PDA

Zobacz pełną wersję : dach "na membranie: - jaka grubość wełny między belki 18 cm



Ride_1981
16-08-2020, 22:37
Drodzy forumowicze,

Na samym początku chciałem się uprzejmie przywitać. Do tej pory nie miałem potrzeby pisania na forum - wystarczyło przeglądanie wątków i szukanie odpowiedzi.

Budowa szła w miarę sprawnie aż do chwili obecnej, kiedy sprawa stoi na przysłowiowym ostrzu noża i grozi również sporą awanturą rodzinną :) Dlatego wasza pomoc może okazać się niezbędna.

Do rzeczy:

Projekt domu "Diona Bis", nie zmieniliśmy praktycznie nic (tylko wydłuzyliśmy lekko garaż). Dach dwuspadowy , dachówka ceramiczna i membrana Tyvek Pro.
Grubość krokwi 18 cm.

I tu naprawdę ważne pytanie (i zaraz wyjaśnię też dlaczego) jaką dać grubość wełny. Generalnie na chwilę obecną jest plan 25 cm - 15 cm w krokwie i 10 na nie. (do tego jeszcze pewnie pójdzie 30 cm na sufit, bo poddasza nie mamy po co ocieplać)

Ale.... czy naprawdę musimy zostawiać te 2-3 cm na cyrkulację powietrzną, czy może dac 18 cm między krokwie jednak przy takiej membranie ?

na krokwię więcej niż 10 cm nie położę, bo naprawdę zależy mi ogromnie, żeby zabrać jak namniej "wysokości skośnej" z uwagi choćby na łóżko, czy nawet ubikację, która stoi blisko skosu (a ja mam 194 cm :D).

Decyzję muszę podjąć w miarę szybko - w tym tygodniu - bo musze zamówić wełnę (Isover czy ROckwool ? a moż eKnauf ? Tu też trwa bitwa :) ) .

Będe niezwykle wdzieczny za wszelkie rady i sugestie.

e_nygma
18-08-2020, 20:37
Pełne deskowanie dachu czy łaty i kontrłaty?
jak pełne to musi być dylatacja, choć zaleca się dać dylatację dla wełny nawet jak nie ma pełnego dskowania.

Myślałeś o pianie PUR ? ja tak będę ocieplał dach , bezpośrednio na membranę daje się pianę PUR OK, przy deskowaniu ZK
nie trzeba dawać folii paroizolacyjnej bo piana OK "oddycha"
tak przynajmniej w reklamach :)

Robinson74
18-08-2020, 20:43
Hehe, piana oddycha i lubi chłonąć parę wodną?

e_nygma
18-08-2020, 22:23
Hehe, piana oddycha i lubi chłonąć parę wodną?

poczytaj chocćby tutaj , ale jest więcej stron z opisami i parametrami a później się wyśmiewaj
https://domszytynamiare.pl/pl/a/pianka-fakty-mity i tutaj lepier opisane różnice
https://cels.pl/ocieplanie-pianka-zamknieto-i-otwartokomorkowa-poznaj-roznice/

Wnieś coś merytorycznego do tematu

Robinson74
18-08-2020, 23:11
Uważaj na te reklamy.

Ride_1981, nie radzę stosować tego wynalazku, o którym pisze przedmówca. Poważni ludzie ostrzegają przed gniciem drewna i przemarzaniem po zastosowaniu takiej pianki i szczelnego poszycia drewnianego na pochyłych dachach poddaszy.
Pisząc "poważni ludzie" mam na myśli osoby z kręgu naukowców i ekspertów budowlanych, którzy wykonują odpowiednie obliczenia.
Zapewne uszkodzeń nie zauważy się w ciągu roku czy dwóch, ale dopiero po wygaśnięciu gwarancji na dom. :)

Ciekawe, czy polecający to natryskowe badziewie jest w stanie podać wiarygodne parametry fizyczne tych pianek zamiast bełkotu reklamowego.
Czekamy.

Ride_1981
19-08-2020, 11:00
Nad pianą myślałem ale ostatecznie zostaję przy wełnie - najpewniej rockwool 0,035

obrzydliwy
19-08-2020, 11:22
Uważaj na te reklamy.

Ride_1981, nie radzę stosować tego wynalazku, o którym pisze przedmówca. Poważni ludzie ostrzegają przed gniciem drewna i przemarzaniem po zastosowaniu takiej pianki i szczelnego poszycia drewnianego na pochyłych dachach poddaszy.
Pisząc "poważni ludzie" mam na myśli osoby z kręgu naukowców i ekspertów budowlanych, którzy wykonują odpowiednie obliczenia.
Zapewne uszkodzeń nie zauważy się w ciągu roku czy dwóch, ale dopiero po wygaśnięciu gwarancji na dom. :)

Ciekawe, czy polecający to natryskowe badziewie jest w stanie podać wiarygodne parametry fizyczne tych pianek zamiast bełkotu reklamowego.
Czekamy.

Pomału. Zaintrygowałeś mnie. Proszę o jakiś link potwierdzający teorie twoich "poważnych ludzi". Chodzi mi o piankę OK zastosowaną na membranę.

Robinson74
19-08-2020, 11:43
Baza Doradztwa Budowlanego - Jerzy Bogdan Zembrowski
https://www.bdb.com.pl/porady-budowlane-stosowanie-pianki-poliuretanowej-natryskiwanej-do-ocieplania-b308-t720 - temat jest odpłatny. No cóż, wiedza kosztuje.
Autor podaje tam pewne rozwiązania umożliwiające zastosowanie tego "wynalazku" bez szkody dla budynku (czyli zgodnie z prawami fizyki), ale wymaga to sporo dodatkowej roboty.

obrzydliwy
19-08-2020, 11:52
Z tego co widzę temat dotyczy natrysku na pełne deskowanie, lub osb. Czy masz wiedzę jak wygląda sprawa z pianką na membranie ? Nie ukrywam że jestem prawie zdecydowany na to rozwiązanie.

Robinson74
19-08-2020, 11:54
Niestety nie zgłębiałem nigdy tego tematu, a na temat o tym natryskiwaniu trafiłem przypadkowo.
Bez deskowania prawdopodobnie masz szansę na bardziej poprawne wykonanie pod względem zjawisk fizycznych.