PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat ogrzewania z kotłem elektrycznym



Adec
21-08-2020, 15:15
Potrzebuje tymczasowo na okres jednego roku ogrzewać dom kotłem elektrycznym. W domu dwa obiegi podłogówki(parter i piętro), ale nie ma potrzeby aby każdy obieg był sterowany oddzielnie. Na chwilę obecną zakupiłem używany kocioł firmy Kospel z wbudowanym naczyniem wzbiorczym. Jakie jeszcze będą potrzebne elementy kotłowni? (zawory, sprzęgło? pompki?) Czy mogę prosić o najprostszy schemat podłączenia?

klaudiusz_x
23-08-2020, 19:20
Pompę CO plus jakieś sterowanie, ale te pewnie ma sam kospel.
A dwa, sprawdź pojemność naczynia w tym kociołku. Czy ma odpowiednią pojemność do zladu wody i czy działa zawór bezpieczeństwa, chyba 3 bar i ma puszczać.
Nic więcej nie potrzeba.

Kaizen
23-08-2020, 19:44
zakupiłem używany kocioł firmy Kospel z wbudowanym naczyniem wzbiorczym. Jakie jeszcze będą potrzebne elementy kotłowni?

Jaki konkretnie model? Nie ma odpowiedzi na pytania w dokumentacji?

Adec
24-08-2020, 12:14
Jaki konkretnie model? Nie ma odpowiedzi na pytania w dokumentacji?

EKCO.LN3 o mocy 8KW.
Ten model ma naczynie wzbiorcze ale może warto dołożyć dodatkowe?

Kaizen
24-08-2020, 12:37
EKCO.LN3 o mocy 8KW.
Ten model ma naczynie wzbiorcze ale może warto dołożyć dodatkowe?

To masz na stronie zarówno przykładowe schematy (prócz tych z instrukcji), jak i odpowiedź na to pytanie (instrukcja, strona 4)
https://kospel.pl/pl/produkty/4-elektryczne-kotly-co/57-ekco-l.html

Adec
24-08-2020, 13:08
Dziękuję Kaizen. Nasuwa się tylko pytanie czy ta pompka wbudowana pociągnie dwa obiegi podlogówki. Myślę ze wersja z buforem byłaby bardziej odpowiednia a jeśli tak to pewnie trzeba bardziej rozbudować schemat

Kaizen
24-08-2020, 13:15
Dziękuję Kaizen. Nasuwa się tylko pytanie czy ta pompka wbudowana pociągnie dwa obiegi podlogówki. Myślę ze wersja z buforem byłaby bardziej odpowiednia a jeśli tak to pewnie trzeba bardziej rozbudować schemat

Projektu podłogówki nie masz? Bez tego to zgadywanie, jakie będą potrzebne przepływy przy jakich temperaturach zasilania i jaka pompa do tego będzie potrzebna. Zrób obliczenia w Purmo SDG. Ale do tego potrzebujesz obciążań dla poszczególnych pomieszczeń (czyli OZC).

Adec
24-08-2020, 14:46
OZC 6,4KW
Max przepływ przy temp. zewnętrznej -20 i temp. zasilania 35/30 to 19,5 l/min