PDA

Zobacz pełną wersję : Ile powinien trzymać zasobnik 130 l?



Wiesmare
23-08-2020, 21:32
Dobry wieczór, dzień dobry (nie wiem o której godzinie będzie to ktoś czytać)
Ile powinien trzymać zasobnik 130 Red Galmet?
Przykładowo ustawiam temperaturę 43 stopnie i o 22:00 nagrzewa wode w zasobniku. Do której godziny powinna być utrzymana temperatura wody i jak to wyliczać. Przez noc nie ma zuzycia wody. Histereza 5 stopni. Nie wiem czy podnieść i ustawić histerezę na 10 stopni?
Jak to przeliczać itp. 4 osoby. Grzanie gazowe. Nie ma cyrkulacji wody w instalacji.

CityMatic
23-08-2020, 22:12
Wg producenta , na 24h straty postojowe Twojego zasobnika to 75W
Czyli dla gazu wyjdzie Ci 1,8 kW/24 h tj 0,17 m3 gazu na 24 h.

Do obliczenia wszystko w tym pliku:p
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiC_tPQnbLrAhVrsYsKHVdUAnAQFjAEegQIARAB&url=http%3A%2F%2Fwww.oszczedzanieprzezogrzewanie.p l%2Fwp-content%2Fuploads%2F2015%2F10%2Fkalkulator-postojowych-strat-ciepla-zasobnika.xls&usg=AOvVaw0jk86CrbZqE985CfQHSYa4

Wiesmare
23-08-2020, 22:59
Generalnie chodzi mi o to, ile godzin powinien trzymac zasobnik, zanim sie grzanie włączy i jakie ustawienia histerezy sa bardziej ekonomiczne.

kryzys
24-08-2020, 05:40
histereza im wyższa tym oszczędniej to sprawdza się przy ekogroszku , ale to co podaje producent bojlera a praktyka to dwie inne sprawy a też zależne czy to bojler poziomy czy pionowy , mój 140 litrów poziomy po naładowaniu do 65 stopni wieczorem rano ma pewnie ok 30 stopni i to z ledwością ,pionowe lepiej trzymają .

Wiesmare
24-08-2020, 09:36
Pionowy bojler. Nie wiem czy ustawić histerezę na 5 stopni czy na 10 stopni? Co jest ekonomiczniejsze.

kulibob
24-08-2020, 09:45
Wązne jest też zaizolowanie podejść.
Masz gaz nie musisz patrzeć na taryfy poeksperymentuj.

ig0r-
24-08-2020, 10:02
Ja mam ustawioną temperaturę na zbiorniku 43-44 stopnie i histerazę 5 stopni. Testowałem 10 stopni ale było mało komfortowo.

CityMatic
24-08-2020, 10:08
Pionowy bojler. Nie wiem czy ustawić histerezę na 5 stopni czy na 10 stopni? Co jest ekonomiczniejsze.

Ekonomiczniejszy jest przede wszystkim większy zbiornik z lepszym ociepleniem , ale zawsze jest coś lepsze - masz co masz więc histereza 5 stopni, a wtedy temperatura nie powinna Ci spaść poniżej trzech załączeń pieca aby temperatura zadana została utrzymana.

SzymonKc
24-08-2020, 13:10
Jeżeli straty postojowe to 75W, to teoretycznie taki zbiornik stygnie w tempie 0,5*C na godzinę, a potem im zimniejszy tym wolniej, ale to teoria.

Wiesmare
24-08-2020, 13:46
Jak wyliczyłeś, że stygnie 0,5*C na godzinę? Jak się to liczy? U mnie sie srednio co 6 godzin woda dogrzewa.
Ponadtto proszę o info jak poprawnie ustawić czujnik temperatury w zasobniu?. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może pytania są głupie ale ja dopiero zaczynam w kwesti grzania gazem. Jeszcze jedną rzecz zauwazyłem. Jak włączy się kocioł idogrzewa mi wode w zasobniku a na kuchence gazowej cos sie grzeje to takie trrrr słyszez kuchenki gazowej. Z płomieniem nic sie nie dzieje, ale da sie usłyszeć. Za słabe cisnienie gazu?
Jeszcze raz dziekuje. Człowiek sie na błędach uczy itp. Ale zawsze dobrze posłuchać czy przeczytac mądrego z doświadczeniem :)

CityMatic
24-08-2020, 13:56
... Jak włączy się kocioł idogrzewa mi wode w zasobniku a na kuchence gazowej cos sie grzeje to takie trrrr słyszez kuchenki gazowej. Z płomieniem nic sie nie dzieje, ale da sie usłyszeć. Za słabe cisnienie gazu?
Jeszcze raz dziekuje. Człowiek sie na błędach uczy itp. Ale zawsze dobrze posłuchać czy przeczytac mądrego z doświadczeniem :)

Konieczna interwencja gazownika - zbyt bardzo zredukowane ciśnienie na reduktorze gazu przy gazomierzu!!!! Zgłoś interwencję;)

Kaizen
24-08-2020, 14:21
Jak wyliczyłeś, że stygnie 0,5*C na godzinę? Jak się to liczy? U mnie sie srednio co 6 godzin woda dogrzewa.

