PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazem domu drewnianego a WT 2021



justyna.miszewska92
31-08-2020, 15:05
Witam, przybieramy się do budowy domu drewnianego i mamy problem z wyborem ogrzewania. Obok działki mamy gaz i możliwość jego przyłączenia i zastanawialiśmy się nad takim sposobem ogrzewania domu, jednak wyczytałam o wprowadzeniu nowych norm WT 2021 i załamałam się. Wychodzi na to, że budując dom w 2021 roku możemy wybrać albo pompę ciepła albo mieszkanie w bloku, ponieważ tylko to spełni te normy. Biorąc pod uwagę pompę i rekuperację to jest koszt około 60tys zł, a więc w naszym przypadku - dużo. Proszę o pomoc, czy jest możliwość budowy domu ogrzewanego na gaz? Jak wspomniałam, dom drewniany, około 120m2.
Dodam, że jestem nowa w temacie, a informację czerpie z internetu, więc mogę nie mieć racji.

BrodowskiG
31-08-2020, 15:37
peletem można palić. może zamontuj fotowoltaikę, zwracają 5 tys dla instalacji od 2 kW a może tyle wystarczy, żeby się zmieścić. koszt 10-12 tys minus 5 z dotacji. Pompa powietrzna dobrej klasy około 18 tys. dociągnięcie gazu, kocioł komin to też kilkanaście tysięcy.

klima i pompa ciepła działa na tej samej zasadzie

Kaizen
31-08-2020, 15:44
Wychodzi na to, że budując dom w 2021 roku możemy wybrać albo pompę ciepła albo mieszkanie w bloku, ponieważ tylko to spełni te normy.

Znaczy, że artykuł sponsorowany przez pompiarzy.
EP wyjdzie jakieś 10% lepsze przy PC PW niż przy gazie - więc różnica żadna.
Ale bez rekuperacji zarówno gaz i PC raczej będą wymagały bardzo kreatywnej charakterystyki energetycznej.

Za to biomasa (np. pelet) to EP jakieś 4x mniejsze niż przy PC - więc i bez rekuperacji problemu ze zmieszczeniem się w EP nie będzie problemu.

Klik na "EP" w sygnaturce.

asolt
31-08-2020, 16:11
....

Za to biomasa (np. pelet) to EP jakieś 4x mniejsze niż przy PC - więc i bez rekuperacji problemu ze zmieszczeniem się w EP nie będzie problemu.

.

Ten pellet to tylko informacyjnie?, instalowanie w nowym domu kotła na pellet i bycie darmowym domowym palaczem tylko po to aby spełnic Ep to troche nieporozumienie, na dodatek w domu drewnianym.

justyna.miszewska92
31-08-2020, 16:18
Ten pellet to tylko informacyjnie?, instalowanie w nowym domu kotła na pellet i bycie darmowym domowym palaczem tylko po to aby spełnic Ep to troche nieporozumienie, na dodatek w domu drewnianym.

Czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat? O co chodzi z darmowym domowym palaczem? I dlaczego w domu drewnianym to zły pomysł?

Staramy się znaleźć kompromis w tej kwestii z mężem, ale te normy są w mojej opinii tak bardzo pieniędzochłonne, że ciężko znaleźć coś racjonalnego - tym bardziej z ograniczoną wiedzą na ten temat...

Kaizen
31-08-2020, 16:47
Staramy się znaleźć kompromis w tej kwestii z mężem, ale te normy są w mojej opinii tak bardzo pieniędzochłonne, że ciężko znaleźć coś racjonalnego - tym bardziej z ograniczoną wiedzą na ten temat...

Współczesny człowiek (przynajmniej bywalec na FM) dyskwalifikuje wszelkie systemy grzewcze, które wymagają przerzucania worków czy szuflowania. Ustawodawca jednak tak ustawił współczynniki, że promuje biomasę. Musisz usiąść z osobą, która będzie Ci liczyła charakterystykę i projektantem, powiedzieć, co chcesz - niech doradzają, jak spełnić EP i inne oczekiwania. Może dorzucić izolacji, może kominek, może klima, może kolektory - sposobów jest wiele. Co ważne (chociaż bez sensu) nie musisz tych założeń i stosować w praktyce. Możesz zapisać, że kominek z DGP będzie dostarczał 50% ciepła na ogrzewanie, klima 30% a np. kocioł elektryczny czy kable tylko 20% - w praktyce nikt nie zmusi Cię do jego używania wg tych % i możesz w 100% grzać prądem co przekłada się na drastycznie wyższe EP. Ale jak nie zamontujesz systemu takiego, jak w projekcie, to powinni się przyczepić.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132580-Dwa-w%C4%85tki-o-optymalizacji-termoizolacji

