PDA

Zobacz pełną wersję : Rysa strop



heteranthera
23-08-2020, 19:03
Hej,

Czy taka rysa na stropie w salonie, dokładnie wzdłuż ścianki działowej na piętrze, jest powodem do niepokoju? Domek już prawie w stanie deweloperskim.

Zmierzyłem odległości od podłogi do stropu miarką laserową, wiadomo, że nie jest to dokładny pomiar ale jest tendencja, na obszarze 6 metrów różnica dochodzi do 1,8cm. Sama rysa ma ok 4 metrów.

jajmar
23-08-2020, 19:08
Co to za strop ?

heteranthera
23-08-2020, 19:37
Żelbeton

szaryb
23-08-2020, 21:58
Ja przy pomieszczeniu ok. 4.20 x 6.20 , żelbet (patrz mój dzisiejszy wątek) mam zbrojenie dołem fi10 10x10 krata. Drut dolny powinien iść po krótszym wymiarze, beton B25 wg. projektu. O ile pamiętam max ugięcie obliczeniowe z obc. użytkowym wg. projektu było coś 1cm. Z czego ta działówka? - BK, cegła, silka czy ..;) GK. Rozumiem że jest już jakaś wylewka na górze - ile cm?

jajmar
23-08-2020, 22:08
Żelbeton

Chcesz dostać odpowiedzi to opisz coś więcej , rozmiar pomieszczenia zbrojnie grubości stropu. Na fotce widać jakieś linie coś jak deska , co to jest?

szaryb
23-08-2020, 22:37
Na fotce widać jakieś linie coś jak deska , co to jest? A czy przypadkiem ;) nie odbiły się słoje deskowania/szalunku pod wylanie stropu?

jajmar
23-08-2020, 23:04
A czy przypadkiem ;) nie odbiły się słoje deskowania/szalunku pod wylanie stropu?

Słoje są widoczne, a te podłużne linie co to? Wygląda jak szczelina. Pytam czy tam nie ma jakieś okładziny która pęka

szaryb
24-08-2020, 00:39
Słoje są widoczne, a te podłużne linie co to? Wygląda jak szczelina. Pytam czy tam nie ma jakieś okładziny która pęka
Podłużne linie? Dla mnie to wystające brzegi betonu na złączeniach desek - które na moje rozeznanie zostały dobrze zlane wodą przed wylaniem betonu - dlatego szczeliny są znikome a deski odeszły od betonu tak ładnie (ja dawałem folię). Zresztą pęknięcie tworzące ciągła linię wskazuje na jednorodność materiału.
Mleczko cementowe przykrywa trochę strukturę betonu i nie widać jakie kruszywo było dane - dla mnie jakieś to za gładkie jest (piasek/pospółka??), nie widać żadnych śladów podpórek zbrojenia (może zdjęcie za małe), może zbrojenie 20x20, ..

Aha, @, czy ścianka na górze wykazuje oznaki pękania? CZy była stawiana cala za jednym zamachem? - myślę o zakleszczeniu się/usztywnieniu ścianki, jeżeli strop wygiął się w banana a ścianka miała czas na wiązanie/sztywnienie - tzn. w jaki sposób ugięła się w banana nie pękając? Podejrzewam że proces zaczął się na etapie jakichś wylewek już.

Zaczekajmy na wątkotwórcę, bo może nie jest już zainteresowany.

heteranthera
24-08-2020, 09:20
Hej,
Te grube linie to są po deskach, tak samo jak słoje, na nich było zbrojenie i potem na nie był wylany beton, nie o te linie pytam :) Ryska jest delikatna i pojawiła się w linni po długości 4m. Jest na zdjęciu w załączniku. Ścianka działowa jest z silki. Na górze jest wylewka i ogrzewanie podłogowe. Nie widać pęknięć na tynkach na górze na ściankach działowych. Od momentu wylania stropu do stawiania ścianek minęły ze dwa miesiące.

O szczegółach technicznych będę więcej wiedział na dniach.

szaryb
24-08-2020, 10:07
Ja bym długo się zastanawiał nad ścianką z silki nad dużym pomieszczeniem, fakt że nie wiem w którym miejscu ona stoi, BK12 wydaje się już sporym obciążeniem miejscowym. Skoro silka to stawiana pewnie przed wylewkami, bo nie chce mi się wierzyć aby ktoś postawił ściankę z silki na wylewce (zwłaczsza gdy jest plan rurek w podłodze) ,sporadycznie bywa inaczej - chyba żę wylewka została extra zazbrojona jak ktoś przypomniał sobie w ostatniej chwili że tu ma być ścianka - no ale chyba nie z silki wtedy ;)
Masz zdjęcia zbrojenia sprzed zalania stropu? Zaznacz miejsce ścianki. To by pewnie dużo powiedziało. Zapytaj o te dystanse pod zbrojenie - może zostało ułożone za wysoko (na cegle?) i "pracuje" w środowej części grubości stropu? PS. pisałem z pamięci że mam kratę 10x10, ale to raczej było 10x14 (14 po dłuższej), nie pamiętam w które pudelko wsadziełem projekt.

szaryb
10-09-2020, 22:17
O szczegółach technicznych będę więcej wiedział na dniach.
To co tam słychać? Ciekawe że takie tematy prawie zawsze umierają niewyjaśnione na starcie

heteranthera
12-09-2020, 19:04
Kierownik sprawdził, niezależny inspektor budowlany sprawdził, wszystko niby w normie i normalne. Strop jest żelbetonowy i mam się nie martwić.

stezu
18-09-2020, 06:46
Rysa od ugięcia stropu. Do wartości 0.3mm dopuszczona normowo. Powstała w chwili dociążenia stropu ścianką działową. Beton się zarysował i zaczęła pracować stal. Tylko w betonie zarysowanym stal pracuje na rozciągnie.

Jednak jeśli rysa ma więcej niż 0.3mm, to obawiałbym się kłopotów. Ponieważ rysa może sięgać zbrojenia, wówczas wilgoć zawarta w powietrzu oraz dwutlenek węgla spowodują wodorotlenkową korozję stali - zacznie rdzewieć. Proces tej korozji rozpoczyna się od rdzawych zacieków. Korozja powoduje również przyrost objętości produktów korozji. Po jakimś czasie zacznie odpadać otulina. Całość pewnie potrwa troche, jednak ja osobiście w salonie nie chciałbym nawet rdzawych plam na suficie.

Rozwiązanie, zaczyn cementowy i zainiekować rysę, wypełnić.

Pozdrawiam,
Paweł

KUBEK1978
22-09-2020, 22:02
U mnie rysa na stropiue idzie przez cały dom, dokładnie wzdłuż podciągu i koło komina. Zauważyłem to dopiero kilka dni temu, dach przykryty ceramiką od 9 miesięcy, a strop wylewany rok temu. Nie było tego na 100%wcześniej, a na początku leżał na nim porotherm i później troche dachówek. Niestety pech chciał że nie zrobiłem zdjęć zbrojenia przed zalaniem, a dodatkowo podczas lania była ulewa. Strop ma 18cm

Robinson74
22-09-2020, 22:50
No ale to tylko rysa czy pęknięcie "na wylot"?
Ja mam niestety pęknięcie przez całą grubość stropu. :(