PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła czy promiennik podczerwieni.



Maly7485
18-08-2020, 15:52
Witam, mam pytanie odnośnie ogrzewania domu (parterówka - powierzchnia grzewcza ok 150m).
Zastanawiałem się nad opcja pompy ciepła albo promiennikami podczerwieni W internecie zdania są dość mocno podzielone ale posty są z lat 2014-2018
a zastanawiam się jak to wygląda w 2020 roku, na allegro i stronach z promiennikami piszą, że super ekologiczne tanie i małe rachunki jednak nie wiem jak to wygląda naprawdę, a wiadomo że producent zawsze będzie zachwalał swój produkt.
Tyle że jeżeli technologia promienników i to co zachwalają producenci jest prawdą to bardzo dobrze się opłaca.
z tego co wyczytałem na niektórych stronach to opłaty prądu za promienniki + bojler z grzałka są praktycznie takie same jak za pompę ciepła.
A koszt pompy i podłogówki jest kilka razy większy, niż promienników i bojlera.

Może ktoś się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie tych promienników albo poradzić co jest lepsze ? :)

plamiak
18-08-2020, 16:20
W 2020 roku fizyka jest taka sama jak w latach 2014-2018. Marketing też.

Maly7485
18-08-2020, 16:51
technologia jest nowsza polecają jakieś nowe promienniki które są jeszcze lepsze itd.

gawel
18-08-2020, 17:05
Witam, mam pytanie odnośnie ogrzewania domu (parterówka - powierzchnia grzewcza ok 150m).
Zastanawiałem się nad opcja pompy ciepła albo promiennikami podczerwieni W internecie zdania są dość mocno podzielone ale posty są z lat 2014-2018
a zastanawiam się jak to wygląda w 2020 roku, na allegro i stronach z promiennikami piszą, że super ekologiczne tanie i małe rachunki jednak nie wiem jak to wygląda naprawdę, a wiadomo że producent zawsze będzie zachwalał swój produkt.
Tyle że jeżeli technologia promienników i to co zachwalają producenci jest prawdą to bardzo dobrze się opłaca.
z tego co wyczytałem na niektórych stronach to opłaty prądu za promienniki + bojler z grzałka są praktycznie takie same jak za pompę ciepła.
A koszt pompy i podłogówki jest kilka razy większy, niż promienników i bojlera.

Może ktoś się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie tych promienników albo poradzić co jest lepsze ? :)

Po pierwsze muszę Cię pochwalić za rozsądne podejście do ogrzewania domu i rezygnację z drogich XIX wiecznych centralnych wodnych układów grzewczych. Nikt jeszcze nie podał odpowiedzi jakiejkolwiek na moje wielokrotne pytanie; jaki jest sens ogrzewania prądem wody aby ogrzewać powietrze ??. Atutem promienników jest ich idealna sterowalność i powoduje ona kilkuprocentowe oszczędności w zużyciu prądu przez inne rodzaje urządzeń grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne daje możliwość wykorzystania różnych urządzeń grzewczych, podłogówki, konwektory elektryczne, klimatyzatory z funkcją ogrzewania, drabinki grzejne, no i promienniki z tym że najbardziej sprawdzają się one w wysokich pomieszczeniach np z antresolą itp.


Ilośc kwh jaką trzeba zużyć w celu nagrzania jest taka sama kwestia jaki będzie komfort i jak drogim urządzeniem tę energię dostarczymy.

Maly7485
18-08-2020, 17:49
Ilośc kwh jaką trzeba zużyć w celu nagrzania jest taka sama kwestia jaki będzie komfort i jak drogim urządzeniem tę energię dostarczymy.

No tak tylko czy dostarczenie energii do pokoju powiedzmy 45m (salon z jadalnia) pompą ciepła nie będzie tańsze niż promiennikiem gdzie promienniki by musiały być 2 z tego co poczytałem w opisie jeden 1200W drugi 1000W żeby to nagrzać.
Jak dają rade promienniki w zimę gdy na dworze jest -20 stopni (sciana silka, 20cm ocieplenie) i czy wtedy koszta nie wzrosną kilkakrotnie w porównaniu do pompy
Też natrafiłem na komentarze że oddalimy się kawałek od promiennika i odczuwalny jest chłód , czyli słabo rozprzestrzenia ciepło w pomieszczeniu.

i czy lepiej dlatego inwestować w pompę + podłogówkę choć koszt jest z 5-6 razy większy i nie bać się o rachunki i o wydajność czy np. ktoś stosuje to w domu i nie ma problemu z ogrzaniem i rachunki nie są wysokie. Jak dobrze pamiętam zapotrzebowanie według projektu było ok 12kW na ogrzanie.

