PDA

Zobacz pełną wersję : Droga do 4 kątów rozpoczęta - najpierw projekt Lemoniadowy C391



WwaWwr
24-08-2020, 21:38
Cześć wszystkim forumowiczom,

na początku chciałem się przywitać i podziękować społeczności tego forum za to, że dzielą się swoimi spostrzeżeniami, które ułatwiają drogę do swoich 4 kątów. :rolleyes:

Nieco szczegółów poniżej.

Działka 1028 m2 znajduje się na byłym terenie rolnym, który został podzielony na działki budowlane. Wydano warunki zabudowy (maksymalna powierzchnia zabudowy to 267 m2). Działka ma w przybliżeniu wymiary:
- lewy bok 29 m
- góra 38 m
- dół 34 m
- prawy bok 29 m

Jest to działka narożna tj. prawym bokiem sąsiadujemy z drogą miejską (póki co piaskowa z dziurami), zaś jej dół z drogą prywatną (wysypany gruz ale wyrównany). Dzięki temu mamy możliwość zrobienia wjazdu z wybranej strony. Dół działki zorientowany jest centralnie na południe.Skłaniamy się do ustawienia wjazdu na stronę południową (droga prywatna). Spodobał nam się projekt: https://projekty.muratordom.pl/projekt_Lemoniadowy,3467,0,0.htm#rzuty.
Podoba nam się prywatna łazienka i garderoba, kuchnia z wyjściem na taras i spiżarka, oddzielna pralnia. W przyszłości chcielibyśmy zaadoptować poddasze na powierzchnię mieszkalną z łazienką (my 2+1, żona ma 6 rodzeństwa a moje dwie siostry po 3 dzieci więc jak się zjedzie któraś rodzinka to jest tłoczno :rolleyes:)

Spodobał nam się projekt i jesteśmy prawie zdecydowani. Szukamy porady czy coś zrobilibyście inaczej? Być może któreś pomieszczenia są za małe? Czy coś będzie nie tak jeżeli chodzi o orientację na strony świata? A może nie jesteście zwolennikami gotowych projektów?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

ololek
25-08-2020, 11:58
Cześć wszystkim forumowiczom,

na początku chciałem się przywitać i podziękować społeczności tego forum za to, że dzielą się swoimi spostrzeżeniami, które ułatwiają drogę do swoich 4 kątów. :rolleyes:

Nieco szczegółów poniżej.

Działka 1028 m2 znajduje się na byłym terenie rolnym, który został podzielony na działki budowlane. Wydano warunki zabudowy (maksymalna powierzchnia zabudowy to 267 m2). Działka ma w przybliżeniu wymiary:
- lewy bok 29 m
- góra 38 m
- dół 34 m
- prawy bok 29 m

Jest to działka narożna tj. prawym bokiem sąsiadujemy z drogą miejską (póki co piaskowa z dziurami), zaś jej dół z drogą prywatną (wysypany gruz ale wyrównany). Dzięki temu mamy możliwość zrobienia wjazdu z wybranej strony. Dół działki zorientowany jest centralnie na południe.Skłaniamy się do ustawienia wjazdu na stronę południową (droga prywatna). Spodobał nam się projekt: https://projekty.muratordom.pl/projekt_Lemoniadowy,3467,0,0.htm#rzuty.
Podoba nam się prywatna łazienka i garderoba, kuchnia z wyjściem na taras i spiżarka, oddzielna pralnia. W przyszłości chcielibyśmy zaadoptować poddasze na powierzchnię mieszkalną z łazienką (my 2+1, żona ma 6 rodzeństwa a moje dwie siostry po 3 dzieci więc jak się zjedzie któraś rodzinka to jest tłoczno :rolleyes:)

Spodobał nam się projekt i jesteśmy prawie zdecydowani. Szukamy porady czy coś zrobilibyście inaczej? Być może któreś pomieszczenia są za małe? Czy coś będzie nie tak jeżeli chodzi o orientację na strony świata? A może nie jesteście zwolennikami gotowych projektów?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Ja bym zrobił wjazd od wschodu do drogi publicznej. Dom na północnej stronie to duży ogród słoneczny od południa.
447518

Elfir
25-08-2020, 12:43
tylko, że wówczas pokoje dzieci są od pólnocy.
W polskim klimacie oznacza to pół roku bez dostępu światła słonecznego do pokoju.

IMHO celować w inny projekt.

yabol86
26-08-2020, 01:48
tylko, że wówczas pokoje dzieci są od pólnocy.
W polskim klimacie oznacza to pół roku bez dostępu światła słonecznego do pokoju.

IMHO celować w inny projekt.

Ja miałem taki pokój i żyje :wiggle:
Mało tego, bardzo dużo ludzi tak żyje, pewnie z połowa Polski.

WwaWwr
26-08-2020, 05:25
Przy takim położeniu domu taras byłby od południa, czy nie byłoby tak że byłby nieużywalny latem? Jeżeli chodzi o pokoje od północy to jakoś mnie to nie przeraża - miały być od wschodu - co oznaczałoby tylko poranne słonko, a po szkole / przedszkolu jego brak.

gawel
26-08-2020, 07:10
taras od południa i zachodu jest raczej w miesiącach w którycn mzna z niego korzystac nie do uzytku, mam taras od pólnocy polecam w czerwcu i lipcu i tak jest na nim słonce ale od 19 do zachodu i przyjemnie grzeje natomiast balkon jest oazą wytchninia od południa i tak jest tam ciepło ale komfortowo. Od strony południowej możnaby zdechnąc.

