PDA

Zobacz pełną wersję : Droga dojazdowa - kolejne pytanie



Lukasz11
20-08-2020, 12:06
Kiedyś już pytałem na forum o utwardzenie drogi, ale teraz pojawiło się kilka nowych faktów. Mianowicie będę utwardzal drogę z sąsiadem.

Droga jest gminna wewnętrzna.
1. Miasto dało zgodę na utwardzenie
2. Teren jest pod opieką archeologiczna i niby każde wykopki powinny być z archeologiem, aczkolwiek mam pismo od konserwatora zabytków, że do utwardzenia drogi nie jest wymagany nadzór archeologiczny.
3. Powierzchnia do.utwardzenia to aż około 500 mkw. Bardzo dużo.
4. Humusu jest 50cm pod spodem glina, wody gruntowe około 1m ppt. Czyli warunki gruntowo-wodne takie sobie
5. Droga do obsługi budowy, czyli będzie jeździł ciężki sprzęt budowlany

I mamy z sąsiadem 2 koncepcje zrobienia drogi:

1.
Korytowanie do gliny, potem 15cm piachu, potem 15cm tłucznia i na to 20cm mieszanki 0-31,5

2.
Bez korytowanie, tylko wyrównać humus, na humus geowłóknina pp o wytrzymalosci 20 kN. I na geowlokninę 5cm piasku a potem 30cm mieszanki 0-31,5

Który sposób lepszy?
Wstępne wyceny mówią, że drugi sposób jest tańszy i szybszy.

A ja i sąsiad się nie znamy. Co doradzicie?
Który sposób będzie lepszy (A może jeszcze inaczej?) Uwzględniając naszą sytuację formalną (droga nie nasza i archeolog) oraz gruntowo-wodna?

Di.
20-08-2020, 17:05
Kiedyś już pytałem na forum o utwardzenie drogi, ale teraz pojawiło się kilka nowych faktów. Mianowicie będę utwardzal drogę z sąsiadem.

Droga jest gminna wewnętrzna.
1. Miasto dało zgodę na utwardzenie
2. Teren jest pod opieką archeologiczna i niby każde wykopki powinny być z archeologiem, aczkolwiek mam pismo od konserwatora zabytków, że do utwardzenia drogi nie jest wymagany nadzór archeologiczny.
3. Powierzchnia do.utwardzenia to aż około 500 mkw. Bardzo dużo.
4. Humusu jest 50cm pod spodem glina, wody gruntowe około 1m ppt. Czyli warunki gruntowo-wodne takie sobie
5. Droga do obsługi budowy, czyli będzie jeździł ciężki sprzęt budowlany

I mamy z sąsiadem 2 koncepcje zrobienia drogi:

1.
Korytowanie do gliny, potem 15cm piachu, potem 15cm tłucznia i na to 20cm mieszanki 0-31,5

2.
Bez korytowanie, tylko wyrównać humus, na humus geowłóknina pp o wytrzymalosci 20 kN. I na geowlokninę 5cm piasku a potem 30cm mieszanki 0-31,5

Który sposób lepszy?
Wstępne wyceny mówią, że drugi sposób jest tańszy i szybszy.

A ja i sąsiad się nie znamy. Co doradzicie?
Który sposób będzie lepszy (A może jeszcze inaczej?) Uwzględniając naszą sytuację formalną (droga nie nasza i archeolog) oraz gruntowo-wodna?

Tak na szybko CI powiem, robilem swoja droge sam, co prawda w lepszych warunkach, ale jakies doswiadczenie mam. Mimo ze mialem sam piach pod spodem, to dalbym teraz geowloknine, bo gdzieniegdzie posiadalo.

Humus - zawsze warto wybrac, bo w tym bedzie wszystko opadac, szczegolnie jak wysoki poziom wody i glina. Poza tym humus tani nie jest, jak jest dobry, mozna podniesc swoje dzialki, nie zaszkodzi, mozna sprzedac. Takze jesli ma byc trwale to doradzam korytowac nawet 50cm, pozniej juz tego nie poprawisz, trzeba bedzie ciagle dorzucac.

Geowloknina - jest stosunkowo tania, nie zalowac, nie musi byc specjalna czy super wytrzymala. Zapobiegnie topieniu sie materialu w glinie. Ostatnio kupilem 150m2 za 360pln, przy wiekszych ilosciach wychodzi taniej, Ja bym dal na gline.

Na to daj grubo tego co jest tanie, zeby wyrownac do poziomu, nie wiem jaka masz okolice i co u was najtansze, stare plyty betonowe, kamien, gruz czy piach (od najlepszego do najgorszego). Sa regiony ze kamien kosztuje grosze (w okolicy Wroclawia powinien byc tani) wiec to warto dac, Warto dobrze ubic ubic.

Na wierzch wystarczy pod pojazdy budowlane 10-15 cm klinca, czyli to co nazywasz "mieszanka", wazne zeby to walcem wibracyjnym przejechac dobrze, wtedy bedzie sie trzymac. Z klinca powstanie zwarta warstwa i dziury nie beda sie robic. Taniosc szybko sie msci.

Pozdrawiam,

gnago
20-08-2020, 20:05
i wody na koniec nie żałować, aby ten pył z wodą spłynął w dół , tuman kurzu się zmniejszy na jakiś czas