gawel
18-08-2020, 18:07
No tak tylko czy dostarczenie energii do pokoju powiedzmy 45m (salon z jadalnia) pompą ciepła nie będzie tańsze niż promiennikiem gdzie promienniki by musiały być 2 z tego co poczytałem w opisie jeden 1200W drugi 1000W żeby to nagrzać.
Jak dają rade promienniki w zimę gdy na dworze jest -20 stopni (sciana silka, 20cm ocieplenie) i czy wtedy koszta nie wzrosną kilkakrotnie w porównaniu do pompy
Też natrafiłem na komentarze że oddalimy się kawałek od promiennika i odczuwalny jest chłód , czyli słabo rozprzestrzenia ciepło w pomieszczeniu.

i czy lepiej dlatego inwestować w pompę + podłogówkę choć koszt jest z 5-6 razy większy i nie bać się o rachunki i o wydajność czy np. ktoś stosuje to w domu i nie ma problemu z ogrzaniem i rachunki nie są wysokie. Jak dobrze pamiętam zapotrzebowanie według projektu było ok 12kW na ogrzanie.

Można salon nagrzać klimatyzatorem, u mnie jak na razie daje rade powierzchnia ok 65 m2 parter, kulibob grzał 150m2

Polecić ci moge konwektory, promienniki są do warsztatów samochodowych i kościołów tam gdzie masz duże kubatury i nie opłaca się ogrzewać konwekcyjnie.

Co ma na celu budowa ścian z silki? Pytam niezłosliwie dlaczego akurat to?

adam_mk
18-08-2020, 18:14
Akumulacyjność.
Zimne latem i ciepłe zimą to jest.
To sztuczny piaskowiec.

Grzałka grzeje 1 do 1.
Pompa ciepła ma COP - a to oznacza tańsze grzanie.
W bardzo akumulacyjnym domu - nawet tylko w taniej taryfie. Czyli jeszcze taniej.

Adam M.

Kaizen
18-08-2020, 18:30
technologia jest nowsza polecają jakieś nowe promienniki które są jeszcze lepsze itd.

COPu nie zmienią. Kwoka, którą moja babcia dogrzewała kurczaki pół wieku temu to ta sama technologia, ten sam COP i ten sam koszt ogrzewania, co super hiper naj współczesne promienniki. Ładniej wyglądają i to wszystko.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360604-czy-ma-kto%C5%9B-domek-ogrzewany-matami-foliami-na-podczerwie%C5%84-w-okolicach-Bielska-Bia%C5%82ej&p=7890197&highlight=promiennik#post7890197

Panele nie mają sensu w domu mieszkalnym dlatego, że kosztują drogo w porównaniu do kabli czy systemie na kotle elektrycznym i przez brak akumulacji kosztują też drogo w używaniu.

Koszt podłogówki nie jest 5-6x większy, bo panele są dla naiwnych i zdzierają na nich krocie. Najtańszy jaki znalazłem to taki (https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/promienniki-podczerwieni/promiennik-podczerwieni-411001/). A ich wadą jest też to, że trzeba je równomiernie porozmieszczać - więc nawet w małym domu trzeba z 10 albo i więcej..

kulibob
18-08-2020, 18:53
Można salon nagrzać klimatyzatorem, u mnie jak na razie daje rade powierzchnia ok 65 m2 parter, kulibob grzał 150m2



To trochę naginanie rzeczywistości również chodzła podłogówka dla komfortu i był problem z dystrybucją ciepła na górę było tam nieco chłodniej niż zakładałem.

W tym sezonie już dwie klimy będą i wodna podłogówka o mocy 3kW aby utrzymywać zadaną temperaturę powierzchowni podłogi plus 1kw farelka łazienkowa odpalana na czas kąpieli

Jestem zwolennikiem dużej akumulacji. Akumulacja dobrze stabilizuję tmperaturę latem i zimą oraz umożliwia lepsze wykorzystanie taniej taryfy.

kulibob
18-08-2020, 18:58
Nikt jeszcze nie podał odpowiedzi jakiejkolwiek na moje wielokrotne pytanie; jaki jest sens ogrzewania prądem wody aby ogrzewać powietrze ??.
.

-Akumulacja ciepła w płycie budynku lub buforze
-bezpieczeństwo energetyczne podłączysz wszystko
-łatwiejsze hybrydowe grzanie jak ktoś lubi DIY , wspomaganie CO solarami, grzałka pod PV ze śmietnika. Chłodzenie podłogi przez DZ PC lub GGWC.
Sam chciałem dorobić chłodzenie pasywne ale kolejny wymiennik itp odpuściłem. może kiedyś

gawel
18-08-2020, 20:21
-Akumulacja ciepła w płycie budynku lub buforze
-bezpieczeństwo energetyczne podłączysz wszystko
-łatwiejsze hybrydowe grzanie jak ktoś lubi DIY , wspomaganie CO solarami, grzałka pod PV ze śmietnika. Chłodzenie podłogi przez DZ PC lub GGWC.
Sam chciałem dorobić chłodzenie pasywne ale kolejny wymiennik itp odpuściłem. może kiedyś

:popcorn:

klaudiusz_x
18-08-2020, 23:21
Grzanie czystym prądem w tej samej cenie, co prądem z COP z pompy ciepła przez wodną podłogówkę.
Dobra ściema.

pandzik
19-08-2020, 00:29
Grzanie czystym prądem w tej samej cenie, co prądem z COP z pompy ciepła przez wodną podłogówkę.
Dobra ściema.

