PDA

Zobacz pełną wersję : Pustak wentylacyjny - dziura z boku - czym zakleić



BobiBudo
22-08-2020, 09:04
Witam,

Pustak wentylacyjny systemowy (keramzytobeton - Konekt).

Wykonane otwory na kratki kompletnie nie w tych miejscach. Jak je trwale zakleić/zaślepić?

CityMatic
22-08-2020, 09:33
Siatką zbrojącą do elewacji, smarujesz grubiej krawędzie otworu i w to wtapiasz kawałek siatki, a jak zaschnie krawędziowe przytwierdzenie gipsem lub tynkiem gipsowym szpachlujesz zakryty otwór. Łatwo, czysto, gładko i trwałe.

BobiBudo
24-08-2020, 09:19
Dzięki...

O ile dobrze rozumiem siatka jest w tym przypadku zlicowana z zewnętrzną powierzchnią pustaka. Tynkiem pokrywam siatkę i czyli mam warstwę tynku:
a) na siatce
b) i pod siatką (tyle co przejdzie przez oczka)

Czy to oznacza, że tego "ubytku masy pustaka" nie uzupełniam? Żadną wstawką z czegokolwiek?

CityMatic
24-08-2020, 12:11
Dzięki...

O ile dobrze rozumiem siatka jest w tym przypadku zlicowana z zewnętrzną powierzchnią pustaka. Tynkiem pokrywam siatkę i czyli mam warstwę tynku:
a) na siatce
b) i pod siatką (tyle co przejdzie przez oczka)

Czy to oznacza, że tego "ubytku masy pustaka" nie uzupełniam? Żadną wstawką z czegokolwiek?

Nie, nie ma takiej potrzeby, masz tylko zamknąć otwór nie zmieniając przekroju kanału wentylacyjnego. Wiem , że może wydać się to śmieszne ale element nie przenosi żadnych obciążeń, a wprowadzenie jakiejkolwiek "przeszkody" w kanał wentylacyjny z reguły skutkuje tym, że ma co się na niej osadzać,zatrzymać, a jak się zrobi to nieumiejętnie to jeszcze coś tam można wrzucić.
Nie od razu uda Ci się to ładnie zasklepić - z reguły to dwa , trzy podejścia;) ze szpachelką pomiędzy wyschnięciami, ale nic nie widać i spełnia swoją rolę.

BobiBudo
25-08-2020, 09:03
a wprowadzenie jakiejkolwiek "przeszkody" w kanał wentylacyjny z reguły skutkuje tym, że ma co się na niej osadzać,zatrzymać,

Nie no oczywiście zmniejszania przekroju nawet nie dopuszczałem. Chodziło mi raczej o „uzupełnienie przekroju” czyli wstawienie jakiejś zaślepki o grubości nie większej niż grubość pustaka.
Ale może masz rację… Domyślam się, że przez oczka takiej siatki i tak przejdzie trochę zaprawy i to uzupełni (częściowo) przekrój w grubości pustaka. Dobrze to rozumiem?

CityMatic
25-08-2020, 21:34
Tak przejdzie jej nawet dosyć sporo, ok 0.5 cm.