PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie w domu



vordex
31-08-2020, 07:30
Witam forumowiczów. W tym roku zacząłem budowę w czerwcu. Robię systemem gospodarczym z teściem. Z powodu naszego koronaświrusa mieliśmy miesięczną przerwę, ale jedziemy dalej.Mam pytanie odnośnie ogrzewania w dom. W domu chcę mieć
-Ogrzewanie podłogowe w całym domu( żadnych grzejników)
-kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętę komorą spalania, kondensacyjny. Służący jedynie do ogrzewania podłogowego
Zastanawiam się nad rozwiązaniem potrzeb ciepłej wody. Na 4 osobową rodzinę z tego co siedzę i czytam wystarczy około 200L bojler. Czy do domu wystarczy tylko bojler(one mają w sobie pompę doprowadzającą wodę), czy potrzebuję coś jeszcze zainstalować do tego? Chodzi mi o doprowadzenie ciepłej wody w zainstalowanym bojlerze do np. zlewu, który będize się znajdować 9 metrów od bojlera. Ciśnienie wody
I kolejne pytanie to chcę zainstalować w domu filtry odkamieniające wodę. Te filtry montuje się na zimnej wodzie, ORAZ ciepłej? Jeśli tak, to przed bojlerem, czy za nim?

Kaizen
31-08-2020, 08:30
Zmiękczacz montujesz jeden na początku instalacji (przed zmiękczaczem zrób odejście na ogród, bo bez sensu podlewać trawnik wodą zmiękczoną i zostaw jakiś zawór czerpalny jakbyś potrzebował wody nie zmiękczonej). Bez sensu jest zmiękczać za bojlerem, bo wtedy odkładałby się w nim kamień.
Ciśnienie zapewnia wodociąg a przy studni hydrofor i/lub pompa.
IMO nie ma sensu bojler elektryczny, jak masz i tak kocioł gazowy. Nawet w taniej strefie prąd jest droższy a zasobnik z wężownicą nie jest dużo droższy a jak uwzględnisz, że może być mniejszy, bo możesz go grzać 24/7 po tej samej cenie, to wyjdzie nawet taniej.
Co do pojemności - zależy od konkretnego zużycia. Mi na 2+2 stulitrowy udało się opróżnić raz przez prawie dwa lata (dokładnie to dzieciom, które bardzo długo bawiły się pod deszczownicą). Ale dużo zależy od indywidualnych potrzeb i cyrkulacji. Jak masz rozliczenia z bloku to sprawdź swoje użycie ciepłej wody.

vordex
31-08-2020, 13:04
Czyli ten kocioł jednofukncyjny, który służy do ogrzewania podłogowego, w zupełności wystarczy wracającą wodą do nagrzania wody w bojlerze do tych 50* C dla używania ciepłej wody w domu?

Kaizen
31-08-2020, 13:37
Czyli ten kocioł jednofukncyjny, który służy do ogrzewania podłogowego, w zupełności wystarczy wracającą wodą do nagrzania wody w bojlerze do tych 50* C dla używania ciepłej wody w domu?

Jak da sobie radę z CO przy -20*, to takie temperatury masz raptem po kilka kwadransów co kilka lat (no, może w IV strefie częściej), to w każdych innych warunkach będzie miał zapas mocy na ogrzanie CWU. Czyli każdego dnia masz wiele godzin żeby podgrzać CWU.

vordex
31-08-2020, 16:21
No włąśnie ja o to pytam czy da radę. Nie znam się jeśloi chodzi o ogrzewanie. Jestem laikiem, dlatego pytam starszych, bardziej doświadczonych jaka opcje najlepiej wybrać

Kaizen
31-08-2020, 16:34
No włąśnie ja o to pytam czy da radę. Nie znam się jeśloi chodzi o ogrzewanie. Jestem laikiem, dlatego pytam starszych, bardziej doświadczonych jaka opcje najlepiej wybrać

Jeżeli zużywasz 3m3 CWU o temperaturze 55* miesięcznie, to do jej ogrzania potrzebujesz około 165kWh. Grzejąc 24/7 wystarczy do tego 230W mocy. Grzejąc z mocą 10kW wystarczy grzać przez 33 minuty na dobę (nie musi być na raz, może być kilka krótkich sesji w których kocioł przestawi się z grzania podłogi na grzanie zasobnika). Ale we współczesnym domu nawet kilku godzin przerwy w grzaniu w największe mrozy nie zauważysz na termometrze.

vordex
31-08-2020, 18:47
Nazwa tego kotła to jednofunkcyjny? Ktory służy jednocześnie do ogrzewania podłogowki oraz czesciowo tej wody uzytkowej, czy juz nazywamy to dwufunkcyjnym bez wzgledu na to ze tylko czesciowo nagrzewa wode w bojlerze? Mógłbyś podac mi typowy przyklad/model takiego kotla abym mogl sie zglebic w temat?

Kaizen
31-08-2020, 18:56
Nazwa tego kotła to jednofunkcyjny? Ktory służy jednocześnie do ogrzewania podłogowki oraz czesciowo tej wody uzytkowej, czy juz nazywamy to dwufunkcyjnym bez wzgledu na to ze tylko czesciowo nagrzewa wode w bojlerze? Mógłbyś podac mi typowy przyklad/model takiego kotla abym mogl sie zglebic w temat?

https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/409-kociol-jedno-czy-dwufunkcyjny