Wszystko przez legendarną akumulacyjnośc promienników...

gawel
19-08-2020, 07:35
Grzanie czystym prądem w tej samej cenie, co prądem z COP z pompy ciepła przez wodną podłogówkę.
Dobra ściema.

Niekoniecznie, A co z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi?

Przy grzejnikach elektrycznych koszt ok 2000 zł
Przy Pc podłogówka 20 000+ PC 20 000+ przeglądy Pc przez 15 lat 5000= 45 000

Ile prądu z COP=1 kupisz za 43 000? Przy taryfie g12w w PGE możesz kupić za to prąd do grzejników na ok 20 lat . Po tym czasie po PC nie będzie już śladu tzreba będzie wymienić lub wyremontować po 15-20 latach. Węc wywalenie mnóstwa pieniędzy po to aby niby mieć niskie rachunki jest totalną głupotą. A przecież do PC też potrzebujesz prąd.


Jeżeli natomiast PC ma być do domu remontowanego gdzie już jest CO to warto to rozważyć jeżeli jest w dobrym stanie.

cactus
19-08-2020, 08:04
Niekoniecznie, A co z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi?

Przy grzejnikach elektrycznych koszt ok 2000 zł
Przy Pc podłogówka 20 000+ PC 20 000+ przeglądy Pc przez 15 lat 5000= 45 000

Za 2tyś zrobisz pełną instalacje grzewczą? Nie ściemniaj. Moj kumpel za dobry elektryczny piecyk dał ponad 6tyś, do tego prawie 8tyś za zbiorniki buforowe (ma starszy dom). Jak nie masz bufora to grzejesz w drogiej taryfie, na razie 70gr/ KWh, za chwilę bedzie ponad 1zl jesli dalej będziemy finansować kopalnie.
Promienniki też założysz za 2tyś? Nawet ci tego nie powieszą za tyle.
Jak ktoś ma mały nowy dom to może grzać kablami i tylko wtedy. Przy wiekszych domkach lub mniej docieplonych to tylko PC lub gaz.


Ile prądu z COP=1 kupisz za 43 000? Przy taryfie g12w w PGE możesz kupić za to prąd do grzejników na ok 20 lat . .

Za PC dałem 27tyś wliczając pełną "kotlownie" plus podlogowka na 100m2. Gwaranacja na 5lat i darmowe przeglądy przez 5lat, potem nie są obowiązkowe. Dwa lata temu koszt ogrzania przez cala zimę to 650zł, w tym roku 750zł. Tyle bedziesz płacił za elektryczne w miesiąc lub półtora jesli masz dobrze ocieplony.

cactus
19-08-2020, 08:06
del

gawel
19-08-2020, 08:27
Za 2tyś zrobisz pełną instalacje grzewczą? Nie ściemniaj. Moj kumpel za dobry elektryczny piecyk dał ponad 6tyś, do tego prawie 8tyś za zbiorniki buforowe (ma starszy dom). Jak nie masz bufora to grzejesz w drogiej taryfie, na razie 70gr/ KWh, za chwilę bedzie ponad 1zl jesli dalej będziemy finansować kopalnie.
Promienniki też założysz za 2tyś? Nawet ci tego nie powieszą za tyle.
Jak ktoś ma mały nowy dom to może grzać kablami i tylko wtedy. Przy wiekszych domkach lub mniej docieplonych to tylko PC lub gaz.


Za PC dałem 27tyś wliczając pełną "kotlownie" plus podlogowka na 100m2. Gwaranacja na 5lat i darmowe przeglądy przez 5lat, potem nie są obowiązkowe. Dwa lata temu koszt ogrzania przez cala zimę to 650zł, w tym roku 750zł. Tyle bedziesz płacił za elektryczne w miesiąc lub półtora jesli masz dobrze ocieplony.

To są wypowiedzi nie polegające na prawdzie posiadam 17 letnie doświadczenie w utrzymaniu domu ogrzewanego elektrycznie i nic z ww, treści nie jest prawdziwe. Można kupić ogrzewanie w tej cenie i to renomowanego producenta.


Współczuję rozrzutnego i nierozgarniętego kolegi, promienniki są dedykowane do wysokich pomieszczeń o czym wspomniałem powyżej, nie mieszkam w warsztacie samochodowym ani kościele więc nie mam promienników, proponuje zostawienie ich w spokoju.


Niestety nie mieszkam na prowincji i ceny są usług oraz PC są u mnie zdecydowanie wyższe.

