PDA

Zobacz pełną wersję : Pełen koszt instalacji na prąd+fotowoltaika



justyna.miszewska92
23-08-2020, 10:16
Witam, jestem jeszcze kompletnym laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane, więc mój problem dla niektórych może wydać się błahy. Przede mną i mężem budowa domu, plan jest na konstrukcję szkieletowa w metrażu około 140m2 wraz z garażem, dom z poddaszem użytkowym. Zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania, dużo osób nam poleca pompę ciepła i fotowoltaikę, ale z tego co dowiedziałam się do tej pory to nie wszystko, co będzie potrzebne. Ciężko jest mi wyliczyć mniej więcej koszty pełnej instalacji od a do z i porównanie tego z instalacją na gaz z gazociągu. Czy mógłby ktoś określić ile mniej więcej wyniosłoby: pompa ciepła wraz z instalacją (bez podłogowego), fotowoltaika, rekuperacja oraz dodatkowy piec elektryczny, na dni kiedy pompa nie wystarczy. A ile w porównaniu wyjdzie za instalacje gazową wraz z piecem? Wiem, że piec piecu nie równy, chcielibyśmy tak zwaną średnia klasę, nie najdroższy ale i nie najtańszy. Z tego co wiem to koszt instalacji fotowoltaiki można zmniejszyć przez dotacje, ale to chyba jest już zależne od miejsca i urzędów.

Z góry dziękuję za pomoc :-P

ololek
23-08-2020, 12:03
Dobrze izolowany szkielet to ja bym wziął grzanie prądem z grzejników lub mat elektrycznych. A do cwu pompę ciepła cwu za kilka tysięcy ze zbiornikiem 200l.
Z fotowoltaika trudno powiedzieć czy to się opłaci bez dopłaty w gminie. Lepiej w rekuperację zamiast foto zainwestować wg mnie.

Jeżeli masz gaz przy działce to koszt przyłączenia to około 3 tysiące. Koszt mapy do projektu przyłącza 1200zł, projekt przyłącza 1500zł, projekt instalacji w domu 2000zł, piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem wody kilka do kilkanaście tysięcy w zależności co wybierzesz. Potem przeglądy kotła gazowego corocznie, sprawdzenie szczelności instalacji za co też będzie jakieś kilka stówek.

Ja bym gaz odpuścił.

swierol
23-08-2020, 12:21
Nasowa mi się jedno pytanie. Myślisz nad PC PW + Fotowoltaika czyli mam rozumieć ze za ogrzewanie nie chcesz płacić w ogóle? A może instalacja ma być również rozszerzona o zapotrzebowanie na prąd bytowy? To pewnie nie będzie tanie nawet odejmując podstawowa dotacje 5tys złotych. Chyba ze gmina będzie coś organizowała z dopłatami 60-70%. Instalacja podłogówki z kotłownia będzie kosztowała podobnie przy gazie jaki i przy pompie ciepła. Jeśli miałbym gaz przy działce to o pompie pewnie bym nie myślał. A panele można założyć tylko na potrzeby bytowe jak mamy pieniądze i chcemy je wydać:) Przeglady trzeba robić przy kotle gazowym jak i PC.

CityMatic
23-08-2020, 13:17
Witam, jestem jeszcze kompletnym laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane, więc mój problem dla niektórych może wydać się błahy. Przede mną i mężem budowa domu, plan jest na konstrukcję szkieletowa w metrażu około 140m2 wraz z garażem, dom z poddaszem użytkowym. Zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania, dużo osób nam poleca pompę ciepła i fotowoltaikę, ale z tego co dowiedziałam się do tej pory to nie wszystko, co będzie potrzebne. Ciężko jest mi wyliczyć mniej więcej koszty pełnej instalacji od a do z i porównanie tego z instalacją na gaz z gazociągu. Czy mógłby ktoś określić ile mniej więcej wyniosłoby: pompa ciepła wraz z instalacją (bez podłogowego), fotowoltaika, rekuperacja oraz dodatkowy piec elektryczny, na dni kiedy pompa nie wystarczy.
30 tyś PC + 25 tyś FV + 35 tyś Reku +4 tyś piec elektryczny = 94 tyś


