PDA

Zobacz pełną wersję : Świeżak- kupno dzialki



Natwill
23-08-2020, 18:51
witam, panowie, chce jako młody człowiek kupic działkę pod budowę domu. Czy móglby mi ktoś w prosty sposób wytłumaczyć co mam robić krok po kroku oraz na co zwrócić uwagę?
Na platformie olx jest masa działek lecz słyszałem, że są po kupnie problemy z nimi nie raz.
Wiem również, że w księgach wieczystych można sprawdzić samemu co nie co ale musze musze mieć chyba i tak wgląd w dokumenty tej dzialki, więc musze się umówić na spotkanie i prosic o to, żeby ktoś mi je pokazał. Czy tak to wygląda?
Jedynie co ludzie wstawiają to numer dzialki ale to chyba nic nie da.

dawiddur
23-08-2020, 21:41
Gdy będziesz miał na oku konkretną działkę to poproś właściciela o wypis i wyrys z MPZP (gmina), wypis i wyrys z ewidencji gruntów (starostwo). Po numerze ksiegi wieczystej sprawdzisz w EKW poszczególne działy księgi czy są wpisy hipoteczne, służebności przesyłu, przejazdu etc. Warto też zapytać 2 czy 3 sąsiadów o to czy wiedzą czy przypadkiem w pobliżu nie ma powstać coś uciążliwego. Nie do końca wiem jak to jest gdy nie ma MPZP. Wtedy właściciel działkki chyba powinien wystąpić do gminy o wydanie WZ. Jak będziesz gadał z sąsiadami to pytaj o poziom wód w gruncie, nie tylko rok czy 2 temu, ale też jak to wyglądało 10, 20 czy nawet 30 lat temu - o ile moga mieć taką wiedze.
Tak na szybko to tyle ode mnie.
Aaaa. Gdy będziesz miał wypis z MPZP warto podejść z nim do architekta, aby ci objaśnił niektore zapisy, ograniczenia, czy wymogi bo niie koniecznie od razu je zrozumiesz.

fabisz
24-08-2020, 06:56
Witajcie,

a ja mam pytanie - nie mam niestety na oku konkretnej działki, ale też rozważam zakup pod budowę domu. Znacie może jakieś sprawdzone i pewne źródła, gdzie można szukać "pewnych" działek coby po zakupie nie było zonków? :)

libra100
24-08-2020, 08:23
Wszystko możesz sprawidzić w internecie: wypis, wyrys z mpzp na stronie miny, księgi wieczyste na ekw.ms.gov.pl
tylko za wgląd trzeba zapłacić. Na geoportalu znajdziesz dużo informacji o działce.

Elfir
24-08-2020, 15:43
Witajcie,

a ja mam pytanie - nie mam niestety na oku konkretnej działki, ale też rozważam zakup pod budowę domu. Znacie może jakieś sprawdzone i pewne źródła, gdzie można szukać "pewnych" działek coby po zakupie nie było zonków? :)

Stosunkowo pewne są działki, które gmina wytyczyła z puli swoich gruntów. Tyle, że one sprzedawane są na przetargach.

Bertha
24-08-2020, 16:46
Wszystko jest za FREE!
Płatne strony to jest ..... i .......... , elegancko mówiąc draństwo dla jeleni. Pomijam że na płatnych stronach nie ma działek, które nigdy nie były w obrocie.
Mapy ewidencji gruntów oglądasz na stronach właściwego starostwa (starostwo - geodezja/ gospodarka gruntami lub podobne albo telefonicznie podadzą ci stronę). Plany zagospodarowania (MPZP) oglądasz na stronach gminy (telefonicznie też podadzą stronę w razie trudności). Księgi wieczyste przeglądasz tylko na -->ekw.ms.gov.pl Dział I - oznaczenie nieruchomości, dział I sp - spis spraw związanych z własnością, dział II - właściciel/e, dział III obciążenia np. służebności (gruntowe -przejazdu i przechodu oraz osobiste - dożywocia i sposobu pochówku, dział IV - hipoteki. Wpisy na białym tle sa ważne, na szarym tle to treści wykreślone - nieobowiązujące.
Zreszta po lewej masz klawisz "przeglądanie aktualnej treści kw" (bez elementów na szarym tle) a po prawej "przegladanie zupełnej treści kw" (tu historyczne treści są na szarym tle).
Niekiedy możesz dostać stary numer KW - same cyferki (nowy to XY1Z/00000000/0 --- zera to przykład)
W pierwszym okienku kod wydziału możesz rozwinąć.
W drugim okienku po / ma być osiem znaków - z przodu dostawiasz zera.
Trzecie okienko po / - cyfra kontrolna - niekiedy masz podpowiedź (nie zawsze prawdziwą! ) a w najgorszym razie musisz spróbować dziesięć razy.
Jeśli masz wpisaną służebność np. przejazdu lub dostępu do studni na "swojej" działce ( to jest nieruchomośc obciążona) to masz podany numer kw nieruchomości władnącej czyli tej na rzecz której jest służebność .
I to jest cała filozofia.

Natwill
30-08-2020, 15:42
Panowie numer ksiegi
ZG1R/00036418/2

Co możecie mi o tej działce powiedzieć?

Elfir
30-08-2020, 17:12
że ma dwóch właścicieli - małżeństwo i ma 0,3503 ha.
Nic więcej w księdze nie ma. Żadnych służebności czy hipotek.

W tej chwili sprawdź MPZP dla okolicy. Co możesz zbudować i czy ci takie warunki budowy odpowiadają.
Oraz co potencjalnie powstanie w okolicy. Żeby cię nie zaskoczyła ferma lisów czy droga ekspresowa pod płotem.