Za ogrzewanie płaciłem rocznie ok 2 tys ok 285 złx7 misięcy. Obecnie to się zmieni gdyż raz że zainstalowałem PV a dwa będę ogrzewał dom pc powietrzną, napisze jak to wyjdzie kosztowo ale dopiero w styczniu po połowie sezonu grzewczego.

Jak już 100 razy pisałem uważam że nie ma sensu zakąldania wodych instalacji gzrewczych w nowych domach bo wiele lat bez tego sie obchodze i jest na prawde super (w co nikt nie wierzy no prawie) natomaist jak juz ktoś ma centralne wodne nawet grzejnikowe i sprawne to pc jest super z tym ze bym chyba Karola zamówił z Klimatyzacjakatowice on ma super PC zrobione z klimy.

byq84
19-08-2020, 08:55
a ja uważam że wodna podłogówka jest ok, zawsze mogę zmienić źródło ciepła w przypadku szaleństw naszego rządu.
Przy kablach w wylewce zostaje Tobie tylko prąd który z roku na rok rośnie.

gawel
19-08-2020, 09:09
a ja uważam że wodna podłogówka jest ok, zawsze mogę zmienić źródło ciepła w przypadku szaleństw naszego rządu.
Przy kablach w wylewce zostaje Tobie tylko prąd który z roku na rok rośnie.

Niech rośnie mam PV :wiggle:

Nie mam kabli w wylewce, tylko w matę grzewczą w jednej łazience. I na jakie to źródło zamienisz jakie? paliwa kopalne łącznie z gazem są w odwrocie, pozostaje pc lub grzałka. Dla mnie to durny argument. Może kupię 5ha ziemi i zasieję owies bo jak rząd podniesie ceny paliw to będę jeżdxił konno. To jest podobnie wartościowy argument. Poza tym nie bierzesz pod wzgląd zmian klimatu, bo ogrzewanie nie jest już głównym pozeraczem energii i w dobrze ocieplonym domu przy co najmniej 4 osobach cwu zużyje więcej energii niż ogzrewanie domu, poza tym są coraz nowsze i tańsze źródla ciepła lyb darmowej energii jak np pv, przewracają pomału rynek grzewczy bo dają coś za darmo, żaden kocioł czy pc nie działa za darmo a PV już tak i mozesz mieć cwu i ogzrewanie za darmo nawet grzejnikami elektrycznymi.

byq84
19-08-2020, 10:01
o ile pamętam nasze poprzednie dyskusję na temat ceny kWh to ogrzewanie prądem dalej jest 2 x droższe dla mojego domu niż gazem.
A jeśli chodzi o PV to jeszcze nie założyłem, bo przy rachunkach 300 zła na 2 mce nie widzę sensu, jestem ciekaw wydajnośći PV po 10-15 latach, bo w tej chwili nie masz PV nie istniejesz :) taka moda :)
Na co zmienie ogrzewanie w przyszłości? nie wiem może PC, może wymyślą coś nowego w końcu świat idzie do przodu :)

gawel
19-08-2020, 10:15
o ile pamętam nasze poprzednie dyskusję na temat ceny kWh to ogrzewanie prądem dalej jest 2 x droższe dla mojego domu niż gazem.
A jeśli chodzi o PV to jeszcze nie założyłem, bo przy rachunkach 300 zła na 2 mce nie widzę sensu, jestem ciekaw wydajnośći PV po 10-15 latach, bo w tej chwili nie masz PV nie istniejesz :) taka moda :)
Na co zmienie ogrzewanie w przyszłości? nie wiem może PC, może wymyślą coś nowego w końcu świat idzie do przodu :)

porównywanie samych kosztów eksploatacyjnych jest niemiarodajne w przypadku prądu i gazu, Ostatnio badano najstarszą w Europie chyba w Holandii instalację PV po 35 latach i wnioski były bardzo pozytywne, Obecne instalacje mają żywotność o wiele większą bo uzysk gwarantowany na 25 lat, mając parawie 50 to powiem szczerze ze mam to w dupie co bedzie potem z resztą zapewne za kilka lat zmienie te PV na wydajniejsze za 2 tysia. Wsztystko tanieje pierwszy niby płaski telewizor w 1996 roku kosztował 24000 i to było 20 moich pensji obecnie moge kupić lepszych tv co najmnie kilka za jedną pensję. A le wtedy wydawało sie to niemożliwe.

klaudiusz_x
19-08-2020, 10:34
natomaist jak juz ktoś ma centralne wodne nawet grzejnikowe i sprawne to pc jest super z tym ze bym chyba Karola zamówił z Klimatyzacjakatowice on ma super PC zrobione z klimy.