A ile w porównaniu wyjdzie za instalacje gazową wraz z piecem? Wiem, że piec piecu nie równy, chcielibyśmy tak zwaną średnia klasę, nie najdroższy ale i nie najtańszy. Z tego co wiem to koszt instalacji fotowoltaiki można zmniejszyć przez dotacje, ale to chyba jest już zależne od miejsca i urzędów.
Z góry dziękuję za pomoc :-P

15 tyś Gaz + 35 Reku = 50 tyś.... po zamieszkaniu 25 tyś FV = 75 tyś

ps.O przeglądach , awariach serwisach i takie tam nie piszę - to po prostu głupie - trzeba też kupić filtry do rekuperatora ;)

Kaizen
23-08-2020, 17:36
Czy mógłby ktoś określić ile mniej więcej wyniosłoby: pompa ciepła wraz z instalacją (bez podłogowego), fotowoltaika, rekuperacja oraz dodatkowy piec elektryczny, na dni kiedy pompa nie wystarczy.

W praktyce nie występują sytuacje, gdy sprężarka pompy nie wystarcza - ze świecą szukać takich, co mają nieprzewymiarowane PC. A do tego PC zazwyczaj ma wbudowaną grzałkę.

Niestety, musisz zebrać oferty, żeby porównać koszty instalacji i potem używania. Nikt Ci na FM nie powie, ile zapłacisz za przyłącze ani ile będziesz płaciła rocznie za przegląd PC.

Skoro jesteście przed budową, to warto przeanalizować. Bo na 100% nie ma sensu PC (droga w instalacji ale produkująca tanie kWh ciepła) i super ocieplony dom. PC ma sens, gdy potrzeba dużo kWh (czyli duży i/lub słabo ocieplony dom). Może warto dołożyć 5K do termoizolacji i zaoszczędzić 10K zł na systemie ogrzewania - a koszty ogrzewania w obydwu rozwiązaniach będą podobne?

Więc zbieraj oferty, licz OZC i kalkuluj, która opcja będzie optymalna spośród tych, których inne cechy nie odstraszają (jednych odstrasza konieczność szuflowania, innych wybuchowość gazu, a jeszcze innych konieczność regularnego serwisowania)

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132580-Dwa-w%C4%85tki-o-optymalizacji-termoizolacji

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132573-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017

Konsultant Viessmann
24-08-2020, 13:48
Witam, jestem jeszcze kompletnym laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane, więc mój problem dla niektórych może wydać się błahy. Przede mną i mężem budowa domu, plan jest na konstrukcję szkieletowa w metrażu około 140m2 wraz z garażem, dom z poddaszem użytkowym. Zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania, dużo osób nam poleca pompę ciepła i fotowoltaikę, ale z tego co dowiedziałam się do tej pory to nie wszystko, co będzie potrzebne. Ciężko jest mi wyliczyć mniej więcej koszty pełnej instalacji od a do z i porównanie tego z instalacją na gaz z gazociągu. Czy mógłby ktoś określić ile mniej więcej wyniosłoby: pompa ciepła wraz z instalacją (bez podłogowego), fotowoltaika, rekuperacja oraz dodatkowy piec elektryczny, na dni kiedy pompa nie wystarczy. A ile w porównaniu wyjdzie za instalacje gazową wraz z piecem? Wiem, że piec piecu nie równy, chcielibyśmy tak zwaną średnia klasę, nie najdroższy ale i nie najtańszy. Z tego co wiem to koszt instalacji fotowoltaiki można zmniejszyć przez dotacje, ale to chyba jest już zależne od miejsca i urzędów.

Z góry dziękuję za pomoc :-P

Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego. Oferujemy zarówno pompy ciepła jak i kotły gazowe. Złożenie zapytania ofertowego jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące. Nasi specjaliści wycenią dla Ciebie obie opcje dopasowane do parametrów Twojego domu i będziesz mogła porównać koszty systemów.