Natwill
30-08-2020, 17:36
To jest działka 730/5
Mirostowice dolne, woj lubuskie.
Mpzp nic nie jest napisane albo nie wiem gdzie sprawić

Natwill
30-08-2020, 17:41
https://m.fotosik.pl/zdjecie/2cb7c84880ecd8c4


Zdjecie ziemii

Elfir
30-08-2020, 18:12
wchodzisz na stronę gminy Żary i tam masz plany.
https://planyzagospodarowania.pl/plan/lubuskie/zarski/zary/mirostowice-dolne/57749
To wieś, więc musisz brać pod uwagę niedogodności związane np. z zapachem obornika lub gnojówki. Albo z tym, że sąsiad pobuduje ci oborę.

Natwill
30-08-2020, 18:53
Ta ziemia jest 40m od bloku moich teściów. Jestem tam co niedzielę wiec znam teren. Tylko dojazd to ten przesmyk co na zdjęciu, nawet nie wyjeżdżony

Bertha
31-08-2020, 21:45
Słuchaj dobrych rad! Znasz teren według stanu na dziś, bez MPZP nie wiesz co tam może zakwitnąć jutro. Może ferma lisów jest dopuszczalna? Muchy i smród w pakiecie bez planu. Przesmyk = dojazd należy wykorytować, utwardzić (za zgodą własciciela gruntu i przy jego udziale finansowym) i masz dojazd na budowę i na zawsze. Ty i spadkobiercy.

Natwill
01-09-2020, 18:32
Panowie dostałem od faceta informacje, że do dzialki 730/5 ktora mnie interesuje zostały wydane zgody pod budowę. Dodatkowo jeśli chodzi o ten przesmyk to powiedział mi, że bysmy spisali umowe 50/50 udziałów, żeby ją utwardzić i zrobić dojazd. Czy jest w ogóle w prawie takie coś ?

Bertha
01-09-2020, 19:22
Panowie dostałem od faceta informacje, że do dzialki 730/5 ktora mnie interesuje zostały wydane zgody pod budowę. Dodatkowo jeśli chodzi o ten przesmyk to powiedział mi, że bysmy spisali umowe 50/50 udziałów, żeby ją utwardzić i zrobić dojazd. Czy jest w ogóle w prawie takie coś ?


zostały wydane zgody pod budowę.:wtf:Chyba pozwolenie na budowę? O ile wiem to można przepisać na innego inwestora, Łukasz Ładziński na pewno zaraz wyjaśni, jest w tym najlepiej zorientowany.

Elfir
01-09-2020, 19:30
Działka 730/5 ma własny dojazd - drogę.
Pytanie jak ma dojechać właściciel działki 730/6?

Kosztem twojej działki?

Czy sprzedający uwzględnia obniżenie ceny na drogę służebną, jeśli właściciel działki 730/6 o nią wystąpi?

EDIT - spojrzałam na geoportal - droga jest wyodrębniona - kto ma być jej właścicielem?
Współwłasność? Kupując działkę 730/5 dostaniesz udziały w drodze?

Natwill
01-09-2020, 20:19
Dokładnie tak, facet mówił, że będę miał 50% udziału w tej drodze

Natwill
01-09-2020, 20:22
O dojedzie do działki tej 730/6 nic nie mówił. Pytałem się tylko czy jest sprzedana, powiedział, że tak.

Elfir
01-09-2020, 20:24
czyli każdorazowo będziesz musiał mieć zgodę sąsiada na poprowadzenie przyłączy w drodze.
To nie jest coś niespotykanego, ale uprzedzam, bo zmusza do dobrego sąsiedztwa :)

To o kogo chodzi z tym podziałem udziałów w drodze?
Działka 730/3 ma przecież dostęp do drogi publicznej, nie potrzebuje udziału.

Natwill
01-09-2020, 20:35
No chyba właściciela tych ziem.. nie wiem nie dopytałem. Może każdy kto będzie miał tam działkę to udział swój w tym dojeździe otrzyma. Dzialka 730/1 również była dzialką tego Pana. Ta droga publiczna to ktora idzie poziomo na dole to asfaltowa wąska droga na jedno auto. Też się zastanawiam jakby tam kopara wjecha itp. Ciężka sprawa

Elfir
02-09-2020, 14:23
Chodzi mi o to, ze facet cię zachęca byście pół na pół utwardzili dojazd a potem dochodzi nowy właściciel tej działki 730/6 już na gotowe?

Natwill
02-09-2020, 16:14
Mówił tylko o udziałach w tej działce. Nic nie wspominał kto ma ją utwardzać itp

Elfir
02-09-2020, 22:36
Napisałeś:
"Dodatkowo jeśli chodzi o ten przesmyk to powiedział mi, że bysmy spisali umowe 50/50 udziałów, żeby ją utwardzić i zrobić dojazd. "

Z tego wynika, że chce byś pokrył połowe kosztów.

Natwill
06-09-2020, 16:50
Dodaje zdjęcia terenu i tego przesmyku do działki, które trzeba utwardzać. Udział w przesmyku będę miał ale dojazd chyba na własną rękę musze utwardzać. Jakie są tego koszty? Dzialka kosztuje 14a za 43tyś
https://images91.fotosik.pl/415/631d5b34a5aa19bdmed.jpg
https://images89.fotosik.pl/416/df895348faceb303med.jpg
https://images89.fotosik.pl/416/ae27c62fcf43f4b8med.jpg
https://images91.fotosik.pl/415/9f47bdeafb3287d8med.jpg

06-09-2020, 20:24
Ja utwardzalem tłuczniem 10cm, pod tym piasek i porządnie tluczen zageszczony. Droga szeroka 4m długa 120m. Koszt około 10 tysięcy. Wjezdzaja ciężkie auta z materiałami, ciężarówki, gruchy z betonem i droga daje radę nic się nie rozjezdza.