Ogrzanie 130l wody z 10 do 43* wymaga dostarczenia 4,9764kWh (0,1508kWh/K).

0,075kWh to pół stopnia. Tyle ulatnia się w ciągu godziny - ale pewnie przy wymaganych prawem 55*, więc przy 43 powinno być znacznie mniej (i z czasem coraz mniej, bo będzie coraz mniejsza różnica pomiędzy temperaturą w zasobniku a otoczeniem). Więc stygnięcie z 43* do 38* powinno trwać dobre kilkanaście jak nie ponad dwadzieścia godzin.
Więc 6 godzin to zdecydowanie za szybko. Nie chodzi może w tym czasie pompa obiegowa i nie grzejesz kotła wodą z zasobnika?

daro.s
29-08-2020, 18:38
Nie chodzi może w tym czasie pompa obiegowa i nie grzejesz kotła wodą z zasobnika?
Nie musi pracować pompa aby wychładzała się woda w zasobniku, odbywa się to grawitacyjnie. Gdy kocioł nie grzeje, woda zaczyna krążyć pomiędzy wężownicą w zasobniku a wymiennikiem w kotle oddając ciepło do komina. W tym roku gdy założyłem PV i grzałkę elektyryczną do zasobnika, mogłem wyłączyć kocioł na lato. Zauważyłem, że rurki łączące kocioł z wężownicą są stale ciepłe i w nocy widocznie spadała temperatura wody w zasobniku. Dopiero po zakręceniu zaworów obwodu wężownicy woda przestała krążyć i rano temperatura była niewiele niższa niż wieczorem (woda jest grzana tylko w ciągu dnia).
Gdy chcesz sprawdzić czy masz identyczny objaw wyłącz kocioł na noc, zanotuj temperaturę wody w zasobniku wieczorem oraz rano przy otartych i zamkniętych zaworach. Na forum był wątek opisujący ten problem i z tego co pamiętam aby zlikwidować ten efekt ktoś proponował założyć elektrozawór w obwód wężownicy uruchamiany wraz z pompą obiegową.
Pozdrawiam

vr5
30-08-2020, 12:31
@Wiesmare

Galmet produkuje bojlery raczej w niższej klasie energetycznej (C). Miałem z wężownicą 120 l oraz z grzałką. Teraz mam 200 l. innej firmy o klasie energetycznej "B". Trochę "się nagimnastykowałem" by wstawić grzałkę.

Tern zbiornik dłużej "trzyma" ciepło. To widać - przy Galmecie nagrzanym do 45 st.C. na drugi dzień (po 24 h) była woda za chłodna by się wykąpać a w tym nowszym też nagrzanym do 45 st.C. nie ma problemu.
Histereza 5 st. jest korzystniejsza od 10 st.C. jak już sugerowali Koledzy. Nie ma problemu przy gazie "podbić" temperaturę do zadanej.

kulibob
31-08-2020, 07:47
@Wiesmare

Galmet produkuje bojlery raczej w niższej klasie energetycznej (C). Miałem z wężownicą 120 l oraz z grzałką. Teraz mam 200 l. innej firmy o klasie energetycznej "B". Trochę "się nagimnastykowałem" by wstawić grzałkę.

Tern zbiornik dłużej "trzyma" ciepło. To widać - przy Galmecie nagrzanym do 45 st.C. na drugi dzień (po 24 h) była woda za chłodna by się wykąpać a w tym nowszym też nagrzanym do 45 st.C. nie ma problemu.
Histereza 5 st. jest korzystniejsza od 10 st.C. jak już sugerowali Koledzy. Nie ma problemu przy gazie "podbić" temperaturę do zadanej.

Potwierdzam miałem dwa galmety poziome 100l klasa C.
Zmieniłem na Webera pionowy 300l klasa B i jest dużo lepiej. Tylko dociepliłem wełną górę pod osłoną i rewizje. Rury ocieplone w większośći 3x szara otulina PE chyba 9mm

vr5
31-08-2020, 09:12
@kulibob

Miałem poziomego Galmeta przy solarach. Dociepliłem go dodatkowo 15 cm wełny mineralnej. Trzymał b. dobrze ciepło, ale z tym dociepleniem było trochę roboty.
Na tym nowym mam tylko "poduszkę" na górnym wieku. Oczywiste jest, że dojścia rur trzeba docieplić by nie tracić grzania na marne. Mam też otulinę, a na styku z bojlerem dodatkowo tam gdzie trzeba uszczelnione pianką.