PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie nieużytkowanego poddasza w domu parterowym



mateok0
24-08-2020, 11:10
Budynek 120m/2, parterówka, dach dwuspadowy, poddasze nieużytkowe. Będzie rekuperacja (rury i rekuperator w poddaszu). Nie wiem jaką izolację zrobić w poddaszu nieużytkowym:
1. Tylko pianka PUR pod dachem, 25cm.
2. Tylko strop, powiedzmy wełna i na to jakieś płyty OSB.
3. Tylko strop, 20cm styropianu i wylewka.
4. 1 i 2 punkt, albo 1 i 3 punkt.
Co myślicie? Czy jeszcze coś innego? Nie uśmiecha mi się płacić zarówno za ocieplenie dachu jak i stropu, chyba, ze faktycznie będzie to miało ekonomiczne uzasadnienie. Myślałem aby zrobić tylko piankę pur pod dachem i tyle (i w sumie tak jest w projekcie domu, ale tam jest wełna 30cm), ale pytanie czy nie będzie za dużo ciepła uciekało na poddasze, które i tak będzie nie zamieszkałe (choć będzie na nim rekuperator)?
Pytanie jeszcze co z wentylacją dachu? Jest potrzebna? Jeśli tak to w jaki sposób ja zrobić?

Kaizen
24-08-2020, 11:28
Wentylacja zarówno dachu jak i poddasza jest potrzebna.
Rekuperator w przestrzeni nieogrzewanej to proszenie się o kłopoty. Nie rób tego - wygospodaruj w pomieszczeniu technicznym trochę miejsca pod sufitem.
Ocieplanie połaci nie ma sensu - wyjdzie dużo drożej żeby tyle samo ciepła uciekało przez przenikanie, ale jeszcze dojdzie ucieczka ciepła przez wentylację poddasza.

Najprościej i najtaniej to po położeniu rekuperacji (i innych instalacji, jak chcesz prowadzić po stropie) i przykrycie wełną z rolki. Ale jak chcesz, tam trzymać jakieś graty (co przy wyłazie dachowym jest niewygodne) to trzeba jakieś deskowanie zorganizować. Nie musi być po całości - tylko tam, gdzie wysokość będzie jakaś sensowna.

Styropian i wylewka to rozwiązanie lepsze - ale znacznie droższe i pracochłonne zważywszy, że trzeba obrobić rury wentylacji a może i jeszcze jakieś instalacje.

Tomek W
10-09-2020, 08:51
patrzac pod kątem "ucieczki" ciepła to głownie powinieneś skupić się na izolacji stropu tak by nie dogrzewać niepotrzebnie nieużytkowej cześci poddasza. Natomiast Kaizen zwrócił słusznie uwagę na to iż rekuperacja powionna być izolowana a rekuperator nie powinien znajdować się w bardzo niskich temperaturach. Dlatego tez albo obudowac rekuperator i zaizolowac ryry rekuperacji albo umieścić rury pod ociepleniem (lub między warstwami izolacji na stropie. Ale jak słusznie zauwazył w przypadku gdy będzie chciał miec tam jakieś graty to już będzie problem . No chyba że ułozysz wszystko między legarami