Już nie składa takich pomp.
U mnie ten sezon grzania to 4 tys kWh, czyli 1000 zł czystym prądem. Pompą grzeję od 30 marca dopiero i do końca sezonu zjadła 83 kWh.
Cała podłogówka z kotłem elektrycznym kosztowała mnie 6 tys zł na 125m2.
Teraz dołożyłem tanią pompę pw, bo od sierpnia prąd w taniej o 20% w górę i kolejne tyle od października wedle zapowiedzi.

gawel
19-08-2020, 11:09
Już nie składa takich pomp.
U mnie ten sezon grzania to 4 tys kWh, czyli 1000 zł czystym prądem. Pompą grzeję od 30 marca dopiero i do końca sezonu zjadła 83 kWh.
Cała podłogówka z kotłem elektrycznym kosztowała mnie 6 tys zł na 125m2.
Teraz dołożyłem tanią pompę pw, bo od sierpnia prąd w taniej o 20% w górę i kolejne tyle od października wedle zapowiedzi.

Gratulacje tanio masz to zainstalowane, co do podwyżek to dopiero od 1 stycznia 2021. A może zamiast PC po prostu Pv ?Zużycie masz umiarkowane

kulibob
19-08-2020, 12:53
Niech rośnie mam PV :wiggle:

Nie mam kabli w wylewce, tylko w matę grzewczą w jednej łazience. I na jakie to źródło zamienisz jakie? paliwa kopalne łącznie z gazem są w odwrocie, pozostaje pc lub grzałka. Dla mnie to durny argument. Może kupię 5ha ziemi i zasieję owies bo jak rząd podniesie ceny paliw to będę jeżdxił konno. To jest podobnie wartościowy argument. Poza tym nie bierzesz pod wzgląd zmian klimatu, bo ogrzewanie nie jest już głównym pozeraczem energii i w dobrze ocieplonym domu przy co najmniej 4 osobach cwu zużyje więcej energii niż ogzrewanie domu, poza tym są coraz nowsze i tańsze źródla ciepła lyb darmowej energii jak np pv, przewracają pomału rynek grzewczy bo dają coś za darmo, żaden kocioł czy pc nie działa za darmo a PV już tak i mozesz mieć cwu i ogzrewanie za darmo nawet grzejnikami elektrycznymi.

PV jest mocno nie stabilne ponieważ nie zależy od ciebie tylko od Rządu.
Można dowalać ołaty stałe do woli dla prosumentów

kulibob
19-08-2020, 12:54
o ile pamętam nasze poprzednie dyskusję na temat ceny kWh to ogrzewanie prądem dalej jest 2 x droższe dla mojego domu niż gazem.
A jeśli chodzi o PV to jeszcze nie założyłem, bo przy rachunkach 300 zła na 2 mce nie widzę sensu, jestem ciekaw wydajnośći PV po 10-15 latach, bo w tej chwili nie masz PV nie istniejesz :) taka moda :)
Na co zmienie ogrzewanie w przyszłości? nie wiem może PC, może wymyślą coś nowego w końcu świat idzie do przodu :)

Niema znaczenia wydajność za 10-15 lat liczy sie czas zwrotu i musi być jak najszybszy. Nikt chyba nie planuje zwrotu na aż 10 lat
A wydajność po 10 latach nie powinna być niższa niż ok 90%

klaudiusz_x
19-08-2020, 13:00
PV jest mocno nie stabilne ponieważ nie zależy od ciebie tylko od Rządu.
Można dowalać ołaty stałe do woli dla prosumentów
Rok temu podawali że dołożą 6zl od każdego kWp miesięcznie.
Do tego opłata mocowa, podobno także dla pv za dystrybucję.
Zobaczymy w październiku.

klaudiusz_x
19-08-2020, 13:10
Pole do popisu mają. Można dowalić do pv opłaty za energię bierną. Wtedy może się okazać, że albo dołoży się dodatkowe kondensatory/dławiki, albo taniej będzie się odłączyć, ale to nie jest takie proste, bo umowy.

Maly7485
19-08-2020, 15:49
Dostałem jeszcze dziś ofertę o podgrzewaniu klimatyzatorami +maty grzewcze w łazienkach
uzywa ktoś tego jak wychodzi wydajność wraz z rachunkami ?

Pytajnick
19-08-2020, 15:50
porównywanie samych kosztów eksploatacyjnych jest niemiarodajne w przypadku prądu i gazu, Ostatnio badano najstarszą w Europie chyba w Holandii instalację PV po 35 latach i wnioski były bardzo pozytywne, Obecne instalacje mają żywotność o wiele większą bo uzysk gwarantowany na 25 lat, mając parawie 50 to powiem szczerze ze mam to w dupie co bedzie potem z resztą zapewne za kilka lat zmienie te PV na wydajniejsze za 2 tysia. Wsztystko tanieje pierwszy niby płaski telewizor w 1996 roku kosztował 24000 i to było 20 moich pensji obecnie moge kupić lepszych tv co najmnie kilka za jedną pensję. A le wtedy wydawało sie to niemożliwe.