Zapytanie możesz złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

El-Tom
25-08-2020, 09:19
Gdyby ktoś zastanawiał się nad kosztem zakupu z opcjonalnym montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego i chciał uzyskać niezobowiązującą ofertę to zapraszamy do naszego formularza - Bezpłatna wycena elektrycznego ogrzewania podłogowego (https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/wycena-ogrzewania-f-5.html). Nasz dział projektowy zapewnia bezpłatne wyceny elektrycznego ogrzewania podłogowego na podstawie wstępnego formularza i następnego kontaktu bezpośredniego z klientem, aby przedstawić wycenę systemu ogrzewania podłogowego z montażem lub bez.

Zainteresowanych zapraszamy również do zapoznania się z artykułem jakie są roczne koszty ogrzewania przy zastosowaniu kabli grzejnych i instalacji fotowoltaicznej (https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/elektryczne-ogrzewanie-podlogowe-oszczednosc-niezawodnosc-jakosc-oraz-wygoda-n-38.html). Jest to przykład obliczeń na podstawie domku o podanych parametrach, podajemy całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło, jednostkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz rzeczywiste zużycie energii elektrycznej.

brencik
07-09-2020, 23:23
No i dostałem odpowiedź. ELTOM proponuje mi 14,8 kW do domu w którym max potrzebna moc grzewcza przy -18 st wynosi 3 kW, a przeciętna w sezonie grzewczym to 1,4 kW. Dziękuje, już wiem wszystko.

El-Tom
08-09-2020, 09:28
No i dostałem odpowiedź. ELTOM proponuje mi 14,8 kW do domu w którym max potrzebna moc grzewcza przy -18 st wynosi 3 kW, a przeciętna w sezonie grzewczym to 1,4 kW. Dziękuje, już wiem wszystko.

3kW na dom o powierzchni 179m2 to zdecydowanie za mało. Moc systemu dobieramy opierając się na wieloletnim doświadczeniu, sami użytkujemy energooszczędne obiekty ogrzewane takim systemem. Zastosowanie mniejszej mocy wiąże się z koniecznością zmiany typu kabli deviflex z 18W/m na 10W/m lub 6W/m, których cena za każdy wat mocy jest znacznie wyższa i nie przekłada się na znaczne oszczędności na etapie inwestycji, a znacznie obniża komfort użytkowy. W projekcie budynku są podane maksymalne straty ciepła, a nie maksymalna moc systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się bardzo dużą bezwładnością cieplną i odpowiedni nadmiar mocy zapewnia dość szybką reakcję systemu na potrzebę podniesienia temperatury. Proszę policzyć - ciepło właściwe wylewki betonowej szacunkowo wynosi około 2,7MJ/m3*K, przy powierzchni domu o którym mowa, tj. 179m2 i grubości wylewki 6cm, objętość betonu w wylewce wynosi około 10,7m3, z czego wynika że podniesienie temperatury samej wylewki o 1 stopień C wymaga około 29MJ, tj. 8kWh energii. Przy mocy systemu 6kW (nadmiar 3kW do strat ciepła do otoczenia) samo podniesienie temperatury wylewki betonowej (z pominięciem warstwy kleju i płytek) o 1 stopień C będzie trwało prawie 3 godziny, a przy mocy 15kW (nadmiar 12kW do strat ciepła), ten czas skróci się do około 40 minut, a w rzeczywistości ten czas jest znacznie dłuższy ponieważ ściany i meble podczas nagrzewania odbierają dużą ilość energii cieplnej. Zaproponowana moc nie jest przeszacowana a uwzględnia praktyczne doświadczenie na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego, aby zapewnić oszczędności oraz komfort użytkowy. Więcej informacji na ten temat wysłaliśmy na adres mailowy, dotyczący bezpośrednio Państwa wyceny.

brencik
15-09-2020, 12:41
Pewnie gdybym miał dom wybudowany zgodnie z obecnymi normami 70kWh/m2/rok musiałbym zainstalowac w podłodze 30kW w kablach