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132573-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu

Ale wiesz, że dom z drewna już dawno musi być docieplony (dla drewna najlepiej wełną)?

justyna.miszewska92
31-08-2020, 17:00
. Co ważne (chociaż bez sensu) nie musisz tych założeń i stosować w praktyce. Możesz zapisać, że kominek z DGP będzie dostarczał 50% ciepła na ogrzewanie, klima 30% a np. kocioł elektryczny czy kable tylko 20% - w praktyce nikt nie zmusi Cię do jego używania wg tych % i możesz w 100% grzać prądem co przekłada się na drastycznie wyższe EP. Ale jak nie zamontujesz systemu takiego, jak w projekcie, to powinni się przyczepić.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132580-Dwa-w%C4%85tki-o-optymalizacji-termoizolacji

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132573-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu

Ale wiesz, że dom z drewna już dawno musi być docieplony (dla drewna najlepiej wełną)?

1. Ale tu chodzi o koszt zamontowania tych urządzeń - jak napisałeś, trochę bez sensu montować, a nie używać, bo wywalone pieniądze.

2. To tak, będzie ocieplenie wełną. Ale nie mogłam znaleźć nic na temat jak to wygląda dla domu drewnianego, a jak dla murowanego, stąd moje pytanie

asolt
31-08-2020, 17:19
1. Ale tu chodzi o koszt zamontowania tych urządzeń - jak napisałeś, trochę bez sensu montować, a nie używać, bo wywalone pieniądze.

...

Oczywiscie ze masz rację, jezeli w charakterystyce energetycznej bedzie pokazane ze jest kominek z DGP to trzeba to zainstalowac, ale kominek z DGP kosztuje i wymaga bycia palaczem. Tu trzeba sie zastanowic nad tym co faktycznie bedzie uzywane i co pomoze w spełnieniu Ep. Biomasa jest ok obliczeniowo ale kotły na pellet, kominki z DGP to chyba nie na dzisiejsze czasy. Chociaz miłosników zywego ognia (w istocie atawizm) jeszcze nie brakuje to zdecydowana wiekszosc producentów kominków zmienia profil działalnosci. Akurat sasiaduje z producentem kominków "Tarnawa", ich produkcja niebawem sie zakonczy. Wracajac do meritum to konieczne są dokladne obliczenia OZC i na ich podstawie CHE zawierajaca rozwiazania umozliwiajace uzyskanie Ep a jednoczesnie wykorzystywane do ogrzewania i przygotowania cwu.

Kaizen
31-08-2020, 18:44
1. Ale tu chodzi o koszt zamontowania tych urządzeń - jak napisałeś, trochę bez sensu montować, a nie używać, bo wywalone pieniądze.

System grzewczy na pompie ciepła PW (podłogówka, kotłownia z zasobnikiem) to w niewielkim domu ze 35 000 zł.

System grzewczy na kotle gazowym - różnica praktycznie tylko w samym źródle ciepła (no, może do PC zasobnik z dłuższą wężownicą będzie, więc trochę droższy) - ze 25 000 zł. Ale trzeba dodać przyłącze i instalację gazową - i w zależności od konkretnej sytuacji może wyjść niewiele taniej, albo drożej, niż PC.

Kable z wypasionym sterowaniem, zasobnik, koza z kominem systemowym (bez DGP), klimatyzator split (w dokumentach ładniej wygląda "pompa ciepła powietrze-powietrze) - to w niewielkim domu ze 20 000 zł.

Z rekuperacją każdy z tych systemów zmieści się w EP (bez niej pewnie żaden) przy współczesnym ociepleniu.

Najtaniej w instalacji wychodzi ten, co ma dwa elementy, których można nie używać. Ale jak już masz, to zdziwię się, jak obydwu nie będziesz używać.