro, dach 20cm wełny, strop od garażu 10cm styro.

Znalazłem taką alternatywe:
O3OZON ABP-450/200 jon16 PRZECIWPRĄDOWA

- wymiennik rec air rc 160
- wentylatory EC EBM papst
- by pass automatyczny
- rozmrażanie wymiennika jest chyba pasywne, zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatora po stronie nawiewnej, ale nie jestem pewien, proszę sprostować jeżeli źle piszę
- sterownik + możliwość wifi

Więcej o tym reku dostępne na stronie producenta, koszt 5400 zł (w tej cenie uważam sensowne podzespoły) - to moja wizja.

Droższą alternatywą proponowaną przez instalatora jest thessla green air pack 4 400h - koszt 9500 zł. Wyposażony w system CF, sterownik air++ i możliwość wywiewu z łazienek po doprowadzeniu skrętki

Może przebolałbym koszt tej thessli, ale zdecydowanie wolałbym przeznaczyć te pieniądze na coś innego jeżeli tańszy rekuperator spełni podstawowe funkcje i w zamian za to dołożyć klimatyzację.
Różnica to 4100 zł na centrali, ponieważ koszt rozłożenia kanałów się nie zmienia.

Czytałem kilka wątków na różnych grupach, forach i często zamiast doradztwa są to przepychanki 2/3 osób kto ma racje.

Co sądzicie? Może są inne "budżetowe" rekuperatory, które dają radę? :)

Cenna pomoc i wrażenia osób, które bezpośrednio użytkują.

Proszę o doradztwo

plamiak
16-08-2020, 18:27
Mitsu Lossnay - jak najbardziej markowy.

rafalt1717
19-08-2020, 19:14
Nikt więcej nic nie doradzi?

Owczar
19-08-2020, 21:58
Ciężko cokolwiek doradzić. Opinie o wszystkich centralach znajdziesz na forum. Czy warto dopłacić do thessli? Nie odpowiem choc sam kupiłem i jestem zadowolony. Ale to tak jakby ktoś pytał czy brać toyotę czy dopłacić do Lexusa? W końcu oba auta jeżdżą...
Jeśli wady tego tańszego są akceptowalne, to czemu nie.

vietcong
19-08-2020, 23:15
Sprawdź Wanasa