To ile kosztował Twój system CO + CWU począwszy od grzejników Atlantic, matę, klimę, PC do CWU i PV nie uwzględniając dotacji ?

gawel
19-08-2020, 16:37
Pole do popisu mają. Można dowalić do pv opłaty za energię bierną. Wtedy może się okazać, że albo dołoży się dodatkowe kondensatory/dławiki, albo taniej będzie się odłączyć, ale to nie jest takie proste, bo umowy.

wyłaczasz DC wyłącznikiem i masz wyłączona produkcję, do sieci przekazujesz zero i masz normalne koszty jak w zwykłej umowie nieprosumenckiej.

kulibob
19-08-2020, 16:39
To ile kosztował Twój system CO + CWU począwszy od grzejników Atlantic, matę, klimę, PC do CWU i PV nie uwzględniając dotacji ?

A dlaczego ma nie uwzględniać dotacji? Gdyby ich nie było to pewnie nie założyłby PC CWU czy PV bo zwrot leci na ryj

kulibob
19-08-2020, 16:40
wyłaczasz DC wyłącznikiem i masz wyłączona produkcję, do sieci przekazujesz zero i masz normalne koszty jak w zwykłej umowie nieprosumenckiej.

Sprzdajesz falownik. Rozbijasz PV na dwa stringi na dwie grzałki i bufor.

gawel
19-08-2020, 16:53
To ile kosztował Twój system CO + CWU począwszy od grzejników Atlantic, matę, klimę, PC do CWU i PV nie uwzględniając dotacji ?

Już piszę
6x grzejników atlantic f18 - 1200 zł
2 drabinki z grzałkami +borygo 340 zł
mata grzejna do dolnej łazienki 300 zł
klimatyzacja 2300
pc cwu 2400 (bez datacji 4500)
PV 10200 (bez dotacji 17800)

Razem z dotacjami 16740 (bez dotacji 26440)

Z tym że jedna uwaga przez 14 lat nie było pc cwu, klimy i pv i wtedy koszt inwestycji był 2500 (z bojlerem 100 l atlantic) zużycie roczne prądu było wtedy 9 MWh/rok
po zainstalowaniu pc cwu zużycie spadło o 2,5 MWh/ rok do ok 6,5 MWh;

Klime założyłem w tym roku i ma to obniżyć zużycie prądu o kolejne co najmniej 2 MWh/rok do ok 4-4,4 MWh/rok

Początkowo tego nie planowałem i zwrot PV miał nastąpić po 3,5 roku z rachunkiem finalnym za prąd na poziomie 200 zł/ miesiąc;
Natomiast zastosowanie klimy wydluży okres zwrotu do 5 lat ale rachunek finalny za prąd +opłta stała 12,20/msc wyniesie ok 100 zł i to jest finalny efekt.


Jak to się sprawdzi na pewno opiszę.


Podstawą trafionych decyzji jest znajomość zużycia prądu i jego struktury wtedy można dobrać konkretne rozwiązanie do potrzeb i możliwości a nie jak owca podążać za sąsiadem.

gawel
19-08-2020, 16:56
A dlaczego ma nie uwzględniać dotacji? Gdyby ich nie było to pewnie nie założyłby PC CWU czy PV bo zwrot leci na ryj

I tak i nie, założyłbym pc cwu ale nie z dotacji więc miałbym możliwość wyboru, dlatego stary bojler już dogorywał a nowy porządny tez nie tani. pv pewno też ale na pewno nie teraz ale nie ukrywam że dotacja "podrasowała" rachunek ekonomiczny

gawel
19-08-2020, 16:59
Dostałem jeszcze dziś ofertę o podgrzewaniu klimatyzatorami +maty grzewcze w łazienkach
uzywa ktoś tego jak wychodzi wydajność wraz z rachunkami ?

to zależy od łazienki i to nie wina ścian a wentylacji, moja mata tak sobie dawała radę bo wiało mi z kratki, był wentylator ale na sznurek i jak pracował to ok ale jak nie to marnie. Po instalacji wentylatora z membraną i higrostatem jest cieplutko a temp na podłodze zmniejszona o 5 st na 25, Koszt wentylatorka 139 zł ale komfort rewelacja (dla mnie) bo jest po prostu normalnie :P

gawel
19-08-2020, 17:02
Sprzdajesz falownik. Rozbijasz PV na dwa stringi na dwie grzałki i bufor.

kurde przeczytałem "rozbijasz PV" i az padłem może poczekam na grad:o

kulibob
19-08-2020, 19:35
kurde przeczytałem "rozbijasz PV" i az padłem może poczekam na grad:o

Podzielić instalację na dwa szergi po ok 2kW regulator do grzałek i grzałka podwójna.Do bojlera

Górna wężownica bojlera pod wymiennik płytowy i grzejemy podłogę

Generalnie nieuzasadnione ale awryjnie jakby PV zostało obłożone jakimś dziwnym podatkiem po czasie zwrotu to jakaś alternatywa

To przewymiarowane solary z tym PV co mam zapewniły by sporo do baenu, pewnie w okolicy 100% CWU i nie takie małe co nieco do CO

adam_mk
19-08-2020, 21:28
gaweł
Co się dzieje z PV jak sieć miejska pada?
Daje czy nie?
Ja pamiętam fyfnasty stopień zasilania...