WwaWwr
26-08-2020, 07:36
No to może najlepszą alternatywą do propozycji posadowienia domu Ololo byłoby lustrzane odbicie tego projektu? Pokoje dzieci od południa, a taras od północy i w razie czego leżaki na ogród jak ktoś chce się posmarzyć :rolleyes: Z drugiej strony największe przeszklenia są od strony tarasu, więc wykorzystanie ciepła słonka byłoby od tej strony, co eliminuje lustrzane odbicie, no i czy w kuchni będzie coś widać.Co myślicie o takim rozwiązaniu?

DarekDawid
26-08-2020, 13:17
447544

Przeniesienie okna na stronę zachodnią. Wtedy nieco jaśniej w pokoju i ma się oko na tę stronę. Jednocześnie rezygnacja z jednego okna w garażu, aby było symetrycznie na elewacji.

yabol86
26-08-2020, 13:47
Pomyśl jeszcze nad odbiciem lustrzanym tak że garaż na dole ale pokoje dzieci od zachodu. Jedynie co może nie pasować to taras będzie od ulicy.

Elfir
26-08-2020, 14:16
Ja miałem taki pokój i żyje :wiggle:
Mało tego, bardzo dużo ludzi tak żyje, pewnie z połowa Polski.

Mnóstwo osób żyje w warunkach urągających współczesnej cywilizacji - bez dostępu wody bieżącej czy łazienki w domu. I żyją.
To nie jest argument.

Dom powinen być komfortowy, a nie "byle był".

Dla dziecka pokój to miejsce pracy i zabawy. Ponad pół roku w sztucznym świetle.

ololek
01-09-2020, 09:57
Przy takim położeniu domu taras byłby od południa, czy nie byłoby tak że byłby nieużywalny latem? Jeżeli chodzi o pokoje od północy to jakoś mnie to nie przeraża - miały być od wschodu - co oznaczałoby tylko poranne słonko, a po szkole / przedszkolu jego brak.

Pokoje dzieci przerzuć na południe, na północ sypialnię. WC przesuń do kotłowni, W miejsce gdie było wc zrób spiżąrkę.

447708

gawel
01-09-2020, 11:34
Mnóstwo osób żyje w warunkach urągających współczesnej cywilizacji - bez dostępu wody bieżącej czy łazienki w domu. I żyją.
To nie jest argument.

Dom powinen być komfortowy, a nie "byle był".

Dla dziecka pokój to miejsce pracy i zabawy. Ponad pół roku w sztucznym świetle.

Masz kompleks piwnicznej izby. Ile lat dzieci się bawią ? 50 ? nie około 5, jak się dzieci bawią na komputerze i urządzeniach mobilnych do tego jebiące po oczach słońce i upał w pokoju są wręcz niezbędne, po prostu rewelacja.

Dzieci bawią się zazwyczaj w salonie lub kuchni z rodzicami , dopóki sa małe potem siedzą we włąsnym pokoju o ile nie jest w nim patelnia.

Elfir
01-09-2020, 11:49
Może dlatego, że lekarze jednak zalecają zabawę przy świetle naturalnym.

gawel
01-09-2020, 12:05
Może dlatego, że lekarze jednak zalecają zabawę przy świetle naturalnym.

zalecenia lekarzy można sobie w dupę wsadzić, jak zamierzasz się bawić w oślepiającym słońcu przez pół roku, a p rzez kolejne to nie ma znaczenia bo dziecko wychodzi do szkoły jest ciemno i jak wraca tez jest ciemno więc usytuowanie okna nie ma znaczenia.

Elfir
01-09-2020, 14:07
nie wiem ile twoje dziecko godzin siedzi w szkole, ale w Kórniku na pewno dzieci w podstawówce siedzą krócej niż 8 godzin.

gawel
01-09-2020, 14:47
nie wiem ile twoje dziecko godzin siedzi w szkole, ale w Kórniku na pewno dzieci w podstawówce siedzą krócej niż 8 godzin.

tak i bezpośrednio po zajęciach teleportują się do domu, czas dotarcia i powrotu ze szkoły tez jest określony nie same lekcje.

Elfir
01-09-2020, 15:08
Dla dzieci szwagra czas powrotu do domu to 5 minut :)

gawel
01-09-2020, 15:33
Dla dzieci szwagra czas powrotu do domu to 5 minut :)

Nie mam szwagra.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-09-2020, 16:35
tylko, że wówczas pokoje dzieci są od pólnocy.
W polskim klimacie oznacza to pół roku bez dostępu światła słonecznego do pokoju.

dlaczego " pół roku " a nie cały rok ?

Elfir
01-09-2020, 16:42
Bo jednak latem słońce wschodzi i zachodzi tak, że czasem wpada ostrym kątem przez okno północne.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-09-2020, 12:00
taaa - godzinę wczesnym rankiem i godzinę późnym wieczorem o ile ściany nie mają 45cm

Neutral
02-09-2020, 16:57
Miałem podobne wątpliwości co ty, ale jeśli nie masz np. okna do samej podłogi tylko np. masz od niej z 80cm to tragedii nie ma. Sam mam takie okna, w pokoju, w którym siedzę cały czas i problemu nie ma. Słońce latem w południe jest dosyć wysoko i nie wpada bezpośrednio do domu. Dodatkowo możesz zastosować jakieś okapy czy roślinność. Oczywiście biurko pod samym oknem nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Elfir
02-09-2020, 17:23
taaa - godzinę wczesnym rankiem i godzinę późnym wieczorem o ile ściany nie mają 45cm

ponieważ rozmówcy uwielbiają się czepiać takich szczegółów wolałam się zabezpieczyć :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-09-2020, 17:36
:)