PDA

Zobacz pełną wersję : Odprowadzenie wody z rynien - parę pytań



Nurek_
21-08-2020, 10:08
Planuję zrobić odprowadzenie wody z rynien, na razie do studni chłonnej, docelowo pomyśle o jakimś wkopywanym zbiorniku na deszczówkę.

W związku z tym mam pytania.
1. Po pierwsze jakich rur użyć do odprowadzenia wody. Pomarańczowych kanalizacyjnych czy mogłyby być to żółte rury drenarskie? Jeśli drenarskie to czym je łączyć - trójniki drenarskie nie są chyba zbyt szczelne.
2. Czy przy rynnach wystarczą czyszczaki np. ten:
https://odwodnienia24.pl/czyszczak-z-sitkiem-110?gclid=Cj0KCQjw4f35BRDBARIsAPePBHzQAr15CmPbKYmb aioJn7XhCb0Spg6tNuRJpJ3G1qMHMkxlWQgHviMaAiuBEALw_w cB
czy lepiej użyć osadników https://odwodnienia24.pl/pl/p/Studzienka-rynny-z-odplywem-bocznym-110-/478.
W pobliży nie mam wysokich drzew więc nie przewiduję zanieczyszczeń w rynnach
3. Czy i jakie wymagane są spadki. Jak oglądałem tego typu realizacje na necie (zwłaszcza z użyciem rur drenarskich) to wydawało mi się że cała instalacja jest na jednym poziomie. Od domu do planowanego zbiornika miałbym jakieś 15m. I jak głęboko muszą być rury? 40-50 cm wystarczy?

Instalacja wyglądała by mniej-więcej tak

447325

Ewentualnie jak ktoś ma jakieś rady ten temat to chętnie wysłucham.
Pozdrawiam

Nurek_
22-08-2020, 18:48
Nikt nic ???

ironsmith
23-08-2020, 13:25
ja robiłem na szarych kanalizacyjnych 110, 2 rynny na jedną nitkę podobnie jak u ciebie, uznałem że drenarskie za cienkie. spadki jak ci wyjdzie ale nie rób za dużych żebyś na końcu nie musiał kopać głęboko, w swoich skrzynkach miałem wyjście od dołu wiec to była głębokość z której stratowałem przy pierwszej rynnie, wszystko działa tylko deszczu mała jakoś mnie omijają zbiornik 25m3

Nurek_
23-08-2020, 18:43
Drenarskie są 100, kanalizacyjne 110 więc wielkiej różnicy nie ma. Ale już zakupiłem pomarańczowe kanalizacyjne.
Spadek planuję ok 1cm/1m, wystarczy tyle? Przy ok 25-30 metrach od najdalszej rynny do zbiornika będzie 30 cm różnicy, więc powinno być w miarę ok - standardowy zbiornik betonowy ma kominek ok 50 cm. Zastartuję z czyszczaków z wyjściem bocznym, to zyskam parę cm.

Zbiornik masz betonowy? Ogólnie jak z wodą, udaje się nazbierać tyle, żeby swobodnie podlewać?

agb
23-08-2020, 20:41
1cm spadku wystarczy. Mam tak u siebie, dzięki czemu rury wchodzą wysoko, zaraz pod pokrywą.