Adam M.

vvvv
19-08-2020, 22:20
Co się dzieje z PV jak sieć miejska pada?
Yoda u mnie wiejska stoi. I to bardzo dobrze.

Daje czy nie?
To już jej pytaj.
:rolleyes:

swierol
21-08-2020, 15:46
to zależy od łazienki i to nie wina ścian a wentylacji, moja mata tak sobie dawała radę bo wiało mi z kratki, był wentylator ale na sznurek i jak pracował to ok ale jak nie to marnie. Po instalacji wentylatora z membraną i higrostatem jest cieplutko a temp na podłodze zmniejszona o 5 st na 25, Koszt wentylatorka 139 zł ale komfort rewelacja (dla mnie) bo jest po prostu normalnie :P

Gaweł a przewody wentylacyjne masz murowane czy poprostu wentylatorek zamontowany do jakiegoś flexa i kominek na dachu?

gawel
21-08-2020, 16:11
Gaweł a przewody wentylacyjne masz murowane czy poprostu wentylatorek zamontowany do jakiegoś flexa i kominek na dachu?

murowane

4-Eco
06-11-2020, 09:52
Promienniki podczerwieni lepiej sprawdzają się przy niezbyt dużych zabudowach (do 100 mkw). Przy podanym metrarzu, lepsze byłyby pompy ciepła. 4-Eco posiada bardzo duży wybór pomp, które nasi fachowcy dobiorą odpowiednio do każdego domku. Szczegółowe informacje na temat pomp ciepła 4-Eco można uzyskać pod numerem telefonu 533 012 233 lub wchodząc na naszą stronę internetową www.4-eco.pl

vr5
06-11-2020, 19:53
Witam, mam pytanie odnośnie ogrzewania domu (parterówka - powierzchnia grzewcza ok 150m).
Zastanawiałem się nad opcja pompy ciepła albo promiennikami podczerwieni W internecie zdania są dość mocno podzielone ale posty są z lat 2014-2018
a zastanawiam się jak to wygląda w 2020 roku, na allegro i stronach z promiennikami piszą, że super ekologiczne tanie i małe rachunki jednak nie wiem jak to wygląda naprawdę, a wiadomo że producent zawsze będzie zachwalał swój produkt.
Tyle że jeżeli technologia promienników i to co zachwalają producenci jest prawdą to bardzo dobrze się opłaca.
z tego co wyczytałem na niektórych stronach to opłaty prądu za promienniki + bojler z grzałka są praktycznie takie same jak za pompę ciepła.
A koszt pompy i podłogówki jest kilka razy większy, niż promienników i bojlera.

Może ktoś się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie tych promienników albo poradzić co jest lepsze ? :)

Czy to będą promienniki, czy zwykłe farelki to tak na prawdę dadzą dokładnie tyle samo ciepła z energii pobranej "z gniazdka". Pompa ciepła przy zasilaniu z tego samego "gniazdka" da co najmniej 3 razy więcej ciepła z każdej odnotowanej przez licznik kWh, bo to nie jest grzanie prądem tylko przy pomocy prądu.
Różnica między PC, a "farelką" jest w cenie - PC znacznie droższa od "farelki".

By rzetelnie skalkulować co może Ci się opłacać powinieneś na pewno znać - musisz znać zapotrzebowanie na ciepło dla domu oraz ile będziesz zużywał ciepłej wody oraz ile wydać będziesz musiał na jedne, lub drugie "zabawki".

Tu na Forum są Koledzy którzy sobie chwalą grzanie przy pomocy PC oraz tacy co grzeją "czystym prądem". W większości przekalkulowali i .wybrali takie, czy inne rozwiązanie.

Tak w dużym uproszczeniu: pozostanie jedna niewiadoma - cena energii elektrycznej za kilka lat.

gawel
06-11-2020, 20:16
Czy to będą promienniki, czy zwykłe farelki to tak na prawdę dadzą dokładnie tyle samo ciepła z energii pobranej "z gniazdka". Pompa ciepła przy zasilaniu z tego samego "gniazdka" da co najmniej 3 razy więcej ciepła z każdej odnotowanej przez licznik kWh, bo to nie jest grzanie prądem tylko przy pomocy prądu.
Różnica między PC, a "farelką" jest w cenie - PC znacznie droższa od "farelki".

By rzetelnie skalkulować co może Ci się opłacać powinieneś na pewno znać - musisz znać zapotrzebowanie na ciepło dla domu oraz ile będziesz zużywał ciepłej wody oraz ile wydać będziesz musiał na jedne, lub drugie "zabawki".

Tu na Forum są Koledzy którzy sobie chwalą grzanie przy pomocy PC oraz tacy co grzeją "czystym prądem". W większości przekalkulowali i .wybrali takie, czy inne rozwiązanie.

Tak w dużym uproszczeniu: pozostanie jedna niewiadoma - cena energii elektrycznej za kilka lat.

A co jest wiadome w najbliższych latach ?

Tom1000k
06-11-2020, 21:24
A co jest wiadome w najbliższych latach ?

Że będzie coraz drożej. :(

gawel
07-11-2020, 09:12
Że będzie coraz drożej. :(

To to jest normalność a nie extra news, ciekawe co konkretnie i w jakiej relacji do pochodów

vr5
08-11-2020, 09:57
To jeszcze raz pozwolę sobie na udział w dyskusji. Zacytuję Koleę:




z tego co wyczytałem na niektórych stronach to opłaty prądu za promienniki + bojler z grzałka są praktycznie takie same jak za pompę ciepła.
A koszt pompy i podłogówki jest kilka razy większy, niż promienników i bojlera.


Nieprawdą jest, że opłaty są takie same - za korzystanie z ciepła z promienników, czyli swego rodzaju "farelek" trzeba zapłacić kilka razy więcej niż za ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła.

Nie ważne, czy to będzie promiennik podczerwieni, czy spirala grzejna nawinięta na szamotkę, czy jakiś inny grzejnik np. figurka aniołka ze spiralą i wentylatorkiem z pod którego wachlujących się skrzydełek wypływa "ciepełko" - będzie kilkukrotnie drożej grzanie niż przy pomocy PC.

Do tego jeśli cena promiennika mimo, że będzie niższa od ceny PC będzie zawyżona w stosunku do ceny zwykłej farelki możemy przypuszczać, że oferujący taki produkt pamięta jak jego dziadek dobrze zarabiał sprzedając na jarmarkach maść na "nadgniotki" lub czyraki, więc on idąc "z duchem czasu" sprzedaje odpowiednio rozreklamowane inne "badziewie".

A tak na marginesie - ceny prądu raczej będą rosły, za to ceny pomp ciepła powinny spadać. Już w tej chwili Chińczycy mają taje PC których ceny są konkurencyjne do cen "markowych". Jest tylko kwestą czasu kiedy te "markowe" będą kosztowały podobnie jak klimatyzacje, bo klimatyzacje to też odmiana PC.

Na portalach internetowych już teraz pojawiają się PC w cenach tylko niewiele wyższych od cen klimatyzatorów.

gawel
08-11-2020, 10:12
@vr5 Dokładnie masz rację, młodzi budujący teraz za duże domu na za duże kredyty nie mają tej świadomości i to chyba młodość to powoduje, najaranie się na zestaw obowiązkowy składający się z PC, podłogówki i PV za 100 tys jest bezdyskusyjny, ja czułbym się jak łoś gdyby za 5 lat ten zestaw staniał o 40% a ja zapłącił za to 100 tys +drugie tyle odsetek od kredytu w ciągu 30 lat. Nie wiem czy łosie były używane do napędu kieratów , ale teraz na pewno. Nikt nie kwestionuje że PC Panasonic jest fajna bo ma same zalety ale cena jest 0 50% zawyżona.

vr5
08-11-2020, 11:11
Obecnie budowane domy zwłaszcza te mniejsze potrzebują sporo mnie energii w stosunku do tych z ubiegłego wieku ( zwłaszcza źle docieplonych) do zapewnienia komfortu cieplnego. Odchodzimy od palenia węglem, a i nie długo i gaz będzie na cenzurowanym.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie przy pomocy prądu, lub prądem z COP 1.

Pompa ciepła powietrze - woda wymaga większych nakładów (rozprowadzanie ciepła przy pomocy wody w podłodze, w starszych domach np przy pomocy grzejników) od grzania PC PP lub grzania "kablami". Niestety dochodzi grzanie wody, czyli c.w.u. Grzałkami jest to dość drogie.

Z drugiej strony jest to system sprawdzony (wodny), dopracowywany od lat. Inną zaletą "wodnego" jest to, że nie musimy od razu decydować się na zakup kosztownej PC gdyż na początek wystarczy stosunkowo tani kocioł elektryczny lub nawet V-tej klasy śmieciucha (okropność!).

Tak "na dzisiaj" znalazłem coś taniego - NE-BZ2/W200 w cenie poniżej 9 tys. złotych ze zbiornikiem do grzania wody 200 litrów. O jakości tego produktu nie mogę nic powiedzieć, jedynie to że cena jest porównywalna do ceny PC do grzania tylko wody, a pracuje nawet przy -20 st.C., czego trudno szukać na rynku PC do c.w.u.
W każdym razie jeśli to będzie budżetówka w rodzaju klimy Kaisai to być może wymusi obniżenie cen "markowych" PC.

Oby jak najszybciej...